Контакт

Спорт

Де Брујне им донесе победа на Сити во првиот меч по казната на УЕФА (видео)

Објавено пред

Манчестер сити со 2:0 го победи Вест хем во меч од Премиер лигата кој беше одложен поради бурата Кјара, во првата акција на „граѓаните“ по шокантната казна од 30 милиони евра и исфрлање од Лигата на шампионите во следните две сезони.

Де Брујне, кој е еден од фудбалерите за кои се шпекулира дека е блиску до излез од клубот посебно бидејќи неговата заработувачка е сврзана со резултатите на Сити во европските купови, повторно покажа дека е еден од најдобрите фудбалери од средниот ред во Премиер лигата, прво асистирајќи му на Родри во 30. минута, а потоа и самиот постигнувајќи гол во 62. минута.

Бидејќи Ливерпул се сигурно недостижни на првото место, главниот фокус на Сити е да се заддржи разликата пред третопласираниот Лестер, разлика која сега е четири поени. Вест хем пак, со поразот, остануваат на 18. место, во зоната за испаѓање со 24 поени, еден помалку од 17-пласираната Астон вила.

Спорт

Идеалната петорка на деценијата во Евролига доби и плејмејкер (видео)

Објавено пред

Избран е и четвртиот член на најдобриот тим во кошаркарската Евролига за последната деценија, од 2010, до 2020 година. Се работи за грчкиот плејмејкер, играчот на Панатинаикос, Димитрис Дијамантидис, соопштено е на официјалниот сајт на Евролигата.

Гркот трипати беше шампион на Европа со Панатинаикос, во 2007, 2009 и 2011 година, а за МВП беше прогласен во 2011 година.

Дијамантидис двапати беше најкорисен играч на Ф4, а четирипати во првиот тим на Евролигата, шестпати како најдобар дефанзивец, а двапати како најдобар асистент.

Дијамантидис кој кај „детелинките“ помина 12 сезони беше дел од тимот на деценијата и во периодот од 2000 до 2010 година.

Пред него, беа избрани уште тројца кошаркари во идеалниот тим на деценијата. Станува збор за Кајл Хејнс од ЦСКА Москва, екс-кошаркарот на Барселона, Хуан Карлос Наваро и екс-играчот на Реал Мадрид, Лука Дончиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Панчев: Ние што сме биле во војска знаеме што значи карантин

Објавено пред

Дарко Панчев, голгетерот на златната генерација на Црвена звезда од 1991 година во разговор за интернет страницата на трофејниот српски клуб рекол дека пандемијата што ја предизвика вирусот КОВИД-19 ќе ја победиме дисциплината ќе клуч за победата над вирусот.

„Потребно е да ги слушаме надлежните како во Скопје така и во Србија. Стручњаците велат дека најдобра превенција е изолацијата. Јас го почитувам тоа. Верувамд ека со дисциплина ќе можеме да победиме“, рекол Панчев и појаснил дека не му е непознато што значи карантин.

„Ние кои во „она“ време одевме во војска сме навикнати на вакви карантини. Не ми паѓа толку тешко како што не им паѓа тешко и на професионалните фудбалери кои во минатото и по цела недела биле во карантин како дела од подготовките за важни натпревари. Меѓутоа има и луѓе што не се навикнати на нешто такво и јас ги разбирам“, заклучил Панчев.

Прикажи повеќе...

Спорт

Штербик заминува во пензија

Објавено пред

Голманската легенда Арпад Штербик размислува да објави крај на кариерата. Штербик во моментов е член на Веспрем.

Паузата во која ја предизвика коронавирусот предизвика хаос во секојдневниот живот. Во спортот тоа значи суспензија на натпреварите и тренирање во домашни услови.

Поради тоа голманот кој во 2017 година ја освои Лигата на шампионите со Вардар размислува да објави крај на кариерата.

„Ова тешко ми паѓа. Искрено, по оваа пауза, е ми биде тешко да се вратам на терените со моите 41 години. Поради тоа мислам дека натпреварот со Татбања беше последен во мојата кариера. Жал ми се Ф4 турнирот во Логата на шампините, сакав да освојам уште еден трофеј. Сега за мене тоа е невозможна мисија“, објави Штербик.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

Филипче: Инспекторатот утврди пропуст кај охридската болница

Министерот за здравство, Венко Филипче, посочи дека сè уште се чекаат резултатите на 16 пациeнти од Заводот за рехабилитација во...

