Контакт

Спорт

Димитриевски со спектакуларна одбрана на пенал, Фалкао дебитираше со гол!

Објавено пред

Шпанскиот прволигаш на репрезентативецот Столе Димитриевски, Рајо Валјекано стигна до втората победа оваа сезона, триумфирајќи со 3:0 против Хетафе во дуел на два клуба од мадридските предградија во меч во кој нашиот голман ја сочува мрежата мирна со одбранет пенал во 85. минута.

Мрежата на Димитриевски мируваше на мечот, а Рајо дојде до рано водство уште во 9. минута откако пеналот кој беше досуден Оскар Трехо го смести во голот. За Рајо во 71. минута од мечот дебитираше новото засилување, ветеранот Радамел Фалкао, а победата ја потврди Сенегалецот Пате Сис во 78. минута од мечот, пред Фалкао четири минути подоцна да стави печат на трите поени. Хетафе во 85. минута добија шанса од пенал да го намалат резултатот, но обидот на Енес Унал го одбрани Димитриевски.

Рајо имаат две победи, едно реми и два порази во првите пет меча од новата сезона, во која главна цел ќе биде да се обезбеди опстанокот. Хетафе се „заковани“ на дното со пет порази во пет меча.

Графикa: Sofascore за Топспорт.мк

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-37223”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Спорт

Објавени 20-те кандидати за наградата „Златно момче“

Објавено пред

Педри, Џуд Белингам и Џовани Рејна се меѓу 20-те млади фудбалери кои влегоа во избор за престижната награда „Златно момче“, која се доделува на најдобрите фудбалери под 21 година во врвните европски лиги во организација на италијанскиот спортски весник „Тутоспорт“.

Минатата година наградата ја доби Ерлинг Халанд, а во минатото до наградата доаѓаа и Пол Погба, Лионел Меси, Вејн Руни, Серхио Агуеро и Матијс де Лихт. Наградата ќе биде доделена на 13 декември.

Најмногу кандидати имаат Шпанците, со четири номинации – Педри, Гави, Брајан Хил и Јереми Пино, додека Германците имаат тројца (Карим Адејеми, Џамал Мусијала и Флоријан Вирц) исто како и Англичаните (Џуд Белингам, Мејсон Гринвуд и Букајо Сака). Французите можат да се пофалат со Едуардо Камавинга и Вилијам Салиба, додека Италијанците се тука со Даниел Малдини и Роберто Пиколи. Само двајца фудбалери надвор од Европа се номинирани – Американецот Џовани Рејна од Борусија Дортмунд и бразилската ѕвезда на Реал, Родриго.

НОМИНИРАНИ ЗА „ЗЛАТНО МОМЧЕ“

Педри (Барселона, Шпанија)

Гави (Барселона, Шпанија)

Брајан Хил (Тотенхем, Шпанија)

Јереми Пино (Вилјареал, Шпанија)

Карим Адејеми (Ред бул Салцбург, Германија)

Џамал Мусијала (Баерн Минхен, Германија)

Флоријан Вирц (Баер Леверкузен, Германија)

Џуд Белингам (Борусија Дортмунд, Англија)

Мејсон Гринвуд (Манчестер јунајтед, Англија)

Букајо Сака (Арсенал, Англија)

Едуардо Камавинга (Реал Мадрид, Франција)

Вилијам Салиба (Марсеј, Франција)

Даниел Малдини (Милан, Италија)

Роберто Пиколи (Аталанта, Италија)

Рајан Гравенберх (Ајакс, Холандија)

Јуриен Тимбер (Ајакс, Холандија)

Џио Рејна (Борусија Дортмунд, САД)

Родриго (Реал Мадрид, Бразил)

Нуно Мендеш (ПСЖ, Португалија)

Шарл де Кетеларе (Бриж, Белгија)

Прикажи повеќе...

Спорт

Партизан убедлив во Загреб против Цибона во дербито на АБА лигата

Објавено пред

Цибона немаше сили против Партизан на Жељко Обрадовиќ, губејќи со 61:79 во дуелот на двете непоразени екипи во АБА лигата.

По првите четири поени на Цибона, Партизан имаше луда серија од 18-0 за да направи веднаш голема предност, која хрватскиот клуб успеа да ја намали на четири разлика на полувреме. Цибона поведе со 45:43, но од тој момент Партизан ја покажа својата сила за голема победа.

Зек Ледеј со 19 поени, 5 скока и 4 асистенции беше најдобар кај Партизан, додека Кевин Пантер додаде 10 коша и 5 асистенции. Кај Цибона, Роко Пркачин беше најдобар со 14 поени и 10 скока.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-2451-37688”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Нова главоболка за Милан – и Брахим Дијаз позитивен на КОВИД

Објавено пред

Тренерот на Милан, Стефано Пиоли ќе има нов проблем со изборот на играчи за мечот против Сампдорија овој викенд, откако по позитивниот тест на КОВИД на Тео Ернандез, денеска беше потврдено дека и Брахим Дијаз е позитивен и дека е во „изолација“.

