Контакт

Спорт

Давид Хосе Писонеро е нов тренер на Вардар

Објавено пред

Давид Хосе Писонеро (46) ќе го наследи сонародникот Гарсија Парондо на клупата на европскиот шампион Вардар, објави клубот на својата интернет страница. Писонеро во изминатите две сезони бил предводник на Валјадолид.

„Верувам дека клубот бараше некои карактеристики за наследник на Парондо во кои и јас се гледам себе си, и стил на игра што јас го негувам. Јас сакам да работам секојдневно и да размислувам така, и не гледам далеку пред себе. Горд сум што ќе бидам тренер на Вардар и што ќе бидам дел од Лигата на шампионите, изјави Писонеро.

Писонеро доаѓа од Валјадолид, каде работел во последниве две сезони. Претходно бил играч 12 години, од што девет сезони како дел од Валјадолид, Кантабрија и Адемар Леон.

Како тренер почнал во Валјадолид и му бил и тренер на Фернандо Хернандез. Во помладите категории бил првак на Шпанија со кадети и младинци. Бил и со репрезентацијата на Шпанија како дел од младинскиот тим на СП 1993 година во Египет.

Како играч двапати го освои Купот Асобал со Кантабрија и Валјадолис, и неколкупати бил вице-првак во неколку натпреварувања, вклучувајќи го Купот на ЕХФ и Купот на градовите, и тоа двапати со Валјадолид. Со Сантандер го освоил клупскиот светски куп во 1997.

Кариерата, поради повреда, ја завршил на 30 годишна возраст, во мај 2003 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Михајловиќ од болничка соба ги советувал фудбалерите на Болоња!

Објавено пред

Српскиот тренер Синиша Михајловиќ, кој се бори со леукемијата, во текот на мечот на неговиот тим Болоња против Пиза во Копа Италија им делел совети на фудбалерите од својата болничка соба.

Помошникот на Михајловиќ, Емилио де Лео потврди дека со „видео-технологија“ Симке се поврзал со своите играчи при победата од 3:0 на гости кај Пиза.

„Јас со слушалки сум поврзан со Балди, уште еден помошник на тренерот, а тој е во директна врска со Михајловиќ. За среќа добро го познаваме Синиша и понекогаш ги предвидуваме неговите идеи, но важно е тој да е вклучен и фудбалерите да бидат горди на него“, изјави Де Лео за „Газета дело спорт“.

Михајловиќ на 13 јули објави дека боледува од леукемија и го започна лекувањето во болницата во Болоња.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ред бул му понудиле место на Алонсо, добиле одлучно не

Објавено пред

Ред бул рејсинг му понудиле на Фернандо Алонсо да се врати во Ф1 на местото на Пјер Гасли пред Британското ГП во Силверстоун, но добиле „корпа“ од двократниот Ф1 шампион.

Алонсо си замина од Ф1 на крајот на минатата сезона по четири разочарувачки сезони со Мекларен, но ова лето повторно беше поврзуван со враќање во спортот веќе следната сезона. И претходно беше објавено дека Ред бул веќе се договориле со него, пред на крајот да се решат да го заменат Гасли со Александер Албон од Торо росо.

Според шпанскиот весник „Мундо депортиво“, тимот од Милтон Кејнс му понудил место на Алонсо договор до крајот на сезоната, но Алонсо решил да остане надвор од спортот и да се фокусира на трките на издржливост и на можност следната сезона да вози во Инди кар со главна цел триумф на Инди 500.

Ова не е првпат Алонсо да се поврзува со „бикот“, откако Адријан Њуи, главниот инженер на тимот откри дека во 2007 година тие биле „многу блиску“ до Шпанецот но „за жал тоа не се случи“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Балотели: Мајка ми плачеше кога потпишав за Бреша

Објавено пред

Марио Балотели открива дека неговата мајка „плачела“ од среќа кога дознала дека тој потпишал за својот клуб од детството Бреша, додавајќи дека било сон на неговиот татко да го види во овој дрес.

Иако Балотели е роден во Палермо од родители со потекло од Гана, тој се пресели во Бреша, Ломбардија на две години и семејството кое го посвои уште живее таму, иако неговиот татко неодамна почина. Бреша затоа е негов „матичен“ клуб иако тој почна во академијат ана Лумецане и никогаш не играше за Бреша.

„Се сретнав со претседателот на Бреша уште во Англија пред многу години. Мино Рајола ми ја даде идејата и не беше тешко да се склучи договор. Воопшто не се плашам. Целта е овој клуб да расне и да помогнам на соиграчите. Не ги читам весниците, ниту гледам телевизија, така што сите негативни приказни околу мене се кажувани од другите. Бреша е мој град, така што тука можам да го дадам максимумот. Мојата мајка плачеше кога и кажав дека ќе се вратам во Бреша. Мојот татко беше од Бреша, навиваше за клубот и сонуваше да ме види во овој дрес, така што сметам дека и тој е среќен“, вели Балотели.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет12 минути

Литванија со јод ќе се бори против радијацијата

Литванската влада соопшти дека ќе купи повеќе од четири милиони таблети јод во вредност од 900.000 евра, бидејќи соседна Белорусија...

