Контакт

Спорт

Џозеф Паркер го доби бруталниот римеч со Чизора

Објавено пред

Новозеланѓанецот Џозеф Паркер ја одбрани ВБО интерконтиненталната титула во тешка категорија, откако го победи на поени Дерек Чизора во римеч во „АО арената“ во Манчестер, за повторно да влезе во тесниот круг на кандидати за големите титули во тешка категорија.

29-годишниот Паркер претходно го победи 37-годишниот Чизора во бруталната битка пред седум месеци, а овојпат беше импресивен, праќајќи го Британецот трипати на подот, но не успевајќи да дојде до нокаут, победувајќи со 115:110, 115:111, 114:112.

„Со Дерек секогаш е војна, и уште еднаш покажа дека е цврст човек кој оди до крај. Почнав силно и го оддржав темпото, сега сум подготвен за поголеми мечеви“, изјави Паркер.

Паркер е поранешен ВБО шампион во тешка категорија, титула која ја загуби од Ентони Џошуа во 2018 година со пораз на поени.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ѓоковиќ без вакцина ќе може да игра на „Ролан Гарос“

Објавено пред

Иако претходно беше потенцирано дека Новак Ѓоковиќ нема да може да настапи на претстојниот Ролан Гарос доколку не прими вакцина против ковид, тоа се промени. Откако Франција реши да направи промени во политиката во однос на зелените сертификати, најдобриот светски тенисер сега спаѓа под „исклучок“.

Имено, луѓето кои заболеле од Ковид во последните шест месеци можат непречено да циркулираат во Франција, што значи дека Ѓоковиќ без проблем ќе може да влезе во оваа земја, со оглед на тоа што кон средината на декември добил позитивен тест за Ковид-19.

Тоа значи дека неговиот „пас“ важи барем до средината на јуни, исто колку што ќе трае Ролан Гарос во главниот град на Франција. Ова е најновата одлука на француската влада, која потоа беше потврдена во тамошниот национален парламент.

Сите спортисти од понеделник ќе треба да го имаат на располагање таканаречениот „супер ковид-пасош“ кој се добива доколку се вакцинирани или поминале најмалку 11 дена од закрепнувањето од ковид, а не повеќе од шест месеци од тој датум.

Турнирот во Франција започнува на 22 мај, а завршува на 5 јуни. Новак доби позитивен тест за коронавирус на 16 декември, а Србија има договор со Франција, но и со сите земји од Европската унија, за меѓусебно признавање на сертификатите, па затоа Ѓоковиќ нема да треба да се грижи околу својот престој во Париз до 16 јуни.

Прикажи повеќе...

Спорт

Саутмептон ја прекинаа победничката серија на Манчестер сити

Објавено пред

Серијата од 12 победи во Премиер лигата, во која беа фудбалерите на Манчестер сити е прекината на „Сент Мери“ стадионот во Саутемптон. „Светците“, успеаја да останат непоразени, одиграа 1:1 против актуелните шампиони.

Саутмептон одиграа добро прво полувреме. Првата вистинска акција, во седмата минута со прекрасен удар во гол ја претвори десниот бек Вокер-Питерс. Сити во првиот дел имаше две шанси, преку Стерлинг во 35. и 39.минута. Во двете ситуации се истакна голманот Фостер.

Голманот на Саутепмтптон беше во главна улога и во 48.минута кога го одбрани ударот на Родри. Саутепмтон можеше да ја зголеми предноста во 54. и потоа во 55.минута, меѓутоа ударите на Бендарек и Броја беа непрецизни.

Фостер повторно се истакна при одбидот на Фоден во 58.минута.

Голманот на Саутемптн капитулираше во 65.минута, кога не можеше да го одбрани ударот на лапорт.

Сити на врвот сега има 56 бода и натпревар повеќе од Ливерпул кој е на 45 поен, Челси со натпревар повеќе од Сити и два од Ливерпул има 44 бода.Прикажи повеќе...

Спорт

Џеко спречи сензација – Интер со пресврт ја победи Венеција

Објавено пред

Фудбалерите на Интер со тешка мака славеа победа во дуелот со Венеција. Актуелните шампиони, со пресврт и гол во 90.минута славеа над аутсајдерот.

Венција во Милано допатува без осум играчи од стартната постава, сепак храбро му се спротивстави на фаворитот. Томас Анри во 19.минута го шокираше Интер.

Фудбалерите на Интер се мачеа во првиот дел, но сепак израмнија со голот на Барела во 40.минута.

Интер не блескаше ниту во второто полувреме, но една шанса им беше доволна за конечен триумф. Џеко во 90.минута го постигна голот за победа.

