Контакт

Спорт

Џо Кол: Челси пред Жозе беше убав клуб, тој нѐ направи одвратни!

Објавено пред

Поранешниот крилен фудбалер на Челси и на англиската репрезентација, Џо Кол, со критики за менаџирањето на Португалецот Жозе Мурињо додека тој беше на кормилото на Челси.

„Го мразевме Ливерпул, го мразевме и Манчестер јунајтед. Жозе нѐ направи такви. Нѐ направи одвратни“, рече Кол во поткастот кај Џејми Карагер – The Greatest Game.

„Челси пред Жозе беше убав клуб. Фини играчи, противниците сакаа да играат против нас, а после да се забавуваат во Лондон. Жозе сето тоа го следеше и рече: `Сакам од овие да направам тим против кој нема да може да се игра и сите ќе ме мразат“, вели Џо Кол.

Асоцијација на Англичанецот на тој „одвратен“ фудбал се пресметките против Ливерпул на Рафа Бенитез.

„И Ливерпул беше одвратен ривал, но ние бевме поодвратни. Тоа беа сра.е натпревари. Веројатно би уживал само некој италијански тренер. Немаше простор за игра, тргни – застани, ужасно. Не се сеќавам на ништо од тие мечеви“, вели Кол.

Но, се сеќава колку било тешко да се „поднесе“ Мурињо, особено по поразот од Барселона во првиот осминафинален меч во 2005 година во ЛШ.

„Кога загубивме на `Камп ноу`, цел час нѐ критикуваше, еден по еден. Нѐ распнуваше на крст. Дојде до мене и кога мислев дека ќе ме удри, мене и на Демијан Даф ни рече: `Вие бевте ОК`“, се потсетува Џо Кол.

Во 2007 година Мурињо беше отпуштен од Челси, а Кол во клубот остана до 2010 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Првата трансродова олимпијка имаше три неуспешни обиди во кревањето товар

Објавено пред

Новозеланѓанката Лорел Хабард, првата трансродова личност на која и беше дозволен настап на Олимпијадата имаше неславен крај откако во три обиди не успеа да ја крене тежината во женското натпреварување во кревање товар.

ИОЦ предизвика многу контроверзи кога дозволи 43-годишната Хабард, која во минатото се натпреварувала во машките натпреварувања,  да биде дел од Игрите во Токио, но на крајот стравувањата дека таа ќе ги „украде“ медалите се покажаа како неосновани.

Хабард не успеа да крене 120 килограми, а потоа двапати по 125 килограми за крај на натпреварувањето.

„Свесна сум за сите контроверзи околу моето учество и сакам да се заблагодарам на ИОЦ, кои останаа посветени на принципите на олимпиското движење и го направија спортот достапен за сите“, изјави Хабард, која до својата 35. година се натпреваруваше како машко.

Прикажи повеќе...

Спорт

Перковиќ остана без медал, па заплака пред камерите

Објавено пред

Хрватската фаворитка, Сандра Перковиќ не успеа да стигне до медал во фрлање диск на Олимпијадата во Токио, завршувајќи само на четвртото место.

Американката Валери Олмен со 68.98 метри беше златна пред Германката Кристин Пруденз (66.86) и Кубанката Јаиме Перес (65.72), додека најдобриот обид на Перковиќ беше потпросечни 65.01 метри. Ова е само второ големо натпреварување на кое Перковиќ не освоила барем медал, откако во Лондон во 2012 и во Рио 2016 беше освојувачка на златото.

„Не бев на потребното ниво, нема оправдувања. Во Париз 2024 ќе биде поинаку, се надевам дека ќе бидам подобра. Не сакам брзи серии, но нема да барам оправдувања. Се борев колку што можев, повеќе среќа следниот пат“, изјави низ солзи Перковиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Еден тим ќе испадне, тоа ќе биде Црвена звезда“

Објавено пред

Здравко Мамиќ, поранешниот прв човек на Динамо Загреб, за српските медиуми го коментираше можниот дуел во плејофот за пласман во Лигата на шампионите, помеѓу хрватскиот првак и Црвена звезда.

Некогаш членовите на „големата четворка“ на југословенскиот фудбал, низ историјата одиграле 106 натпревари. Последен пат се сретнатле на 18.мај 1991 година.

За да изборат меѓусебен дуел, Динамо во третото коло ќе мора да ја мине Легија варшава, а Црвена звезда екипата на Шериф.

„Морам да бидам искрен, го знаете мојот став од минатата година. Не сакав дуел со Црвена звезда“, рекол Мамиќ.

„Отсекогаш сум навивал за Црвена звезда, е сега еден тим мора да испадне. Тоа ќе биде Звезда. Ако дојде до тој дуел Динамо ќе покаже дека е подобар“, изјавил Мамиќ, а п0тоа малку ја „спушти“ топката.

