Контакт

Спорт

„Да бев Хамес ќе му кажев на Зидан да јаде го..а“

Објавено пред

Колубиецот Хамес Родригес и синоќа не доби шанса да настапи за Реал. „Кралскиот клуб“ ја победи Валенсија во дербито на колото со 3:0. Хамес не играше и на првиот меч по рестартот на сезоната против Еибар.

Славниот сонародник на Хамес, Фаустино Асприлја, има интересно мислење за ситуацијата во која фудбалерот се наоѓа во Реал.

„Хамес не е неодговорен. Тренира секој ден, како и сите други фудбалери. Тренерите говорат дека сите играчи им се исти со цел да ги мотивираат. Но секогаш постојат тројца-четворица кај Реал кои редовно влегуваат од клупата за резерви“, рекол Асприлја за „Блу радио Колумбија“.

Тој смета дека Хамес е многу подобар од оние кои ја добиваат довербата на тренерот Зинедин Зидан.

„Немојте да ми кажете дека најдобриот стрелец на Светското првенство е послаб играч од Маријано Дијаз. Треба да го почитуваат. Хамес е трпелив, јас да бев на неговото место ќе му кажев на Зидан да јаде го..а“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Катастрофа за Хјустон, и Харден позитивен на Ковид-19

Објавено пред

Кошаркарот на Хјустон Рокетс, Џејмс (Брадата) Харден е позитивен на Ковид-19, пренесуваат американските медиуми. Двајцата најдобри играчи на „ракетите“, Харден и Вестбрук, не отпатуваа за Орландо со своите соиграчи.

Останува отворено прашањето дали Брадата ќе може да му помогне на својот тим до крајот на сезоната.

Харден е 30-годишен, а во Хјустон е од 2012 година. Дојде од тимот на Оклахома. Пред 2 сезони беше прогласен за МВП на НБА-лигата.

Осумпати досега бил дел од олстар-викендите и петпати се нашол во најдобрата петорка на лигата.

Претходно, и за неговиот соиграч Расел Вестбрук стигна веста дека е позитивен на коронавирусот.

Вестбрук позитивен на Ковид-19

Прикажи повеќе...

Спорт

Мурињо бесен: Одлуката Сити да се спаси од суспензија е срамна!

Објавено пред

Менаџерот на Тотенхем, Жозе Мурињо, пред мечот од 36. коло во ПЛ против Њукасл ја коментира одлуката на Судот за спортска арбитража да не го суспендира Манчестер сити во УЕФА-натпреварите во следните две сезони.

„Ако Сити не е виновен, а казнет е со неколку милиони, тогаш тоа е срамота. Ако не си виновен, не треба да бидеш казнет. Ако си виновен, тогаш треба да бидеш исфрлен. Срамна одлука, катастрофа. Не велам дека Сити е виновен, само велам дека ако не си виновен, не плаќаш ниту фунта. Знам дека тие имаат пари, но се работи за принцип. Можеби не ни погрешиле воопшто, а треба да плаќаат милиони евра за ништо“, вели Мурињо.

Тој ја коментира и ситуацијата со финансискиот фер-плеј во Тотенхем.

„Спарси е Спарси и не мислам дека тој го менува менталитетот, кој од многу аспекти е повеќе од коректен. Мислам дека ова ќе биде крај на финансискиот фер-плеј затоа што нема поента. Во мојата глава е јасно, ако Сити не е виновен, одлуката е срамна, ако е виновен, пак е срамота“, смета Португалецот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ларкин ја предводи најдобрата петорка во Евролигата

Објавено пред

Кошаркарските фанови на официјалната страница на Евролигата ја избраа најдобрата петорка во елитното натпреварува за изминатата сезона, која поради пандемијата што ја предизвика коронавирусот не го доживеа својот крај.

Петмина играчи од пет различни екипи ја формираа најдобрата петорка во Евролигата за сезоната 2019/2020.

Тројца од нив се бекови Ник Калатес (Панатинаикос), Мајк Џејмс (ЦСКА Москва), Шејн Ларкин (Ефес), крилен-центар е Никола Миротиќ (Барселона), а центар Никола Милутинов (Олимпијакос).

Двајца од избраните од наредната сезона имаа нови клубови, Ник Калатес ќе игра во Барселона, а Никола Милутинов во ЦСКА Москва.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Регистрирани 135 новозаразени од Ковид-19 и четири смртни случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.259 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на...

