Контакт

Спорт

Динамо го победи Хајдук – Спектакуларен гол на Атанасов

Објавено пред

Динамо Загреб го победи најголемиот ривал Хајдук со 4:1, во дербито одиграно во рамките на петтото коло, во шампионатот на Хрватска. По гол во дербиот постигнаа македонските репрезентативци Јани Атанасов и Аријан Адеми.

dobivaj vesti na viber

Атанасов, во втората минута од судиското надополнување на времето во првиот дел, со евро-гол го шокираше „Максимир“.

Динамо направи пресврт за само три минути, во 61.минута Батурина израмни, а во 64. Адеми погоди за водство 2:1.

Гојак во 84.минута ја зголеми предноста на „модрите“, а конечните 4:1 ги постави Оршиќ во 91.минута.

Спорт

Германија одби да игра во квалификациите за ЕУРО 2024

Објавено пред

Германската фудбалска репрезентација најверојатно нема да учествува во квалификациите за ЕВРО 2024 година.

dobivaj vesti na viber

Германците, како домаќини на континенталниот турнир нема да ја прифатат улогата на „гостин“ и ќе играат пријателски натпревари во квалификацискиот период.

Така, Германија нема да го искористи правото за настап во една од квалификациските групи и покрај тоа што веќе го обезбеди своето место на завршниот турнир како организатор.

На пример, Франција го искористи тоа право за Европското првенство во 2016 година, исто како и Катар за Светското првенство во 2022 година.

„Како домаќини веќе се квалификувавме. Ова ни дава поголема флексибилност кога правиме планови за следната година за да можеме да се подготвиме против силни тимови“, изјави директорот на германската репрезентација Оливер Бироф.

Германија се надеваше дека како добра подготовка може да го има завршниот турнир од Лигата на нации во јуни следната година, но не успеа да го освои првото место во „групата на смртта“, во која беа Италија, Унгарија и Англија.

Ждрепката за квалификациите е закажана за 9. октомври во Франкфурт, а квалификациите ќе започнат во март следната година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сестрата на Роналдо „удри“ по Португалците: Болни, глупави, без душа…

Објавено пред

Сестрата на Кристијано Роналдо, Катија Авеиро, застана во одбрана на својот брат. Португалецот е мета на критики од навивачите и медиумите по слабите игри во дресот со националниот грб.

dobivaj vesti na viber

Португалија, во вторникот, загуби во последното коло од Лигата на нации од Шпанија на домашен терен (0:1) и не успеа да се пласира на завршниот турнир.

Медиумите во своите анализи, бараат Роналдо да му го отстапи своето место во првата постава на некој од помладите играчи.

Насловите во медиумите предизвикале револт кај сестрата на Роналдо.

„Португалците плукаат по чинијата од која јадат, така било секогаш. Неопходно е да им се подаде рака на оние кои секогаш давале се од себе за Португалија. Но, Португалците (навивачите) можат да бидат болни, ситни, бездушни, глупави. .. вечно неблагодарни“, напиша таа на Инстаграм.

Светското првенство во Катар се очекува да биде последниот голем турнир за Кристијано Роналдо во националниот тим.

Прикажи повеќе...

Спорт

Либерасион: Првиот човек на ПСЖ обвинет за изнуда и киднапирање

Објавено пред

Претседателот на ПСЖ, Насер Ал-Келаифи, наводно е обвинет за киднапирање и изнуда, пишува парискиот весник „Либерасион“.

dobivaj vesti na viber

Во најновото истражување на овој медиум од главниот град на Франција, во врска со Насер Ал-Келаифи, се дознава дека тој бил еден од учесниците во изнудата и затворањето на француско-алжирскиот бизнисмен Таиб Б.

Дотичниот Тајб Б. бил уапсен и затворен на 1. ноември 2020 година во Катар под сомнение дека има доверливи информации за имињата на лицата вклучени во нелегалните избори, на кои Катар ја доби организацијата на Светското првенство. На списокот се наоѓало и името на Насер Ал Келаифи.

Откако им ги предал тие документи на адвокатите на Ал-Келаифи, под силен психолошки притисок, бизнисменот бил ослободен. Според француските медиуми, апсењето било мотивирано од катарскиот емир.

Се напоменува дека овој бизнисмен е француско-алжирски државјанин кој во тоа време живеел во Катар со своите деца и сопругата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

Македонија ќе добие 4 милиони долари од продажбата на вилата на СФРЈ во Њујорк

Една од најстарите њујоршки вили, која Југославија ја купила во 1946 година, продадена е за 50 милиони долари во готовина,...