„Сепак не може да се каже дека Динамо е фаворит. Звезда во последните неколку сезони бележи импресивни резултати. НБема фаворит, но сигурен сум дека Динамо ќе избори место во главната фаза во ЛШ“, заклучил Мамиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Во Македонија 54 нови случаи на коронавирус, почина едно лице

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 54 нови случаи на коронавирус, а едно лице почина, соопшти Министерството за...

Топ4 часа

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино. Според информациите на полицијата, мигрантот со тешки повреди е пренесен во болница. Несреќата...

Македонија4 часа

(Видео) Заев: Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот

Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот заради партиските интереси и заради повеќе гласови...

Македонија4 часа

(Видео) Мицкоски: Илинден обедини генерации Македонци за слобода

Илинден обедини генерации Македонци за слобода, испраќам апел за обединување против Заев и рушење на најлошата власт до сега, рече...

Свет5 часа

(Видео) Туристи во Бодрум со чамци бегаат од пожарите, Ердоган призна дека земјата нема канадери

На југот на Турција, како и на други места во Средоземното Море, со денови беснеат огромни пожари. По петдневните пожари...

Свет7 часа

(Видео) Еден починат и 600 уапсени на протестот во Берлин против корона-мерките

Полицијата во Берлин објави дека 49-годишен маж починал откако полицијата го уапсила за време на протестот против мерките во борбата...

Македонија17 часа

Земјотрес почувствуван во Скопје

Земјотрес е почувствуван вечерва во Скопје. „Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје вечерва во 23 часот и 07 минути,...

Спорт19 часа

Надал: Ѓоковиќ може до гренд слемот оваа година

Рафаел Надал се подготвува за својот прв настап на Сити опен во Вашингтон, каде што ќе стави крај на подолгата...

Македонија21 час

Заев: Очекувам на „Отворен Балкан“ наскоро да се приклучат и Приштина, Сараево и Подгорица

Балканот повеќе не е темпирана бомба, туку симбол на пријателство, а регионалната иницијатива „Отворен Балкан” создава многу можности за подобар...

Спорт22 часа

(Видео) Скандал во Токио – белоруска олимпијка не сака да се врати дома, бара азил

Белоруската спринтерка Кристина Тимановскаја го повика Меѓународниот олимписки комитет (МОК) да се вклучи во нејзиниот случај. Таа изјави дека била...

Македонија24 часа

Во Македонија 72 нови случаи на коронавирус, нема починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 72 нови случаи на коронавирус, нема починати, соопшти Министерството за здравство. Направени е...

Регион1 ден

Четиригодишно девојче починало откако со часови било затворено во автомобил во БиХ

Четиригодишно девојче е пронајдено мртво во автомобил во двор на семејна куќа во БиХ. Според медиумите, причината за смртта била...

Македонија1 ден

Пендаровски непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски за утрешното чествување на Илинден

Претседателот Пендаровски е крајно непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски, според која, утрешното чествување на најголемиот македонски празник – Илинден,...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Нема да бидеме дел од циркускиот церемонијал на Пендаровски

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ нема да биде дел од циркускиот церемонијал предводен од претседателот Стево Пендаровски, рече денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Европа1 ден

Германија воведе нови мерки за влез во земјата, но нема кој да ги контролира

Од денес, секој што влегува во Германија, како и туристите што се враќаат дома, мора да имаат потврда за вакцинација...

Свет1 ден

(Видео) Над 200.000 луѓе на улиците во Франција против задолжителните ковид-пропусници

Француското Министерство за внатрешни работи синоќа објави дека повеќе од 200.000 луѓе се собрале низ целата земја на протести. Трета...

Европа1 ден

Медитеранот гори – се гасат пожари во Грција, Турција и Италија

Најмалку четири лица загинаа во пожарите што го зафатија медитеранскиот туристички регион Анталија и егејското туристичко место Мугла. Илјадници туристи...

Топ1 ден

Спречен меѓународен транспорт на дрога во вредност од околу 250.000 евра

Полициски службеници од Полициската станица за Граничен надзор „Охридско Езеро“, во соработка со Одделението за прекуграничен криминал при РЦ за...

Македонија1 ден

„Зелен хуман град“: Учеството на независни граѓани во изборната трка не може да биде предмет на пазарење

Од Иницијативата „Зелен хуман град“ велат дека се крајно револтирани од последната изјава на премиерот Зоран Заев, за зголемувањето на...

Македонија1 ден

Oд денес аплицирање за субвенциониран студентски оброк

Од денес започнува аплицирањето за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк, во месечен износ од 2400 денари за 9...

Досие