„Милан потврдува дека Брахим Дијаз имаше позитивен тест на денешните задолжителни тестови. Тој е во добра состојба и е во домашна изолација. Остатокот од тимот имаше негативен тест“, велат од Милан.

„Росонерите“ се мачат со многу повреди и отсутни пред мечот против Верона на Игор Тудор, а Пиоли потврди дека утре ќе донесе одлука дали Златан Ибрахимовиќ ќе игра. Давиде Калабрија е вратен во погон, додека Жуниор Месијас и Тиемуе Бакајоко уште се во аут.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Приведено лице за давање поткуп за гласови во општина Лозово

Во општина Лозово денеска е приведено 50-годишно лице кое нудело пари на гласачи за претстојните избори. Според информациите на МВР,...

Топ4 часа

Украден сеф со 84.000 денари од Поштата во Миладиновци

Украден сеф со 84.000 денари од Пошта во село Мичадиновци. „ На 14.10.2021 во 8:40 часот во Полициското одделение Петровец...

Свет5 часа

(Видео) Американски разорувач спречен да влезе на руска територија

Американски разорувач се обиде да ја наруши државната граница на Русија во Јапонското Море, а беше спречен во тоа од...

Свет5 часа

(Видео) Британски пратеник избоден со нож до смрт додека држел говор во црква

Британски пратеник од Конзервативната партија, сер Дејвид Ејмс денеска беше избоден со нож неколку пати по што почина, објавија британските...

Македонија7 часа

9 починати и 413 нови случаи на Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.025 тестирања, а регистрирани се 413 нови случаи на...

Топ11 час

Четворица повредени во превртениот автобус во Битола

Четири лица се повредени во несреќата што утрово се сучи во Битола кога се преврте автобус со работници од фабриката...

Македонија13 часа

(Видео) Спасовски: Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава

Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава. Затоа и ве поканувам во еден празничен изборен дух да...

Македонија13 часа

Во Македонија активни 6.602 случаја на коронавирус

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.963, бројката на оздравени пациенти е 182.473,...

Македонија13 часа

Последен ден од предизборната кампања

Денеска е последниот ден од предизборната кампања за локалните избори што ќе се одржат в недела. Агенцијата за аудио и...

Македонија1 ден

Ученици од 364 основни и 109 средни училишта треба да бидат тестирани на Ковид-19

Во рамките на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид-19 во основните и средните училишта,...

Македонија1 ден

Град Скопје ќе им додели по 100.000 денари на семејствата на загинатите во пожарот во Тетово

Поради трагичниот пожар во модуларната ковид-болница во Тетово, Советот на Град Скопје се состана уште еднаш за да гласа за...

Македонија1 ден

Заврши привремениот престој во земјата за група Авганистанци, заминаа за Франција

Група од 10 граѓани од Авганистан, кои привремено беа згрижени во Македонија, заминаа синоќа од Меѓународниот аеродром „Скопје“. Прибежиште им...

Економија1 ден

(Видео) Заев: Спроведуваме политики што обезбедија стабилност и раст и во услови на Ковид-19

Западен Балкан во постковид-светот: Кој е вистинскиот пат до стабилност и просперитет?, е темата на самитот на Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО формира нов експертски тим за утврдување на потеклото на коронавирусот

Светската здравствена организација формира нова експертска група за тестирање опасни патогени, која, како што проценува, е последна шанса да се...

Свет2 дена

Курц: Не сум робот, туку човек со грешки и мани

Лидерот на Австриската народна партија (ОВП), Себастијан Курц, кој поднесе оставка на функцијата канцелар поради истрагата против него и луѓето...

Регион2 дена

Мирна ноќ во Косово и Метохија – повлечени барикадите

Ноќта во Косово и Метохија помина мирно. Барикадите што граѓаните од северот на Косово и Метохија ги поставија во текот...

Регион2 дена

Вучиќ: Ќе го одбраниме нашиот народ на Косово и Метохија, нема повлекување

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, објави фотографија на својот инстаграм-профил под која напиша: „Ќе ги браниме нашите луѓе на Косово...

Свет2 дена

(Видео) Најмалку петмина загинати во нападот во Норвешка, напаѓачот е Данец

Најмалку пет луѓе загинаа во вчерашниот напад во Норвешка, а уште двајца се повредени, јавија локалните медиуми. Меѓу повредените, кои...

Свет2 дена

(Видео) Пожар во зграда на Тајван, 25 загинати и 44 се повредени

Најмалку 25 луѓе загинаа, а 44 се повредени во пожар што зафати 13-катна зграда во јужниот дел на Тајван. Зградата...

Регион2 дена

Докторка од Словенија за 50 евра издавала лажни потврди за прележан Ковид-19

Докторка од Помурје во Словенија издавала лажни потврди за прележан коронавирус за 50 евра. Случајот го истражува и Лекарската комора...

Досие