Контакт

Спорт

Дибала како слободен играч ќе замине од Јувентус

Објавено пред

Јувентус по завршувањето на сезоната ќе остане без својот најдобар играч, Паоло Дибала. Аргентинските медиуми тврдат дека фудбалерот ги прекинал преговорите околу новиот договор. Неговата намера била, по завршувањето на сезоната, како слободен играч да го напушти Торино.

Јувентус и Дибала не можат да се договорат околу годишната плата. Фудбалерот и неговиот менаџер побарале 10.000.000 евра, плус одредени бонуси, додека клубот нуди 7.000.000 евра и 3.000.000 евра преку разни бонуси.

Дибала и неговиот менаџер ја одбиле оваа понуда.

Аргентинецот во 2015 година од Палермо пристигна во Јувентус. Клубот за неговиот трансфер издвои 41.000.000 евра. Претходно Палермо за него на Институо им платија 12.000.000 евра.

Досега, Дибала има одиграно 273 натпревар, на кои постигнал 109 голови. Сезонава, на 20 натпревари има учлинок од девет гола и пет асистенции, според водечките луѓе во клубот, овој учинок е премногу мал за некој што бара 10.000.000 евра годишна плата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Стоктон не сака да носи маска, универзитетот Гонзага му ги поништи сезонските билети

Објавено пред

Еден од најдобрите плејмејкери во историјата на НБА лигата, Џон Стоктон, е прогласен за непожелен на мечевите кои ги игра на домашен терен, неговиот поранешен универзитет Гонзага.

Стоктон е еден од жестоките противници на вакцинацијата, на мечевите на Гонзага редовно доаѓал без маска, поради што универзитетот реши да му го укине сезонските билети.

„Бараа да носиме маски на натпреварите, а бидејќи јас сум позната личност, некој кој лесно се забележува на трибините…поради што добија поплаки. Тогаш ми порачаа дека или ќе носам маска или ќе ми ги суспендираат сезонските билети“, открил Стоктон.

Џон Стоктон е жесток противник на вакцинацијата, шири разни теории на заговор, ставовите во кои го негира постоењето на коронавирусот ги кажал и во еден документарен филм.

На универзитетот Гонзага, Сотктон бил од 1980 до 1984 година. Потоа имаше неверојатна кариера во Јута Џез.

Прикажи повеќе...

Спорт

Папата Франциск му испратил потпишан дрес на Меси

Објавено пред

Еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Лионел Меси, добил потпишан дрес од папата Франциск. Дресот на напаѓачот на ПСЖ му го врачил монсињор Емануел Гобилардо, помошник бискупот на Лион и емисра на светата столица на Олимписките игри во Париз во 2024 година.

Поглаварот на римокатоличката црква, му возврати на Меси, откако играчот на „светците“, во октомври минатата година, му испрати потпишан дрес на ПСЖ со бројот 30.

Папата Франциск е Аргентинец, голем љубител на фудбалот и навивач на Сан Лоренцо од Буенос Аирес. Папата му се заблагодарил на Меси и ја поздравил неговата скримност.

Меси и Хорхе Берголио, кој стана папа во март 2013 година, се сретнаа во абгуст истата година во Ватикан.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Промаши пенал, се повреди, па откри дека е ограбен

Објавено пред

Реал вчера се спаси од пораз против Елче. Едер Милитао во 92.минута постигна гол за 2:2. Вечерашниот ден што е можно побргу ќе се обиде да го заборави Карим Бензема.

Најдобриот играч и стрелец на Реал, во 33.минута, при резултат 0:0, промаши пенал, а 20 минути подоцна поради повреда на бутниот мускул беше заменет. Целосен шок, Бензема доживеал кога се вратил во својот дом, сватил дека бил ограбен.

Среќа во несреќата е што во моментот кога се одвивала кражбата, во домот немало никој.

Не е познато колкава штета претрпел фудбалерот на Реал.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

(Видео) Митрески: Предвремени избори нема да има

За укинување на техничка Влада потребен е консензус, предвремени избори нема да има, ВМРО-ДПМНЕ прави театар изјави на денешната прес-конференција...

