Контакт

Спорт

Дебитант ќе го предводи Лејкерси во новата сезона

Објавено пред

Лос Анџелес Лејкерс добија нов тренер. Славната франшиза од Лос Анџелес ќе ја предводи поранешниот кошаркар, Џеј Џеј Редик.

dobivaj vesti na viber

Тој потпиша четиригодишен договор со тимот од Калифорнија, објави НБа инсајдерот Адријан Војнаровски.

Младиот стручњак, кој во понеделник ќе наполни 40 години, за првпат ќе се најде на клупата на НБА тим.

Радик кариерата ја заврши во 2021 година во Далас, а играше и за Њу Орлеанс, Филаделфија, ЛА Клиперс, Милвоки и Орландо.

Радик беше 11.пик на Орландо на драфтот во 2006 година.

Останува да се види каков ростер ќе има на располагање Редик следната сезона, пред се дали дресот на Лејкерси и наредната сезона ќе го носи Леброн Џејмс.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Душан Тадиќ потврди дека повеќе нема да игра за Србија

Објавено пред

Капитенот на фудбалската репрезентација на Србија Душан Тадиќ (35) повеќе нема да настапуваат за националниот тим.

dobivaj vesti na viber

Тадиќ одлуката за која се шпекулираше изминатите денови ја објави на својот профил на „Инстаграм“.

„Со оваа објава сакам да им се обратам на сите љубители на фудбалот, настојувам да бидам коректен и директен колку што е можно, како што беше случај при изјавите на Европското првенство.

Останувам на ставовите што ги искажав. Нагласувам дека немав намера да ги навредувам моите соиграчи или некој друг кој беше дел од српската селекција во Германија, па затоа имам потреба за последен пат да објаснам одредени работи за кои знам дека има одредени контроверзи. Понатаму, главната причина за оваа објава е тоа што јас донесов одлука да се збогувам со дресот на српската репрезентација.

Дали би можел да бидам корисен во иднина, нека процени струката, јавноста или кој се чувствува поканет да разговара за тоа и кој мисли дека е дел од фудбалскиот амбиент“, напиша Тадиќ, моментално член на Фенербахче.

„Се збогувам со репрезентацијата, но верувам дека еден ден повторно ќе бидам таму
Репрезентацијата отсекогаш била моја голема љубов. Љубовта кон земјата, љубовта кон народот, љубовта кон играта, конкуренцијата, пријателството… Заедно поминавме низ многу радост, тага, насмевки, крв, среќа и имаше многу болки и страдања Ниту еден клубски неуспех не може да боли како репрезентативен, но ниту еден клупски успех не може да донесе радост како успехот во дресот на Србија.

Со големо задоволство се борев и го бранев грбот на репрезентацијата. Надвор од теренот, како и на него. Ја имав привилегијата да ја претставувам Србија на две светски првенства, на ЕП и на Олимписките игри. Никогаш не ме интересираа рекордите, а капитенската лента донесе посебна одговорност, чест и доверба“, напиша меѓу другото Тадиќ.

Тадиќ во националниот дрес дебитираше на 14 декември 2008 година на пријателскиот натпревар со Полска, од 2012 година стана редовен дел од националниот тим.

Оттогаш, тој одигра рекордни 111 натпревари на кои постигна 23 гола и забележа 40 асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

Македонија назадуваше на најновата листа на ФИФА

Објавено пред

Фото/ ffm.mk

dobivaj vesti na viber

Фудбалската репрезентација на Македонија назадуваше една позиција на најновата ранг листа на ФИФА. Најновата листа, ФИФА, ја објави денеска, на неа скок од пет места забележа Шпанија. По освојувањето на европската титула, Шпанците се искачија на третото место, пред нив се Франција и актуелниот светски и јужноамерикански шампион Аргентина.

Македонија назадуваше бидејќи Грузија, поради одличните изданија на Европското првенство напредуваше за четири позиции. Покрај Македонија, поради скокот на Грузија назадуваа Исланд, Црна Гора и Северна Ирска.

Пред Македонија се: Обединетите Арапски Емирати, Јордан, Буркина Фасо, Албанија, Заленортските острови…

На врвот, Аргентина ја зацврсти првата позиција пред Франција, Шпанија, Англија и Бразил. Во Топ 10 уште се и Белгија, Холандија, Португалија, Колумбија и Италија.

Најголем скок на листата забележаа Венецуела (17 позиции, сега е на 34.место) и Турција (16 позиции, сега е на 26.место).

Со најголем пад на најновата листа на ФИФА се Чешка (13 позиции, сега е на 47.место), Перу (11 позиции, сега е на 42.место) и Шкотска (девет места, сега се наоѓа на 48.позиција).

Прикажи повеќе...

Спорт

„Кога ќе го победите Панатинаикос, тогаш ќе бидете светски шампиони“

Објавено пред

Тренерот на кошаркарите на Панатинаикос, Ергин Атаман, смета дека Бостон Селтикс претенциозно се нарекуваат светски шампиони. Селтикс пред 45 дена ја освоија титулата во НБА, додека Панатинаикос во мај триумфираше на завршниот турнир во Евролигата.

dobivaj vesti na viber

Помеѓу љубителите на кошарката отсекогаш имало полемики дали победникот на НБА лигата е навистина најдобриот тим во светот и дали има право да се нарекува така, како што неодамна направија Бостон Селтикс.

