Контакт

Спорт

Де Брујне: Не требаше да играм против Италија

Објавено пред

Фудбалерот на Манчестер сити, Кевин Де Брујне, жали што настапил за Белгија, пртив Италија, во четврт-финалето на Европското првенство. Тој натпревар го завршил со сериозна повреда на глуждот.

Настапот на Де Брујне, на Европското првенство, беше под знак прашалник, поради повредата која ја заработи во финалниот мел, во Лигата на шампионите, против Челси. Не играше на првиот меч во групата, против Русија. Потоа играше едно полувреме против Данска, па го пропушти дуелот со Финска.

Во осмина-финалето, го повреди зглобот по стартот од Палиња.

„На турнирот дојдов со повреда на окото, таму одиграв три натпревари и си заминав со сериозна повреда на глуждот. Веднаш знаев дека не е добро. Против Италија играв откако претходно примив две инјекции против болки. Да знаев дека во каква состојба потоа ќе ми биде глуждот, немаше да играм“, рекол Де Брујне.

Од повредата, Белгиецот, се рехабилитираше цело лето. Првиот натпревар за Манчестер сити го одигра дури на 15.септември.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Куртоа ќе одмори, Лунин ќе дебитира на голот

Објавено пред

Тибо Куртоа дефинитивно нема да биде во составот на Реал Мадрид против Осасуна. Белгиецот, го повреди коленото во дербито против Барселона. Повредата не е серизна, но тренерот Карло Анчелоти, реши да го одмори првиот голман.

Голот на Реал, против Осасуна, ќе го брани Украинецот Андреј Лунин, кој ќе дебитира сезонава.

Реал се наоѓа на второто место со 20 бода, Осасуна има два помалку на петтото место.

Реал ќе ја пречека Осасуна, во среда во 21.30 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

10-годишно девојче го анализира дебаклот на „црвените ѓаволи“

Објавено пред

На сајтот на телевизијата на Манчестер јунајтед, „Јунајтед вју ТВ“, објавено е петминутно интервју со 10-годишно девојче, навивач на „црвените ѓаволи“. Девојчето го анализира поразот на Јунајтед од ливерпул (0:5).

Навистина игравме лошо денес: Пораз од Ливерпул 0:5, како се чувствуваш?

„Па не знам…Го имаме Роналдо, Санчо кој воопшто не влезе во игра и покрај тоа што за него плативме милиони. Го имаме Фернандеш, кој беше одличен минатата сезона. И да знам дека Ливерпул го победија Вотфорд со 5:0, во претходното коло, но ние сме многу подобра тим од Вотфорд, не смеевме вака да загубиме од Ливерпул. Мислам дека Оле им кажува да одиграат нешто, а тие тоа не го прават. Можевте да видите колку е Роналдо фрустриран, го удри противникот. Ништо не е случајно, во средата едвај ја добивме Аталанта…Еј, Аталанта“.

Да беше густо, но дали мислиш дека може да биде подобро, понекогаш е потребно време да се наредат работите, многумина пребргу бараат смена на тренерот, бараат нови играчи…Дали мислиш дека може да биде подобро?

„Но кажаа дека ќе биде подобро. Рече дека ќе биде подобро кога изгубивме во финалето во Лига Европа, но јасно е дека не сме подобри, загубивме 5:0 од Ливерпул“.

Одлично го забележа тоа, кажаа дека ќе бидеме подобри, сега ги имаме Роналдо, Санчо, Варан, но се чини дека сме полоши?

„Мислам дека проблемот сега е во тоа што Оле не знае што прави и кој е на теренот, го видовте Мегваер и оној…Линделоф…Да тие двајца не можат да се договорат кој ќе ја шутне топката, кога треба да ја шутне Мегваер, ја шутира другиот, кога треба да ја шутне другиот ја шутира Мегваер. Мислам дека проблемот е во тоа што се опуштија, веројатно си помислија: „Сега ги имаме Роналдо и Санчо, не мораме повеќе да се трудиме“ и мислам дека не сакаат да научат ништо ново“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Погба сака во јануари да замине од Манчестер јунајтед

Објавено пред

Пол Погба во јануари сака да го напушти Манчестер јунајтед. Договорот на Погба со Манчестер јунајтед истекува по завршувањето на сезоната.

Преговорите на релација Погба-Јунјатед, неколку месеци не се во застој. Јасно е дека тој нема да остане на „Олд Трафорд“. По дебаклот од Ливерпул (0:5), францускиот репрезентативец, побарал од клупските челници да го продадат во јанурскиот преоден рок, тврдат медиумите во Англија. во неделата, доби црвен картон во дебаклот од Ливерпул (0:5).

Погба во неделата одигра нецели 20 минути, поради црвен картон пред време го заврши натпреварот.

