Контакт

Спорт

Дончиќ и Далас ги декласираа Вориорси (видео)

Објавено пред

Мизерната серија на Голден Стејт вориорс продолжува, откако на домашен терен доживеа тежок 97:124 пораз од Далас маверикс во меч во кој едноставно немаше шанси против тимот предводен од Лука Дончиќ.

Двајт Пауел имаше 21 поен како најефикасен кошаркар на Маверикс, додека Дончиќ постигна 20 поени и имаше 8 скокови.

Хјустон рокитс, пак, загуби на гости кај Мемфис со 121:110. Џејмс Харден имаше 41 поен за Хјустон, но од друга страна Морант имаше 26 поени, осум асистенции и пет скока за Гризлис.

Кавај Ленард со 43 поени ги предводеше Лос Анџелес клиперс до 128:103 победа над Кливленд, додека Јанис Адетокумбо имаше 37 поени за само 21 минута за Милвоки да му нанесе уште еден пораз на Њујорк никс (128:102)

НБА РЕЗУЛТАТИ

Атланта – Феникс 123:110

Бруклин – Јута 107:118

Мемфис – Хјустон 121:110

Милвоки – Њујорк 128:102

Голден Стејт – Далас 97:124

ЛА Клиперс – Кливленд 128:103©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кавани побарал трансфер

Објавено пред

Единсон Кавани, најдобриот стрелец во историјата на Пари Сен Жермен, поднел барање за трансфер. Уругваецот оваа сезона, по доаѓањето на Мауро Икарди, речиси и да не игра, а бидејќи договорот му истекува на крајот од сезоната, тој побарал од клубот да му дозволи трансфер во актуелниот преоден рок.

„Се надеваме дека ќе остане во клубот, но тој побара трансфер. Ја разгледуваме ситуацијата“, рекол спортскиот директор на клубот Леонардо, по победата на ПСЖ во Купот над Лориен.

Сериозен интерес за Кавани има од Атлетико Мадрид, медумите тврдат дека тој веќе се договорил со овој клуб по завршувањето на сезоната да се пресели на „Ванда Метрополитано“.

Атлетико ќе се обидат да го донесат Уругваецот во овој преоден рок, а Леонардо потврдил дека имало преговори со челниците на „јорганџиите“.

„Имаме понуда од Атлетико. Меѓутоа таа е помала од она што ние го бараме. Сепак јас не сум сигурен дека Кавани ќе биде тука и во февруари. Ќе видиме што ќе се случува во наредните денови, го слушаме Кавани бидејќи многу го почитуваме. Сега многу работи се појасни бидејќи му истекува договорот“, рекол Леонардо.

Атлетико понудиле 10 милиони евра за Кавани, но од ПСЖ побарале 30 милиони евра.

Единсон Кавани во 2013 година за сума од 65 милиони евра од Наполи се пресели во ПСЖ. За „светците“ има одиграно 293 натпревари, постигнал 198 голови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јокиќ не може сам, трипл-дабл на Сабонис во Денвер (Видео)

Објавено пред

Домантас Сабонис го обележа натпреварот во Денвер каде Индијана Пејсерс славеа во дуелот со Нагетс 115:107. Синот на славниот Арвидас Сабонис го забележа првиот трипл-дабл во кариерата, нешто што на неговиот татко не му успеа во 470 одиграни натпревари во НБА лигата.

Денвер без Џамал Мареј, Пол Милсап и Гери Херис не успеаја да ги скршат Пејсерси во чии редови покрај Сабонис блескаше и Даг Мекдермот.

Последната четвртина беше клучна за конечниот победник, во неа Пејсерс постигнаа 41 поен.

Сабонис забележа 22 поени, 15 скока и 10 асистенции, а Мекдермот постигна 24 поени, тој погоди седум тројки од осум обиди. По 22 поени за Пејсерс постигнаа и Малком Брогдон, односно Ти Џеј Ворен.

Денвер го предводеше Никола Јокиќ со 30 поени, 10 скока и четири асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сетиен: Мирен си кога го имаш Меси

Објавено пред

Новиот тренер на Барселона Кике Сетиен со победа дебитираше на клупата на тимот од „Ноу Камп“. Барселона дури во финишот го скрши отпорот на Гранада со голот на Меси во 76 минута. Претходно гостите останаа со играч помалку на теренот.

„Можевме и поранода постигнеме гол. Имавме четири добри шанси во првото полувреме, но тогаш милиметри решаваа. На крајот мечот го реши Меси. Мирен си кога го имаш него во тимот“, рекол Стиен.

Барселона на овој меч имаше посед од 83 отсто елемент на кој ќе инсистира новиот тренер.

