Контакт

Спорт

Димитриевски ја сочува мрежата, Рајо со реми без голови против Селта

Објавено пред

Рајо Валјекано не успеа да запише нова победа во последниот меч од 12. коло во шпанската Ла лига, одигрувајќи 0:0 против Селта Виго, во меч во кој гостите имаа повеќе од играта, но мрежата на мадридскиот клуб ја сочува македонскиот голман, Столе Димитриевски.

По победата над Барселона, Рајо со победа можеше да се искачи на четвртото место на табелата, но по одличниот старт, во кој Радамел Фалкао имаше една одлична шанса, Селта се покажа како подобар противник, со повеќе шанси во нападот и поголема контрола на играта.

Димитриевски во 55. и во 67. минута ги одбрани одличните слободни удари на капитенот на Селта, Браис Мендез.

Графика: Sofascore за Тоспорт.мк(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-37223”));

Standings provided by SofaScore LiveScore©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ѓоковиќ ја „спаси“ работата и обезбеди полуфинале Србија-Хрватска!

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ уште еднаш покажа зошто е број 1 на светот, откако победи во својот сингл меч, и заедно со Никола Чачиќ ја добија пресметката во двојки, за Србија со 2:1 да го совлада Казахстан и да постави фантастично полуфинале во Дејвис купот против Хрватска.

Откако во првиот меч, Михаил Кукушкин го победи Миомир Кецмановиќ со 7:5/4:6/7:6, Ѓоковиќ ја врати Србија во игра со лесната 6:3/6:4 победа над Александер Бублик, пред во двојки заедно со Чачиќ (инаку 1.536. на АТП листата), да стигнат до тешка 6:2/2:6/6:3 победа над Андреј Голубев и Александер Недовјесов за 2:1 победа.

Полуфиналето против Хрватска на програма е во петок во Мадрид. Во второто полуфинале, Германија го чека својот противник од двомечот Русија-Шведска.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ливерпул ги „уништи“ Евертон во големото дерби, Сити и Челси го држат ритамот

Објавено пред

Челси, Манчестер сити и Ливерпул ја продолжуваат тројната трка на врвот на англиската Премиерлига по три важни победи во 14. коло.

Ливерпул доминираше и го доби „Мерсисајд дербито“ со 4:1 против Евертон на „Гудисон парк“, предводен од нивиот поранешен тренер Рафа Бенитез, Манчестер сити со 2:1 славеше кај Астон вила на Стивен Џерард, додека Челси се намачи, но со 2:1 го победи Вотфорд, клубот кој е предводен од уште еден нивни поранешен тренер, Клаудио Раниери.

„Црвените“ имаа атомски старт, кога Џордан Хендерсон уште во 9. минута постигна прекрасен гол, а десет минути подоцна Мохамед Салах ја продолжи својата голгетерска серија. Демарај Греј даде надеж на „карамелите“ за можен камбек во 38. минута, пред Салах повторно да стрела во 64. минута за сигурен триумф, за Диого Жота да ја згтолеми мизеријата на Евертон, кои сега имаат пет порази во последните шест меча.

ПРЕМИЕРЛИГА, 14.КОЛО

Евертон – Ливерпул 1:4

Астон вила – Манчестер сити 1:2

Вотфорд – Челси 1:1

Саутемптон – Лестер 2:2

Вест хем – Брајтон 1:1

Вулверхемптон – Барнли 0:0

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Бензема донесе нова победа за Реал, навивачите му скандираа „Златна топка“!

Објавено пред

Реал Мадрид на Карло Анчелоти ја забележаа својата петта победа во низа во Ла лига, победувајќи ги Атлетик Билбао со 1:0 за да се одвојат на седум поени на врвот на табелата, а повторо херој на тимот беше миленикот на публиката, Карим Бензема.

Бензема во 40. минута од мечот постигна гол по убавата топка која ја доби од Лука Модриќ, што беше негов 12. гол во Ла лига оваа сезона (вкупно 17 во сите натпреварувања), со што е најдобар стрелец во шпанското првенство. Публиката на „Сантијаго Бернабеу“ одговори на неговиот гол со скандирање „Балон де оро“, односно Златна топка, алудирајќи на наградата која во понеделникот ја доби Лео Меси.

