Контакт

Спорт

Дон Ернан наполни 100 години, Меси му го честиташе роденденот

Објавено пред

100-годишникот од Аргентина, Ернан Мастранело или Дон Ернан, сигурно е еден од најверните навивачи на Лионел Меси.

Дон Ернан во тетратка го запишува секој гол на Меси, независно дали е постигнат за Барселона или за Аргентина. Меси во кариерата има постигнато преку 730 голови.

„Тој не ја познава технологијата. Нема телефон, интернет или лаптоп. Секој гол е забележан во неговата тетратка. Ги следи сите натпревари. Секогаш кога Меси игра за Барса. Кога не може да го гледа на ТВ, ми се јавува да праша колку голови постигнал Меси“, рекол внукот на Дон Ернан, Хулијан.

Приказната за Дон Ернан стигнала и до Меси. Асот на Барселона решил да му испрати видео порака и да му го честита 100.роденден.

„Здраво Ернан. Приказната за тебе дојде до мене, ми делуваше лудо дека го запишуваш секој мој гол. Сакам да ти испратам голема прегратка и да ти се заблагодарам за она што го правиш и што ме следиш. Ти посакувам се најдобро. Се гледаме наскоро“, порачал Меси.

„Сакаш да ми кажеш дека тоа е Меси?“, го прашал Дон Ернан својот внук.

„Да тоа е Меси, ти испраќа поздрави“, му одговорил внукот.

„Каде е тој? Во својот дом?“, прашува старецот.

„Тој е во својот дом во Барселона, но ти го испрати ова видео“, му вели внукот Хулијан.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Хачанов ќе се бори за златото на тенискиот турнир во Токио

Објавено пред

Карен Хачанов е првиот финалист на тенискиот турнир во Токио. Во полу-финалето, Хачанов го победи Пабло Карењо-Буста од Шпанија со 2:0 (6/3,6/3). Мечот траеше 80 минути.

Хачанов доминираше против Шпанецот, беше многу поагресивен и направи помалку грешки. Рускиот тенисер имаше 10 ас сервиси и освои 92 отсто од поените кога успеваше да го погоди првиот сервис.

Во двата сета направи по еден брејк што му беше доволно за победа.

Противник во финалето на Хачанов ќе му биде победникот од дуелот помеѓу Новак Ѓоковиќ и Александар Зверев.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мексико и САД во финалето на Голд купот

Објавено пред

Фудбалските репрезентации на Мексико и САД ќе се борат за титулата на Голд купот. Ова ќе биде реприза од финалниот меч во 2019 година, кога Мексиканците славеа со 1:0. Низ историјата Мексико и САД шест пати имале меѓусебни дуели за титулата на Голд купот, САД победиле само еднаш, во 2007 година.

САД, со 1:0, славеа над Катар. Голот за победа го постигна Николас Зардес во 86. минута, откако претходно Катарците не реализираа пенал. Катар на покана на организаторот настапува на Голд купот.

Мексико во драматичен меч, со голот на Ектор Ерера, во деветтата минута од надополнувањето на времето, ја победи Канада со 2:1.

Мексиканците имаа предност со голот на Орбелин Пињеда, постигнат на истекот на првото полувреме, а Канаѓаните израмнија преку Таџон Бушанана во 57. минута. Мексико во 66. минута не реализираа пенал, преку Карлос Салседо.

Прикажи повеќе...

Спорт

Канингем прв пик на драфтот, НБА-кариерата ќе ја почне во Детроит

Објавено пред

Кејд Канингем е прв пик на драфтот во НБА-лигата. Студентот на универзитетот Оклахома стејт кариерата ќе ја продолжи во Детроит пистонс. Канингем има 19 години, игра на позицијата плејмејкер иако е висок 203 сантиметри.

Со репрезентацијата на САД, играчи до 19 години, во 2019 година стана светски првак.

Од втората позиција Хјустон Рокитс го избраа Џејлен Грин, додека трет пик е Еван Моби, кој ќе игра за Кливленд кавалирс. Изненадување, според Американците е изборот на Скот Барнс како четврти пик од страна на Торонто репторс. Орландо Меџик од петтата позиција го избраа Џејлен Сагс.

Највисоко рангиран играч од Европа е Германецот Франс Вагнер. Него од осмата позиција Орландо Меџик.

Српскиот репрезентативец, МВП на сезоната во АБА-лигата, Филип Петрушев, како 50. пик заврши во Филаделфија. Петрушев е играча на Мега. Тој е 13 кошаркар од овој тим кој е избран ан драфтот во НБА-лигата. Најпзнат е актуелниот МВП, Никола Јокиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 минути

Во Кина се појави ново жариште на коронавирус, најголемо по Вухан

Жариште на Ковид-19 откриено во кинескиот град Нанџинг се прошири во пет кинески провинции и главниот град Пекинг, а кинеските...

