Контакт

Спорт

Дали Холандија има шанса да го освои ова ЕП?

Објавено пред

Селекторот на Холандија Роналд Куман изјави дека неговата репрезентација ја очекува историски дуел.

dobivaj vesti na viber

„Ова е голем ден за нас и дуел меѓу две големи нации. Ќе биде ноќ за паметење. Ако стигнеме до финалето, ќе се сретнеме со Шпанија. Но, прво треба да го добиеме полуфиналето“, рече Куман.

Саутгејт изјави дека Холандија е најдобриот ривал на турнирот досега.

“Нема сомнеж дека Холандија е поквалитетна од другите селекции со кои игравме досега. Затоа ќе имаме помал простор за грешка.

Ни треба нашата постојаност со цел да направиме чекор понатаму и да стигнеме до трофејот“, изјави Саутгејт.

И покрај победата по поразот против Полска во првиот меч, Холандија не го покажа нивото на игра како што очекуваа нивните навивачи.

Ремито со Французите, се сметаше за позитивен резултат, но поразот од Австрија донесе значителна количина на критики.

Сепак, веќе во осминафиналето против Романија, Холанѓаните го одиграа најдобриот натпревар на турнирот и рутински се пласираа меѓу најдобрите осум селекции, и ја исфрлија Турција.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Алкараз повторно го освои Вимблдон, го прегази Ѓоковиќ во финалето

Објавено пред

Очекувавме спектакл, можеби повторно меч во пет сета, но наместо тоа добивме убедлив триумф на Карлос Алкараз над Новак Ѓоковиќ. Во големото финале на Вимблдон, втора година по ред, Карлос Алкараз беше подобар, само овојпат многу убедливо – 6:2, 6:2, 7:6 (7-4)

dobivaj vesti na viber

Ѓоковиќ, сопственик на 24. Грен слем трофеи го одигра веројатно најлошото финале во кариерата. Два сета не беше присутен на теренотет, што му овозможи на Алкараз да создаде конфорна предност и до крајот Шпанецот го покажа целиот раскош на својот талент.

Шпанецот се уште е непоразен во финалињата на Грен слем турнирите, има скор од 4-0, додека Ѓоковиќ останува на 24 титули (ова му беше 37 финале).

Се тргна наопаку од самиот почеток, Ѓоковиќ беше скршен веќе во првиот гем, премногу често и без причина одеше до мрежата, а Карлос не мораше да направи ништо спектакуларно за да дојде до сетот и да дојде до брејк предност во вториот.

Опкружен со тоа и Алкараз го крева нивото на својата игра, а Ѓоковиќ само во еден краток период во третиот сет личеше на себе. Во третиот гем спаси четири брејк топки, главно со одлични сервиси, а во шестиот гем се закани, ни и тогаш Карлос имаше одговор – спаси една брејк топка и стигна до 3:3.

Единствената вистинска драма ја видовме на крајот од третиот сет – Алкараз направи брејк и сервираше за меч, стигна до три последователни меч топки, а потоа малку му се стегна раката. Загуби пет поени во низа и Новак се врати во живот, Ѓоковиќ сепак не успеа да го искористи тој моментум, туку само го одложи поразот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Импресивна сезона на Феде Валверде

Објавено пред

Играчот од средниот ред на Реал Мадрид и уругвајската репрезентација Феде Валверде има импресивна сезона зад себе.

dobivaj vesti na viber

Сезоната ја заврши со победа, бронзениот медал на Копа Америка едвај ги задоволи Уругвајците и Валверде, но играчот од средниот ред на Реал сепак испиша историја.

Верувале или не, Валверде оваа сезона одигра неверојатни 67 натпревари за Реал Мадрид и Уругвај.

Попатно со Реал ја освои Ла Лига, Лигата на шампионите и Суперкупот на Шпанија, а за Реал постигна три гола и запиша осум асистенции и на теренот мина неверојатни 4.280 минути.

Сега оди на заслужен одмор, а по враќањето го чека легендарната „осумка“ на грбот која ја наследи од Тони Крос.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Голманот на Канада при изведувањето на пенали на колегата му го криеше шишето

Објавено пред

Репрезентацијата на Уругвај го освои третото место на Копа Америка. Во малото финале, Уругвај на пенали ја победи Канада со 4:3 (2:2, 1:1).

dobivaj vesti na viber

Сепак, еден детал од пенал серијата привлече големо внимание, а во центарот на скандалот беше канадскиот голман Дејн Сент Клер.

Откако заврши првата рунда и двајцата изведувачи постигнаа голови, судијата од Венецуела притрча до канадскиот голман и му покажа жолт картон.

На почетокот не беше јасно зошто го направи тоа, но следното видео објасни сè.

Во моментите кога канадскиот играч го изведе пеналот и сите погледи беа свртени кон него, Сент Клер се обиде да го скрие шишето со вода на ривалскиот голман Серхио Роша.

Сепак, ниту овој мал трик не им помогна на Канаѓаните, бидејќи заработи жолт картон, а Роша го одбрани ударот на Исмаил Коне во третата серија, потоа во петтата капитенот Алфонсо Дејвис се обиде со паненка, но неговиот удар заврши во гредата.

Yellow card for Canada GK for hiding Uruguay GK's water bottle
byu/xd366 insoccer

Yellow card for Canada GK for hiding Uruguay GK’s water bottle
byu/xd366 insoccer

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Ангелов: За жал пожарот на Серта повторно гори, гасењето го помагаа 103 војници, 30 полицајци, хеликоптери и ер-трактори, ќе се гаси и утре

Пожарот на планината Серта кој има три крака, сè уште е активен. Гасењето ќе продолжи сè додека е видливо, а...

