Контакт

Спорт

Дебакл на шампионот, Вориорс го декласираа Њу Орлеанс, Клиперси се вратија од -20

Објавено пред

Големите пресврти кои ги направија Њујорк Никс и ЛА Клиперс, односно убедливата победа на Голден стејт Вориорс, ја обележаа изминатата ноќ во НБА лигата.

Њујорк Никс, со спектакуларен пресврт, го шокираа актуелниот шампион Милвоки Бакс. На домашен терен, Бакс, не успеаја да победата и покрај тоа што на почетокот на вториот период имаа предност од 21 поен.

Предводени од Џулиус Рендл (32 поени, 12 скока), Дерик Роуз (23 поени) и Ер Џеј Берет (20 поени), Никс го победија Милвоки со 113:98. Јанис Адетокумбо беше најдобар во редовите на Милвоки со 25 поени.

Сличен пресврт направија и ЛА Клиперс. Во еден период од натпреварот Минесота имаше предност од 20 поени, на крајот Клиперси ја стигнаа и престигнаа таа разлика и славеа со 104:84.

Пол Џорџ со 21 поен и 11 скока, Реџи Џексон со 20 и хрватскиот центар Ивица Зубац со 14 пени и исто токлу скокови.Голден стејт Вориорс, против Њу Орлеанс, ја забележаа седмата победа во осмиот натпревар сезонава. Вориорс го декласираа противникот со 126:85. Џордан Пул постигна 26 поени, Стеф Кари погоди само пет пати од игра и заврши со 19 поени, Немања Бјелица имаше учинок од 13 поени и седум скока.

Убедлив триумф запишаа и Сакраменто Кингс, 140:110 во дуелот со Шарлот Хорнетс.

Резултати:

Детроит-Бруклин 90:96
Орлансо-Сан Антонио 89:102
Вапингтон-Мемфис 115:87
Торонто-Кливленд 101:102
Портланд-Индијана 110:106©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ЛШ: Гризман херој за Атлетико, Салах со 20-тиот гол ги урна соништата на Милан

Објавено пред

Враќањето на Антоан Гризман во Атлетико Мадрид во текот на летото не наиде на воодушевување кај навивачите на „рохибланкос“, но тие сега мораат да му се заблагодарат токму на Французинот што влетаа во осминафиналето на Лигата на шампионите, ставајќи им крај на Порто и Милан за сензација во последното коло.

На гостувањето во Португалија кај Порто, Атлетико мораа да победат за да осигураат место меѓу најдобрите 16, а откако Луис Суарез по само 10-тина минути ја напушти играта со повреда, а Милан поведоа со 1:0 против Ливерпул, работите не изгледаа добро за Атлетико.

Сепак, Ливерпул предводени од Мо Салах и Дивок Ориги направија камбек за 2:1 победа на „Сан Сиро“ за уривање на сонот на „росонерите“ за сензација, а во 56. минута, Гризман се најде на вистинско место по корнерот на Лемар, а да ја смести топката во голот на домаќините. По ваквиот развој на настаните, тензијата растеше на „Драгао“ – Атлетико останаа со 10 играчи во 67. минута по црвениот картон на Караско, но само три минути подоцна и Вендел доби црвен картон за Порто, за израмнување на силите.

Тогаш следуваше лудата завршница – Гризман во 90. минута му асистираше на Анхел Кореа за 0:2, Родриго де Паул во 92. минута зголеми на високи 0:3, пред во 95. минута да биде досуден пенал за Порто, кој го реализираше Сержо Оливеира.

На „Сан Сиро“, Фикајо Томори со голот во 29. минута даде надеж на Милан за сензација против ослабениот Ливерпул, но Мо Салах со својот неверојатен 20. гол оваа сезона (во сите натпреварувања) израмни на 1:1 во 36. минута, пред „џокерот“ на Јирген Клоп во 55. минута да направи целосен пресврт. Милан, кои по седум години се вратија во Лигата на шампионите, се последни во групата и нема да продолжат во Лига Европа.

