Контакт

Спорт

Дончиќ ги „шокираше“ Клиперси, Јокиќ недоволен за Денвер

Објавено пред

Лука Дончиќ повторно покажа колку значи за тимот на Далас маверикс, предводејќи ги до изненадувачка 113:103 победа на гости кај Лос Анџелес клиперс за брејк и 1:0 водство во четвртфиналната пресметка во плејофот на НБА лигата.

Далас од почетокот беше во водство, правејќи предност од 12 поени во првата четвртина, пред Клиперс да се вратат и да отидат на одмор со 55:60 негатива. Далас имаше 13:3 серија во финишот на натпреварот за импресивна победа.

Дончиќ имаше трипл-дабл од 31 поен, 11 асистенции и 10 скока, Тим Хардавеј Јуниор додаде 21, а кај Клиперс беа недоволни 26-те поени на Кавај Ленард и 23 на Пол Џорџ.

Српскиот центар Никола Јокиќ имаше фантастичен меч, но тоа не беше доволно да спречи Денвер нагетс да доживеат убедлив 123:109 пораз од Портланд трејлблејзерс. Демијан Лилард блесна за Портланд со 34 поени и 13 асистенции, додека на другата страна, Јокиќ имаше 34 поени, 16 скока, но само една асистенција.

Портланд, освен во втората четвртина, доминираа во текот на мечот, и погодија неверојатни 19 тројки за победа.

НБА ПЛЕЈОФ

Бруклин – Бостон 104:93 (1:0)

Милвоки – Мајами 109:107 (1:0)

Денвер – Портланд 109:123 (0:1)

Л.А. Клиперс – Далас 103:113 (0:1)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Гризман открил каде ќе ја заврши кариерата

Објавено пред

Антоан Гризман, за кого Браселона пред две години плати 120 милиони евра, откри каде сака да ја заврши кариерата. Францускиот репрезентативец има договор со Барселона уште три години.

„Имам договор со Барселона до јуни 2024 година. Поота ќе одам во СД. Ми се допаѓа земјата, културата, ја сакам НБА лигата. Би сакал таму да ја завршам кариерата“, рекол Гризман.

Антоан Гризман има договор со Барселона, но прашање е дали ќе остане таму. Гласни се најавите дека Барселона ќе го продаде доколку добие добра понуда за него.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ериксен ги посетил соиграчите: Добивме дополнителна енергија

Објавено пред

Кристијан Ериксен, вчера ја напушти болницата во Копенхаген, а попладнево решил да ги посети соиграчите од репрезентацијата. Ериксен се појавил на тренингот на националниот тим.

Кристијан Ериксен, минатата сабота, колабираше во текот на натпреварот Данска-Финска. Десет минути го реанимираа на теренот, а потоа беше префрлен во болница. Пред три дена беше успешно опериран, лекарите му вградија дефибрилатор кој ќе ја следи работата на срцето.

Денешната негова посета ги изненадила репрезентативците на Данска. На тренингот дошол со сопругата и двете деца.

„Не знаев дека ќе дојде. Кога го видовме престанавме да тренираме. Изгледаше добро, беше добро расположен. Тоа не целата екипа и даде позитивна енергија. Можевме да го прегрнеме. Ова беше еден многу убав ден, тоа ни беше потребно“, рекол играчот на Данска, Кристијан Норгард.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Бомба“ од Белград – Жељко Обрадовиќ се врати во Партизан

Објавено пред

Кошаркарскиот клуб Партизан активира вистинска бомба во преодниот рок. Трофејниот клуб, во новата сезона, од клупата ќе го предводи најтрофејниот европски тренер, Жељко Обрадовиќ.

Српските медиуми, објавија дека Обрадовиќ, со Партизан ќе потпише тригодишен договор. Се согласил да ја прифати понудата, откако од клубот добил ветувања дека ќе му биде обезбеден солиден буџет за да може да го засили тимот.

Жељко Обрадовиќ, минатата сезона правеше пауза, откако си замина од Фенербахче.

Обрадовиќ седум години од кариерата играше за Партизан, а во овој клуб ја започна блескавата тренерска кариера. Партизан го предводеше од 1991 до 1993 година, во тој период ја освои својата прва од десет титули европски првак.

Во кариерата Обрадовиќ бил тренер во Хувентуд, Реал, Бенетон, Панатинаикос и Фенербахче. Европски првак не бил само со Бенетон.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Индискиот сој потврден кај уште едно лице во земјава

Уште еден случај на индискиот сој на коронавирус е потврден во земјава. Се работи за уште еден Македонец кој дошол...