Македонија2 часа

Се бара со потерница експретседателот на кривичниот суд Владимир Панчевски

Експретседателот на кривичен суд, Владимир Панчевски, се бара со национална потерница што ја распиша МВР по наредба на Основниот суд...

Македонија2 часа

Во полициска станица повикани лица кои објавиле статус да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

И други лица ќе бидат повикани на разговор за објавување статуси на социјалната мрежа „Фејсбук“, по примерот на директорот на...

Македонија4 часа

Две телевизии го прекршиле изборниот молк

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги при проверка на начинот на известување на радијата и телевизиите за време на...

Топ6 часа

Kривична пријава за скопјанецот осомничен дека ја убил невенчаната сопруга, а телото го фрлил покрај пат

Полицијата поднесе кривична пријава против 36-годишен скопјанец кој е осомничен дека ја убил невенчаната сопруга. Според информациите на МВР, И.Е.(36)...

Македонија6 часа

Австрија забрани летови од Македонија и другите земји од Западен Балкан

Со цел да се избори со пандемијата на коронавирус, Австрија го прошири списокот на земји на кои им е забрането...

Македонија7 часа

Најголем дел од заболените изминатата недела се лица над 60 години

Минатата недела, односно за седум дена, регистрирани се вкупно 1.073 нови позитивни случаи на коронавирус од вкупно направени 9.995 тестови....

Македонија8 часа

Во Македонија досега се излечени над 4.000 пациенти од коронавирус

Од почетокот на пандемијата, бројката на оздравени пациенти изнесува 4.326 лица. Во текот на вчерашниот ден надлежните соопштија за 123...

Македонија8 часа

Денеска гласаат болните, немоќните и затворениците

Во тек е вториот ден од гласањето за предвремените парламентарни избори. Откако вчера своето гласачко право го остварија заразените со...

Свет9 часа

СЗО: Многу земји одат во погрешна насока, нема враќање во нормала во скоро време

Светот во догледна иднина нема да се врати во некогашната нормала, оцени Светската здравствена организација (СЗО), еден ден по рекордните...

Европа9 часа

Судот во Каталонија го забрани карантинот

Судот во Каталонија ја оспори одлуката на регионалната власт да воведе целосна забрана за движење на околу 200.000 луѓе кои...

Регион9 часа

Шест часа траеше сослушувањето на Тачи во Хаг, рочиштето продолжува и денеска

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, по шестчасовно испрашување ги напушти просториите на Специјалното јавно обвинителство во Хаг, а рочиштето ќе продолжи...

Македонија20 часа

Гласале 723 лица заболени од Ковид-19 и во самоизолација

Вкупно 723 лица, кои се заболени од Ковид-19 или се наоѓаат во самоизолација, гласале денеска. Како што информира претседателот на...

Македонија22 часа

На базен со маска, задолжително е туширање пред влегување во водата

На денешната владина седница веше усвоен протоколот за работата на базените, кој вклучува носење маска на лицето и држење растојание,...

Македонија22 часа

Растојание помеѓу лежалките и во водата, забрана за играње одбојка – објавен протоколот за плажите

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на плажите во текот на пандемијата. Во согласност со протоколот, покрај...

Македонија1 ден

Планинар синоќа залутал на косовска територија, утрово е пронајден на бачило

Утрово е пронајден 42-годишен планинар од планинарското друштво „Љуботен“, кој синоќа залутал на косовска територија. Тој се движел во група...

Топ1 ден

Нова мигрантска драма во кумановското село Ваксинце – Пакистанци во залошништво држеле мигранти

Нова мигрантска драма деновиве се случувала во кумановското село Ваксинце, каде што две лица од Пакистан во засложништво држеле 19...

Македонија1 ден

Косово воведе задолжителен тест за влез на граѓаните од Македонија, Црна Гора и од БиХ

Косовската влада воведе задолжителен негативен тест РТ-ПЦР при влез во земјата за граѓаните од Македонија, Црна Гора и од Босна...

Македонија1 ден

Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија регистрирани се три смртни случаи и 88 новозаболени од коронавирус. Излекувани се 123 пациенти,...

Свет1 ден

Италијански лекари: Ковид-19 не е само распираторно заболување, туку убиец што го погодува целото тело

Последиците од Ковид-19 врз пациентите кои се излечени би можеле да бидат полоши од што се мислеше. Италијански лекари предупредуваат...

Досие