Другите мечеви не беа толку одлучувачки како тие во групата Б. Реал Мадрид со головите на Тони Крос и Маркос Асенсио стигна до 2:0 победа над Интер во меч за престиж и за обезбедување на првото место во групата Д, додека во групата Ц, Ајакс со 4:2 го декласираше Спортинг Лисабон, но двата тима одат во осминафиналето, така што 5:0 победата на Борусија Дортмунд над Бешикташ беше само за шоу пред публиката.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 6.КОЛО

ГРУПА Б

Порто – Атлетико Мадрид 1:3

Милан – Ливерпул 1:2

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1463-36886”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Ц

Ајакс – Спортинг Лисабон 4:2

Борусија Дортмунд – Бешикташ 5:0

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1464-36886”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Д

Реал Мадрид – Интер 2:0

Шахтјор Доњецк – Шериф Тираспол 1:1

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1465-36886”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Еурофарм Пелистер со голема победа над Спортинг за второ место!

Објавено пред

Еурофарм Пелистер продолжи со одличните игри во Европската лига на ЕХФ, откако во распродадената сала „Боро Чурлевски“ во Битола стигна до голема 31:25 (14:13) победа над Спортинг Лисабон, за да го поминат португалскиот клубн а второто место во групата Д, зад фаворитите Ним.

По ремито на гости во Португалија, тимот на Жељко Бабиќ беше мотивиран да стигне до победа на домашен терен и во второто полувреме успеаја да го надиграат противникот за трета победа во шест кола во Европската лига. Во првото полувреме, Спортинг имаше три гола предност (5:8), но Пелистер се вратија за 14:13 водство на полувреме.

Стипе Мандалиниќ и Јосип Периќ го предводеа Пелистер до победа со по седум постигнати голови, додека за гостите,  Салвадор Салвадор постигна шест гола.

ЕХФ ЕВРОПСКА ЛИГА

ГРУПА Д

Еурофарм Пелистер – Спортинг Лисабон 31:25

АЕК – Кадетен 28:31

Татабања – Ним 30:38

Фото: РК Еурофарм Пелистер

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-22631-37701”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Фјури мора да ја брани титулата против Дилијан Вајт

Објавено пред

Тајсон Фјури мора да ја брани својата ВБЦ титула во тешка категорија против британскиот предизвикувач Дилијан Вајт, во меч кој најверојатно ќе се оддржи во февруари или март на „Принсипалити“ стадионот во Кардиф.

Иако се веруваше дека Фјури преговара со другиот британски ривал Ентони Џошуа да се откаже од римечот со Олександер Усик, за тој да може да боксува со Украинецот, сега ВБЦ нареди почеток на преговорите со Вајт за меч во првата половина на 2022.

Промотерите на Фјури, Френк Ворен и Боб Арум сметаат дека веќе не можат да чекаат на одлука на Џошуа за меч за обединување на титулите со Усик (кој сега е ВБА, ИБФ, ВБО и ИБО шампион), а тука е и заканата од ВБЦ, така што ќе се одлучат на меч со Вајт.

Ова би бил прв меч по подолго време за Фјури во Велика Британија по долгата кампања низ Америка, каде што се оддржаа неговите три меча со Дионтеј Вајлдер.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа12 часа

Белорусија воведува ембарго за производи од непријателски земји, меѓу нив и Македонија

Официјален Минск од следната година ќе воведе ембарго на стоки од земји кои водат непријателска политика кон Белорусија, соопшти прес-службата...

Европа13 часа

Банкнотите на еврото преку нов дизајн ќе промовираат различност и инклузивност

Европската централна банка (ЕЦБ) во понеделникот објави дека планира да ги редизајнира банкнотите на еврото во следните три години за...

Македонија14 часа

Вкупно 16 починати и 375 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.744 тестирања, а регистрирани се 375 нови случаи на...

Европа15 часа

Објавени нови сателитски снимки од руска војска на украинската граница

Американските медиуми продолжуваат да презентираат докази за руска акумулација на сили по должина на границата со Украина и подготовки за...