„Водов многу добри работи, факт е дека не морам многу да менувам, тимот играше добро во претходниот период. Ќе работиме на менталната сила“, заклучил Стиен.

Новиот тренер на Барселона првиот сериозен предизвик ќе го има на 25 јануари на гостувањето во Валенсија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија34 минути

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено, се разболеле адвокатите на Јанева

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшeфицата на СЈО, Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, утринава се одложи...

Македонија45 минути

Одложено судењето против Елизабета Канческа-Милевска

Поради новото закажано рочиште за „ТНТ“, се одложи судењето за „Тендери” во кој првообвинета е ексминистерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска....

Топ47 минути

Еден загинат и тројца повредени во сообраќајка во Струмичко

Еден човек загина, а тројца се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне кај крстосницата „Габровски водопади“...

Свет1 час

Хари: Меган и јас немавме избор, одлуката не беше лесна

„Меган и јас продолжуваме кон непознато, но навистина немавме избор“ порача принцот Хари на првиот настап во јавноста по најавите...

Свет2 часа

Шестмина загинати во поплави во Бразил

Најмалку шест лица загинаа, а едно е пријавено за исчезнато по силните поплави во јужниот дел на Бразил, соопштија властите....

Македонија2 часа

Албанија, Црна Гора, Србија и Северна Македонија со рекорден број затвореници во регионот

Албанија, Црна Гора, Србија и Македонија имаат рекорден број затвореници во регионот. Ова го покажуваат податоците на Евростат, според кои...

Свет3 часа

Берлин: Постигнат договор да се почитува ембаргото за оружје во Либија

Земјите кои имаат интереси во долгогодишната граѓанска војна во Либија се договорија во Берлин да го почитуваат ембаргото за оружје...

Свет13 часа

Пожарите би можеле да го чинат австралискиот туризам 3,1 милијарди долари

Разорните пожари во Австралија би можеле да го чинат туристички сектор најмалку 3,1 милијарди американски долари до крајот на годината....

Свет14 часа

Како ќе заработуваат Хари и Меган по заминувањето од кралското семејство

Многу прашања остануваат отворени за иднината на принцот Хари и Меган по одлуката да не користат кралски титули и да...

Забава15 часа

Кина: Новиот вирус може да се контролира, но изворот не е познат

Кинеската национална комисија за здравство соопшти дека епидемијата на нов вид на коронавирус може да се контролира, објави Ројтерс.Комисијата се...

Регион18 часа

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди Албанија

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди денеска Албанија.Епицентарот на земјотресот е на 64 километри северо-источно од Тирана.         ...

Свет18 часа

Иранците ги враќаат телата на жртвите од паднатиот авион, но не и црните кутии

Телата на 11 украински државјани коишто загинаа при падот на авионот кај Техеран  се  пренесени од Иран во Киев, но...

Македонија23 часа

(Видео) Скопјанецот Кристијан Ниневски исто како лани прв дојде до крстот во водите на Вардар

Скопјенецот Кристијан Ниневски (26) и годинава беше најсреќниот од околу 140 верници кои се фрлија по светиот крст во водите...

Европа24 часа

Осум мртви во Чешка, се запалил дом за лица со попреченост

Најмалку осум лица загинаа во пожар во Чешка, кој денеска избувнал во дом за лица со инвалидитет. Повредени се околу...

Македонија24 часа

Петар Рупески од Варош по петти пат го фати крстот во Охрид

Петар Рупески, 30-годишник од Варош, беше најсреќен меѓу неколкуте стотини верници кои денеска влегоа во студените води на Охридското Езеро...

Македонија1 ден

Пендаровски: Богојавление е потсетник материјалните предизвици да не нè оттргнат од духовните вредности

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква –...

Европа2 дена

Хари и Меган останаа без кралските титули

Принцот Хари и неговата сопруга Меган веќе нема да добиваат јавни пари за кралските должности, нема да ги користат титулите...

Македонија2 дена

Шилегов: Тргнати се основите за панорамското тркало, добивме мост без барокни елементи

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов, на „Фејсбук“ објави фотографии од кои се гледа дека јавните служби од коритото на реката Вардар...

Македонија2 дена

Емил Јакимовски кој им се закануваше на две новинарки доби осумдневен притвор

Судија на претходна постапка попладневно му одреди осумдневен притвор на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар. „Осумдневниот притвор му...

Македонија2 дена

Заев: Остануваме отворени за соработка на изборите со сите, освен со ВМРО-ДПМНЕ

Во однос на прашањето за евентуални изборни коалиции, претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска истакна дека СДСМ е политички субјект...

Досие