Контакт

Спорт

Дали Меси ќе добие суспензија од 12 меча?

Објавено пред

Правилата на Шпанската фудбалска федерација (РФЕФ) велат дека Лионел Меси може да добие драстична казна од 12 меча суспензија откако го доби првиот црвен картон во дресот на Барселона по бруталниот напад на напаѓачот на Атлетик Билбао, Асиер Вилјалибре.

Меси, исфрустриран откако неговиот тим прими гол во 90-тата минута, и потоа во продолжението од финалето на Шпанскиот Суперкуп, го удри Вилјалибре без топка, и според РФЕФ ако тој е обвинет за „агресивно однесување“, тогаш може добие казна од 4 до 12 меча. Со 12 меча казна, капитенот би бил отсутен од голем дел од домашниот шампионат. Доколку биде проценето дека инцидентот не е „агресивен“, тогаш казната е од еден до 3 меча.

Самиот Вилјалибре не сакаше многу да зборува за фаулот.

„Мислам дека нема потреба да правиме контроверзи, сите тимови прават фаули, клучот е да не се предадеш потоа. Зошто се налути? Го ставив телото напред, а тој реагираше бесно“, вели Вилјалибре.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ањели: Фудбалот мора да се промени, постојано се расправам со Чеферин.

Објавено пред

Претседателот на Јувентус и на Европската асоцијација на клубови (ЕЦА), здружението на најмоќните и најбогатите светски клубови смета дека мора да има промени во светот на фудбалот и додава дека постојано се расправал со претседателот на УЕФА, Александер Чеферин.

На состанокот на ЕЦА, откако прво зборуваше за економското влијание на пандемијата на КОВИД-19 на фудбалот, тој се фокусираше на финансискиот интерес кој го појавија големи финансиски институции за фудбалот.

„Во мојата земја има предлог на компанијата ‘ЦВЦ’ за ТВ-правата, во некои земји има други проекти, а глобално тука е интересот на ‘Џеј Пи Морган’ за Европската Суперлига. Кога има интерес од такви играчи и големи финансиски институции, тоа значи дека има потенцијал за светла иднина во нашата индустрија. Овие личности, за разлика од нашите акционери, не се заинтересирани за солидарност, туку за враќање на инвестицијата. Тоа значи дека со инвестирање во фудбалот може да добиеме поврат на инвестираното. Фудбалот, финансиите и водењето на клубовите се на раскрсница и мораме да ги прифатиме предизвиците“, вели Ањели.

Тој потоа ја кажа визијата за промена.

„Мораме да ги поставиме фановите во центарот. Сегашниот систем не дава многу за модерните фанови и има погрешна перцепција за тоа кои се фудбалските фанови. Ако се гледаат истражувањата, третина од фанови следат најмалку два клуба, ситуација што не беше таква пред неколку години. Исто така, 10 отсто од фановите следат фудбалери, а не клубови, две третини следат фудбал од страв да пропуштат нешто, 40 отсто од тие на 16 до 24 години, славната генерација Ц, нема никаков интерес за фудбалот. Има премногу мечеви кои не се конкуренти, дома и во куповите.  Ризикуваме да ги загубиме фановите и затоа сум благодарен на разговорите со УЕФА. Иако не е тука, му се заблагодарувам на претседателот Чеферин за расправиите кои ги имавме од октомври до декември. Тоа беа продуктивни расправии и карања“, додава Ањели.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фостер: Диего Коста и Луис Суарез се „валкани стаорци“, а Видиќ е болен човек

Објавено пред

Голманот на Вотфорд, Бен Фостер го нарече поранешниот напаѓач на Челси, Диего Коста „мал валкан стаорец“, додека смета дека поранешниот српски дефанзивец на Манчестер јунајтед, Немања Видиќ е „болен човек“ во неверојатно интервју.

37-годишниот Фостер, кој помина пет години кај „ѓаволите“ од 2005 до 2010 имаше шанса да игра против некои од најдобрите светски фудбалери, пред сега во финишот да кариерата да игра во Чемпионшип со Вотфорд. Во интервју тој ги опиша најнеомилените противници, најцврстиот човек во лигата и најлошиот фудбалер на тренинзи.

„Кој е најлошиот? Тоа е добро прашање и секако тоа е Диего Коста, бидејќи тој беше мал валкан стаорец. Само ќе цвичеше и ќе гребеше и немаше да те остави на мир и да ти даде секунда да дишеш. Знаете што, и Луис Суарез беше таков. Ужасен да играш против него – ќе те клоца, ќе те гребе, било што. Но, да признаеме, вистински победници, сакам таков тип на фудбалери. Сакате такви во својот тим. Животни!“, вели Фостер.

Уште еден тип на фудбалер кој го почитува се „цврстите“ момчиња од одбраната.

„Бев малку со Рој Кин и тој ме плашеше кога ќе го видев, да бидам искрен. тој беше страшен тип. Немања Видиќ исто така беше болен човек. Би кажал дека тоа е Немања. Тој ќе ставеше глава на копачка за да ја земе топката. Да, вистински болен човек. Кој беше најлош на тренинг? 100 отсто Карлос Тевез. Воопшто не беше заинтересиран, тренингот не беше работа за него. Ужасен. А, кога ќе дојдеше сабота попладне, експлозија!“, вели Фостер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Познати се групите за женскиот Евробаскет

Објавено пред

ФИБА Европа ги одреди групите за женскиот Евробаскет. Европското првенство во женска конкуренција ќе се одржи од 17. до 27.јуни, во Валенсија и Стразбур.