Економија18 часа

За еден месец, гасот поскапел повеќе од 5 отсто, а лебот 3,8 проценти

Кај гасот за домаќинствата, лебот и житото и кај туристичките аранжмани во ноември бил забележан најголем пораст на трошоците во споредба...

Македонија19 часа

Лажен оџа и неговите соработници осомничени за полов напад врз 9-годишно девојче и за измами во Гостивар

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, кое лажно се претставувало како оџа и...

Македонија20 часа

Тетово привремено го укина јавниот превоз, од Општината велат дека претпријатието е во хаос

Јавниот автобуски превоз во Тетово е привремено стопиран по четири месеци. Општина Тетово како причини за прекинот го наведе работењето...

Македонија20 часа

Ангел Димитров: Република Северна Македонија не е подготвена да почне преговори за членство во ЕУ

Тешко е дека постои земја што повеќе од Бугарија би посакувала пристапување на Република Северна Македонија во Европската Унија. Но,...

Европа21 час

Компанијата „Фајзер“ обвинета за ширење лаги за вакцината на „Астра зенека“, дури и дека предизвикува рак

Фармацевтскиот гигант „Фајзер“ е обвинет дека подмитувал експерти за да ја дискредитираат вакцината против Ковид-19 на „Астра зенека“, пренесуваат светските...

Македонија21 час

Заев ги информираше коалиционите партнери за постигнатиот договор со Алтернатива

Претседателот на Владата, Зоран Заев имаше средба со лидери на партии од владината коалиција на која ги запозна со постигнатиот...

Свет21 час

СЗО: Крвната плазма да не се користи во третманот на болните од Ковид-19

Крвната плазма земена од оздравени пациенти не треба да се користи во третманот на луѓе заболени од Ковид-19, а кои...

Свет23 часа

Путин и Бајден преку видеоврска за многубројни прашања

Рускиот и американскиот претседател, Владимир Путин и Џо Бајден, денеска ќе имаат виртуелен самит на кој ќе разговараат за многубројни...

Свет23 часа

САД ги предупреди граѓаните за Божик да не патуваат во Франција и Португалија

САД ги повикаа своите граѓани да избегнуваат да патуваат во десетина земји, вклучително и Франција и Португалија, поради зголемениот број...

Свет23 часа

(Видео) Силно невреме направи хаос на Хаваите – поплавени улици, откорнати далноводи

Силно невреме проследено со силен ветер и екстремно силен дожд денеска ги поплави патиштата и ги откорна далноводите на Хаваите....

Топ1 ден

Пронајдена лабараторија за производство на дрога во викендичка во Катланово

Лабораторија за производство на дрога е пронајдена во викендичка во с.Градмановци, Катланово. „Полициски службеници од СВР Скопје- Единица за недозволена...

Регион2 дена

Прв ковид-отказ во Хрватска, наставник одбил да се вакцинира и останал без работа

Прв отказ поради одбивање вакцина против коронавирус во училиште во Хрватска. Се работи за наставник од Техничкото училиште во градот...

Свет2 дена

Кортунов: Не е веројатен компромис помеѓу Бајден и Путин

Андреј Кортунов, претседател на рускиот совет за надворешни работи, кој е близок до Министерството за надворешни работи, рече дека двете...

Регион2 дена

Пропадна владината одлука – во Словенија нема да има задолжителна вакцинација

Словенечкиот Уставен суд пресуди дека владиниот декрет со кој се воведува задолжителна вакцинација за државните службеници е неуставен. Новото правило...

Македонија2 дена

Деспотовски ги покани Ковачевски и Ременски, заедно да ги презентираат програмите

Јован Деспотовски, еден од тројцата кандидати за лидер на СДСМ, ги покани другите двајца Димитар Ковачевски и Фросина Ременски заеднички...

Свет2 дена

Објавен документ на американските служби: Русите ќе ја нападнат Украина со 175.000 војници?

Не стивнуваат тензиите меѓу Москва, Киев и Вашингтон поради шпекулациите дека рускиот претседател Владимир Путин подготвува инвазија на Украина. Сега...

Досие