Контакт

Спорт

Џеко и Коларов ја предводат трансфер листата во Рома

Објавено пред

Иако до крајот на сезоната во Серија А има уште девет кола, а Рома и покрај лошата форма има шанси да стигне до четвртото место на табелата, челниците на „волчицата“ се подготвуваат за летниот преоден рок.

Рома не ги исполни плановите, натпреварите во Лигата на шампионите ги заврши во осмина-финалето, во првенството се на седмата позиција со 47 бода. Лошите резултати и пред се атмосферата во тимот резултираа со отказот на тренерот Еузебио Ди Франческо, а клубот исто така го напушти и спортскиот директор Мончи.

Рома има шанси да дојде до четвртата позиција на табелата, но исто може да остане и без пласман во европските купови за наредната сезона.

Клубот се подготвува за летниот преоден рок, а главниот збор околу трансферите ќе го има Франческо Тоти.

Според италијанските медиуми веќе било познато кои играчи ќе го напуштата клубот. Листата ја предводи Един Џеко, кој го предизвика инцидентот со Ел Шарави на полувремето на натпреварот против СПАЛ.

Покрај Џеко од клубот ќе заминат Стивен Нзонзи, голманот Робин Олсен, Патрик Шик, Диего Пероти, Александар Коларов и Федерико Фацио.

Исто така, доколку во клубот пристигне добра понуда, тогаш ќе биде продаден и Ченгиз Ундер.

Познато е дека Алесандро Флоренци ќе ја добие капитенската лента, а доколку Даниеле Де Роси стави крај на кариерата тој веднаш ќе му се приклучи на Тоти и ќе добие некоја директорска функција.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Шекил: Кога првпат добив пари, потрошив милион долари за еден час!

Објавено пред

Двејн Вејд и Шекил О’Нил имаа блескави НБА-кариери во кои заработија многу и сега ги предупредуваат младите НБА-кошаркари да бидат внимателни и да не ги повторуваат нивните грешки.

Во интервју за „Шарк танк“ во чест на денот на црните бизнисмени, двајцата зборуваа за финансиската интелигенција и Шекил признава дека кога почнал не знаел како да ги троши парите.

„Откако го потпишав првиот спонзорски договор, потрошив еден милион долари во еден час на неколку луксузни автомобили, накит и пат во Лас Вегас. Толку трошев, што од банката ми се јавија да разговараат со мене и ми порачаа дека ќе се уништам ако трошам како лудак, бидејќи не ги сметав работите како данок и слични работи“, вели Шекил.

Двејн Вејд имаше слична приказна за некои „сомнителни“ инвестиции.

„Потрошив многу пари. Имав лоши односи со луѓе од компании надвор од кошарката, некои ресторани. Требаше да бидам поедуциран“, објаснува Вејд.

Прикажи повеќе...

Спорт

Марадона: Сакам уште еден гол против Англија, но овој пат со десна рака!

Објавено пред

Пред својот 60-ти роденден Диего Марадона даде интересно интервју за „Франс фудбал“, одговорајќи за своите желби уште еднаш да се врати на фудбалскиот терен.

„Сонувам за уште еден гол против Англија, овој пат со десната рака“, изјави низ смеење аргентинскиот идол.

„Боцката“ кон Англичаните, секако, е поради  Светското првенство во 1986 година, кога Марадона сам ги елиминираше „трите лава“ во четврт-финалето со два гола – еден фантастичен со слалом низ цела одбрана на противникот, и уште еден, контроверзен, со рака, за која подоцна изјави дека се работи за „Божја рака“.

„Ел Пибе“ исто така зборуваше за тоа кој во моментов е најдобриот фудбалер на светот.

„Мбапе е фантастичен фудбалер, но уште е дете. Меси и Роналдо остануваат најдобри, чекор пред другите и навистина не гледам некој кој е блиску до нив. Ниту еден друг не остварува половина од тие двајца“, додава Марадона.

Прикажи повеќе...

Спорт

Норис во напад на Ленс Строл: Тој човек не научи ништо во Ф1

Објавено пред

Возачот на Мекларен, Лендо Норис вели дека ќе се обиде да биде што подалеку од Ленс Строл во иднина бидејќи синот на канадскиот газда на Рејсинг поинт не учи од своите грешки и продолжува да вози како почетник.

Строл имаше инцидент со Норис во текот на Португалското ГП, за кој беше казнет со пет секунди, а потоа се повлече поради оштетувања на болидот. За Канаѓанецот ова беше втор судир во текот на викендот откако се удри во Макс Ферстапен на вториот петочен тренинг, по што Холанѓанецот го нарече „ретард и идиот“.

Ниту Норис не е пресреќен од стилот на Строл.

