Контакт

Спорт

Циципас експресно го мина Симон, Беретини го победи Андерсон

Објавено пред

Стефанос Циципас, го декласира Жил Симон, во првото коло на Австралија опен. Успешни, во мечевите кои го комплетираа воведното коло на првиот Гренд слем, беа и Матео Беретини, односно Фелисијано Лопес.

Циципас, петти носител на турнирот, на Симон му препушти само четири гема. Гркот за 93 минути победи со 6/1, 6/2, 6/1.

Циципас мечот го заврши со по 25 директни поени и неизнудени грешки, додека Симон имаше 26 грешки и само шест дирекни поени.

Циципас во второто коло ќе игра против тенисерот со грчки корени, роден во Австралија, Танаси Кокинакис. Во моментов 267. на АТП листата, во првата рунда го победи Квон Сон-ву со 6/4, 6/1, 6/1. Кокинакис на Австралија опен, како домашен тенисер, настапува на покана од организаторот.

Матео Беретни, во три сета, успеа да го победи ветеранот од Јужна Африка, Кевин Андерсон. Тенисерот од Италија славеше со 7/6, 7/5, 6/3. Првиот сет беше исклучително драматичен, Андресон не искористи осум сет топки.

Беретини, во второто коло ќе игра против Томаш Махач, кој преку квалификациите избори пласман на турнирот.

Фелисијано Лопес, денес го започна својот 75.настап на Гренд слем турнирите. Јубилејот го прослави со победа во четири сета (6/7, 6/4, 7/6, 6/4), над Ли Ту. Во второто коло, Лопес ќе игра против Лоренцо Сонего.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Домаќините немилосрдни во Бундес лигата

Објавено пред

Домаќините не им препуштија ниту еден бод на гостите во првите четири натпревари, одиграни во рамките на 23.коло во Бундес лигата. „Птерди“ во головите на Келн и Шалке, пукнаа Баерн Минхен и Штутгарт, Борусија Дортмунд за едно полувреме ја прегази Арминија Билефелд, а Волфсбург, со играч помалку, ја победи Херта.

Баерн без проблеми се справи со Келн. По два гола постигаа Левандовски и Гнабри, а еден Чупо Мотинг, во победата од 5:1. Тунижанецот Скири беше стрелец на единствениот гол за Келн.

Штутгарт одиграа ефикасен натпревар против отпишаниот Шалке. Ендо ги постигна првите два гола за „швабите“, а потоа погодија и Калјџиќ, Клеман и Дидави. Стрелец за Шалке беше Колашинац, а Белараби промаши пенал.

Борусија Дортмунд, во второто полувреме ги постигна трите гола со кои ја победи Арминија. Дахуд, Санчо од пенал и играчот на Реал кој е позајмен во Дортмунд, Рениер беа стрелци.Волфсбург со авто-голот на Клингер и голот на Лакроа ја победи Херта.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гвардиола победи 200.пат како тренер на Сити и 500. пат во кариерата

Објавено пред

Манчестер сити го совлада Вест Хем со 2:1, а Пеп Гвардиола забележа три јубилеји. Сити ја забележаа 20 последовна победа, а Гвардиола ја запиша 200 победа како тренер на овој клуб и 500 победа во кариерата.

Сити маршираат кон шампионската титула, на врвот, со натпревар повеќе имаат 13 бода повеќе од Манчестер јунајтед и Лестер.

„Беше ова тежок натпревар, Вест Хем се физички силни. По 10-15 минути ни стана јасно дека нема да биде лесно. Во вториот дел бевме подобри. Но кога играте многу натпревари, нормално е некогаш да биде вака. Имавме среќа што победивме. Математиката ќе биде најважна на крајот од сезоната“, рекол Гвардиола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дефанзивците на Сити во улога на напаѓачи – „Граѓаните“ го победија Вест Хем

Објавено пред

Манчестер сити ја продолжија својата победничка низа. „Граѓаните“, во првиот натпревар од 26.коло, го совладаа Вест Хем со 2:1. За четата на Пеп Гвардиола ова беше 20. победа во низа.

Вест Хем, пруѓија добра отпор на „Етихад“, во најголем дел од натпреварот беа рамноправни со Сити, меѓутоа не успеаја да извлечат ништо повеќе од минимален пораз.

Гвардиола, комбинираше со составот, Стерлинг не играше, а на клупата останаа и Фоден, Габриел Жесус, Кансело и Родри, но неговиот тим дојде до победата.

Централните дефанзивци Рубен Дијас и Џон Стонс ги искористија единствените две грешки во одбраната на Вест Хем, што на крајот се покажа клучно за конечниот победник.

Рубен Дијас, првиот гол на мечот го постигна во 30.минута. За Португалецот ова беше деби-гол во дресот на Манчестер сити. Во финишот на првиот дел Вест Хем израмни преку Антонио.

