Контакт

Спорт

Де Лаурентис: Гатузо не обедини

Објавено пред

Претседателот на Наполи Аурелио Де Лаурентис го пофали тренерот Џенаро Гатузо по триумфот на неговиот клуб над Јувентус во финалето во Купот на Италија. Гатузо синоќа во Рим го освои првиот трофеј во тренерската кариера, во исто време колегата од Јувентус Маурицио Сари ќе почека на трофеј во италијанскиот фудбал.

Наполи по изведувањето на пенали го победи Јувентус. Натпреварот во регуларниот дел заврши 0:0, а по изведувањето на пеналите Наполитанците славеа со 4:2.

„Висевме во воздухот. Меѓутоа от моментот кога дојде Гатузо овде се сменија работите, сите се собравме околу него, околу клубот,околу идејата на Наполи. Искрено, Наполи беше единствениот тим што можеше да му парира на Јуве за оваа титула. Ги победивме во Купот во 2012 година, во Суперкупот, засега немаме победа над нив само во борбата за титулата во Серија А“, рекол Де Лаурентис.

Наполи синоќа го освои првиот трофеј во Купот по 2014 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ларкин ја предводи најдобрата петорка во Евролигата

Објавено пред

Кошаркарските фанови на официјалната страница на Евролигата ја избраа најдобрата петорка во елитното натпреварува за изминатата сезона, која поради пандемијата што ја предизвика коронавирусот не го доживеа својот крај.

Петмина играчи од пет различни екипи ја формираа најдобрата петорка во Евролигата за сезоната 2019/2020.

Тројца од нив се бекови Ник Калатес (Панатинаикос), Мајк Џејмс (ЦСКА Москва), Шејн Ларкин (Ефес), крилен-центар е Никола Миротиќ (Барселона), а центар Никола Милутинов (Олимпијакос).

Двајца од избраните од наредната сезона имаа нови клубови, Ник Калатес ќе игра во Барселона, а Никола Милутинов во ЦСКА Москва.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Зидан: Ситуацијата со Азар е комплицирана

Објавено пред

Реал Мадрид два бода е оддалечен од освојувањето на 34. шампионска титула во клупската историја. На патот до трофејот тој имаше мала помош од Еден Азарз, кој пред почетокот на сезоната очекуваа да биде лидер во тимот.

Реал минатото лето плати 100 милиони евра за 29-годишниот Белгиец. На почетокот на сезоната имаше проблеми со вишокот килограми, а потоа и со повредите, поради што одигра само 15 натпревари.

Кога сезоната беше рестартирана, тој на првите две средби беше во стартната постава, но на другите натпревари собра само осум минути на теренот, на последните две средби воопшто не беше во ростерот.

„Играчот мора да биде во многу, многу добра форма за да игра, а тој не е целосно ОК. Ситуацијата е малку комплицирана, се надевам дека ќе биде 100 отсто подготвен за да настапи в четврток. Тој го сака тоа“, рекол тренерот на Реал, Зинедин Зидан.

Реал Мадрид в четврток ќе го пречека Вилјареал во претпоследното коло во Ла Лига. Со евентуална победа, Реал ќе ја обезбеди шампионската титула.

Прикажи повеќе...

Спорт

Жофри Ловерњ во Жалгирис

Објавено пред

Францускиот кошаркар Жофри Ловерњ денес потпишал договор со најтрофејниот литвански клуб, Жалгирис.

Ловерњ е донесен како замена за Џок Лендејл кој се очекува во наредните денови да тргне по стапките на тренерот Шарунас Јасикевичиус и да потпише договор со Барселона.

Францускиот репрезентативец изминатите две сезони го носеше дресот на Фенербахче, а претходно играше во Денвер, Чикаго, Оклахома и Сан Антонио.

Минатата сезона во Евролигата 28 годишниот кошаркар во просек по натпревар бележел по 6,3 поени и 2,7 скока.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Регистрирани 135 новозаразени од Ковид-19 и четири смртни случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1259 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на...

Македонија1 час

Се бара со потерница експретседателот на кривичниот суд Владимир Панчевски

Експретседателот на кривичен суд, Владимир Панчевски, се бара со национална потерница што ја распиша МВР по наредба на Основниот суд...