Македонија40 минути

Седум македонски граѓани од Перу преку Португалија ќе се вратат во државава

Министерството за надворешни работи информира дека уште седум македонски граѓани се вратени од Лима, Перу на европско тло. Утрово авионот...

Македонија1 час

(Видео) Владата го донесе вториот пакет економски мерки – платите на функционерите скратени на 14.500 денари

Владата ја одржа 32. седница на која беше разгледан и усвоен вториот пакет економски мерки за справување кризата. Деталите за...

Македонија3 часа

Кумановец и дебаранец починаа од коронавирусот, за еден ден регистрирани 44 заразени

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести од коронавирусот починале двајца мажи, едниот на возраст од 45...

Економија3 часа

Спасовски: Се одложуваат наплатите за закуп на станови

Пратениците, претседателот на Собранието, директорите и министрите ќе земаат минимална плата од 14.500 денари наместо досегашните над илјада евра за...

Свет3 часа

Светот собори уште еден мрачен рекорд со Ковид-19: повеќе од 800.000 заразени

Бројот на заразени со новиот коронавирус Ковид-19 во светот денеска надмина 800.000 потврдени случаи, посочува Ресурсниот центар за коронавирус „Џон Хопкинс“,...

Македонија4 часа

Владимир Талески осуден на 8 години затвор за проневера на 360 илјади евра

Судечкиот совет во случајот „Транспортер“ донесе пресуда со која го осуди ексградоначалникот на Битола, Владимир Талески, на 8 години затвор...

Свет5 часа

(Видео) Индија и Пакистан ги претвораат возовите во мобилни болници

Националната железница во Пакистан ги претвори сите вагони од бизнис-класата во подвижни одделенија за пациенти со Ковид-19 додавајќи илјадници болнички...

Свет7 часа

Речиси 50 милиони Американци би можеле да останат без работа

Милиони Американци веќе ги загубија своите работни места како резултат на кризата од коронавирусот, а најголемата штета допрва претстои, според...

Македонија8 часа

Тестирањето за Ковид-19 го закажува матичниот лекар и по протокол го следи лекувањето на пациентот

Министерството за здравство информира дека секој матичен лекар, кој преку „Мој термин“ му закажува на својот пациент тестирање на Ковид-19,...

Свет9 часа

Конјунктивитисот може да биде симптом на зараза со коронавирус

Американското друштво на офталмолозите ги предупредува своите членови да водат сметка за тоа дека и конјунктивитисот, познат како црвено око,...

Свет9 часа

СЗО: Не носете маска за лице, освен ако не сте заразени

Претставници на Светската здравствена организација сè уште им препорачуваат на луѓето да не носат маски за лице, освен ако не...

Свет9 часа

Во светот бројот на заболени од коронавирус достигна речиси 800.000

Во светот утрово регистрирани се вкупно 785.807 случаи на заболени од коронавирус, починале 37.820 луѓе, а се излекувале 165.659, покажуваат...

Македонија10 часа

Претседателот свика седница на Советот за безбедност

Денеска, со почеток во 14 часот, во кабинетот на претседателот Стево Пендаровски ќе се одржи седница на Советот за безбедност...

Македонија20 часа

Затворите ќе примаат нови осуденици од септември

Владата ја усвои уредбата со законска сила за роковите во судските постапки за време на вонредната состојба за постапувањето на...

Македонија21 час

ЕУ ќе издвои 38 милиони евра за медицинска опрема за земјите од Западен Балкан

Европската комисија донесе одлука да им додели 38 милиони евра на земјите од Западен Балкан за помош со заштитна опрема...

Македонија21 час

Ученичките и студентските домови ќе бидат ставени на располагање на време на епидемијата со коронавирус

На денешната владина седница е усвоена и Уредбата со законска сила за примена на Законот за здравствената заштита за време...

Македонија22 часа

(Видео) МВР најави кривична пријава: Место да седи во изолација заразил повеќемина

МВР ќе поднесе кривична пријава против Ф.К. коj се однесувал спротивно од одлуките на Владата, ги прекршил мерките за самоизолација...

Македонија23 часа

Се затвора Заводот за рехабилитација во Козле, 8 вработени и двајца пациенти имаат коронавирус

Заводот за рехабилитација во Козле ќе се затвори, откако тестовите на 8 медицински лица покажале позитивни наоди на Ковид-19, информираше...

Македонија23 часа

(Видео) Филипче: Пациентка која починала во струшката болница е тестирана за коронавирус

Викендов во струшката општа болница за коронавирус била тестирана пациентка откако починала. Министерот за здравство, Венко Филипче, извести дека пациентката...

Досие