Контакт

Спорт

Депај спогодбено ќе се раздели со Атлетико

Објавено пред

Репрезентативецот на Холандија Мемфис Депај по завршувањето на сезоната ќе го напушти Атлетико Мадрид. Шпанците тврдат дека тој се договорил со клубот за спогодбен раскин на договорот.

dobivaj vesti na viber

Депај во Атлетико дојде на сличен начин во јануари 2023 година, кога се раздели со Барселона.

Депај е убеден дека со добри настапи на Европското првенство ќе си ја крене цената и дека повторно ќе може да игра во голем клуб.

Тој постигна девет гола и додаде две асистенции на 31 натпревар оваа сезона, но поради честите повреди не беше прва опција во нападот на Диего Симеоне.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

(Видео) Струга со голчиштето на Спировски го победи Пјуник

Објавено пред

Фото/ facebook.com/Fcstruga

dobivaj vesti na viber

Македонскиот шампион Струга Трим Лум стекна предност од еден гол пред реваншот со Пјуник во второто коло од квалификациите за пласман во Конференциската лига.

Струга попладнево го победи Пјуник со 2:1 (1:1). Победата на Стружани им ја обезбеди Спировски со евро-гол во 73.минута.

Првиот дел од овој натпревар заврши 1.1. Од пенал поведе Струга во осмата минута со голот на Ибраими, а 15 минути подцна исто така од пенал изедначи Вилела.

Пјуник по еден час игра остана со фудбалер помалку кога директен црвен картон доби Вакуленко.

Реваншот во Ерменија ќе се одигра за шест дена.

Прикажи повеќе...

Спорт

Синер нема да игра на Олимписките игри

Објавено пред

Јаник Синер се повлече од Олимписките игри во Париз поради воспаление на крајниците.

dobivaj vesti na viber

Светскиот број 1 не се качи во авионот со своите сонародници поради неименувана болест, но повлекувањето не се очекуваше.

Тој во четврток требаше да пристигне во Париз, но тоа нема да се случи бидејќи ситуацијата е посериозна отколку што се мислеше.

„Со жалење можам да ве информирам дека нема да можам да учествувам на Олимписките игри во Париз. По една недела добар тренинг не се чувствувам добро. Последните неколку дена одморив и отидов на тестови, лекарот ми препорача да не играм. Многу сум разочаран што ќе ги пропуштам ОИ, медела на олимпијадата беше една од главните цели оваа сезона“.

Тоа значи дека Новак Ѓоковиќ ќе биде прв носител на Олимписките игри кои се играат на терените на Ролан Гарос и дека нема да може да се сретне со Карлос Алкараз се до финалето.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милик не му е потребен на Мота, Полјакот се сели во Премиер лигата

Објавено пред

Напаѓачот на Јувентус Аркадиуш Милик не е во плановите на новиот тренер Тиаго Мота и ќе биде продаден ова лето.

dobivaj vesti na viber

Според италијанските медиуми, Вест Хем и Брентфорд би сакале да го видат во своите редови.

Зад искусниот Полјак се две релативно неуспешни сезони во Торино.

Никогаш не го заслужи статусот првотимец и на повеќе од половина од одиграните натпревари во Серија А во игра влегуваше од клупата за резерви.

Се појави на 59 натпревари и постигна вкупно 11 голови.

Пред Јувентус играше за Марсеј, Наполи, Ајакс, Аугсбург и Баер Леверкузен.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Горат плевна и три куќи во Ново Село во близина на бензинска станица, ЦУК испрати два хеликоптера за гасење

Силен пожар попладнево изби во плевна на куќа во општина Ново Село кој потоа брзо се прошири на соседните три...

Топ2 часа

Разрешен директорот на затворот во Шуто Оризари, на негово место доаѓа Бобан Утковски

Владата го разреши Филип Андов кој досега директоруваше со Затворот Скопје во Шуто Оризари. Од Владата велат дека разрешувањето е по констатираните...

Македонија2 часа

Владата донесе одлука за вработувања на 600 специјализанти во болниците

Владата на седница усвои информација за вработувања на 600 приватни специјализанти кои ќе работат во Јавните здравствени установи во државата....

Македонија8 часа

Тошковски: Ова што се случува во затворите е срам за Македонија, не може затвореник што наводно е во затвор да предизвика сообраќајна незгода

Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, истакна дека во иднина нема да има недопирливи, без оглед на политичката или социјалната...

