Контакт

Спорт

Дешам за враќањето на Бензема: Да бидеме искрени, тоа не е сериозна работа

Објавено пред

Дидие Дешам уште еднаш потврди дека нема да го врати Карим Бензема во француската репрезентација и покрај тоа што Мишел Мулан, претседателскиот кандидат за Француската фудбалска федерација (ФФФ) изјави дека ќе му „нареди“ на Дешам да го направи тоа.

Бензема не е кај „триколорите“ од ноември 2015 по скандалот со Матју Валбуена, и неодамна Дешам изјави дека уште не му простил за тоа што го нарекол расист. За плановите на Мулан, во интервју за „Ле фигаро“, Дешам вели дека се смешни и дека ако сака да го крои тимот нека се кандидира за местото селектор.

„Да бидеме искрени, тоа не е сериозна работа. Тоа се луѓе кои сакаат да се зборува за нив. Ги прочитав неговите изјави и ќе одговорам, иако знам дека со тоа ќе ја хранам медиумската машина. Тој господин треба да се кандидира за позицијата селектор, а бидејќи ги има дипломите, има шанси да ме замени“, вели Дешам.

Тој додава дека репрезентацијата игра фантастично и без Бензема, бидејќи Франција е актуелен светски шампион.

„Секогаш ги носам одлуките со совест за доброто на француската репрезентација. Видете ги нашите напаѓачи, можеби никогаш не сме имале таква ефикасност како сега. Тоа се факти, иако малкумина ги споменуваат“, објаснува селекторот.

Ветување за враќање на Бензема во француската репрезентација©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Баварците на „прошетка“ во Рим, спектакуларни „ножички“ на Жиру за победа на Челси

Објавено пред

Баерн Минхен уште на гостувањето во Рим го одлучи двомечот со Лацио, триумфирајќи со убедливи 4:1 на „Олимпико“ во првиот меч од осминафиналето од Лигата на шампионите, додека на „Стемфорд бриџ“ Челси ќе има предност од 1:0 откако Атлетико Мадрид во Букурешт одиграа слаб меч, кој беше „спасен“ со фантастичниот гол со ножички на Оливие Жиру.

Дека Лацио нема што да бара против светскиот и европски шампион стана јасно во првото полувреме во кое Баерн направи 0:3 предност. Роберт Левандовски доби „подарок“ во деветтата минута од мечот за нов гол, младиот Англичанец Џамал Мусијала зголеми на 0:2 во 24. минута, пред Лирој Сане во 42. минута да донесе 0:3 за тимот на Ханси Флик.

Второто полувреме стана уште полошо за Лацио, откако Франческо Ачерби си постигна автогол во 47. минута, пред Хоакин Кореа две минути подоцна да постигне утешителен гол за домаќините.

На „Националната арена“ во Букурешт, каде што Атлетико беше домаќин на Челси, не се одигра најубавиот меч во Лигата на шампионите, откако посебно во првото полувреме двата тима немаа многу шанси, а Диего Симеоне дозволи Челси да го диктира темпото и поседот на топката. Тимо Вернер имаше убава шанса во првото полувреме, која ја одбрани Јан Облак, пред во второто полувреме, Оливие Жиру во 74. минута да постигне спектакуларен гол со ножички, кој по ВАР проверката беше признат.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1/8 ФИНАЛЕ, 1.МЕЧ

Атлетико Мадрид – Челси 0:1

Лацио – Баерн Минхен 1:4

Прикажи повеќе...

Спорт

Лазаров и Нант безмилосни против Загреб, ПСЖ го декласираше Кјелце

Објавено пред

Новиот македонски селектор, Кирил Лазаров му даде три гола на својот поранешен клуб ППД Загреб за Нант да стигне до 30:28 победа над хрватскиот клуб и да го остави без поен во ЕХФ Лигата на шампионите оваа сезона.

Иако во поголемиот дел од мечот исходот беше неизвесен, францускиот клуб на крајот стигна до победа со два гола разлика за да се доближи до борбата за првите четири места во групата Б. Ветеранот Валеро Ривера повторно беше најдобар за Нант со 10 гола, Адријан Фигуераш додаде шест, додека за Загреб, Матеј Хрстиќ со 5 гола беше најефикасен.

Пари Сен-Жермен пак, со 37:26 го растури лидерот во групата А, Кјелце, доминирајќи во текот на целиот натпревар за конечно да се вратат во добра форма. Лук Стаинс и Микел Хансен постигнаа по шест гола за тимот на Раул Гонзалес, додека за Кјелце, Шимон Сицко заврши со шест. Кјелце останува лидер на групата со 15 поени пред Флензбург со 15 и ПСЖ со 12.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ГРУПА А

Пари Сен-Жермен – Кјелце 37:26 (19:10)

Табела: 1.Кјелце 17, 2.Флензбург 15, 3.ПСЖ 12, 4.Мешков 11, 5.Пик Сегед 10, 6.Порто 8, 7.Елверум 5, 8.Вардар 4

ГРУПА Б

Кил – Алборг 28:26 (15:15)

Нант – ППД Загреб 30:28 (13:14)

Табела: 1.Барселона 24, 2.Веспрем 17, 3.Алборг 12, 4.Мотор 12,  5.Кил 11, 6.Нант 10, 7.Целје 6, 8.Загреб 0

Прикажи повеќе...

