Контакт

Спорт

Дејан Георгиевски освои сребро на Олимписките игри

Објавено пред

Дејан Георгиевски го освои сребрениот медал во таеквондо, во категоријата над 80 килограми. Герогиевски се запиша во историјата на македонскиот спорт. Среброто на Георгиевски е најголемиот успех на Македонија на олимписки игри.

Дејан Георгиевски во финалет загуби од најголемиот фаворит, Русинот Владимир Ларин со 9:15. Првата рунда му припадна на Ларин со 2:0, втората беше израмнета 7:7, а во третата Русинот беше повторно подобра со 6:2.

На патот до финалето, Георгиевски најпрвин го победи светскиот првак, Рафаел Алба Кастиљо со 11:8, потоа во второто коло со 9:4 беше поуспешен од СејдуГбане од Брегот на Слоновата коска, а за пласман во финалето убедливо со 12:6 славеше над Ин Кјо Дон од Јужна Кореја.

Противниците кои Георгиевски ги победи на патот до финалето, Кубанцот Кастиљо и Кореецот Ин ги освоија бронзените медали во оваа конкуренција.

Спорт

Жоао Феликс со бизарен црвен картон, Атлетико изддржа за реми со Билбао

Објавено пред

Фудбалерот вреден 127 милиони евра, Жоао Феликс успеа да добие црвен картон по само 19 минути откако влезе во игра, за Атлетико Мадрид да се задоволат со 0:0 реми со Атлетик Билбао на „Ванда Метрополитано“. И покрај овој резултат, „рохибланкос“ се на првото место во Ла лига по некомплетното петто коло.

Португалецот влезе во игра во 60. минута од мечот на местото на Анхел Кореа, и откако беше фаулиран во 78. минута од мечот, судијата утврди дека тој со лакт го удрил противникот. По ова следуваше реакцијата кон судијата Хесус Хил Манзано, нарекувајќи го „лудак“, кој потоа му покажа и втор жолт и го прати кон соблекувалната.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ливерпул на врвот, Сити без „муниција“, Одегард го „крена“ Арсенал

Објавено пред

Манчестер сити не успеаја да ја „пробијат“ одбраната на Саутемптон задоволувајќи се со 0:0 домашно реми, Ливерпул со 3:0 ги совладаа Кристал палас за да се искачат на првото место на табелата, додека Арсенал сврзаа две победи едноподруго со 1:0 триумф на тешкото гостување кај Барли во петтото коло на Премиерлигата.

На „Етихад“, тимот на Пеп Гвардиола беше пред пораз, откако во 63. минута, Кајл Вокер доби црвен картон и беше досуден пенал за „светците“, но по долгата пауза за ВАР-проверка, пеналот беше поништен, исто како и црвениот картон на англискиот репрезентативец. Како и да е, се работи за разочарувачки резултат бидејќи пред неколку дена Сити со 6:3 го победија РБ Лајпциг во Лигата на шампиони.

На „Енфилд“, Ливерпул стигнаа до тешко извојувана 2:0 победа над Кристал палас за прво место на табелата со 13 поени. Садио Мане во 43. минута начека „отпадок“ по обидот на Мохамед Салах за водство на „црвените“, за Салах во 78. минута да ја потврди победата, пред Наби Кеита во 90. минута да зголеми на 3:0. Ова беше 100. гол на Мане за Ливерпул, додека Салах стигна до голот број 99 во Премиерлигата.

Мартин Одегард го постигна единствениот гол на „Турф Мур“ за Арсенал да стигнат до 1:0 победа над Барнли, иако домаќините слично како на мечот Сити-Саутемптон, прво добија пенал во второто полувреме, за тој да биде повлечен по ВАР-проверката.

ПРЕМИЕРЛИГА, 5.КОЛО

Барнли – Арсенал 0:1

Ливерпул – Кристал палас 3:0

Манчестер сити – Саутемптон 0:0

Норич – Вотфорд 1:3

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Вардар „падна“ во Велешта, Силекс со максимален учинок

Објавено пред

Вардар не успеа да си замине непоразен од Велешта, губејќи со 2:1 во четвртото коло од Втората фудбалска лига-Запад за скор од два порази во првите четири кола во второлигашка конкуренција.

„Црвено-црните“ поведоа преку Николов во финишот на првото полувреме, пред во второто Велешта да ја преземе контролата со головите на Даути (57.) и Лена од пенал (62.).