„Не знам што правеше, да бидам искрен. Отиде лево, и бев изненаден бидејќи имаше отворен простор од внатрешната страна. На половина претекнување, тој врти со воланот. Очигледно не научи ништо од петокот, но изгледа дека не учи од ништо што го прави. Тоа постојано се случува со него и следниот пат ќе гледам да бидам што е можно подалеку од него“, вели Норис.

Ферстапен VS Строл: Каков е.ан слепец, вистински ретард и Монгол!

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

15 починати и 247 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 737 тестирања, а регистрирани се 247 нови случаи на...

Македонија5 часа

Филипче: Коморбидитетите и доцното доаѓање во болница се причина за зголемената смртност

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека зголемениот процент на смртност од Ковид-19 се должи на коморбидитетите и доцното доаѓање...

Македонија6 часа

Караџовски: Ја разгледувавме и опцијата да се прават тестови преку Фондот во приватните лаборатории

Комисијата за заразни болести ја разгледува одлуката граѓаните да може да се тестираат на Ковид-19 во приватните лаборатории, а на...

Европа6 часа

Австриски инфектолог: Секој од нас, порано или подоцна, ќе се зарази со коронавирус

Австрискиот инфектолог Франц Алербергер не верува дека коронавирусот ќе се искорени и верува дека секој од нас ќе се зарази...

Свет6 часа

Во Мелбурн нема нови случаи на коронавирус по повеќе од четири месеци

По повеќе од четири месеци во Мелбурн денес не се пријавени нови случаи на коронавирус. Владата на австралиската држава Викторија...

Економија7 часа

Бензините поевтинуваат

Од вечерва на полноќ малопродажните цени на бензините и на екстра-лесното масло за домаќинство се намалуваат половина денар, а цената...

Свет7 часа

Мадуро тврди дека венецуелските научници создале лек против Ковид-19 без несакани ефекти

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, рече дека неговата земја дизајнирала високоефективен антивирусен лек, што го десеткува коронавирусот без никакви несакани...

Топ8 часа

(Видео) Пронајдени речиси 100 килограми хашиш во Охрид – пресечен меѓународен транспорт на дрога

Полицијата вчера пресече меѓународен транспорт на хашиш во количина од речиси 100 килограми. Уапсен е турски државјанин, кој дрогата требало...

Македонија8 часа

Домашните слави да се празнуваат исклучиво во кругот на семејството, апелира Комисијата за односи со верските заедници

Комисијата за односи со верските заедници во пресрет на периодот во кој голем број семејства во државата ги чествуваат домашните...

Регион9 часа

Словенија ги заострува мерките, од вечерва нова забрана за движење – се затвораат општините

Поради големиот пораст на инфекции со коронавирус, Словенија ги заострува мерките, така што од вечерва стапува во сила забраната за...

Економија10 часа

Пандемијата ќе фрли во стечај дури 6.000 австриски фирми

Пандемијата на коронавирусот силно ја погоди австриската економија, па в година се очекува да доведе до банкрот на шест илјади...

Европа11 час

Италија ги затвора баровите и рестораните во 18 часот

Италијанските власти издадоа одредба со која се бара сите барови и ресторани да се затворат до 18 часот, а спортските...

Топ11 час

Стејт департментот: Стапува во сила примирје во Нагорно-Карабах

Стејт департментот и владите на Ерменија и Азербејџан во заедничко соопштение наведоа дека стапува во сила хуманитарно примирје во судирот...

Свет11 час

Над 8.000 новозаразени од коронавирус во Германија

Во последните 24 часа во Германија се потврдени 8.685 случаи на коронавирус. Според Институтот за заразни болести „Роберт Кох“, починале...

Економија11 час

Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги објави новите цени на нафтените деривати, кои ќе важат од полноќ. Минатата недела...

Македонија22 часа

Во моментов активни над 7.000 случаи на заразени со коронавирус

Бројот на активни случаи во Македонија изнесува 7.408 лица, откако вечерва беа потврдени нови 561 заразени. Најмногу активни случаи има...

Свет23 часа

СЗО: Три дена по ред бројките на новозаразени во светот се рекордни

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека во саботата е соборен новиот рекорд во светот кога станува збор за бројот на...

Македонија1 ден

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

Денеска се регистрирани 561 нови случаи на Ковид 19. Оздравени се 197 пациенти, а починати се 22 лица. Министерството за...

Македонија1 ден

(Видео) Членството ќе избира претседател на СДСМ, црвената боја стана партиска

Конгресот на СДСМ ги усвои измените и дополнувањата на статутот на партијата, информираше партискиот претседател, Зоран Заев на прес-конференција по...

Регион1 ден

Борисов позитивен на коронавирус

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на својот Фејсбук профил објави дека е позитивен на коронавирусот. „Иако РЗИ официјално го укина мојот...

Досие