Спорт

Тајгер Вудс во сериозна сообраќајка, има повеќе повреди на нозете

Објавено пред

Најпознатиот голфер на сите времиња, Тајгер Вудс е во болница во Калифорнија откако доби повеќе повреди на нозете откако излета со својот автомобил во близината на Ранчо Палос Вердос.

Шерифот на Лос Анџелес потврди дека 45-годишниот Вудс бил извлекуван од автомобилот пред тој да биде пренесен во локалната болница.

„Возачот и единствениот во возилото беше ПГА голферот, Елдрик ‘Тајгер’ Вудс. Господинот Вудс беше изваден од возилото со помош на пожарникарите и пренесен во локалната болница“, објавија од канцеларијата на шерифот.

Неговиот агент, Марк Стајнберг потврди дека тој бил во „несреќа со едно возило“ и дека има „повеќе повреди на нозете“.

„Тој во моментов е на операција и затоа ви благодариме на поддршката и почитувањето на приватноста“, изјави Стајнберг.

Вудс, кој сигурно ќе заврши во Куќата на славните на голфот, ја освои својата 15. гренд слем титула во 2019 година, по петти пат триумфирајќи на Мастерсот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет8 часа

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија10 часа

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Македонија10 часа

(Видео) Мицкоски: Криминалната коалиција Заев – Мијалков прави циркус од државата

По пријавувањето на ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, во Обвинителството за организиран криминал и корупција, се огласи и лидерот на...

Македонија10 часа

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни...

Македонија11 час

И без сознанија за бегство, одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го...

Македонија11 час

( Видео) Заев: Мијалков избега и тоа што се појави не е олеснителна околност

Правдата е обезбедена и ќе ја има повеќе и почесто и ќе следува ваков одговор кога некој ќе сака да...

Македонија13 часа

Мијалков се појави во Обвинителството, тврди дека бил во изолација

Ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, по два дена, попладнево сам се појави во Обвинителството за организиран криминал во Скопје за...

Македонија17 часа

(Видео) „Ова е објавување војна“ – роднините на осудените во „Монструм“ најавија протест

Бедри Ајдари, братот на осудениот во „Монструм” Фејзи Азири, повика на протести поради казните изречени од кривичниот суд. Тој по...

Македонија17 часа

Мицкоски: Бегството на Мијалков беше договорено, време е за техничка влада

Дадовме 24 часа вашата истрага да даде резултат, ама договорено беше бегството на Мијалков, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски,...

Македонија19 часа

(Видео) Тројца обвинети во „Монструм“ добија доживотен затвор, двајца од нив се во бегство

Тројца обвинети во случајот „Монструм“ се осудени на доживотен затвор, двајца на 9 и 15 години, а еден е ослободен....

Македонија20 часа

Радев: 100.000 граѓани во Македонија имаат бугарско државјанство, да се почитуваат нивните права

Бугарскиот претседател, Румен Радев, повикува на навремен одговор од одговорните институции во Бугарија и Македонија за проблемите со кои се...

Регион20 часа

„Организацијата е нула“ – огромни редици за вакцинирање во Загреб

Утрово голем број луѓе се собраа во Загреб, каде вакцинацијата почнува денеска, како дел од втората фаза. Иако вакцинирањето започна...

Европа20 часа

Британски студии: Вакцините драстично го намалуваат бројот на хоспитализирани лица

Две одделни британски студии покажаа дека вакцинацијата придонесува за драстично намалување на бројот на хоспитализирани лица поради Ковид-19, објави денес...

Македонија20 часа

Досега вакцинирани 1.155 здравствени работници во Македонија

Досега 1.155 здравствени работници ја примиле вакцината против Ковид-19 во Македонија, информира министерот за здравство, Венко Филипче. Тој уверува дека...

Македонија22 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Спасовски веднаш да даде оставка, знаел за бегството на Мијалков

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, да даде оставка веднаш, бара ВМРО-ДПМНЕ, по бегството на Сашо Мијалков. „Оливер Спасовски да...

Спорт1 ден

Мецелдер и формално обвинет за поседување детска порнографија

Поранешниот фудбалер на Реал Мадрид, Борусија Дортмунд и на Шалке, Криштоф Мецелдер, и формално е обвинет за поседување и распространување...

Македонија1 ден

Претрес на автомобилот на oбезбедувањето на Мијалков, запленети „ајфони“ и документи

По повеќе од три часа на распит, полицијата направи и претрес во возилото „пасат“, кое неофицијално припаѓа на обезбедувањето на...

Македонија1 ден

Стејт департментот: Ја следиме ситуацијата со Мијалков

Одблизу ја следиме ситуацијата со Сашо Мијалков, изјави портпаролот на Стејт департментот за „Гласот на Америка“. Оттука велат дека се...

Свет2 дена

СЗО: Богатите земји да не ја уништуваат програмата „Ковакс“

Шефот на СЗО ги обвини некои од богатите земји за поткопување на програмата „Ковакс“ за дистрибуција на антивирусната вакцина наменета...

Топ2 дена

Ограбиле спортска обложувачница во Ченто, пукале, па направиле сообраќајна несреќа

Хаос се случувал синоќа во скопската населба Ченто кога две лица ограбиле спортска обложувачница, а на излегување од објектот испукале...

Досие