Контакт

Спорт

Џордан во солзи се прости од Коби Брајант (Видео)

Објавено пред

Кошаркарската легенда Мајкл Џордан се прости од Коби Брајант, кој на 26 јануари заедно со својата ќерка Џијана и уште седум други лица загина а во хеликоптерска несреќа во Лос Анџелес.

Комеморација, на која присуствуваше и Џордан, во чест на Брајант се одржа на 24 февруари. Тој во солзи се прости од Брајант и раскажал и неколку интересни анегдоти.

„Ѝ кажав на сопругата дека не сакам да го правам ова бидејќи со години ќе ја гледам оваа снимка. Ето тоа ми го прави Коби Брајант. Тој точно знае како да ви влезе под кожа и го сакате иако е напорен. Секогаш знаеше да внесе доза на љубов и да го извлече најдоброто од вас. Тоа го правеше и за мене. Поради тоа секогаш се обидував да бидам постариот брат“, рекл Џордан.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Радмир Антиќ – тренер со визија

Објавено пред

Водечкиот спортски весник во Шпанија „Марка“ денешната насловна страница му ја посвети на Радомир Антиќ. Српскиот тренер вчера почина во Мадрид. Тој е единствениот тренер што имал можност да ги предводи трите најголеми шпански тимови Атлетико, Реал и Барселона.

Главниот текст ги потенцира фудбалерите кои за чии подем е заслужен Антиќ. Тројца се од Атлетико, по еден од Реал и Барселона.

Милинко Пантиќ на инсистирање на Антиќ за само 450.000 евра пристигна во Атлетико од Паниониос. Подоцна тој беше клучниот играч во походот на двојната круна која „јорганџиите“ ја освоија во сезоната 1995/1996.

Дел од таа славна генерација беше и голманот Хосе Фарнциско Молина. Антиќ од него направи либеро поради одличната техника Молина делуваше како трет централен дефанзивец. Оваа тактика е неизбежна во денешниот фудбал.

Во Атлетико Антиќ го извлече најдоброто и од Хозе Луис Перес Каминеро. Третата сезона во Атлетико, прва под водство на Антиќ е најдобра во кариерата на Каминеро. Во походот на двојната круна одиграл 37 натпревари, постигнал девет гола.

Додека бил во Реал Антиќ успеа да го претвори Фернандо Јеро во гол-машина. Во сезоната кога играл под водство на Антиќ дефанзивецот Јеро постигнал 21 гол.

Радомир Антиќ во 2003 година беше промовиран во тренер на Барселона. Му дал шанса на Чави Ернандес. Кај него Чави започна да игра поблиску до голот на противникот, а не како последен човек во редот за врска. Чави во тој период изјавил дека има важна улога во тимот, бидејќи често ги има клучните додавања.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милер го продолжил договорот

Објавено пред

Баерн Минхен, во вторникот,објави дека клубот го продолжил договорот со Томас Милер. Германскиот репрезентативец целата кариера ја минува во клубот Минхен.

Милер е продукт на академијата на Баерн. За првиот тим дебитирал на 15 август 2008 година кога одиграл една минута на натпреварот против ХСВ. Првиот професионален договор со Баерн го потпишал во февруари 2009 година.

Досега за Баерн одиграл 556 натпревари на кои постигнал 211 голови.

Милер (30) и Баерн ја продолжиле соработката до 30 јуни 2023 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Одложени трките во Муџело и Барселона

Објавено пред

Светската авомобилска федерација и Дорна објавија дека се одложени Големата награда на италија и Големата награда на Каталонија, поради пандемијата што ја предизвика вирусот КОВИД-19.

Досега во сезоната се возеше само Големата награда на Катар. И оваа трка беше нецелосна бидејќи не се возеше трката во „кралската класа“.

Потоа беа одложени трките во Аргентина, Тајланд, САД, Херес и Ле Ман. За првите три се најдени нови термини (октомври и ноември), додека се уште не е познато дали воопшто ќе се возат трките во Шпанија и Франција.

Сега е јасно дека нови датуми ќе мора да се бараат и за трките во Муџело и Каталонија кои според календарот требаа да се одржат на 31 мај и 7 јуни.

Првата наредна трка во сезоната е Големата награда на германија на 21 јуни.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија21 минута

За еден ден во земјава регистрирани пет смртни случаи од коронавирус

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести изминатите 24 часа починале четворица пациенти заболени од коронавирус. Станува...