Топ38 минути

Во гостилница во Арачиново специјалците уапсија меѓународен наркодилер кој побегнал од затвор

Во акција во угостителски објект во скопско Арачиново, утрово околу 6 часот и 45 минути бил уапсен 43-годишен арачиновец кој...

Свет1 час

Сè поголем притисок врз невакцинираните војници и државни службеници во САД

Американскиот претседател, Џо Бајден, донесе серија мерки за поттикнување на вакцинацијата во САД, вклучително и задолжителна вакцинација за милиони федерални...

Свет2 часа

Израел почнува со вакцинација со трета доза од вакцината

Израелскиот премиер, Нафтали Бенет, објави дека земјата ќеапочне да дава трета доза од вакцината против коронавирус на лица постари од...

Македонија2 часа

СДСМ објави уште петмина кандидати за градоначалници

СДСМ објави уште пет имиња на кандидати за градоначалнци за претстојните локални избори што ќе се одржат во октомври. Партијата...

Свет13 часа

Американски дипломат 14 години дрогирал и силувал жени, му се заканува доживотен затвор

Поранешен службеник на американската амбасада во Мексико се изјасни за виновен за дрогирање и сексуална злоупотреба  на најмалку 23 жени...

Свет15 часа

(Видео) Три лица загинаа, десетици се повредени во големиот пожар кај Анталија

Три лица загинаа, а повеќе десетици се во болница во шумскиот пожар што се прошири во одморалиштето Манагвата, во близина...

Свет16 часа

Истрагата утврди дека државата е одговорна за убиството на малтешката новинарка

Истрагата за убиството на малтешката новинарка Дафне Каруана Галиција во 2017 година покажа дека државата е одговорна за нејзината смрт,...

Македонија19 часа

300.000 денари од Град Скопје како награда за олимпискиот вицепрвак Дејан Георгиевски

Град Скопје ќе му додели парична награда во износ од 300.000 денари на добитникот на сребрениот медал во теквондо (категорија...

Македонија20 часа

Мицкоски: Некои Резолуцијата ја поддржаа искрено, други помалку искрено, но благодарност до сите

ВМРО-ДПМНЕ го поздравува донесувањето на Резолуцијата во македонското Собрание со која јасно се оцртуваат национални и државни позиции во однос...

Македонија21 час

Регистрирани нови 54 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.764 тестирања, а регистрирани се 54 нови случаи на...

Македонија21 час

Новото име на мини шенген е Отворен Балкан, потпишани првите официјални договори

Како дел од церемонијата на Економскиот форум во Скопје денеска беше објавено новото име на иницијативата позната како мини шенген,...

Македонија21 час

УНЕСКО ги призна буковите шуми на Длабока Река како светско природно богатство

Македонија доби ново подрачје признато од УНЕСКО како светско природно наследство, буковите шуми на Длабока Река како дел од Националниот...

Македонија22 часа

Рама од Скопје: Изгубивме векови, наместо грб со грб време е да се свртиме кон соработка

Премиерот на Албанија, Еди Рама, во воведното обраќање на Економскиот форум во Скопје порача дека „нема зошто да останеме затворени...

Македонија22 часа

Заев: Западен Балкан не може да чека ЕУ да ги реши внатрешните проблеми за да оди напред

Со обраќања на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, на претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, и...

Економија23 часа

Пониски сметки за граѓаните приклучени на парно

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлуки со кои се намалува во просек за 4% крајната цена на...

Македонија23 часа

Вучиќ на форумот во Скопје: Целта е од 2023 да нема граници помеѓу нашите земји

Во Скопје денеска се одржува голем регионален Економски форум, како дел од иницијативата мини шенген, каде што учествуваaт и претседателот...

Свет1 ден

Најголемата австралиска сојузна држава пријави рекорден број на новозаразени

Австралиската сојузна држава Нов Јужен Велс пријави најголем дневен број луѓе заразени со коронавирус, само еден ден откако карантинот во...

Свет1 ден

(Видео) Земјотрес со јачина од 8 степени по Рихтер ја погоди Алјаска, издадено предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 8,2 степени според Рихтер се случи во близина на Алјаска, а издадено е предупредување за цунами...

Македонија1 ден

Заев, Вучиќ и Рама на Економски форум во Скопје

Денеска во Скопје ќе се одржи Економски форум за регионална соработка на кој се очекува да учествуваат над 300 компании...

Досие