Економија20 минути

(Видео) Коциќ: Сметките за струја на граѓаните ќе бидат субвенционирани со 80 отсто

Пратеникот на СДСМ, Ненад Коциќ, на прес-конференција изјави дека обезбедени се пари и ќе има доволно за сите потреби од...

Македонија1 час

Анкета: Општинските инспектори се жалат на недостиг на опрема и кадар за определени области

НВО Инфоцентарот заедно со партнерските организации Спектар од Крива Паланка и Центарот на заедницата на општина Струга, во јуни годинава,...

Регион1 час

Апсења во Подгорица – со години работеле за руската разузнавачка служба

Неколку црногорски државјани се уапсени во Подгорица под сомнение дека работеле за руската разузнавачка служба, дознава „Вијести“ од повеќе извори....

Македонија1 час

ВМРО-ДПМНЕ бара итна седница за нивниот предлог-закон за енергетика

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата достави барање до Собранието за одржување  итна седница на која ќе се разгледува предлог-законот...

Свет1 час

Трамп: Се смееја на моите предупредувања, ама веќе не се смеат

Саботажата што ги оштети гасоводите Северен тек 1 и Северен тек 2 може да доведе до ескалација или дури и...

Европа1 час

Дали Путин би ризикувал да ги искористи своите подморници во предизвикување експлозии на „Северен тек“?

Три крајбрежни линии на рускиот гасовод Северен тек, кој ја снабдува Германија, претрпеа „невидена“ штета во понеделникот, што резултираше со...

Европа3 часа

Ердоган: Го познавам Путин, кога нешто ќе замисли, го прави тоа

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, опишувајќи ги рускиот претседател Владимир Путин и плановите на Русија по референдумот за ослободените територии,...

Економија3 часа

МТСП: Во тек е етапната исплата на септемвриските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на 29.9.2022 година (четврток) почнува етапната исплата на пензиите за септември, кои...

Европа3 часа

Володин: Забрането е Русите да бегаат од мобилизација

Вјачеслав Володин, претседателот на руската Дума, на Телеграм објави дека Русите не треба да бегаат од Русија во обид да...

Економија4 часа

СДСМ: Мерки на Владата и за помали сметки на струја во училиштата

„Економско енергетскиот совет на Владата на синоќешната седница донесе одлуки кои гарантираат непречено снабдување со електрична енергија и енергенси за...

Македонија4 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Ако Ковачевски има психофизички проблем кој му предизвикал трајна неспособност, може да носи погрешни одлуки

„Дезертерот Ковачевски кукавички бега од одговори и одговорност. Тој треба да каже едноставно дали лажел за да избегне служење воен...

Регион4 часа

(Видео) Поплава во Риека, загина маж во автомобил

Силно невреме вчера ја зафати Риека и предизвика огромни поплави. Сообраќајот во делови од градот, вклучително и поголемиот дел од...

Свет4 часа

Бајден: Не злоупотребувајте го ураганот за да ја зголемите цената на нафтата

Американскиот претседател Џо Бајден ги повика нафтените компании да не ги зголемуваат цените на горивата злоупотребувајќи го ураганот Ијан, кој...

Економија14 часа

(Видео) Вонредна прес-конференција на Ковачевски: Парно ќе има, училиштата ќе бидат на регулираниот пазар

Економско-енергетскиот совет донел одлука дека на 15 октомври почнува грејната сезона во Скопје и парно ќе има бидејќи е почната...

Македонија20 часа

Објавени имињата на новите директори на јавните претпријатија во Скопје

Назначени новите в.д. директори на јавните претпријатија во Скопје. Со ЈП „Лајка“ назначена е да раководи Радмила Пешева, а со...

Економија20 часа

Андонов: Ако не се постигне договор со „Адора“ за топланите, решението ќе се бара во Законот за управување со кризите

Доколку не се постигне договор со „Адора“ за топланите, решението ќе се бара во Законот за управување со кризите, при...

Македонија20 часа

Се засилува потрагата по лицето кое со „голф 4“ падна во реката Вардар кај Желино

Oд раните утрински часови продолжена е потрагата и се засилува по лицето кое со автомобил „голф 4“ падна вчера во...

Македонија21 час

(Видео) Мицкоски нуди план за справување со енергетската криза: Двојно поевтина струја и спречување на инфлацијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со тимот претставници на највисокото раководство на партијата, вклучително и голем дел од градоначалници...

Македонија22 часа

(Интервју) Дејвид Гир: Дали сте подготвени утре да се приклучите кон ЕУ – очигледно не

За пристапување во ЕУ потребни се институции кои се професионални и се базираат на заслуги а не на партиски интереси,...