Контакт

Спорт

Дивац не го избрал Дончиќ бидејќи не се „мирисал“ со неговиот татко?

Објавено пред

Новинарот на „ЕСПН“, Тим Мекмен вели дека Владе Дивац, генералниот менаџер на Сакраменто кингс и српска кошаркарска легенда решил да не го драфтува словенечкиот феномен Лука Дончиќ бидејќи не се „мирисал“ со неговиот татко.

На драфтот во 2018, Дивац и Сакраменто имаа шанса да го изберат Дончиќ, но наместо тоа се решија да одат со Марвин Бегли.

„Колку што јас сум запознаен, Дивац бил близок со Лука и добро го познавал неговото семејство, што на крајот било клучно. Тој едноставно немал високо мислење за неговиот татко и одел со логиката: ’Каков татко-таков син’. Но, Владе тука многу згреши“, вели Мекмен.

Бегли може има блескава иднина во Сакраменто, но Дончиќ едноставно експлодираше во својата дебитантска сезона со просек од 15 поени, 7.6 скока и 1 блокада по натпревар.

Спорт

Ковид-главоболки за Брестовац, сите вардарци во 10-дневна изолација

Објавено пред

Коронавирусот кој се појави во редовите на ракометниот шампион Вардар му создаде големи главоболки и на селекторот на македонската ракометна репрезентација, Данило Брестовац пред квалификациите за ЕП во Унгарија и Словачка, на престојните дуели против Финска на 4 ноември и Швајцарија 7 ноември.

На поширокиот список од 35 ракометари на Брестовац се најдоа голманите на Вардар, Ристовски, Кизиќ, потоа ракометарите Мишевски, Стоилов, Талески, Георгиевски, Димитриоски и Јагуриновски. Тие ќе бидат во 10-дневна изолација откако денеска двајца од „црвено-црниот“ табор се позитивни на Ковид 19.

И во Металург трае ковид – изолација откако и таму пред неколку дена се појавија позитивни на вирусот, па нема да можат да бидат на располагање за репрезентативните обврски Велко Маркоски, Мице Шилегов и Милан Лазаревски.

Останува да се искристализира сликата за тоа кој ќе може да настапи на квалификациските мечеви, па селекторот да го објави скратениот список за овие два дуели.

Прикажи повеќе...

Спорт

И претседателот на ФИФА е заразен со Ковид 19

Објавено пред

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино (50) е позитивен на коронавирусот. Според информациите, тој се чувствува добро и наредните две недели ќе ги помине во изолација.

Од Светската фудбалска федерација соопштија дека сите кои биле со Инфантино во контакт минатите денови ќе бидат во самоизолација.

„Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино е заразен со коронавирус и денес доби позитивен тест. Тој пред десетина дена почувствувал благи симптоми и од тогаш е во самоизолација и ќе остане во карантин уште десетина дена. Сите луѓе кои имале контакт со него се известени и замолени да ги преземат потребните мерки. ФИФА на својот претседател му посакува брзо закрепнување“ стои во официјалното соопштение.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пирло воздржан, Роналдо може да игра против Барса, вечерва нови резултати

Објавено пред

Фудбалерите на Јуве утре со почеток од 21 часот на својот терен во Торино го играат натпреварот од 2 коло од групата Г од Лигата на шампиони против Барселона.

Тренерот на Јувенстус, Андреа Пирло вели дека вечерва ќе бидат готови резултатите од корона-тестот на Кристијано Роналдо, па ке се знае дали Португалецот ја победил болеста. Сепак, италијанскиот стратег дециден дека и со негативен тест на првата ѕвезда во тимот не е сигурен дека Роналдо би бил во поставата.

„Мора да ги почекаме резултатите, мислам дека вечерва ќе стигнат. Прво тоа да го почекаме, па ќе видиме. Засега се е отворено“ – рече Пирло.

Италијанецот потврди дека за овој меч нема да може да смета на Киелини и Де Лихт, а неизвесен е и настапот на Бонучи – сите поради повреди.

„Ќе сметам на играчите кои ги имам на располагање, Барселона е силна, во составот има големи шампиони и мора да одиграме сјајно. Играчите ќе мора да се жртвуваат и да одиграат добар меч. Имам само 4 дефанзивци и со нив ќе играм“ вели Пирло.

Јувентус сезонава е непоразен, но освои само 9 бода од 5 средби во Серија, и тоа 3 од нив по службената победа против Наполи. „Старата дама“ киксираше против релативно слабите состави на Кротоне и Верона.

Барселона, пак, сезоната во ЛШ ја започна до 5-1 победа против Ференварош, но во Ла Лига има 2 порази, нагости кај Хетафе и минатосаботниот од Реал на свој терен.