Свет2 часа

20-годишниот атентатор на Трамп работел во кујна во дом за стари лица, пушката ја купил татко му

Американските медиуми објавуваат нови детали за 20-годишниот Томас Метју Крукс, кој стои зад обидот за атентат врз Доналд Трамп. На...

Македонија4 часа

Претседателката Сиљановска-Давкова им подари галичка пафта на младенците на „Галичка свадба 2024“

Претседателката Гордана Сиљановска-Давкова, денеска присуствуваше на културно-сценската манифестација „Галичка свадба“, што традиционално се одржува под покровителство на Претседателот на државата. Претседателката изрази задоволство од континуитетот...

Македонија5 часа

(Видео)Планината Серта сè уште гори, полицискиот хеликоптер во 25 налети истури 38 тони вода врз огнот

Полицискиот хеликоптер денес исфрли 38 тони вода за гаснење на пожарот на планината Серта кој и денес е активен, соопшти...

Македонија10 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Патувањето на синот на Мицкоски не ја чини ништо државата, тој не е дел од делегација, СДС падна ниско штом меша деца

СДС се спушти на многу ниски гранки чим си дозволи брутално да ги меша децата и најблиското семејство на премиерот...

Македонија11 часа

Петровска: Мицкоски си го зел синот во делегацијата во САД, првото владино патување го претвори во семејно

Пратеничката Славјанка Петровска и поранешна министерка за одбрана од СДСМ го обвини премиерот Христијан Мицкоски дека на првото, официјално, владино...

Свет13 часа

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Доналд Трамп, Тајаната служба го застрела

ФБИ го потврди идентитетот на атентаторот кој пукаше во Доналд Трамп како Томас Метју Крукс од Пенсилванија. 20-годишниот од Паркот...

Свет19 часа

Бајден: Се молам за Трамп и неговото семејство

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека е „благодарен“ што неговиот ривал Доналд Трамп е безбеден по пукањето на митинг во...

Свет19 часа

(Видео) Пукање на митингот на Трамп, поранешниот претседател изнесен раскрвавен, двајца мртви

На митингот на Доналд Трамп во Пенсилванија одекнаа истрели, објави Си-ен-ен. Поранешниот претседател и веројатен републикански претседателски кандидат во ноември...

Македонија24 часа

За само 12 дена во Македонија имало 173 поголеми пожари на отворено

За само за 12 дена, од почетокот на месец јули имало вкупно 173 пожари на отворен простор од пошироки размери....

Топ1 ден

40-годишникот им дал да пијат лекови во комбинација со алкохол – детали за случајот со децата кои завршија на Токсикологија

Скопското обвинителство донесе наредба за спроведување истрага против 40-годишниот Д.Ѓ. во чијашто куќа беа најдени четворицата малолетници, од кои две...

Македонија1 ден

Стабилна е состојбата на тинејџерите кои беа најдени без свест во куќа во Скопје, користеле психотропни супстанци

Стабилна е состојбата на четворицата малолетници кои беа најдени без свет и со повреди по телото во куќа во Скопје....

Култура1 ден

Со спектакуларен настап на светски познатиот виолинист, Џулијан Рахлин, и Македонската филхармонија отворен е фестивалот „Охридско лето“

Литванскиот виолинист со светско реноме Џулијан Рахлин и Македонската филхармонија вчеравечер на Античкиот театар приредија незаборавна вечер за публиката на...

Македонија1 ден

Патничка јавно и’ се заблагодари на Македонка која и’ го спасила животот на пат кон Грција: „Застана со автомобилот и ми пружи прва помош“

„Сакам јавно да се заблагодарам на една исклучителна личност која ми го спаси животот во моментот кога ми требаше итна...

Македонија1 ден

(Видео) Со „ер тракторите“ ќе се гаснат пожарите кај Серта и бугарската граница, цела ноќ пожарникарите се бореа со огнот кај Неготино

Три ер трактори ќе полетаат во 10.00 кон пожарот на Серта а околу 15.00 ќе се упатат кон пожарот на...

Македонија2 дена

Семејство тврди дека нивното бебе било тепано на Педијатрија, Таравари најавува одговорност ако е вистина

Семејството на тримесечно бебе тврди дека детето било тепано на Клиниката за педијатрија. Министерот за здравство, Арбен Таравари изјави дека...

Македонија2 дена

Не бил киднапиран, ниту се самозапалил: полицијата го расчисти случајот со наводно киднапирање и самозапалување на момче од Скопје

СВР Скопје го расчисти кривично правниот настан за кој на 04.07.2024 околу 00.30 часот беше пријавено дека во индустриска зона...

Топ2 дена

(Видео) Тешка несреќа кај Хиподром

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево на излезот од Скопје, кај Хиподром. Автомобилот е речиси смачкан и се наоѓа покрај...

Македонија2 дена

Само три жени во Владата на Мицкоски значат итна потреба од субвенции за повеќе сервиси за чистење, готвење и пеглање

Владата на Христијан Мицкоски, со само три министерки, ја врати земјата децении наназад во напорите за родово изедначување. Активистите за...

Македонија2 дена

Се укинува балансерот – министерот Минчев вели дека имало злоупотреби во минатото

Укинување на балансерот најави министерот за јавна администрација, Горан Минчев, соопштувајќи дека оваа дигитална алатка во минатото била предмет на...