Топ2 часа

Починат затвореник пронајден во кумановскиот затвор

Во затворот „Кшање“ во Куманово ноќеска бил пронајден мртов 58-годишен затвореник од с.Старо Нагоричане. „ На 19.06.2021 во 02.45 часот...

Македонија4 часа

Еден починат и четири нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени четири нови случаи на коронавирус, едно лице почина, а 68 оздравеа, соопшти...

Македонија5 часа

Филипче: Не е вистина дека пациенти не се оперираат и дека скопските клиники се во колапс

Не е вистина дека пациенти не се оперираат и системот на скопските клиники е во колапс, тврди министерот за здравство,...

Македонија5 часа

Пендаровски и Вселенскиот Патријарх разговараа за решавање на статусот на МПЦ

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Истанбул, Турција, се сретна со Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов Рим и Вселенски...

Спорт8 часа

Македонците за четири дена го „испиле целото пиво“ во Букурешт

Фудбалската репрезентација на Македонија, во четвртокот, го напушти Букурешт и се пресели во Амстердам, каде ќе го одигра последниот натпревар...

Свет8 часа

(Видео) Трамп се огласи за спремните одговори на Бајден: Затоа државата оди по ѓаволите

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, се огласи за видеото на кое се гледа неговиот наследник, Џо Бајден, со спремни...

Македонија9 часа

За еден ден казнети 627 возачи за брзо возење

Полицијата за еден ден казни 627 возачи за брзо возење на територија на целата држава, соопшти Министерството за внатрешни работи....

Регион9 часа

САД ја поздравија Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора

Американскиот Стејт департмент ја поздрави Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора во петокот. „Позицијата на САД во...

Топ22 часа

300 килограми кокаин во пакувања од „Чикаго булс“ и ПСЖ, македонски државјанин уапсен во Драч

Околу 300 килограми кокаин во пакувања со амблемите на спортските тимови „Чикаго Булс“ и „Париз Сен Жермен“, но и луксузниот...

Свет1 ден

Во Русија откриена нова опасна мутација на Ковид-19

Руската Федерална медицинско-биолошка служба (ФМБА) открила нова мутација на коронавирусот, способна да ја намали ефикасноста на медицинските третмани и превентивните...

Спорт1 ден

Премиерот најави промена на името на Фудбалската федерација на Македонија

Премиерот Зоран Заев во интервју за грчката „ЕРТ“ изјави дека по жалбата на Атина на логото на Фудбалската федерација на...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Направен е голем исчекор во македонско-бугарскиот пријателски дијалог

Премиерот Зоран Заев денеска одржа прес-конференција на завршницата од Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Виена, каде присуствуваше на...

Македонија1 ден

Во Македонија 19 нови случаи на коронавирус, починаа две лица

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани 19 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 14 пациенти, а две...

Регион1 ден

Црногорски министер сменет од функцијата, одбил да го нарече злосторството во Сребреница геноцид

Министерот за правда на Црна Гора, Владимир Лепосавиќ, е сменет од функцијата затоа што одби да го нарече злосторството во...

Македонија1 ден

Кривична пријава за едно лице кое се заканувало на новинари на „Фејсбук“, ЗНМ очекува судска разрешница

МВР поднесе кривична пријава против едно лице од тетовско Теарце за кривично дело загрозување на сигурноста против новинари, соопшти Здружението...

Регион1 ден

Во Србија целосно вакцинирани 40 проценти од населението

Во Србија досега се дадени вкупно 5.058.165 дози вакцини против коронавирус. Првата доза ја примиле 2.673.634 лица, а 2.384.531 граѓани...

Спорт1 ден

Ангеловски и Пандев ги прекршиле ковид-протоколите

Селекторот и капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски и Горан Пандев, по вечерашниот натпревар на ЕУРО 2020, против...

Спорт2 дена

Холанѓаните ја „решија“ Австрија и ја потврдија елиминацијата на Македонија

Холандија се пласираше во осминафиналето на ЕУРО 2020 по 2:0 победата над Австрија, резултат кој дефинитивно ги заврши и теоретските...

Регион2 дена

Курц: Западен Балкан да се врати високо на агендата на ЕУ

Во организација на австриската влада утре во Виена ќе се одржи конференција за Западен Балкан. Домаќинот на состанокот, австрискиот канцелар...

Досие