Регион48 минути

Меркел: Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе се приклучи на ЕУ

Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе влезе во Европската Унија, рече германската канцеларка Ангела Меркел. Таа ја...

Европа56 минути

Французи зеле 40 килограми песок од Сардинија, се соочуваат со казна до 6 години затвор

Туристи кои зеле како сувенир 40 килограми песок од плажа во Сардинија се соочуваат со затворска казна до 6 години....

Топ5 часа

Полицајци фатиле струмичанец додека се обидувал да ограби куќа

Полицајци фатиле струмичанец додека се обидувал да ограби куќа. Според МВР, синоќа во 21:00 часот на улица Панче Пешев во...

Македонија6 часа

Во државата нема вештак што ќе оцени дали Исмет Гури преправал потписи

Нова пауза на денешното рочиште за предметот „Титаник 3“ даде судијката Марија Клетничка. Советот, по паузата, одлучи да не го...

Македонија7 часа

Катица не ги иззема Фетаи и Бубевски

  Шефицата на СЈО во оставка, Катица Јанева, не ги иззема обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски од застапување во...

Македонија10 часа

Адвокатот Миланов бара изземање на Јанева од „Титаник 3“ поради тензиите во СЈО

Адвокатот на обвинетиот Исмет Гури во предметот на СЈО, „Титаник 3“, Еленко Миланов, побара да бидат изземени Катица Јанева и...

Топ10 часа

Возач загина во сообраќајна несреќа кај Свети Николе

Четириесет и петгодишен возач од Куманово загина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Куманово – Свети Николе. Како што соопшти полицијата,...

Македонија11 час

15-годишник се удави во Пчиња

Петнаесетгодишник од селото Љубодраг влегол во вода од ископ на сепарација на реката Пчиња и починал. Како што соопшти МВР, телото...

Македонија11 час

Фетаи: Постапката за „Рекет“ ја води друго обвинителство и не сакам да се мешам

Обвинителката Фатиме Фетаи пред почетокот на денешното рочиште за предметот „Титаник 3“ рече дека не сака да се меша во...

Европа12 часа

Три децении од падот на Железната завеса

Унгарскиот премиер Виктор Орбан и германската канцеларка Ангела Меркел денеска во пограничното место Шопрон ќе ја одбележат 30-годишнината од падот...

Свет13 часа

Трамп за купувањето на Гренланд: Не е приоритет, но стратешки е интересно

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно ја коментираше идејата за купување на Гренланд од Данска, наведувајќи дека тое не е приоритет,...

Македонија24 часа

(Видео) Пожар над Усје

Нов пожар над скопската населба Усје избувна вечерва, откако пожарникарите со часови се обидуваат да го локализираат огнот над населбата...

Свет1 ден

Голем пожар на Канарските острови, евакуирани над 4.000 лица

Околу 4.000 лица се евакуирани поради пожар што избувна по втор пат за една недела и уништи рурална област на...

Свет1 ден

Жителите на Нов Зеланд доброволно предале над 10 илјади парчиња оружје на полицијата

Повеќе од 10,000 парчиња огнено оружје се предадени доброволно на властите во Нов Зеланд, како дел од акцијата што беше...

Македонија1 ден

Димитров: ,,Рекет” е раскрсница – едниот пат води кон иднина, другиот кон бездна

Дискредитацијата на СЈО преку аферата ,,Рекет” е со цел да и се избега на правдата, смета министерот за надворешни работи...

Свет1 ден

1,7 милиони луѓе на протест во Хонгконг

Најмалку 1,7 милиони граѓани излегоа на улиците во Хонгконг, на уште еден од низата масовни продемократски протести, соопштија организаторите на...

Спорт1 ден

Ландстрам со гол во сите четири англиски лиги – Шефилд јунајтед со победа (видео)

Шефилд јунајтед имаат одличен старт на својата прва премиерлигашка сезона по долга пауза, откако со 1:0 ги победија Кристал палас...

Македонија1 ден

Изгаснат пожарот над скопското село Буковиќ

Шумскиот пожар кој вчера наутро избувна на планината над скопското село Буковиќ е изгаснат и целосно ставен под контрола, информираат...

Регион1 ден

(Видео) Пациент со држач за инфузија уби четири лица во психијатриска болница во Романија

Еден пациент во психијатриска болница во романската општина Сапока, со држач за инфузија убил четворица други пациенти. Тој ги нападнал...

Досие