Македонија1 час

Османи за БТВ: Резултати се очекуваат и од Македонија и од Бугарија

Резултати се очекуваат и од Северна Македонија и од Бугарија, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи во ексклузивно интервју...

Економија2 часа

Повторно поскапување – од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените...

Македонија2 часа

Мицевски: Поднесовме предлог за укинување на техничката Влада

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ до Собранието денес поднесе предлог на Законот за изменување и...

Македонија3 часа

Работна група од македонски и бугарски експерти ќе работи на железничкото поврзување

Владата го прифати усогласениот текст на Меморандумот за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република...

Свет3 часа

Бродови и авиони во базите на НАТО – алијансата испраќа дополнителни сили во Источна Европа

Сојузниците на НАТО денеска ја ставија својата армија на подготвеност и ќе испратат дополнителни бродови и борбени авиони во нивните...

Македонија3 часа

Зимското одржување на патиштата оваа сезона ќе чини осум милиони евра

Државните институции склучиле договори за јавни набавки со приватни фирми за механизација, работници, сол и ризла за одржување на улиците...

Свет4 часа

Тедрос: Светот е во клучна пресвртница, земјите мора да работат заедно

Во екот на уривањето на рекордите на новозаразени луѓе во светот, СЗО ги повика сите земји да работат заедно за...

Македонија4 часа

(Видео) Јанакиески спроведен на судење со полициско возило

На патерици, легнат во полициско возило, Миле Јанакиески е земен од дома со судска наредба и спроведен на судење. Денеска...

Свет5 часа

По САД и Британија повлекува дел од персоналот во амбасадата во Киев

Велика Британија почна да го повлекува персоналот од амбасадата во Украина поради предупредувањата за руската инвазија. Според извештајот, официјалните лица...

Свет5 часа

Kазнети 3.600 долари зашто на една минута го напуштиле карантинот

Тајванските здравствени власти казнија индонезиски рибари со 3.610 долари затоа што ги напуштиле хотелските соби за време на карантин за...

Свет6 часа

СЗО најавува крај на пандемијата во Европа

Сојот омикрон на коронавирус, кој би можел да зарази 60 отсто од Европејците до март, започна нова фаза на пандемијата...

Македонија17 часа

Локализиран пожарот во „Жито Битола“

Локализиран е пожарот што избувна околу 17 часот во „Жито Битола“. Пожарникарите остануваат на терен, до целосно гасење на огнот....

Македонија18 часа

Нови 1.424 случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 5.604 тестови, а регистрирани се 1.424...

Свет20 часа

НАТО испраќа се’ повеќе оружје во Украина

Во последните денови, членките на НАТО испраќаат оружје и воен персонал во Украина, како и во блиските европски земји, во...

Македонија22 часа

„Преговорите ги диктира Софија, ова е пазар дипломатија“ – опозицијата со критики за начинот на кој Владата преговара со Бугарија

Остри критики за начинот на којшто се водат преговорите со Бугарија упатија говорниците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на трибината насловена „Заштита...

Економија1 ден

Ковачевски: Сите работници кои работат во недела мора да добиваат најмалку 50 отсто повисока дневница

„Денешната посета на „Дура Аутомотив Системс“ е одлична можност да се види како изгледа примената на законското решение „Недела неработен...

Топ1 ден

Прегазен малолетник на улица во Тетово, возачот избегал

Седумнаесетгодишно момче било прегазено од автомобил вчера на улицата Благоја Тоска во Тетово. Возачот кој управувал со возилото избегал од местото,...

Свет1 ден

Директорот на „Фајзер“: Годишните вакцини против ковид би биле подобри од честите бустери

Алберт Бурла, извршен директор на компанијата „Фајзер“, рече дека годишната вакцинација против короната би била подобра опција од почестите засилувачки...

Регион1 ден

Вучиќ добил список со седум лица кои му спремале атентат

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синoќа се обрати до јавноста по обелоденувањето на веста дека бил подготвуван атенатат врз него....

Досие