Топ9 часа

Битолчанец со месеци силувал 18-годишна девојка, ја уценувал со објава на интимни фотографии

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против 25-годишник осомничен за кривично дело полов напад и силување од член 186 став...

Македонија10 часа

Во бегство 36-годишникот осомничен за обид за убиство на градоначалникот на Арачиново

Поради основано сомнение за кривично дело убиство oд член 123 став 2 точка 3, а во врска со член 19...

Македонија10 часа

Во овој момент немаме потреба од странска помош, успешно се справуваме со досегашните пожари, посочи Ангелов

„Потребна ни е длабока реформа на целиот систем на Центарот за управување со кризи за да се гаснат пожарите побргу...

Регион11 часа

Ден на жалост во Дарувар: на убиецот му се заканува максимална казна затвор од 50 години

Шест лица загинаа во Домот за стари и изнемоштени лица во Дарувар. На убиецот од Дарувар му се заканува максимална...

Регион12 часа

Силен земјотрес среде ноќ ја погоди Албанија: почувствуван во Хрватска, Црна Гора и Босна и Херцеговина

Силен земјотрес  ја погоди областа во Јадранското Море кај Албанија. Земјотресот со јачина од 4,6 степени се случи на 48...

Свет12 часа

Макрон одбива да назначи премиер договорен од левицата

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека владата во заминување ќе остане на функција до средината на август додека Франција е...

Свет12 часа

Јапонија испрати протест до Русија поради санкционирањето 13 јапонски бизнисмени

Јапонија денеска упати протест до Русија бидејќи воведе санкции и го ограничи влезот на 13 јапонски бизнисмени, меѓу кои и...

Регион12 часа

Две бебиња испаднале од количка во Белград, пренесени на Ургентниот центар

Две бебиња синоќа биле пренесени на Ургентниот центар поради пад додека се возеле во количка, соопшти белградската итната помош. Како...

Македонија1 ден

Собранието ги изгласа замениците-министри: Зоран Димитровски во МНР, Марјан Ристески во Економија, Астрит Исеини во МВР

Собранието попладнево на седница ги изгласа замениците министри на Владата. За гласаа 76 пратеници, додека 16 беа против. Воздржани немаше,...

Македонија1 ден

(Видео) Скршени двете раце на командирот на штипската пожарна: Пропаднав во дупка, изгубив контрола и почнав да паѓам

При гаснење на пожарот во старата штипска депонија, брзајќи да спречи проширување на огнот преку тревата кон блиската борова шума,...

Македонија1 ден

Тошковски тврди дека не крие имот, Јанушев вели дека не постои никакво подарено земјиште туку имало погрешно внесени податоци

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски и генералниот секретар на Владата Игор Јанушев тврдат дека не кријат имот, по обвинувањата...

Македонија1 ден

(Видео) „Немојте да го разочарате народот“ – За Мицкоски заменик-министрите се нови лица во политиката, кои може да донесат нова енергија

Наследивме опљачкана држава, но ќе победиме и ќе донесеме подобри денови за граѓаните, истакна премиерот Христијан Мицкоски, еден месец по...

Свет1 ден

„Те следам, малечка“: првата порака на Бајден до Камала Харис по повлекувањето од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден ѝ се обрати на Камала Харис преку конференциски повик за време на нејзиниот состанок со персоналот...

Топ1 ден

Џип со странски таблички усмрти велосипедист во Тетово, возачот побегнал

Шеесет и седумгодишен маж од Џепчиште, кој управувал велосипед, загина кога во него се забил џип со швајцарски регистерски ознаки...

Македонија1 ден

(Видео) Кузеска: Панче Тошковски и Игор Јанушев имаат станови во поклонетиот имот на Јанушев

Скандалот со подарокот од 325.000 евра за генералниот секретар на Владата, Игор Јанушев добива нови димензии, истакна на денешната прес-конференција...

Македонија1 ден

Од Скопје до Софија ќе се стигнува за два и пол часа, до Нова година готов експресниот пат Ранковце – Крива Паланка

Експресниот пат Ранковце – Крива Паланка, место наесен, како што најави претходната влада, ќе биде готов до Нова година. Денес,...