„Веќе 15 години Роналдо и Меси прават големи работи, ова не е одлучувачки меч, но се радуваме што ќе може да покажеме колку вредиме. Меси и понатаму е во врвот, играв против него многупати како играч, а утре првпат како тренер“ рече Пирло.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 минута

Во Италија рекордни 21.994 новозаболени и 221 починати од коронавирус

Во изминатите 24 часа во Италија се регистрирани 21.994 нови случаи на коронавирус, соопшти денеска Министерството за здравство. Ова е...

Македонија1 час

Во Македонија 628 нови случаи на коронавирус и 15 починати

Во последните 24 часа во Македонија потврдени се 628 нови случаи на коронавирус, починаа 15 пациенти, соопшти Министерството за здравство....

Македонија2 часа

Собранието ги верифицира мандатите на четворицата нови пратеници

Собранието на денешната седница ги верифицираше мандатите на новите чет ворицатапратеници Мирче Аџиоски од ВМРО-ДПМНЕ, Рина Ајдари од ДУИ, Мирослав...

Македонија2 часа

Одобрена набавката на лекот „ремдесивир“, државата ќе потроши 67,5 милиони денари

Владата одобри набавка на лекот „ремдесивир“ за третман на пациенти со коронавирус. За испорака на овој лек во следните пет...

Спорт5 часа

Нови заразени во Вардар, одложен е натпреварот со ПСЖ

Ракометниот клуб Вардар 1961 потврди дека е одложен натпреварот против ПСЖ, во Лигата на шампионите. Вардар, во рамките на 6....

Свет5 часа

Во Русија од утре маските се задолжителни во јавниот превоз, парковите и во лифтовите

Русија од утре воведува задолжително носење маски поради зголемувањето на бројот на случаи со коронавирус. Според уредбата објавена на веб-страницата...

Свет6 часа

(Видео) Муслиманскиот свет го претстави Макрон како сатанист

Францускиот претседател Емануел Макрон беше цел на демонстрантите во исламскиот свет по изјавата по повод објавувањето на карикатурата на пророкот...

Македонија6 часа

Позитивни на Ковид-19 биле 24 отсто од тестираните во текот на изминатата недела

Министерството за здравство информира дека во согласност со извештајот на Институтот за јавно здравје, кој се однесува на периодот од...

Наука8 часа

Научниците предупредуваат: нема мраз на Арктикот

Научниците предупредуваат дека поголемиот дел од Арктикот сè уште не почнал да замрзнува, иако е крајот на октомври, што е...

Македонија8 часа

ИЈЗ дневно ќе прави до 1.000 теста, од денеска ќе функционираат две одделенија

Во Институтот за јавно здравје од денеска, покрај постојното приемно одделение, ќе функционира уште едно одделение за прием со лаборант...

Македонија9 часа

„Фронт 21/42“: Експанзијата на мали хидроцентрали се заканува трајно да ги уништи нашите реки

„Фронт 21/42“ се приклучува кон манифестот потпишан од над 150 европски невладини организации, со кој се бара од Европската Унија,...

Македонија9 часа

Мицкоски: Поради пандемијата и загаденостa, хронично болните да се ослободат од работа

„Поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата од #COVID апелирам до Владата, министерот за здравство, Филипче, и до политичката...

Македонија10 часа

МОН: Помалку од еден процент од учениците и наставниците се позитивни на Ковид-19

Министерството за образование и наука информира дека помалку од еден процент од учениците и кадарот во основните и средните училишта...

Регион10 часа

Коронавирус и во детското одделение во болница во Хрватска

Коронавирус има и во Хрватска на одделот за рехабилитација на деца во Специјалната болница за медицинска рехабилитација во Крапинска Топлица...

Регион11 час

Во Бугарија 1.948 лекари се заразиле со Ковид-19

Во последните 24 часа во Бугарија се потврдени 2.243 нови случаи на коронавирус, што е највисок дневен биланс од почетокот...

Свет11 час

Норвешка воведува нови ограничувања на јавни собири и божикни забави

Норвешка воведе ограничување на јавни собири од 50 лица далеку под претходниот максимум од 200 лица, а во исто време...

Свет11 час

Кина воведува санкции за американските компании

Кина одлучи да воведе санкции за неколку американски компании поради нивната улога во продажба на оружје на Тајван. Портпаролот на...

Европа12 часа

Чешка воведува седумдневен полициски час

Чешката влада одлучи од утре да воведе седумдневен полициски час во земјата, од 21 до 5 часот наутро, и дополнително...

Македонија20 часа

Министерот Спасовски позитивен на коронавирус

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вечерва на социјалните мрежи објави дека добил позитивен тест на Ковид-19. „Би сакал да...

Свет23 часа

СЗО: Луѓето се уморни, но не смееме да се откажеме

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејсус, денеска изјави дека човештвото не смее да се откаже од борбата...

Досие