Контакт

Спорт

Џорџ Форман открива: Мухамед Али се плашеше само од еден боксер!

Објавено пред

Кога ќе се спомене бокс – едно од првите имиња кои доаѓаат на памет е Мухамед Али. Еден од најдобрите боксери на сите времиња почина во 2016 година. Сега, по 5 години, неговиот колега – Џорџ Форман открива дека Али имал страв само од еден боксер, од уште една боксерска легенда – Мајк Тајсон.

„Ми го рече тоа и самиот. Кога го прашав дали мисли дека Тајсон може да победи било кого, ми одговори `Мајк удира толку силно`. Во една прилика ми призна дека не е уверен дека може да го победи Тајсон“ раскажа Форман.

Тајсон и Али не успеаја да ги одмерат силите, а во една прилика „челичниот“ го прашаа кој би победил доколку тие двајца ги „вкрстат ракавиците“.

„Знам дека тоа сега е само фантазија. Во мојата имагинација би го победил, но нема шанси да го победам во вистинска борба. Али е најголемиот на сите времиња“ рече своевремено Мајк Тајсон.

Спорт

ЛШ: Гризман херој за Атлетико, Салах со 20-тиот гол ги урна соништата на Милан

Објавено пред

Враќањето на Антоан Гризман во Атлетико Мадрид во текот на летото не наиде на воодушевување кај навивачите на „рохибланкос“, но тие сега мораат да му се заблагодарат токму на Французинот што влетаа во осминафиналето на Лигата на шампионите, ставајќи им крај на Порто и Милан за сензација во последното коло.

На гостувањето во Португалија кај Порто, Атлетико мораа да победат за да осигураат место меѓу најдобрите 16, а откако Луис Суарез по само 10-тина минути ја напушти играта со повреда, а Милан поведоа со 1:0 против Ливерпул, работите не изгледаа добро за Атлетико.

Сепак, Ливерпул предводени од Мо Салах и Дивок Ориги направија камбек за 2:1 победа на „Сан Сиро“ за уривање на сонот на „росонерите“ за сензација, а во 56. минута, Гризман се најде на вистинско место по корнерот на Лемар, а да ја смести топката во голот на домаќините. По ваквиот развој на настаните, тензијата растеше на „Драгао“ – Атлетико останаа со 10 играчи во 67. минута по црвениот картон на Караско, но само три минути подоцна и Вендел доби црвен картон за Порто, за израмнување на силите.

Тогаш следуваше лудата завршница – Гризман во 90. минута му асистираше на Анхел Кореа за 0:2, Родриго де Паул во 92. минута зголеми на високи 0:3, пред во 95. минута да биде досуден пенал за Порто, кој го реализираше Сержо Оливеира.

На „Сан Сиро“, Фикајо Томори со голот во 29. минута даде надеж на Милан за сензација против ослабениот Ливерпул, но Мо Салах со својот неверојатен 20. гол оваа сезона (во сите натпреварувања) израмни на 1:1 во 36. минута, пред „џокерот“ на Јирген Клоп во 55. минута да направи целосен пресврт. Милан, кои по седум години се вратија во Лигата на шампионите, се последни во групата и нема да продолжат во Лига Европа.

Другите мечеви не беа толку одлучувачки како тие во групата Б. Реал Мадрид со головите на Тони Крос и Маркос Асенсио стигна до 2:0 победа над Интер во меч за престиж и за обезбедување на првото место во групата Д, додека во групата Ц, Ајакс со 4:2 го декласираше Спортинг Лисабон, но двата тима одат во осминафиналето, така што 5:0 победата на Борусија Дортмунд над Бешикташ беше само за шоу пред публиката.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 6.КОЛО

ГРУПА Б

Порто – Атлетико Мадрид 1:3

Милан – Ливерпул 1:2

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1463-36886”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Ц

Ајакс – Спортинг Лисабон 4:2

Борусија Дортмунд – Бешикташ 5:0

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1464-36886”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Д

Реал Мадрид – Интер 2:0

Шахтјор Доњецк – Шериф Тираспол 1:1

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1465-36886”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Еурофарм Пелистер со голема победа над Спортинг за второ место!

Објавено пред

Еурофарм Пелистер продолжи со одличните игри во Европската лига на ЕХФ, откако во распродадената сала „Боро Чурлевски“ во Битола стигна до голема 31:25 (14:13) победа над Спортинг Лисабон, за да го поминат португалскиот клубн а второто место во групата Д, зад фаворитите Ним.

По ремито на гости во Португалија, тимот на Жељко Бабиќ беше мотивиран да стигне до победа на домашен терен и во второто полувреме успеаја да го надиграат противникот за трета победа во шест кола во Европската лига. Во првото полувреме, Спортинг имаше три гола предност (5:8), но Пелистер се вратија за 14:13 водство на полувреме.

Стипе Мандалиниќ и Јосип Периќ го предводеа Пелистер до победа со по седум постигнати голови, додека за гостите,  Салвадор Салвадор постигна шест гола.

ЕХФ ЕВРОПСКА ЛИГА

ГРУПА Д

Еурофарм Пелистер – Спортинг Лисабон 31:25

АЕК – Кадетен 28:31

Татабања – Ним 30:38

Фото: РК Еурофарм Пелистер

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-22631-37701”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Фјури мора да ја брани титулата против Дилијан Вајт

Објавено пред

Тајсон Фјури мора да ја брани својата ВБЦ титула во тешка категорија против британскиот предизвикувач Дилијан Вајт, во меч кој најверојатно ќе се оддржи во февруари или март на „Принсипалити“ стадионот во Кардиф.

