Контакт

Спорт

Донарума: Милан е минато, уживам во Париз!

Објавено пред

Италијанскиот репрезентативен голман Џанлуиџи Донарума им се заблагодари на соиграчите и на навивачите по вчерашното деби во дресот на ПСЖ на дуелот кој „Светците“ го добија против тимот на Клермон.

Оваа можност Италијанецот ја искористи и да „го пецне“ поранешниот клуб каде ја стекна фудбалската слава.

„Милан е минато, уживам во Париз. Среќен сум овде, добро ме дочекаа. Ќе се обидеме да победиме во што е можно повеќе натпревари и да ги направиме навивачите среќни, затоа што ни овозможуваат неверојатна поддршка“ рече Донарума.

Италијанскиот чувар на мрежата ова лето се пресели во ПСЖ откако му истече договорот со тимот на Милан. За „Росонерите“ дебитираше во 2015 година со 16 години и во „црвено-црниот“ дрес настапи на 251 меч.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кјелце го декласираше ПСЖ, Сегед го победи лидерот

Објавено пред

Кјелце го декласираше Пари Сен-Жермен во дербито во групата Б од ЕХФ Лигата на шампиони со 38:33 за да се искачи на првото место, додека Сегед му го нанесе само вториот пораз на Алборг, лидерот во групата Б победувајќи го со 31:28.

Тимот на поранешниот македонски селектор Раул Гонзалез почна подобро во Полска, поведувајќи со два гола разлика, но потоа Кјелце влезе во серија за на полувреме да се отиде со пет гола предност (17:12). Во второто полувреме, тие го оддржуваа водството за петта победа во шест кола во ЛШ. Шимон Сичко и Дилан Нахи беа најефикасни за Кјелце со шест гола, додека Елохим Пранди уфрли пет гола за ПСЖ.

Во Унгарија пак, Сегед имаше предност од четири гола во првото полувреме (17:13), пред да го изддржи камбекот на Алборг за тесна победа од 31:28.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 6.КОЛО

ГРУПА А

Пик Сегед – Алборг 31:28 (17:13)

ППД Загреб – Монпелје 20.45 ч.

Вардар – Кил 20.45 ч.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-2465-37565”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Б

Кјелце – Пари Сен-Жермен 38:33 (19:14)

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-2466-37565”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Заврши рекордната низа на Звезда од 51 меч без пораз

Објавено пред

Српскиот шампион Црвена звезда загуби со 2:1 од Радник Сурдулица, клуб кој првпат во својата историја ги совлада „црвено-белите“ ставајќи крај на рекордната серија од 51 меч во српската Суперлига без пораз – од 14 јуни 2020 година.

Тимот на Дејан Станковиќ имаше серија од 51 меч без пораз, односно цела сезона 2020/21, а од тие 51 мечеви, тие победија на 46, и ремизираа во сасмо пет меча.

По поразот, Звезда останува на второто место на табелата по 13 кола, со 32 поени, пет помалку од лидерот Партизан.

Прикажи повеќе...

Спорт

Андер Ерера ограбен од проститутка на семафор во Париз

Објавено пред

Шпанскиот фудбалер на Пари Сен-Жермен, Андер Ерера останал без мобилниот телефон и паричникот откако проститутка влегла во неговиот автомобил, тврдат француските медиуми.

32-годишниот Ерера, поранешен фудбалер на Манчестер јунајтед, бил застанат на семафор во Боа де Булоњ во западен Париз, по што проститутка влегла во неговиот автомобил и успеала да го ограби по што добил упатства да вози до одредена локација во градот ако сака да си ги врати работите, тврди францускиот „Ле поинт“.

Ерера го пријавил случајот на полицијата и тврдел дека жената држи нешто во својата рака што наликувало на оружје. Кога ја послушал наредбата, го добил мобилниот телефон назад, и останал само без 200 евра кои ги имал во паричникот.

Случајот на Ерера е последен во низата криминали кои се случија на играчи на ПСЖ во последните неколку години. Аргентинецот Анхел ди Марија остана без накит од 500.000 евра откако крадци влегоа во неговиот дом додека тој беше на натпревар, а капитенот Маркињос поминал и полошо – покрај грабежот, крадците го истепале и неговиот татко.

ПСЖ ќе плаќа за обезбедување за сите фудбалери по хоророт на Ди Марија и Маркињос

Прикажи повеќе...