Натпреварите во групите А и Б ќе се играат во Валенсија.

Во А-групата покрај домаќинот Шпанија се Шведска, Белорусија и Словачка. Србија, Италија, Црна Гора и Грција се во Б-групата.

Натпреварите во групите Ц и Д ќе се играат во Стразбур.

Турција, Босна и Херцеговина, Словенија и Белгија се во Б-групата, а домаќинот Франција, Русија, Чешка и Хрватска се во Д-групата.

Натпреварите во групите, осмина-финалните и четврт-финалните мечеви ќе се играат во Валенсија и Стразбур, а завршницата потоа ќе биде одржана само во Валенсија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Јавно обвинителство: Од „Телеграм“ засега немаме добиено никакви податоци за случајот „Јавна соба 2“

Од Јавното обвинителство велат дека активно постапуваат за утврдување кривична одговорност во предметите поврзани со групите „Јавна соба“, во пресрет...

Македонија5 часа

Грција не ги отвора границите за Македонија, продолжена забраната за патници од трети земји

Грција ја продолжи забраната за пристигнување патници од околните земји по воздушен, копнен и морски пат, а тоа правило важи...

Македонија5 часа

Филипче: Предложивме од среда да се воведе полициски час, најмногу поради непочитувањето на мерките

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку објава на својот фејсбук-профил ја објасни причината за барањето на ресорното министерство за воведување...

Европа5 часа

Европска агенција за лекови засега не одобрува користење на руската вакцина во ЕУ

Високата службеничка на Европската агенција за лекови (ЕМА), Криста Виртумер-Хохе, апелираше до членките на Европската Унија да не го одобрат...

Свет5 часа

Меган Маркл: Сакав да се самоубијам, а не смеев да побарам помош

Во интервјуто кое се емитуваше на „CBS“, војвотката од Сасекс, Меган Маркл изјави дека имала суицидни мисли додека била бремена....

Свет7 часа

Американците тврдат дека пронашле лек за коронавирусот, во употреба за шест месеци

Новиот антивирусен лек „молнупиравир“ може да го смени текот на епидемијата на коронавирусот, бидејќи за време на експерименталното истражување е...

Забава8 часа

Меган тврди монархијата одбила да го направи Арчи принц поради бојата на кожата

Меган, сопругата на принцот Хари, изјави дека пред раѓањето на нејзиниот син Арчи постоела загриженост дека неговата кожа ќе биде...

Македонија9 часа

„Држава што не постапува е држава што силува“ – марш за женските права по повод 8 Март

Денеска по повод Меѓународниот ден на жената, со почеток во 15 часот, од пред Министерство за внатрешни работи ќе започне...

Свет21 час

Зошто е речиси невозможно да се заразите со коронавирус на отворено?

Аеросолите, ситни честички што лебдат во воздухот, се главниот виновник за пренесување на коронавирусот. Според наодите на научниците, ова особено...

Свет24 часа

Градоначалник во Италија даде оставка откако јавноста дозна дека се вакцинирал преку ред

Градоначалникот на сицилијанскиот град Корлеоне денес објави дека дава оставка откако преку ред се вакцинира против Ковид-19, а полицијата отвори...

Македонија1 ден

Во Македонија 333 нови случаи на коронавирус, починаа 10 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 333 нови случаи на коронавирус, 268 оздравени и 10 починати лица, соопшти...

Македонија1 ден

Филипче: Состојбата на Мицкоски е стабилна

Состојбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој се лекува од коронавирус е стабилна, кажа министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија1 ден

Пристигна првата пратка од руските вакцини во Македонија

На скопскиот аеродром попладнево пристигна првата пратка од руската вакцина „спутник В“. Министерот за здравство Венко Филипче заедно со рускиот...

Европа1 ден

Скандал во Бундестагот: Пратеници профитирале со трговија со маски за време на ковид-кризата

Скандал ја тресе Германија. Пратеници од Бундестагот оствариле профит од трговија со заштитини маски на самиот почеток на пандемијата на...

Свет1 ден

Семејства на починати од коронавирус го тужат британскиот премиер

Британскиот премиер Борис Џонсон, го тужат околу 2.000 семејства кои изгубиле еден или повеќе членови на семејството поради коронавирусот. Досега...

Македонија1 ден

Досега попишани 32.752 лица од дијаспората

Државниот завод за статистика соопшти дека досега се попишани 32752 лица од дијаспората. Оттаму велат дека бројот на попишани расте...

Македонија1 ден

Лекарска комора: Ковид може да предизвика сериозни стомачни крварења, да не се занемарат симптомите

Пациенти кои имаат инфекција со SARS-CoV-2 вирусот може да развијат сериозни компликации на гастроинтестиналниот систем кои во некои случаи се...

Македонија1 ден

(Видео) Пресечени меѓународни канали за транспорт на дрога

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во две одделни акции пресече два канала за меѓународен транспорт...

Европа1 ден

Нови ограничувања во цела Италија

Во Италија, во последните 24 часа, имало 307 смртни случаи од коронавирус и повеќе од 23.000 нови инфекции, пренесува агенцијата...

Македонија1 ден

Земјотрес почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово

Земјотрес со јачина од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22 часот и 43 минути бил почувствуван од...

Досие