За разлика од Вардар, поранешниот редовен прволигаш, Силекс стигна и до четвртата победа во четири кола, победувајќи ја Воска со 2:0 во Кратово.

Фото: Фејсбук страница на ФК Вардар

Прикажи повеќе...

Најново

Топ22 минути

Осумдневен притвор за пет лица од вчерашните протести во Тетово

Судијата на претходна постапка при Основниот суд Тетово им определил осумдневен притвор на петмината приведени по вчерашните протести во Тетово....

Свет42 минути

Експертите во САД против трета доза на вакцина за севкупната популација

Советодавниот одбор на Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска го отфрли планот да понуди дополнителна, трета доза на...

Македонија1 час

Османи формира работна група за укинување на визите со САД

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на неговиот Фејсбук профил информира дека формирал работна група во рамки на Министерството за...

Македонија2 часа

Шилегов: Се урива првата од трите галии во Вардар

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денес на својот Фејсбук профил објави фотографии од демонтирањето на галијата која е поставена во...

Свет5 часа

Американски милијардер случајно признал убиство, му се заканува доживотен затвор

Американскиот милијардер Роберт Дурст вчера беше прогласен за виновен пред судот во Лос Анџелес за убиство на неговата најдобра пријателка...

Топ7 часа

Жител на Сарај уапсен поради кражба на графички картички и струја за „копање“ на биткоини

Во скопското село Љубин, вчера околу 19.30 часот, единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го уапсила 39-годишниот Е.А. Како...

Свет9 часа

Американската војска призна: Во нашиот напад со дрон во Кабул загинаа 10 цивили

Американската војска во петокот потврди дека нејзиниот последен напад во Кабул кон крајот на август, во кој загинаа десет цивили,...

Македонија21 час

Заев: Со Бугарија ќе бараме европско решение за двојна победа

Актуелниот момент поврзан со членството на Северна Македонија во ЕУ и состојбите во регионот беа главна тема на средбата на...

Македонија1 ден

Почина двегодишно дете со Ковид-19 кое имало претходни здравствени проблеми

Од Министерството за здравство информираат дека во денешната статистика за Ковид-19 на Институтот за јавно здравје ќе биде заведено и...

Македонија1 ден

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тоа значи...

Македонија1 ден

„Избери живот, гласај зелено!“ – ДУИ го откри слоганот за локалните избори

„Избери живот, гласај зелено!“ е слоганот со кој Демократската унија за интеграција ќе настапи на претстојните локални избори, кои ќе...

Македонија1 ден

Русковска барала вештачење на телефонот со кој бил фотографиран Рашковски

Шефицата на обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, стапила во контакт со сопственикот на порталот каде што беше...

Македонија1 ден

Обвинителството почна да ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција пред два дена ја добило документацијата за модуларната болница во Тетово...

Македонија1 ден

Маричиќ: Власта не се меша во истрагата за пожарот во Тетово

Власта воопшто не се меша во истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово. Да сакаше да се меша, немаше...

Македонија1 ден

(Видео) Мисајловски: Одбивањето оставки од Владата за трагичниот случај во Тетово значи дека немаат морал

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, на денешната прес-конференција во врска со трагедијата во Тетово и прашањето за оставки во Владата...

Македонија1 ден

Бугарија ѝ донира на Македонија 50.000 вакцини од „Фајзер“

Синоќа, во 21 часот пристигнаа вкупно 51.480 „Фајзер-Бионтек“ вакцини како донација од Бугарија. „Вчера, Северна Македонија доби донација од повеќе...

Регион1 ден

Словенија воведе задолжителна вакцинација за вработените во јавната администрација

Сите вработени во јавната администрација во Словенија, кои не прележале коронавирус и кои не се вакцинирани, задолжително ќе мора да...

Свет1 ден

И Холандија воведе сертификат за вакцинација за влез во ресторани, кафулиња, музеи…

Во Холандија од 25 септември за влез во кафулињата, рестораните, музеите, театрите и на културни настани ќе биде потребен сертификат...

Македонија2 дена

Косовскиот премиер не одговори дали ќе ги екстрадираат осудените во случајот „Монструм“

Министрите за правда на Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат во однос на прашањето за...

Македонија2 дена

Нови правила за Македонците – влез во Швајцарија само со сертификат, во Белгија карантин за невакцинираните

Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови ковид-правила за патниците што влегуваат во нивните земји.  За Швајцарија, повеќе не е во...

Досие