Најново

Свет11 минута

(Видео) Тројца ракувале со пиштолот со кој пукаше Болдвин – пронајден смртоносниот куршум

Полицијата тврди дека поседува куршум испукан од пиштолот што го користел актерот Алек Болдвин кога случајно ја застрела и уби...

Македонија5 часа

Регистрирани нови 444 случаи на Ковид-19, починале осум луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.210 тестирања,...

Свет7 часа

Шпанија ќе им ги врати парите на граѓаните казнети за прекршување на карантинот

На сите шпански државјани што беа казнети поради прекршување на мерките за време на минатогодишното тримесечно заклучување ќе им бидат...

Македонија9 часа

(Видео) Петровска: Данела Арсовска има и бугарска лична карта

Данела Арсовска, освен бугарско државјанство, има и бугарска лична карта, издадена во 2017 година, тврди пратеничката од СДСМ, Славјанка Петровска....

Македонија9 часа

(Видео) „Името го добив по дедо ми Дане“ – Арсовска тврди дека не го менувала своето име и нема бугарско државјанство

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, и денеска на прес-конференција ги негира обвинувањата дека поседува...

Македонија10 часа

Италија забрани туристички патувања за нашите државјани, Данска ги олесни ковид-правилата за влез

Со најновата одлука на италијанските власти Република Северна Македонија се преместува од листата Д во листата Е, со што не...

Свет11 час

Два процента од богатството на Илон Маск ќе го реши гладот ​​во светот

Мала група исклучително богати поединци може да помогнат во справувањето со гладот ​​во светот само со мал дел од нивното...

Регион12 часа

САД размислуваат за укинување на визите за Бугарија

Бугарија е една од земјите за кои американскиот министер за внатрешна  безбедност, Алехандро Мајоркас, изјави дека САД размислуваат да ги...

Македонија12 часа

Бројот на заразени од коронавирус од почетокот на пандeмијата во Македонија надмина 200.000 лица

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата веќе изнесува 200.412 по вчерашните потврдени нови 511...

Македонија13 часа

Заев: Куманово повторно ќе држи лекции, сочувајте го социјалдемократскиот дух на Куманово

„Куманово и на овие избори ќе одржи лекција по социјалдемократија по прогресивност и, секако, по обединување и ќе даде пример...

Свет13 часа

Вакцината на „Фајзер“ за деца од 5 до 11 години одобрена од експерти на американската агенција за лекови

Советодавниот одбор на американската Администрација за храна и лекови (ФДА), составен од реномирани американски здравствени експерти, ја одобри употребата на...

Македонија23 часа

Од 15 ноември во ресторани, молови и клубови со потврда за примени две дози вакцина

Владата донесе одлука со која се дозволува влез во секаков вид објекти од отворен и затворен тип, угостителските објекти (кафетерии,...

Македонија24 часа

Дозволено организирање настани во затворено до 50 проценти исполнетост

Владата на денешната редовна 115-та седница, на предлог на Комисијата за заразни болести донесе одлука со која се дозволува организирање...

Македонија24 часа

Шилегов: Во моментов Скопје работи на три најсложени инфраструктурни проекти во својата историја

Скопје по повеќе децении добива нов мост кој овозможува брза врска на најнаселената општина во Скопје, Аеродром, со Гази Баба,...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Кај Шилегов единствено нешто што му се гледа повеќе од ароганцијата е стравот дека ќе загуби

Одговорот на Заев и Шилегов на дебаклот што им се случи во првиот круг од изборите било да донесат струмичка...

Свет1 ден

Меркел формално разрешена од должноста канцелар

Официјално заврши мандатот на Ангела Меркел како канцелар на Германија, а претседателот на Републиката Франк-Валтер Штајнмаер ѝ се заблагодари за...

Македонија1 ден

(Видео) Шилегов: Со брзата реакција на хероите на градот се спречи поголема материјална штета од пожарот

Денес имаше пожар кај старите бараки на Основен суд Скопје 1 и благодарение на брзата и навремена интервенција на противпожарната...

Македонија1 ден

Владата ја стопира изградбата на прифатниот центар за странци во Бардовци

Владата на денешната седница донесе одлука за стопирање на изградбата на прифатниот центар за странци во Бардовци и негово преместување...

Македонија1 ден

За една недела починале 124 лица од коронавирус, 97 од нив не биле вакцинирани

Во периодот од 15 до 21 октомври починале 124 пациенти од Ковид-19, од нив над 78 % биле невакцинирани. Од...

Македонија1 ден

Регистрирани 511 нови случаи на Ковид-19, пријавени 10 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Досие