Контакт

Спорт

Џенова се спаси од Скамака, Болоња освои бод во Удине, Аталанта лесно со Емполи

Објавено пред

Три натпревари од осмото коло, во попладневниот термин се одиграа во Серија А. Два натпревари завршија без победник, а Аталанта убедливо славеше во Емполи.

Џенова, со Горан Пандев, во стартниот состав, успеа да избегне пораз од Сасуоло и својот поранешен напаѓач Скамака. Сасуоло по 20.минути игра во Џенова имаа предност од 2:0, со головивите на Скамака во 17., и 20.минута.

Џенова успеа да се спаси од пораз, преку Дестро во 27. и Васкес во 90.минута.

Пандев одигра 76.минута, имаше една добра шанса во 38.минута.

Удинезе и Болоња постигнаа по еден гол и освоија по еден бод. Удинезе играше со играч помалку од 38.минута, поради искучувањето на Переира. Предноста Болоња ја искористи во 67.минута преку Бероу, 15 минути подоцна израмни Бето.

Јосип Иличиќ постигна два гола во победата на Аталанта над Емполи од 4:1. Вити ја погоди сопствената мрежа, а четвртиот гол за Аталанта го постигна Запата. Стрелец за Емпол беше Ди Франческо.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ВТА-турнејата ги откажа сите кинески турнири поради Пенг Шуаи

Објавено пред

ВТА-турнејата, професионалната женска тениска турнеја, ги суспендира сите турнири во Кина поради исчезнатата поранешна тенисерка Пенг Шуаи и покрај тоа што Интернационалниот олимписки комитет (ИОЦ) и неговиот претседател Томас Бах разговараа со неа и беа убедени дека нејзиниот живот не е во опасност и дека таа е слободна.

Сагата почна на 2 ноември кога Пенг Шуаи го обвини поранешниот кинески вицепремиер за сексуален напад на кинеската социјална мрежа „Веибо“, но објавата бргу беше избришана по што се шпекулира дека таа исчезнала. По кампањата на некои од тенисерите и тенисерките, кинеските медуими објавија видеа и фотографии од Пенг, а ИОЦ организира разговор со неа, но ВТА реши дека мора да се направи нешто повеќе.

„Пенг Шуаи ни покажа колку е важно да се зборува, особено за сексуалните напади и особено кога се вклучени моќни луѓе. Како што Пенг рече во пораката: ‘Дури и ако е како кога јајце удира во камен или молец што оди кај огнот барајќи самоуништување, ќе ја кажам вистината за тебе’. Таа ја знаеше опасноста и излезе со вистината. Кинеските официјални лица го цензурираа ова и не успеаја да докажат дека Пенг е слободна и дека може да зборува без да биде заплашена. Со целосна поддршка на бордот на директори објавувам целосна суспензија на сите ВТА-турнири во Кина вклучувајќи го и Хонгконг. Не можеме да побараме нашите спортисти да се натпреваруваат додека Пенг Шуаи не може да зборува. Не гледам како можеме да имаме турнири во Кина во 2022 година“, се вели во објавата на претседателот на ВТА, Стив Сајмон.

Пенг е безбедна, гарантира претседателот на ИОЦ по видеоразговорот

Кина објави две бизарни видеа да докаже дека Пенг е слободна

Прикажи повеќе...

Спорт

Мешков со прва победа кај Елверум, шок за Флензбург во Украина

Објавено пред

Мешков Брест стигна до својата прва победа во Лигата на шампионите на ЕХФ оваа сезона кога во драматичен финиш со 33:32 победи кај Елверум, а Флензбург доживеа потоп на гостувањето во Украина губејќи со 31:22 од Мотор Запорожје.

Мешков беа последниот клуб што немаше победа оваа сезона кога во минатото коло загуби кај ППД Загреб и во меч полн со пресврти успеа да се врати од три гола негатива (31:28) на осум минути пред крајот на мечот пред Иван Мацкевич да постигне гол во последните секунди за победа.

Во единствениот меч од групата Б, денеска Мотор Запорожје стигнаа до убедлива 31:22 победа над бундеслигашот Флензбург правејќи ја клучната разлика во фантастичното второ полувреме.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ

ГРУПА А

Елверум – Мешков Брест 32:33 (15:17)

Алборг – Пик Сегед 20.45 ч

Монпелје – ППД Загреб 20.45 ч

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-2465-37565”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Б

Мотор Запорожје – Флензбург 31:22 (15:14)

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-2466-37565”));

Standings provided by SofaScore LiveScore
Прикажи повеќе...

Спорт

Интер пак со победа за второ место, Рома капитулира во Болоња

Објавено пред

Интер на Симоне Инзаги забележа нова победа, овој пат со 2:0 над Специја за да го помине Милан на второто место на табелата во Серија А (пред мечот на „росонерите“ со Џенова), а Рома на Жозе Мурињо не наиде на милост кај Синиша Михајловиќ во Болоња губејќи со 1:0 за трет пораз во последните пет натпревари.