Конечниот резултат го постави Стонс во 68.минута.

Во последните секунди, Диоп, не реализираше голема шанса за Вест Хем.Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Над 80.000 членови на СДСМ ќе гласаат за нов претседател, Заев е единствениот кандидат

Зоран Заев е кандидат за нов претседател на СДСМ, а над 80.000 членови со право на глас ќе можат да...

Македонија56 минути

Се бара притвор за две лица кои фрлале камења и метални шипки на вчерашниот протест

Скопското обвинителство поведе постапка против двајца учесници на насилниот протест, по повод пресудата во случајот „Монструм“. Тие се гонат за...

Македонија2 часа

Регистрирани 721 нов случај на коронавирус, починаа 7 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.816 тестирања, а регистрирани се 721 нов...

Македонија6 часа

Филипче: Матичните да ги пријавуваат граѓаните над 70 години со хронични болести за вакцинација

Министерот за здравство, Венко Филипче при денешната посета на гостиварската болница изјави дека преку веб-страницата „Vakcinacija.mk“ и преку матичните лекари...

Македонија7 часа

Мицкоски е позитивен на коронавирус

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски утрово информираше на социјалните мрежи дека е заразен со Ковид-19. „По забележаните првични полесни симптоми,...

Македонија8 часа

Со попишување на дијаспората в понеделник официјално почнува пописот

Со попишување на дијаспората в понеделник официјално почнува пописот. Иселениците ќе можат апликацијата за самопопишување да ја најдат на веб...

Македонија8 часа

Владата: Напаѓачите на новинарите ќе бидат казнети

Владата најостро ги осудува нападите врз новинарите на вчерашниот протест по судските одлуки за случајот „Монструм“ и најави дека ќе...

Свет9 часа

„Модерна“ почнува со тестирање на вакцини против јужноафриканскиот вид на коронавирус

Во САД следниот месец ќе почнат испитувања на вакцина развиена од лабораторијата „Модерна“ против јужноафриканската варијанта на коронавирус. Како што...

Македонија10 часа

СДСМ по пресудата за Мијалков: Се случува правда, законите важат за сите

Правдата е тука, законите важат подеднакво за сите, повеќе нема недопирливи, има силна, ефикасна правна држава, која ги спроведува законите...

Македонија10 часа

Oпозицијата бара одговорност за состојбата со вакцините

На прагот на март во Македонија нема ни една вакцина, Филипче најави дека ќе доцнат и кинеските, одговорност мора да...

Регион22 часа

Брнабиќ: Луѓето се опуштија и мислат дека е готово, апелираме до сите да станат сериозни

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, посочи дека луѓето се опуштиле и дека тоа може да се забележи според бројот на...

Европа1 ден

Во Шпанија помладите од 55 години што прележале Ковид-19 ќе добијат по една доза вакцина

Шпанија ќе им даде само една доза вакцина на лица помлади од 55 години што биле заразени од коронавирус, соопшти...

Македонија1 ден

Повредени седум полицајци и осуммина приведени на протестот за „Монструм“

На протестот за пресудите во случајот „Монструм“ се повредени седум полицајци. Од МВР исто така информираат дека се приведени осум...

Македонија1 ден

Мешовитата комисија на Скопје и Софија не постигна напредок за историските прашања

Мешовитата комисија на Скопје и Софија не постигна напредок за историските прашања, а прашањето за Гоце Делчев не било ниту...

Македонија1 ден

Регистрирани нови 554 случаи на коронавирус, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени...

Македонија1 ден

Шврговски: Казната за Мијалков е драконска, а притворот е противзаконски

Сашо Мијалков може да помине само 60 дена во притвор во затворот во Шутка, бидејќи истиот е побаран со обвинителен...

Македонија1 ден

Веднаш по судењето Мијалков оди во затворот во Шутка

Судот донесе одлука првообвинетиот Сашо Мијалков да издржува ефективен, односно затворски притвор. Тој по судењето ќе биде спроведен во истражниот...

Македонија1 ден

Лекарска комора: Згрозени сме од постапката на возачот кој удри во доктор и побегна

Лекарската комора најстро го осудува вчерашниот инцидент во кој со тешки повреди се здобил д-р Ѓорѓи Јота, хирург и професор...

Македонија1 ден

12 години затвор за Мијалков за масовно и нелегално прислушкување

Ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков е осуден на 12 години затвор за масовното нелегално прислушкување од 2008 до 2015 година...

Европа1 ден

Меркел: Вакцините на „Астразенека“ се безбедни, но јас нема да се вакцинирам со неа

Во интервју за „Франкфуртер алгемајне цајтунг“, германската канцеларка Ангела Меркел призна дека луѓето ја одбиваат вакцината на „Астразенека“ затоа што...

Досие