Контакт

Спорт

Чупо-Мотинг во дебито за Баерн постигна два гола!

Објавено пред

Баерн Минхен со 3:0 го совлада петтолигашот Дирен на „Алијанц арената“ во Минхен во меч од 1/32 финалето на германскиот ДФБ куп, дуел одбележан со дебито на новиот напаѓач на Баварците, Ерик-Максим Чупо-Мотинг, кој се покажа со два гола против слабиот противник.

До очекуваната победа, Ханси Флик дојде со необичен состав, давајќи им шанса на летните засилувања – Александер Нибел, Даглас Коста, Буна Сар, Марк Рока, и секако Чупо-Мотинг.

Чупо-Мотинг го отвори резултатот во 24. минута, пред капитенот Томас Милер од пенал да зголеми на 2:0 во 36. минута. Поранешниот фудбалер на ПСЖ, Чупо-Мотинг во 75. минута го круниса дебито со прекрасен гол од далечина.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Шампионот ќе стартува од пол-позиција на неделната трка во Португалија

Објавено пред

Со „звукот на сирената“ шампионот во Формула 1, Британецот Луис Хамилтон денеска дојде до пол позиција за утрешната трка за Големата награда на Португалија која ќе се вози првпат по пауза од цели 26 години.

До последните секунди од квалификациите најдоброто време го имаше клупскиот колега на Хамилтон, Валтери Ботас, но Британецот го забележа најдобриот круг откако веќе беше завршено времето на сесијата.

Најдоброто време на Хамилтон беше 1:16.652, додека Ботас кругот го помина за 1:16.754.

Од вториот ред на утрешната трка ќе стартуваат Макс Ферстапен од Ред Бул, односно Шарл Леклер со Ферари.

Потоа следуваа Серхио Перез, Алекс Албон, Карлос Саинц, Ландо Норис, Пјер Гасли и Даниел Рикардо.
Почетокот на утрешната трка во Португалија е во 14 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шкупи е лидер на табелата по триумфот над Силекс

Објавено пред

Чаирскиот прволигаш Шкупи е новиот лидер на табелата во ПМФЛ по првиот меч од 10 коло. Триумф на Шкупи на својот стадион против Силекс со 1-0 за лидерска позиција барем до утре кога Шкендија може повторно да се врати на врвот.

По 0-0 на полувремето на лошиот терен во Чаир, во второто полувреме единствениот гол го постигна Бесир Исени по катастрофалната грешка на дефанзивецот на Силекс, Карчески.

И двете екипи имаа шанси до крајот на мечот, но резултатот не се промени.

Сега Шкупи е прв на табелата со 22 бода, пред Шкендија која има 21, но и меч помалку.

По денешниот пораз, Силекс останува на петтата позиција.

Фото: FC SHKUPI

Прикажи повеќе...

Спорт

За 8 минути на „Ел Класико“ паднаа 2 гола, 1-1

Објавено пред

Реал Мадрид одлично го отвори дуелот против Барселона на „Ноу Камп“. Во 5-тата минути Валверде по одличната асистенција на Бензема погоди високо во десниот агол за 1-0 за „Кралевите“.

По само 3 минути, четата на Лео Меси израмнува на 1-1. По левата страна се проби Алба, одлично го пронакде Ансу Фати, а тинејџерот го совлада Куртоа за 1-1.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

Починаа 14 лица, регистрирани 404 новозаразени

Денеска се регистрирани 404 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 182 пациенти, а починаа 14 лица. Министерството за здравство...

Регион25 минути

На Балакнот денеска рекордни бројки на заразени со коронавирус

Дел од државите на Балканот денеска регистрираа рекордни бројки на заразени со коронавирус од почетокот на пандемијата. Во Србија рекордни...

Свет36 минути

(Видео) Трамп гласаше на претседателските избори во САД

Претседателот на САД, Доналд Трамп гласаше на претседателските избори во САД. „Само што гласав! Голема чест“, напиша Трамп на социјалните...

Свет3 часа

Американските компании продолжуваат со тестирање на вакцината против Ковид-19

Фармацевтската компанија „Астра Зенека“ ќе продолжи со клиничките испитувања на својата експериментална вакцина против Ковид-19 во САД, откако доби одобрение...

Македонија4 часа

Филипче најави проширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот

Прширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот најави министерот за здравство Венко Филипче, кој денеска ги посети болниците во...

Македонија5 часа

Почина Амди Бајрам

Поради кардиоваскуларни проблеми, почина Амди Бајрам, експратеникот и претседател на Сојуз на Ромите. Тој починал на приватна клиника во Скопје....

Економија5 часа

(Видео) Компаниите кои се потешко погодени од кризата ќе добијат поголема финансиска поддршка

Со измените на Законот за поддршка на исплата на плати, компаниите кои се потешко погодени од кризата, ќе добијат поголема финансиска...

Регион7 часа

Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун

Поради зголемувањето на ширењето на Ковид-19, Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун. Мерките стапуваат...

Македонија8 часа

Георгиевски во Софија: Историската комисија има направено големо поместување

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски при својата посета во соседна Бугарија оствари средби со министерката за надворешни работи, Екатерина...

Свет8 часа

СЗО работи на насоки за употреба на Ремдесивир

Светската здравствена организација објави дека работи на развој на упатства за употребата на лекот Ремдесивир за третман на пациенти со...

Македонија9 часа

Активни 6.861 случаи на заразени со коронавирус во земјата

Во моментов бројот на активни случаи со коронавирус во земјата изнесува 6.861 лице, откако вчера потврдени 518 новозаразени, 200 оздравени...

Македонија9 часа

Ноќва почнува зимското сметање на времето

Со поместување на часовникот за еден час наназад, од ноќва почнува зимското сметање на времето, со што времето во 3...

Македонија22 часа

Филипче: Лабораториите за тестирање работат во три смени

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче информира дека силниот есенски бран ги оптерети лабораториите за тестирање, но се работи...

Македонија22 часа

518 нови случаи на Ковид-19 во земјава, починаа девет лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2367 тестирања, а регистрирани се 518 нови случаи на...

Регион22 часа

Бугарскиот премиер во самоизолација

Бугарскиот премиер Бојко Борисов е во самоизолација по контактот со заменик министерот за градежништво, Николај Нанков, кој беше позитивен на...

Македонија23 часа

(Видео) Северна Македонија и САД потпишаа меморандум за безбедност на 5G технологии

Премиерот Зоран Заев и потсекретарот за економски раст, енергија и животна средина во Владата на САД, Кеит Крач, потпишаа меморандум...

Македонија1 ден

(Видео) Заев – Хоти: Ако има потреба повторно ќе се воведат ПЦР тестови на граница

Северна Македонија и Косово традиционално позитивниот политички дијалог наскоро ќе го потврдат со прва заедничка седница меѓу Владите на двете...

Македонија1 ден

Мицкоски: Ако Заев се откаже од Гоце Делчев и јазикот, идната влада на ВМРО ќе ја поништи одлуката

Претседател на ВМРО-ДПМНЕ  Христијан Мицкоски, на денешниот протест, како што наведуваат, против „мафијата, за правда и слобода“, нагласи дека доколу...

Топ1 ден

Тепачка со ножеви и пиштоли меѓу две семејства во Кондово, двајца завршиле во болница

Две лица се повредени во тепачка меѓу две семејства во Кондово, во која биле употребени нож и пиштол. Како што...

Македонија1 ден

Свадба со 200 гости во Арачиново, полицијата најави пријави

Државниот пазарен инспекторат и полицијата растурија свадба во Арачиново со 200 гости и најавија кривични пријави за непочитување на мерките...

Досие