Контакт

Спорт

Дали Александер Исак е новиот Златан Ибрахимовиќ? (видео)

Објавено пред

Александер Исак стана вистинска ѕвезда во Сан Себастијан, откако со два гола во една недела помогна на Реал Сосиедад да добие два големи натпревари, по што баскискиот град е полн со маички, чаши и перничиња со неговиот лик.

20-годишниот млад Швеѓанец има осум гола во последните шест меча и 14 во само 11 старта за Сосиедад оваа сезона, покажувајќи го својот талент откако беше „отфрлен“ од Борусија Дортмунд, а посебно импресионираа неговите голови против Реал Мадрид и баскиските ривали Атлетик Билбао.

Фудбалерот, кој има потекло од Еритреа, почна во својот домашен клуб АИК во предградието на Стокхолм како шестгодишно момче, за да дебитира во февруари 2016 во првиот тим. Во април тој стана најмладиот стрелец на клубот во првата лига. Една година подоцна, тој беше во Борусија Дортмунд, кои платија 9 милиони евра за него, откако тој отфрли можност за трансфер во Реал Мадрид.

Слично како фудбалерот со кого честопати го советуваат, Златан Ибрахимовиќ, следниот чекор беше холандската Ередивизие, откако Дортмунд го пратија во Вилем Втори, клуб со кој имаше 14 гола во 18 меча. Тоа не беше доволно да ги убеди БВБ да го заддржат и минатото лето тие го продадоа на Сосиедад за ниска цена од 6.5 милиони евра, иако оставија опција да го вратат во Бундеслигата за 30 милиони евра во јуни.

Исак прво даде убав гол против Реал, кој му беше поништен, по што во второто полувреме даде два гола за 4:3 победа на Сосиедад на „Бернабеу“. Против Атлетик во неделата, тој влезе од клупата и веднаш му асистираше на Порту за водство на неговиот тим. Откако Ињаки Вилијамс израмни, Исак го постигна победничкиот гол за веднаш да се најде во песните на навивачите на клубот.

Шпансктие медиуми веќе го најавија Исак како „црниот Ибра“, а весникот „АС“ дури одеше со бизарен наслов: „Шведскиот Ибра“. Исто како Ибрахимовиќ, Исак е голем и силен пред голот, а има и забележителни технички квалитети. Тој може лесно да ја носи топката во напад, а постигнува голови и со лева и со десна нога.

„Исак е во ѕверовска форма. Тој е во позиција да стане првиот напаѓач на голем клуб како Реал Сосиедад. Очекувавме многу од него, но ова дојде пребргу. Сите кои го познаваат знаат дека се работи за посебен талент“, вели неговиот поранешен соиграч, Даниел Нанског од Малме.

Спорт

Хакирана електронската пошта на Гвардиола

Објавено пред

Тренерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола, бил жртва на хакерски напад. Хакерот успеал да влезе во електронската пошта на Гвардиола, украл интересни податоци кои ги продавал за 100.000 фунти.

Хакерот за таблоидот „Сан“ тврди дека меѓу пораките има неколку интересни податоци: телефонските броеви на сите фудбалери на Сити, како и разговори со потенцијалните засилувања.

„Тоа беше најлесната работа што сум ја направич. Успеав да ја отворам секоја порака што ја испратил. Не ги носам со себе информациите, би бил лошо доколку би ми го нашле телефонот. Видов многу интересни работи“, рекол хакерот.

Тој потврдил дека нашол разговори за трансферот на Матијас де Лихт, а можел да ги види сите податоци поврзани со ѕвездите на Сити, меѓу кои се и нивните плати.

Сепак, интервјуто за „Сан“ многу му наштетило на хакерот. Откако новинарите се јавиле во клубот и се заинтересирале за случајот со украдената електронска пошта на Гвардиола, Сити ја алармирале полицијата.

Хакерот бил уапсен во понеделникот вечерта. 30-годишникот бил обвинет за кражба на лични податоци.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хакирана електронската пошта на Гвардиола

Објавено пред

Тренерот на Манчестер сити Пеп Гвардиола бил жртва на хакерски напад. Хакерот успеал да влезе во електронската пошта на Гвардиола, украл интересни податоци кои ги продавал за 100.000 фунти.

Хакерот за таблоидот „Сан“ тврди дека меѓу пораките има неколку интересни податоци: телефонските броеви на сите фудбалери на Сити, како и разговори со потенцијалните засилувања.

„Тоа беше најлесната работа што сум ја направич. Успеав да ја отворам секоја порака што ја испратил. Не ги носам со себе информациите, би бил лошо доколку би ми го нашле телефонот. Видов многу интересни работи“, рекол хакерот.

Тој потврдил дека нашол разговори за трансферот на Матијас Де Лихт, а можел да ги види сите податоци поврзани со ѕвездите на Сити, меѓу кои се и нивните плати.

Сепак интервјуто за „Сан“ многу му наштетило на хакерот. Откако новинарите се јавиле во клубот и се заинтересирале за случајот со украдената електронска пошта на Гвардиола, Сити ја алармирале полицијата.

Хакерот бил уапсен во понеделникот вечерта. 30 годишникот бил обвинет за кражба на лични податоци.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сари: Играчите не ме разбираат, сѐ работат погрешно

Објавено пред

Тренерот на Јувентус, Маурицио Сари, бил незадоволен од она што неговите играчи го прикажале синоќа во Лион. Олимпик забележа победа 1:0 над Јувентус во првиот осмина-финален натпревар во Лигата на шампионите.

