Контакт

Спорт

Честитка од Стивен Џерард за навивачите на Ливерпул (фото)

Објавено пред

Екс-капитенот на Ливерпул, Стивен Џерард доцна синоќа им ја честиташе на фудбалерите и на навивачите на Ливерпул титулата во Премиерлигата.

Иако како играч Џерард на двапати беше многу блиску да го подигне пехарот во ПЛ, во сезоната 2008/09 и во 2013/14, сепак не успеа во тоа.

Тој не го криеше задоволството на кое „црвените“ чекаа цели 30 години.

„Честитки до клубот за освојувањето на титулата. Тоа е неверојатно достигнување од фантастичен тим на врвни играчи. Нека започна забавата”, напиша Џерард на Инстаграм.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Судењето не е исто откако Перез му се јави на првиот човек на Сојузот“

Објавено пред

Шпанската јавност денес се занимава со натпреварот помеѓу Атлетик Билбао и Реал Мадрид, односно со пеналот кој го доби „кралскиот клуб“ и пеналот кој не беше суден за Атлетик. Дополнителна прашина ќе крене изјавата на првиот човек на Ла Лига, Хавиер Тебас, кој рекол дека судењето се сменило по разговорот на претседателот на реал Флорентино Перез со првиот човек на Фудбалскиот сојуз на Шпанија Луис Рубијалес.

Тебас тврди дека на почетокот на година Перез во телефонски разговор со Рубијалес се жалел на судењето.

„Стално повторувам дека сѐ што има врска со ВАР во Шпанија се смени откако Флорентино Перез, во јануари, лично му се јави на Луис Рубијалес за да му се жали на судењето. Тој тоа го направи 20 минути по еден натпревар на реал. Според мене тоа е скандалозно и непримерно однесување. Се врши директен притисок врз судиите. по тој повик сѐ се смени, се створи непотребен притисок и несогласување помеѓу судиите во ВАР собата и судијата на теренот“, рекол Тебас и дополнил.

„Ние сакаме борбата во Ла Лига да биде отворена, да нема доминација на една екипа која во сезоната ќе освои 90 бодови. Сакаме сите да победуваат, да губат, да играат нерешено. Токму тоа се случува оваа сезона.“

Прикажи повеќе...

Спорт

„Меси сака кариерата да ја завшри во Барселона“

Објавено пред

Првиот човек на Барселона, Џозеп Марија Бартомеу, верува дека Лионел Меси кариерата ќе ја заврши на „Камп ноу“. Пред неколку дена радиото „Каде сер“ објави дека Аргентинецот ги прекинал преговорите за новиот договор бидејќи имал намера наредното лето да ја напушти Барселона.

„Нема да објаснувам детали од она што се случува секоја недела. Постојат преговори со многубројни играчи, а Меси секогаш говорел дека сака кариерата да ја заврши во Барселона“, рекол Бартомеу.

Барселона синоќа го победи Вилјареал со 4:1. Меси не постигна гол, меѓутоа ја забележа 19. асистенција во сезоната. Барса има четири бода помалку од лидерот Реал поради што многумина сметаат дека тренерот Кике Сетиен ќе добие отказ.

„Знаме дека постојат гласини, но тие се лажни. Сетиен ја има довербата на управата и играчите, одлично работи. До крајот има уште четири кола, а потоа нè чека Лигата на шампионите. Имаме уште многу важни натпревари“.

Барселона наредниот натпревар ќе го одигра в среда против градскиот ривал Еспањол. Дуелот на „Камп ноу“ ќе почне во 22 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Марота најави чистка во Интер

Објавено пред

Спортскиот директор на Интер Бепе Марота, по вчерашниот шокантен пораз на од Болоња на „Џузепе Меаца“ (1:2), ја скроил трансфер-листата. Десет фудбалери ќе го напуштат Интер во летниот преоден рок.

Од одбраната нови клубови ќе мора да бараат Диего Годин, иако има цврст договор, Андреа Ранокија и Квадво Асамоа. Годин не успеа да ги повтори партиите од Атлетико, не се снаоѓа во формацијата 3-5-2, Асамоа по повредата не успева да се врати во форма, а на неговото место веќе е ангажиран Ашраф Хакими, додека Ранокија ретко добива шанса од тренерот Антонио Конте.

На листата се и играчите од редот за врска ветеранот Борха Валеро, Матијас Весино и Роберто Гаљардини. Исто така клубот нема да ги откупи договорите на Виктор Мосес од Челси, односно Кристијан Бираги од Фиорентина. Во Манчестер Јунајтед ќе се врати Алексис Санчез.