Македонија1 час

Во полициска станица повикани лица кои објавиле статус да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

И други лица ќе бидат повикани на разговор за објавување статуси на социјалната мрежа „Фејсбук“, по примерот на директорот на...

Македонија3 часа

Две телевизии го прекршиле изборниот молк

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги при проверка на начинот на известување на радијата и телевизиите за време на...

Топ5 часа

Kривична пријава за скопјанецот осомничен дека ја убил невенчаната сопруга, а телото го фрлил покрај пат

Полицијата поднесе кривична пријава против 36-годишен скопјанец кој е осомничен дека ја убил невенчаната сопруга. Според информациите на МВР, И.Е.(36)...

Македонија5 часа

Австрија забрани летови од Македонија и другите земји од Западен Балкан

Со цел да се избори со пандемијата на коронавирус, Австрија го прошири списокот на земји на кои им е забрането...

Македонија6 часа

Најголем дел од заболените изминатата недела се лица над 60 години

Минатата недела, односно за седум дена, регистрирани се вкупно 1.073 нови позитивни случаи на коронавирус од вкупно направени 9.995 тестови....

Македонија7 часа

Во Македонија досега се излечени над 4.000 пациенти од коронавирус

Од почетокот на пандемијата, бројката на оздравени пациенти изнесува 4.326 лица. Во текот на вчерашниот ден надлежните соопштија за 123...

Македонија7 часа

Денеска гласаат болните, немоќните и затворениците

Во тек е вториот ден од гласањето за предвремените парламентарни избори. Откако вчера своето гласачко право го остварија заразените со...

Свет8 часа

СЗО: Многу земји одат во погрешна насока, нема враќање во нормала во скоро време

Светот во догледна иднина нема да се врати во некогашната нормала, оцени Светската здравствена организација (СЗО), еден ден по рекордните...

Европа8 часа

Судот во Каталонија го забрани карантинот

Судот во Каталонија ја оспори одлуката на регионалната власт да воведе целосна забрана за движење на околу 200.000 луѓе кои...

Регион8 часа

Шест часа траеше сослушувањето на Тачи во Хаг, рочиштето продолжува и денеска

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, по шестчасовно испрашување ги напушти просториите на Специјалното јавно обвинителство во Хаг, а рочиштето ќе продолжи...

Македонија19 часа

Гласале 723 лица заболени од Ковид-19 и во самоизолација

Вкупно 723 лица, кои се заболени од Ковид-19 или се наоѓаат во самоизолација, гласале денеска. Како што информира претседателот на...

Македонија21 час

На базен со маска, задолжително е туширање пред влегување во водата

На денешната владина седница веше усвоен протоколот за работата на базените, кој вклучува носење маска на лицето и држење растојание,...

Македонија21 час

Растојание помеѓу лежалките и во водата, забрана за играње одбојка – објавен протоколот за плажите

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на плажите во текот на пандемијата. Во согласност со протоколот, покрај...

Македонија24 часа

Планинар синоќа залутал на косовска територија, утрово е пронајден на бачило

Утрово е пронајден 42-годишен планинар од планинарското друштво „Љуботен“, кој синоќа залутал на косовска територија. Тој се движел во група...

Топ24 часа

Нова мигрантска драма во кумановското село Ваксинце – Пакистанци во залошништво држеле мигранти

Нова мигрантска драма деновиве се случувала во кумановското село Ваксинце, каде што две лица од Пакистан во засложништво држеле 19...

Македонија1 ден

Косово воведе задолжителен тест за влез на граѓаните од Македонија, Црна Гора и од БиХ

Косовската влада воведе задолжителен негативен тест РТ-ПЦР при влез во земјата за граѓаните од Македонија, Црна Гора и од Босна...

Македонија1 ден

Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија регистрирани се три смртни случаи и 88 новозаболени од коронавирус. Излекувани се 123 пациенти,...

Свет1 ден

Италијански лекари: Ковид-19 не е само распираторно заболување, туку убиец што го погодува целото тело

Последиците од Ковид-19 врз пациентите кои се излечени би можеле да бидат полоши од што се мислеше. Италијански лекари предупредуваат...

Досие