Реал сега по 15 меча имаат 36 поени, дури седум пред Атлетико Мадрид (со 14 меча) и Севилја (со 15 одиграни меча).

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-37223”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на...

Македонија13 часа

(Видео) Имаме напредок, рече Гаши по средбата со Заев

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на Алтернативата, Африм Гаши, по четири часа средба, заедно го напуштија Клубот на...

Македонија15 часа

Нови 410 заразени со Ковид-19, починале 11 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.674 тестирања,...

Свет16 часа

СЗО со прва проценка за омикрон – заразените се со благи симптоми

Раните индикации сугерираат дека повеќето случаи на омикрон имаат благи симптоми, изјави претставник на Светската здравствена организација. Зборувајќи во име...

Македонија17 часа

Владата предлага да се продолжи кризната состојба за уште 6 месеци

Владата го утврди текстот на предлог-одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба во снабдувањето со...

Македонија18 часа

Ковачевски ја поднесе кандидатурата за претседател на СДСМ – побара поддршка од членството и граѓаните

Заменик-министерот за финансии, Димитар Ковачевски, поднесе кандидатура за претседател на СДСМ. Тој кажа дека поднел и програма која се базира...

Македонија19 часа

Филипче: Не се исклучува задолжителна вакцинација доколку не помогнат апелите на матичните лекари

Само со апели од матичните доктори, без дополнителни мерки ќе се стимулира вакцинацијата и спречувањето на ширење на коронавирусот. Ова...

Македонија20 часа

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ. Таа кажа дека Димитар Ковачевски има поддршка во кандидатурата од...

Свет21 час

Eксперти: Новиот сој на коронавирус омикрон може да биде најава за крај на пандемијата

Новиот сој на коронавирус омикрон е откриен во Јужна Африка, а потоа следат повеќе информации од оваа земја во кои...

Македонија21 час

Утрово два земјотреса во Кичево

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Македонија22 часа

Стартува забраната за бесплатни пластични кеси

Од денеска стапува на сила обврската за наплата на кесите за носење стоки. Пластичните кеси ќе чинат 15 денари за...

Европа22 часа

Со третата доза на „Фајзер“ над 80 проценти заштита од коронавирус

Третата доза од вакцината против коронавирус на „Фајзер“ го намалува ризикот од инфекција за дополнителни 80 проценти или многу повеќе...

Македонија1 ден

Парична награда за матичните лекари ако имаат 70% вакцинирани пациенти

Во насока на стимулација на интересот за вакцинација за заштита од Ковид-19 и за спречување на ширењето на пандемијата, Владата...

Македонија1 ден

Пријава за напад во МНТ – блокирани улици во центарот на Скопје

Министерството за внатрешни работи не кажува дали има дојава за бомба во Македонскиот народен театар, но потврдуваат дека полицајци се...

Регион2 дена

Убиство во Сплит: Вработена во продавница убиена со нож, напаѓачот уапсен

Маж нападнал жена со нож додека таа била на своето работно место во продавница во Сплит. Жената починала во болница,...

Свет2 дена

Тедрос: Мерките не се неопходни, неправедно се казнуваат африканските земји

Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, изрази загриженост дека некои земји воведуваат општи ограничувања против ширењето на варијантата на коронавирус...

Македонија2 дена

Уште 43 Авганистанци си заминаа од Македонија

Нова група од 43 авганистански граѓани замина од Македонија откако за нив беше подготвена потребната документација за влез во трета...

Македонија2 дена

460 нови случаи на Кoвид-19 и вкупно 12 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на...

Топ2 дена

Родители од Скопје го принудувале детето да дава сексуални услуги

По претходно донесена наредба за истрага од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, на 29 ноември...

Македонија2 дена

Бугарската министерка Комитова: Патот „Струма“ има недостатоци, но тие не се причина за пожарот во автобусот

Заштитната ограда во која удри автобусот е според стандардите што важеле во 2002 година кога се реконструирал патот, а денеска...

Досие