Медиумите шпекулираат дека Погба им се понудол на Реал Мадрид и ПСЖ. Интересот за него не го крие и Јувентус, но прашање е дали овој клуб може да ги испрати неговите финансиски барања.

Пол Погба од Јувентус, во 2016 година, се врати на „Олд Трафорд“. Манчестер јунајтед за трансферот издовија 105.000.000 евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

За една недела починале 124 лица од коронавирус, 97 од нив не биле вакцинирани

Во периодот од 15 до 21 октомври починале 124 пациенти од Ковид-19, од нив над 78 % биле невакцинирани. Од...

Македонија2 часа

Регистрирани 511 нови случаи на Ковид-19, пријавени 10 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Економија4 часа

Бектеши: Нема зголемување на цената на струјата до крајот на годината

До крајот на годината ќе има доволно количина електрична енергија и сакам да ги уверам сите граѓани дека до крајот...

Македонија4 часа

Кај нас има 400 Авганистанци со привремен претстој, седуммина заминаа во Португалија

Северна Македонија во моментот им дава прибежиште на 400 граѓани од Авганистан, информираат од Владата. Oд таму додаваат дека Авганистанците...

Македонија6 часа

Шилегов: Мерките што ги преземаме против загадувањето во Скопје даваат резултати

Загадувањето веќе не е топ-тема во Скопје како што беше во изминатите неколку години. Тоа е факт и тоа е...

Македонија6 часа

Зимското сметање на времето почнува в недела, вечерта пред локалните избори

Зимското сметање на времето почнува в недела на 31 октомври во 3 часот по полноќ со поместување на времето за...

Свет6 часа

(Видео) Двајца загинаа, а четворица повредени во пукање во трговски центар во САД

Две лица загинаа, а четворица, од кои еден полицаец, се повредени во пукотница во трговски центар во градот Бојси, во...

Македонија7 часа

Во моментот активни над 6.100 случаи на коронавирус во Македонија

Бројот на заразени од коронавирус изнесува 6.187 лица и бележи зголемување во однос на претходната недела. Според епидемиолошки анализи во...

Свет8 часа

ЕМА ја одобри вакцината на „Модерна“ како трета доза

Европската агенција за лекови (ЕМА) ја одобри вакцината на „Модерна“ против Ковид-19 како трета доза за лица над 18 години....

Регион23 часа

Рама: Ако Западен Балкан не може во ЕУ, нека дојде ЕУ на Балканот

Влезот на Западен Балкан во Европската Унија се чини дека е привремено замрзнат, но ако регионот не може да се...

Македонија24 часа

11 починати лица, 135 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени 1.514 тестирања,...

Македонија1 ден

Баравме лекари за да се стави вода во апаратот за кислород, сведочи семејството на 22-годишникот што почина од корона

Семејството на 22-годишното момче од Битола, кое почина како последица на коронавирусот, преку писмо се обрати од министерот за здравство,...

Свет1 ден

ОН: Толку високо ниво на јаглероден диоксид на Земјата имало пред дури 3 милиони години

Концентрацијата на стакленички гасови во атмосферата повторно достигна рекордно ниво, се вели во денешниот извештај на ОН. Концентрацијата на јаглероден...

Македонија1 ден

Антикорупциската сѐ уште чека одговори од Обвинителството за ДУП-от кај „Холидеј ин“ и тендерот на ДИК

Обвинителството сѐ уште не ѝ одговорило на антикорупциската комисија по иницијативите за кривична одговорност во однос на лицата што учествувале во детаљниот...

Топ1 ден

Тешка сообраќајна незгода во Битола помеѓу автомобил и мотор управуван од дете

Две малолетни деца се повредени во сообраќајната несреќа во Битола што се случи помеѓу автомобил и мопед. Едното од децата...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачки: Во злосторничката група полицајци директно вмешани луѓе на Спасовски

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека полицајци на Заев и Спасовски договарале малтретирање граѓани за изборната кампања. Од партијата објавија докази дека група...

Свет1 ден

Ранетиот режисер открива детали за трагедијата на снимањето

Алек Болдвин вежбал да вади револвер од футролата по што го вперил во камерата за време на пробата на снимањето...

Свет1 ден

Колумбискиот наркобос не користел телефон и соработувал со криминалци од Балканот

Колумбискиот главен наркобос Даиро Антонио Усуга, познат по прекарот Отониел, кој беше уапсен вчера, е поврзан со балкански трговци со...

Свет1 ден

Тедрос: Пандемијата нема да се доведе до крај додека не заврши во целиот свет

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аденон Гебрјесус, изјави дека пандемијата на Ковид-19 е далеку од завршена. „Ги имаме...

Регион2 дена

Словенечкиот премиер и министерот за одбрана добија писма со смртна закана

Словенечкиот премиер Јанез Јанша добил пратка со закана за смрт за нему и неговото семејство, а слична закана добил и...

Досие