Свет52 минути

Во Русија почнаа клинички испитувања на три препарати против Ковид-19

Во Русија почнаа клиничките испитувања на три препарати за лечење на пациентите заразени со Ковид-19, мефлохин, хидроксихлорикин и калидавир, соопшти...

Македонија2 часа

Долги редови пред банките во Куманово, се чека и по два часа

Метеж во сообраќајот, долги редици пред банките, маркетите и аптеките, оваа е сликата во Куманово веќе втор ден, по полицискиот...

Топ3 часа

Штипјанец загина при работа во каменолом

Педесет и двегодишен маж од Штип загинал, откако паднал при работа во каменолом. Тој бил донесен во Клиничката болница Штип,...

Македонија3 часа

Апаратите за вода и кафематите можен преносител на коронавирус

Трудовиот инспекторат забранил за употреба 215 кафемати на бензински пумпи и повеќе други локации по градовите, соопшти претседателка на инспекциски...

Македонија4 часа

Бухова: Докторите професионално ги следат сите протоколи, граѓаните да им веруваат

Директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Ирина Бухова, апелира до сите граѓани да им веруваат на медицинските лица. Според...

Топ5 часа

Полицискиот час синоќа го прекршиле 41 лице

Во текот на изминатото деноноќие, според статистиката на МВР, 41 лице го прекршиле полицискиот час, односно забраната за движење, при...

Европа5 часа

Објавени детали за здравствената состојба на британскиот премиер

Британскиот премиер, Борис Џонсон, ја мина ноќта во одделение за интензивна нега во лондонската болница „Свети Томас“ и неговата состојба...

Свет6 часа

Трамп нуди помош вознемирен поради веста за состојбата на Џонсон

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека е многу вознемирен од веста за британскиот премиер, Борис Џонсон, кој е заразен со...

Свет7 часа

Во Кина за првпат од јануари нема регистрирани смртни случаи од корона

За првпат од јануари, Кина забележа ден без смртни случаи од коронавирус. Во последните 24 часа во земјата има регистрирано...

Македонија16 часа

Уште две лица од Куманово починаа од коронавирус

Уште две лица од Куманово починале од коронавирус, од кои едниот полициски службеник. Како што соопшти на прес-конференција министерот за...

Свет19 часа

Експертите ги повикуваат пушачите да ги остават цигарите поради коронавирусот

Здравствените експерти ги предупредуваат пушачите да ги остават цигарите и тутунските компании да престанат да произведуваат и продаваат производи од...

Македонија19 часа

На годишен одмор не мораат сите вработени во приватните компании, Инспекторатот за труд ја појасни уредбата

Неискористените годишни одмори од 2019 година, како и првиот дел од одморот за 2020 година, задолжително треба да ги користат...

Македонија23 часа

Тројца пациенти починале од коронавирус во последните 24 часа

Тројца пациенти починале од коронавирусот во последниве 24 часа, информира министерот за здравство, Венко Филипче. Еден од пациентите е од...

Свет24 часа

Во Русија создаден тест кој го открива коронавирусот за 40 минути

Руските научници создадоа експресен тест за откривање на коронавирусот кој дава резултати за 40 минути, соопшто руското Министерство за индустрија...

Македонија1 ден

Од среда полицискиот час ќе почнува во 16 часот, а за време на викендите 24 часовна забрана за движење

Владата на предлог на Комисијата за заразни болести во рамки на Министерството за здравство и Генералниот кризен штаб, донесе одлука...

Топ1 ден

Мајка и син пронајдени мртви во стан во Велес

Мајка и син се пронајдени мртви во стан во Велес. Во моментов се врши увид од страна на екипа на...

Македонија1 ден

(Видео) Сијарто му ја предаде на Чулев унгарската донација од 100.000 маски и 5.000 заштитни одела

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, денеска во Министерството за внатрешни работи оствари работна средба со министерот за надворешни работи...

Македонија1 ден

АХВ препорачува да се избегнува користење автомати за кафе и апарати за вода

Заради избегнување на опасноста од евентуално пренесување на вирусот Ковид-19, во услови на прогласена пандемија, Агенцијата за храна и ветеринарство...

Македонија1 ден

(Видео) Сијарто: Почеток на преговорите најдоцна во јуни

Унгарскиот шеф на дипломатијата, Петер Сијарто, упати честитки за започнувањето на преговорите со ЕУ и за членството во НАТО. На...

Досие