Тренерот на „зелените“ од Атина, Ергин Атаман, имаше што да им каже на Селтикси на оваа тема.

„Ако Селтикси сакаат да бидат светски шампиони, ќе мора да дојдат кај нас и да не победат во ОАКА Арената“, изјави турскиот тренер за „Рафине ТВ“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

И пет минути да се намали чекањето на Табановце е добро за транспортерите, Муратовска реагира зошто има две контроли од полиција место една

Транспортерите, кои стојат заглавени на граничниот премин Табановце по пет- шест часа, денес добија уште едно ветување за скратување на...

Топ52 минути

МВР со детали за пукањето во Чаир: повреден е 31-годишник од Скопје

Вчера во 21.50 часот во СВР Скопје е пријавено дека во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“ бил донесен 31-годишниот...

Македонија4 часа

Ново пукање во Чаир, улиците станаа небезбедени за граѓаните со ВМРО-ДПМНЕ, велат од СДСМ

„Постајно се случуваат пукања и криминални пресметки и безбедносната состојба станува алармантно лоша. Сигурноста на граѓаните е во постојан ризик....

Македонија5 часа

ЦУК: Oд рани зори се гасат пожари по земја и со воздухопловна поддршка од сите летала што се на располагање

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека во последното деноноќие имаше вкупно 24 пожари на отворено. Утрово активни се...

Култура6 часа

Европски филмови на плажа и на брод во Охрид секоја вечер до недела – „Живи и здрави“ го отвори 7. издание на „Бич филм фестивал“

Под отворено небо, филмот „Живи и Здрави“ на црногорскиот режисер, Иван Мариновиќ, синоќа го отвори седмото издание на фестивалот „Бич...

Свет6 часа

(Видео) Шеснаесет лица загинаа во пожар во трговски центар во Кина

Шеснаесет лица загинаа во пожар во стоковна куќа во југозападната кинеска провинција Сечуан, објавија државните медиуми. Синоќа кинеската државна телевизија...

Европа6 часа

(Фото) Сателитите открија „Панцир“ системи и мистериозни објекти кај резиденцијата на Путин

Сателитските снимки открија дека нов систем за противвоздушна одбрана со краток дострел штити една од резиденциите на рускиот претседател Владимир...

Регион6 часа

Мажи од такси-возило пукале кон полицајци во Србија, еден убиен: напаѓачот се бара и со хеликоптер

Синоќа имало пукање во Лозница, град на западот на Србија. Се се случило при рутинска контрола на такси возила од...

Свет7 часа

Бајден има коронавирус

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на тестот на Ковид-19, потврди Белата куќа, откако тој присуствуваше на настан во Лас...

Економија17 часа

ЈПДП, ЈСП, Железници и ЕСМ Димитриевска-Кочоска вели дека направиле грабеж на државата: Обезбедени се 5,1 милијарда денари за кредити кои ги зеле, но не можат да ги вратат

Со ребалансот на буџетот новата Влада обезбеди 5,1 милијарда денари за сервисирање на кредитни обврски кон меѓународни финансиски институции во...

Македонија21 час

Петровска: Мицкоски реши своето синче да го почасти со патување во Вашингтон, ДПМНЕ го штити со лаги

„Последното соопштение на ДПМНЕ е резултат на нивниот очаен бес како да го заштитат лидерот Мицковски од службената злоупотреба што...

Македонија21 час

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Градоначалникот на Ново Село, Ѓорѓе Божинов, преку „Фејсбук“ извести дека заедно со пожарникарите и цивилите се заробени на Огражден. „Во...

Македонија22 часа

Повторно отворен граничниот премин Богородица

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека повторно е отворен граничниот премин Богородица. Граничниот премин денеска беше привремено затворен...

Економија22 часа

Економијата е во клиничка смрт, но има 5 милијарди денари за пензии и ќе се зголемат платите на администрацијата, уверува министерката за финансии

Лошата состојба во буџетот ги надминала очекувањата на новата Влада, но министерката за финансии, Гордана Димитриевска-Кочоска, уверува дека со ребалансот...

Македонија1 ден

Романскиот авион „спартан“ со водни бомби ќе го гасне пожарот на Солунска Глава

Пристигнаа романските авиони „спартан“ и „херкул“, кои ќе помогнат во гаснењето на пожарите. Директорот на Центарот за управување со кризи...

Македонија1 ден

Oбјавени имињата на предлозите за заменик-министри

Владата до Собранието ги предложи следните имиња за заменик-министри, при што целосно се комплетира владиниот тим. За заменик-министер во Министерството...

Македонија1 ден

Владата именува директори на повеќе институции

Владата, вчера, на шестата седница донесе повеќе одлуки за разрешување на досегашните и именување нови кадровски решенија, и тоа: Фејсаљ...

Свет1 ден

Бајден го откри условот за повлекување од претседателската трка

Претседателските избори во САД ќе се одржат на 5 ноември. Американскиот лидер Џозеф Бајден во интервју изјави дека ќе се...

Свет1 ден

Лавров: САД е во голема заблуда ако мисли дека нема да страдаат од нова светска војна

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден е во голема заблуда ако мисли дека САД нема да страдаат од нова светска...

Македонија1 ден

Расчистен обидот за убиство врз градоначалникот на Арачиново, поднесена кривична пријава

Полицијата го расчисти случајот со пукањето кон градоначалникот на општина Арачиново и други лица вработени во општината, додека вршеа увид...