Сари по мечот бил лут бидејќи „неговите играчи не ги разбирале основите на фудбалот, сè работеле спротивно“.

„Тешко е да се објасни зошто, но во првото полувреме бавно ја движевме топката. Во таква ситуација природно е противникот да нè притисне и да постигне гол. Не бевме одлучни, не бевме агресивни кога напаѓавме“, рекол Сари и дополнил.

„Не знам зошто не можам да ги натерам играчите да разберат дека е важно брзо да се ослободуваат од топката. Ќе продолжиме да работиме, порано или подоцна овој концепт ќе им влезе во главите. Јас ќе продолжам да им зборувам. Вчера имавме тренинг, топката ја движевме двапати побрзо. Во последно време правиме спротивно од она што го тренираме.

Реваншот во Торино ќе се одигра на 17 март.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија43 минути

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари што граѓаните ги плаќале како данок

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари кои граѓаните ги плаќале како данок. Против...

Македонија2 часа

Вонредна дезинфекција на автобусите на ЈСП и на жичницата на Водно

ЈСП Скопје од денеска, 27 февруари, ќе почне со вонредна дезинфекција на автобусите, како и на кабините на жичницата на...

Македонија2 часа

Жената која допатува од Рим не е заразена со коронавирус

Министерството за здравство информира дека резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за коронавирус, кои штотуку пристигнале, се негативни на...

Македонија2 часа

СДСМ и Беса заедно на изборите

Лидерите на СДСМ и движењето Беса, Зоран Заев и Биљал Касами, потпишаа Декларација за заеднички настап на изборите на 12...

Македонија3 часа

(Видео) Шилегов: Се одложуваат сите екскурзии на средношкоците во Италија

Градот Скопје во рамките на своите надлежности е целосно подготвен да ги преземе сите неопходни мерки за да се спречи...

Македонија4 часа

Граѓаните кои биле во регионите со коронавирус да се јават во ЦЈЗ и да не одат на работа и на училиште

Владата ги известува сите вработени во државните и локалните институции и претпријатија, вработените во основно, средно и високо образование, како...

Топ4 часа

Притвор за гевгеличанецот кој силувал малолетно девојче

Против 23-годишникот од Гевгелија кој силувал малолетно девојче поднесена е кривична пријава и определена му е мерка притвор во траење од...

Македонија4 часа

Мијалков не се сеќава на анализата за „Монструм“

Ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков сведочеше на рочиштето за „Монструм”. Тој кажа дека откако било поднесено обвинение, биле правени анализи...

Македонија5 часа

Ветрот во Скопје со над 100 километри на час

Силниот ветер во Скопје на моменти достигна и над 100 километри на час, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. „Во...

Регион5 часа

Црногорци уапсени со пет тони кокаин на брод во Венецуела

На бродот „Ареса“ во Венецуела се запленети еден тон, а потоа уште четири тони кокаин и уапсени се црногорски државјани,...

Свет5 часа

Потврдени 433 нови случаи за еден ден, до сега се излекувани 32.495 луѓе во Кина

Во Кина вчера се регистрирани 433 нови потврдени случаи на заразени со коронавирус и 29 смртни случаи, соопштија од Националната...

Свет6 часа

(Видео) САД: Добил отказ во пиварница, се вратил со пиштол и убил петмина колеги

Поранешен вработен во пиварница на САД уби најмалку пет лица, а потоа се самоубил, јавуваат американските медиуми. Шестмина загинаа, вклучувајќи...

Европа6 часа

Петмина настрадаа во пожар во Стразбур

Пет лица настрадаа во пожар што избил во зграда во Стразбур, на североисточниот дел на Франција, соопштија локалните пожарникари. Истите...

Македонија6 часа

(Видео) Силниот ветер откорна дрвја и уриваше покриви во Скопје

Силниот ветер синоќа корнеше дрвја и уриваше покриви во главниот град. Десетици дрвја се паднати на  локации од невремето. Ветерот,...

Македонија17 часа

МОН: Дадени се препораки на образовните установи за заштита на учениците, студентите и вработените од коронавирусот

Согласно заклучоците донесени на вчерашната владина седница, а во врска со заштита на јавното здравје во услови на брзо ширење...

Македонија18 часа

(Видео) Филипче: Познати сопатниците на жената заразена со коронавирус, ќе останат во излоација 14 дена

Идентификувани се сите патници кои се возеле во комбето со жената која е заразена од коронавирусот, а која утринава допатувала...

Регион18 часа

Во Хрватска потврден трет случај на коронавирус

Во Риека, Хрватска потврден е трет случај на коронавирус, пренесуваат хрватските медиуми. Како што се наведува, се работи за маж...

Македонија21 час

Спасовски: Нема потреба од паника, сè е под контрола

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, на прес-конференција изјави дека нема потреба од паника во јавноста поради појавата на првиот случај...

Македонија22 часа

(Видео) Прв случај на коронавирус во земјата

Потврден првиот случај на коронавирус во земјата. Се работи за жена, родена 1970 година, од Скопје. Како што изјави министерот...

Економија1 ден

Бебе имало дивиденда над 1 милион денари во 2018 година, а скопјанка пријавила приход од 17 милиони евра

Скопјанка со годишен бруто-приход од 17, 1 милион евра е најбогатата Македонка. Таа во 2018 година пријавила во УЈП годишен...

Досие