Роберто Гаљардини стрелаше во 36. минута по одлично одиграна акција на Интер за 1:0 по што Лаутаро Мартинез во 58. минута го реши натпреварот со гол од пенал. Интер сега има 34 поени на второто место во Италија, еден помалку од лидерот Наполи и два пред Милан.

На „Ренато далара“, пак, дуелот на двајцата пријатели на клупите, Михајловиќ и Мурињо, заврши со победа на домаќините од 1:0, нивна четврта во последните пет меча за да се искачат на осмото место на табелата. Матијас Сванберг го постигна единствениот гол на мечот во 35. минута од мечот.

СЕРИЈА А, 15. КОЛО

Интер – Специја 2:0

Болоња – Рома 1:0

Џенова – Милан 20.45 ч

Сасуоло – Наполи 20.45 ч

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore
Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на...

Македонија4 часа

(Видео) Имаме напредок, рече Гаши по средбата со Заев

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на Алтернативата, Африм Гаши, по четири часа средба, заедно го напуштија Клубот на...

Македонија6 часа

Нови 410 заразени со Ковид-19, починале 11 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.674 тестирања,...

Свет7 часа

СЗО со прва проценка за омикрон – заразените се со благи симптоми

Раните индикации сугерираат дека повеќето случаи на омикрон имаат благи симптоми, изјави претставник на Светската здравствена организација. Зборувајќи во име...

Македонија8 часа

Владата предлага да се продолжи кризната состојба за уште 6 месеци

Владата го утврди текстот на предлог-одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба во снабдувањето со...

Македонија9 часа

Ковачевски ја поднесе кандидатурата за претседател на СДСМ – побара поддршка од членството и граѓаните

Заменик-министерот за финансии, Димитар Ковачевски, поднесе кандидатура за претседател на СДСМ. Тој кажа дека поднел и програма која се базира...

Македонија10 часа

Филипче: Не се исклучува задолжителна вакцинација доколку не помогнат апелите на матичните лекари

Само со апели од матичните доктори, без дополнителни мерки ќе се стимулира вакцинацијата и спречувањето на ширење на коронавирусот. Ова...

Македонија11 час

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ. Таа кажа дека Димитар Ковачевски има поддршка во кандидатурата од...

Свет12 часа

Eксперти: Новиот сој на коронавирус омикрон може да биде најава за крај на пандемијата

Новиот сој на коронавирус омикрон е откриен во Јужна Африка, а потоа следат повеќе информации од оваа земја во кои...

Македонија13 часа

Утрово два земјотреса во Кичево

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Македонија13 часа

Стартува забраната за бесплатни пластични кеси

Од денеска стапува на сила обврската за наплата на кесите за носење стоки. Пластичните кеси ќе чинат 15 денари за...

Европа13 часа

Со третата доза на „Фајзер“ над 80 проценти заштита од коронавирус

Третата доза од вакцината против коронавирус на „Фајзер“ го намалува ризикот од инфекција за дополнителни 80 проценти или многу повеќе...

Македонија1 ден

Парична награда за матичните лекари ако имаат 70% вакцинирани пациенти

Во насока на стимулација на интересот за вакцинација за заштита од Ковид-19 и за спречување на ширењето на пандемијата, Владата...

Македонија1 ден

Пријава за напад во МНТ – блокирани улици во центарот на Скопје

Министерството за внатрешни работи не кажува дали има дојава за бомба во Македонскиот народен театар, но потврдуваат дека полицајци се...

Регион1 ден

Убиство во Сплит: Вработена во продавница убиена со нож, напаѓачот уапсен

Маж нападнал жена со нож додека таа била на своето работно место во продавница во Сплит. Жената починала во болница,...

Свет1 ден

Тедрос: Мерките не се неопходни, неправедно се казнуваат африканските земји

Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, изрази загриженост дека некои земји воведуваат општи ограничувања против ширењето на варијантата на коронавирус...

Македонија1 ден

Уште 43 Авганистанци си заминаа од Македонија

Нова група од 43 авганистански граѓани замина од Македонија откако за нив беше подготвена потребната документација за влез во трета...

Македонија1 ден

460 нови случаи на Кoвид-19 и вкупно 12 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на...

Топ1 ден

Родители од Скопје го принудувале детето да дава сексуални услуги

По претходно донесена наредба за истрага од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, на 29 ноември...

Македонија1 ден

Бугарската министерка Комитова: Патот „Струма“ има недостатоци, но тие не се причина за пожарот во автобусот

Заштитната ограда во која удри автобусот е според стандардите што важеле во 2002 година кога се реконструирал патот, а денеска...

Досие