Интер со оваа победа ја врати предноста од пет бода во однос на Милан.Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Нови 1.913 случаи на коронавирус во Македонија, починаа 21 лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.219 тестови, а регистрирани се 1.913...

Македонија5 часа

Млад пациент доби срце, а кај двајца се трансплантираат бубрези од починат донор

Млад пациент доби срце, а кај двајца пациенти на дијализа се трансплантираат бубрезите од лице кое почина од мозочна смрт....

Регион8 часа

Почина Аки Рахимовски од „Парни Ваљак“

Пејачот на групата Парни Ваљак, Аки Рахимовски почина на 66-годишна возраст. Веста за смртта беше објавена и на официјалната страна...

Македонија8 часа

Стоилковски извади списоци: „Паркинг не плаќале стотици функционери од Демократскиот сојуз, СДСМ и ДУИ“

Стотици автомобили на функционери од власта и членови на Демократскиот сојуз, на СДСМ, на ДУИ биле ослободени од плаќање паркинг...

Македонија9 часа

Пецаков вели дека не се изолирал и на Водици излегол оти побарал тест заради патување

Градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков вели дека не се изолирал по тестирањето за Ковид-19 и на Водици излегол да ја...

Македонија11 час

Родители бараат укинување на задолжителното носење маски во училиштата

Иницијативата „Стоп за носењето маски во училиштата“ која обединува 12.000 родители, преку допис до медиумите тврди дека имаат поддршка од...

Свет11 час

Првата пратка на американско оружје пристигна во Украина

Првата пратка оружје од американскиот пакет безбедносна поддршка за Украина во вредност од 200 милиони долари пристигна во Киев, соопшти...

Македонија12 часа

Спасовски и МВР му дадоа македонски пасош на Звицер кој сакал да изврши атентат врз Вучиќ, oбвини ВМРО-ДПМНЕ

Скандал го тресе МВР по информациите на Европол дека е откриен заговор за атентат врз претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од...

Свет12 часа

СЗО: Повеќе од 340 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус

Бројот на регистрирани случаи на зараза со коронавирус во светот надмина 340 милиони луѓе, соопшти Светската здравствена организација. Според информациите,...

Македонија13 часа

Во притвор е спроведен возачот кој ја усмрти 24-годишната радовишанка на „Партизанска“

Судот доцна синоќа му одреди 30-дневен притвор на 22-годишниот Јордан Ѓ. кој со автомобил „цитроен Ц4“ ја усмрти 24-годишната радовишанка...

Македонија1 ден

Регистрирани 2.071 нов случај на Ковид-19 и 11 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.010 тестови, а регистрирани се 2.071 нов случај на...

Македонија1 ден

Комисијата за заразни болести со препорака периодот за изолација да се намали на 7 дена

Намалување на периодот на изолција од 10 на 7 дена за ковид-позитивните пациенти е ставот што произлезе од денешната вонредна...

Македонија1 ден

Фон дер Лајен до Ковачевски: Лично сум подготвена да помогнам во процесот со Бугарија

Премиерот Димитар Ковачевски попладневно остварил телефонски разговор со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која му го честитала...

Македонија1 ден

Опасност од одрон на карпа тешка 20 тони врз кањонот Матка – од ЦУК велат нема простор за паника

Центарот за управување со кризи доби известување од ЕВН за опасност од одрон на голема карпа над кањонот Матка. Директорот...

Регион1 ден

Петков: Бугарија сама одлучува за својата одбрана

Бугарија сама ќе одлучува за плановите за одбрана во координација со партнерите од НАТО, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков....

Свет1 ден

Лавров по средбата со Блинкен: Следната недела од САД ќе добиеме писмени одговори

САД ќе ѝ дадат писмени одговори на Русија на барањата за безбедносни гаранции следната недела, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија1 ден

Плевнелиев: Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ

Северна Македонија не ги спроведе потребните реформи за почеток на преговорите со Европската Унија. Македонските тајни служби се разгранок на...

Топ1 ден

Нова трагедија кај Струма: возач загина во сообраќајна несреќа со македонски камион

Возач на автомобил загина по сообраќајна несреќа што се случила со македонски камион на патот помеѓу Благоевград и граничниот премин...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ и натаму инсистира на предвремени избори, од СДСМ велат дека барањето е од пуста желба за власт

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска порача дека е неопходно да се одржат предвремени парламентарни избори. Тие инсистираат на брзи избори, без...

Македонија2 дена

Снег и забрана за товарни возила на дел од патиштата

Утрово, поради обилни врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила кај планинскиот премини Стража, патниот правец Деве...

Досие