Марота се надева дека Локомотив Москва ќе го задржат Жоао Марио, а Њукасл Валентино Лазаро. Нов клуб ќе мора да бараат Раџа Наинголан кој игра како позајмен играч во Калјари и Иван Перишиќ чии договор нема да го откупи Баерн Минхен.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија26 минути

Петмина починати и 78 новозаболени од ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на...

Македонија1 час

(Видео) Санчез: Се надевам дека по 15 јули, Северна Македонија ќе остане со проевропска Влада

Се надевам дека по изборите на 15 јули, Северна Македонија ќе продолжи со ваква проевропска Влада, Влада која ќе остане...

Регион3 часа

(Видео) И покрај забраната, Грција им дозволи влез на српските туристи кои со часови чекале на граница

Грција донесе одлука од денеска од 6 часот наутро повторно да ги затвори границите за Србија по порастот на бројот...

Топ3 часа

Притвор за двајцата скопјани што киднапираа Италијанка

Судот им определи притвор од осум дена на двајцата скопјани што киднапираа Италијанка. Тие се осомничени за кривично дело противправно...

Култура3 часа

Почина легендарниот композитор Енио Мориконе

Познатиот италијански композитор Енио Мориконе почина на 91-годишна возраст. Мориконе се смета за еден од највлијателните филмски композитори од доцните...

Македонија3 часа

Над 7.000 заразени со коронавирус во земјата

Бројот на заразени од коронавирус во земјата надмина 7.000 лица кога вчера беа регистрирани 115 новозаболени. Во моментот активни се...

Регион18 часа

Во Грција 25 новозаразени со коронавирус, осуммина се странски туристи

Грчките власти објавија дека регистрирале уште 25 заразени со коронавирус во изминатите 24 часа и дека нема смртни случаи. Од...

Регион19 часа

На изборите во Хрватска гласале 107.000 гласачи помалку од 2016 година

До попладне, околу 107.000 помалку гласачи излегоа на гласање за хрватскиот парламент отколку во 2016 година, покажуваат податоците на Државната...

Забава20 часа

Индиец со златна маска се штити од коронавирус

Индискиот бизнисмен Шанкар Курхаде рече дека платил околу 3.550 евра за златна маска направена по мерка којашто треба да го...

Свет21 час

Во поплавите во Јапонија настрадаа 16 лица, а 20 се тешко повредени

Најмалку 16 лица загинаа, а 20 се повредени и се во сериозна состојба во западниот дел на Јапонија каде обилните...

Спорт22 часа

Руски голман заврши во болница откако го удрил гром на тренинг

Иван Заборовски, голман на рускиот третолигаш Знамја Труда завршил во болница, откако го погодил гром на тренинг на тимот. Иако...

Македонија22 часа

Регистрирани 115 новозаразени и седуммина починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на...

Топ23 часа

Од куќа во Скопје украдени речиси милион евра

Скопјанец на возраст од 58 години во вечерните часови на 4 јули пријавил тешка кражба во неговиот дом. Според пријавеното,...

Македонија1 ден

Битолчаните кои претрпеле штети од поројниот дожд ќе може да аплицираат за помош од општината

По обилните врнежи од дожд, кои синоќа ја зафатија Битола и по целоноќните интервенции на терен од страна на екипите,...

Македонија1 ден

Уролог од Тетово е прв починат доктор со Ковид-19 во земјава

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека во градската болница ,,8 Септември” во Скопје, на 64 годишна...

Топ1 ден

Еден загинат и тројца ранети во пресметка со ножеви и пиштол во Батинци

Во вечерните часови на 4 јули во скопската полиција било пријавено дека во градската болница „Св. Наум Охридски“ со повреди...

Европа1 ден

Курц: Правиме сè за да спречиме ново затворање порди коронавирусот

Австрискиот канцелар Себастијан Курц истакна дека сака да спречи ново затворање на земјата, поради што е важно брзо да се...

Свет1 ден

Раперот Канје Вест најави дека влегува во претседателската трка, доби поддршка од Илон Маск

Американскиот рапер Канје Вест во саботата на „Твитер“ објави дека ќе се кандидира на претседателските избори во ноември и ќе...

Свет2 дена

СЗО: Забележан нов рекорд на новозаразени во еден ден

СЗО објави дека во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што претставува рекордно зголемување...

Македонија2 дена

147 новозаразени и шестмина починати во изминатите 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.296 тестирања за Ковид-19, а регистрирани се 147 нови...

Досие