Иако се веруваше дека Фјури преговара со другиот британски ривал Ентони Џошуа да се откаже од римечот со Олександер Усик, за тој да може да боксува со Украинецот, сега ВБЦ нареди почеток на преговорите со Вајт за меч во првата половина на 2022.

Промотерите на Фјури, Френк Ворен и Боб Арум сметаат дека веќе не можат да чекаат на одлука на Џошуа за меч за обединување на титулите со Усик (кој сега е ВБА, ИБФ, ВБО и ИБО шампион), а тука е и заканата од ВБЦ, така што ќе се одлучат на меч со Вајт.

Ова би бил прв меч по подолго време за Фјури во Велика Британија по долгата кампања низ Америка, каде што се оддржаа неговите три меча со Дионтеј Вајлдер.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа12 часа

Белорусија воведува ембарго за производи од непријателски земји, меѓу нив и Македонија

Официјален Минск од следната година ќе воведе ембарго на стоки од земји кои водат непријателска политика кон Белорусија, соопшти прес-службата...

Европа14 часа

Банкнотите на еврото преку нов дизајн ќе промовираат различност и инклузивност

Европската централна банка (ЕЦБ) во понеделникот објави дека планира да ги редизајнира банкнотите на еврото во следните три години за...

Македонија15 часа

Вкупно 16 починати и 375 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.744 тестирања, а регистрирани се 375 нови случаи на...

Европа16 часа

Објавени нови сателитски снимки од руска војска на украинската граница

Американските медиуми продолжуваат да презентираат докази за руска акумулација на сили по должина на границата со Украина и подготовки за...

Економија18 часа

За еден месец, гасот поскапел повеќе од 5 отсто, а лебот 3,8 проценти

Кај гасот за домаќинствата, лебот и житото и кај туристичките аранжмани во ноември бил забележан најголем пораст на трошоците во споредба...

Македонија20 часа

Лажен оџа и неговите соработници осомничени за полов напад врз 9-годишно девојче и за измами во Гостивар

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, кое лажно се претставувало како оџа и...

Македонија20 часа

Тетово привремено го укина јавниот превоз, од Општината велат дека претпријатието е во хаос

Јавниот автобуски превоз во Тетово е привремено стопиран по четири месеци. Општина Тетово како причини за прекинот го наведе работењето...

Македонија20 часа

Ангел Димитров: Република Северна Македонија не е подготвена да почне преговори за членство во ЕУ

Тешко е дека постои земја што повеќе од Бугарија би посакувала пристапување на Република Северна Македонија во Европската Унија. Но,...

Европа21 час

Компанијата „Фајзер“ обвинета за ширење лаги за вакцината на „Астра зенека“, дури и дека предизвикува рак

Фармацевтскиот гигант „Фајзер“ е обвинет дека подмитувал експерти за да ја дискредитираат вакцината против Ковид-19 на „Астра зенека“, пренесуваат светските...

Македонија21 час

Заев ги информираше коалиционите партнери за постигнатиот договор со Алтернатива

Претседателот на Владата, Зоран Заев имаше средба со лидери на партии од владината коалиција на која ги запозна со постигнатиот...

Свет21 час

СЗО: Крвната плазма да не се користи во третманот на болните од Ковид-19

Крвната плазма земена од оздравени пациенти не треба да се користи во третманот на луѓе заболени од Ковид-19, а кои...

Свет23 часа

Путин и Бајден преку видеоврска за многубројни прашања

Рускиот и американскиот претседател, Владимир Путин и Џо Бајден, денеска ќе имаат виртуелен самит на кој ќе разговараат за многубројни...

Свет23 часа

САД ги предупреди граѓаните за Божик да не патуваат во Франција и Португалија

САД ги повикаа своите граѓани да избегнуваат да патуваат во десетина земји, вклучително и Франција и Португалија, поради зголемениот број...

Свет24 часа

(Видео) Силно невреме направи хаос на Хаваите – поплавени улици, откорнати далноводи

Силно невреме проследено со силен ветер и екстремно силен дожд денеска ги поплави патиштата и ги откорна далноводите на Хаваите....

Топ1 ден

Пронајдена лабараторија за производство на дрога во викендичка во Катланово

Лабораторија за производство на дрога е пронајдена во викендичка во с.Градмановци, Катланово. „Полициски службеници од СВР Скопје- Единица за недозволена...

Регион2 дена

Прв ковид-отказ во Хрватска, наставник одбил да се вакцинира и останал без работа

Прв отказ поради одбивање вакцина против коронавирус во училиште во Хрватска. Се работи за наставник од Техничкото училиште во градот...

Свет2 дена

Кортунов: Не е веројатен компромис помеѓу Бајден и Путин

Андреј Кортунов, претседател на рускиот совет за надворешни работи, кој е близок до Министерството за надворешни работи, рече дека двете...

Регион2 дена

Пропадна владината одлука – во Словенија нема да има задолжителна вакцинација

Словенечкиот Уставен суд пресуди дека владиниот декрет со кој се воведува задолжителна вакцинација за државните службеници е неуставен. Новото правило...

Македонија2 дена

Деспотовски ги покани Ковачевски и Ременски, заедно да ги презентираат програмите

Јован Деспотовски, еден од тројцата кандидати за лидер на СДСМ, ги покани другите двајца Димитар Ковачевски и Фросина Ременски заеднички...

Свет2 дена

Објавен документ на американските служби: Русите ќе ја нападнат Украина со 175.000 војници?

Не стивнуваат тензиите меѓу Москва, Киев и Вашингтон поради шпекулациите дека рускиот претседател Владимир Путин подготвува инвазија на Украина. Сега...

Досие