Контакт

Спорт

Дончиќ: Сакам да бидам како Новицки!

Објавено пред

Младиот кошаркар на Далас Маверикс, Словенецот Лука Дончиќ вели дека сака да биде како Германецот Дирк Новицки кој 21 година помина во клубот од Тексас.

Дончиќ одигра одлична руки – сезона, беше најдобар „новајчија“, а пофалбите стигаа од сите страни.

Сопственикот на Далас, Марк Кјубан одлучи да ја активира третата година од руки-договорот на словенечкиот кошаркар, со што тој ќе заработува околу 8 милиони долари по сезона.

„Дирк овде беше 21 година, се надевам дека ќе останам и ќе тргнам по неговите стапки. Важно е да изградиме победнички менталитет. Сакаме во плеј-оф и мислам дека ќе можеме да играме во завршницата во наредната сезона. Ова ќе биде моја трета година овде, се разбира дека сум возбуден, како и целиот тим“ – изјави Дончиќ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мајк Тајсон страшно удира и на 53 години (видео)

Објавено пред

Еден од најдобрите боксери на сите времиња, легендарниот Мајк Тајсон објави на својот Твитер профил видео на кое објаснува одредени бокс – потези.

Иако има 53 години, сепак Мајк судејќи по брзината на неговите удари и понатаму делува застрашувачки.

Тајсон во кариерата на 56 борби имаше 50 победи од кои 44 со класичен нокаут.

Погледнете како удира сега:

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал без пола тим викендов гостува кај Мајорка

Објавено пред

Реал Мадрид задутре во 9. коло од Ла лига гостува кај Мајорка, а тренерот на „кралевите“ Зинедин Зидан ќе биде без речиси половина екипа.

Шпанските медиуми јавуваат дека Герет Бејл и Лука Модриќ сигурно нема да играат, двајцата заработија повреда на мечот од квалификациите за ЕУРО 2020 меѓу Велс и Хрватска (1-1).

Освен нив, во комбинација за настап не се ниту Лукас Ваксез, Тони Крос и Начо, а под голем знак прашалник е и настапот на Тибо Куртоа и Рафаел Варан.

Од порано повредени се Марко Асенсио, Марсело и Ферланд Менди.

Продолжуваат маките на Зидан со повредите на неговите играчи со оглед на фактот дека уште од првиот ден на подготовките за новата сезона тимот е некомплетен.

Реал Мадрид и понатаму е единствената непоразена екипа во Шпанија и е лидер на табелата во Ла лига со два бода повеќе од Барселона.

Веќе наредниот вторник Реал гостува во Истанбул, кај Галатасарај во меч од ЛШ, а на 26 овој месец е „Ел Класико“ на „Ноу Камп“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дел Потро: Не верувам дека пак ќе се вратам во топ 10

Објавено пред

Аргентинскиот тенисер, Хуан Мартин дел Потро се сомнева дека некогаш ќе може да се врати во врвот на АТП тениската листа после сите проблеми кои ги има со повредите. Некогашниот шампион од УС-Опен летоска мораше повторно да оди на операција, затоа што пак страдаше неговото колено.

Според првичниот план, Дел Потро требаше да се врати на теренот на турнир во Стокхолм, но сепак го одложи враќањето.

„По одредени тестови, вклучувајќи и работа на терен, востановено е дека коленото се опоравува добро. Сега може да се премине на следен стадиум на рехабилитација. Сепак, ќе морам да одморам и во октомври. Не очекувам дека ќе можам некогаш да се вратам во топ 10 по сите овие проблеми. Постар сум, но чувствувам дека можам да играм се уште“ – вели Аргентинецот.

Популарниот „Делпо“ тренираше на земјена подлога, а наредниот месец е предвиден егзибициски меч со Роџер Федерер во Аргентина.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Рама: Направивме сè што побараа од нас

Го направивме тоа што го бараа, изјави албанскиот премиер Еди Рама., по состанокот со комесарот на ЕУ за соседска политика...

Македонија2 часа

Францускиот сенат го ратификуваше Протоколот за членство во НАТО

Францускиот Сенат го усвои предлог-законот за ратификација на Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО. Предлог-законот беше усвоен...

Свет3 часа

Лајен: Длабоко жалам, но најверојатно и денеска нема одлука за проширување

Нема сигнал дека на состанокот на лидерите на ЕУ во Брисел ќе биде постигната одлука за процесот на проширување на...

Регион4 часа

(Видео) Борисов: Македонија е колку Софија, каков ризик може да биде?

Бугарскиот премиер Бојко Борисов пред почетокот на самитот на лидерите на ЕУ рече дека Македонија и Албанија треба да добијат...

Македонија4 часа

(Видео) Пакети со хигиенски влошки ќе се донираат на сиромашни жени и девојчиња

Пакети со хигиенски влошки, кои граѓаните ги донираа денеска на собирен пункт во „Веро Центар“, ќе бидат поделени на жени...

Македонија5 часа

(Видео) Манчевски: Регистарот на населението ќе помогне за прочистување на Избирачкиот список

Регистарот на населението ќе биде алатка што ќе го помогне спроведувањето на пописот, а податоците од Регистарот ќе бидат искористени...

Македонија6 часа

Сивиот дом замина во историјата, децата од „Ранка Милановиќ“ сместени во групни домови

Во двата мали групни дома отворени денеска се згрижени децата што досега престојуваа во поранешната установа „Ранка Милановиќ“. Од денеска...

Топ7 часа

Скопјанец со пиштол на дијаболи сакал да ограби златарници во Охрид

Дваесет и тригодишен скопјанец со пиштол на дијаболи влегол во златарници во Охрид сакајќи да ги ограби. Според информациите на...

Македонија7 часа

(Видео) „Екогерила“: Масовна сеча на шума на Шара за да се градат хидроцентрали

Се опустошува шумата на Шар Планина, масовно се сечат дрвјата за да се градат хидроцентрали, апармираат невладините организации од Тетовскиот...

Топ8 часа

Расчистено убиството во Кочани – синот го избол татка си до смрт

Полицијата го расчисти убиството што се случи на крајот на септември во Кочани. Истрагата покажала дека синот со нож го...

Македонија8 часа

Заев-Тимерманс: ЕУ да донесе одлука за почеток на преговорите

Европската Унија сега треба да го направи одлучниот чекор и да донесе одлука за почеток на преговорите за пристапување во...

Европа8 часа

Постигнат договор за брегзитот

Договорот за брегзитот, конечно, е постигнат денес во Брисел, јавуваат странските медиуми. Велика Британија и ЕУ се согласија за новиот...

Македонија9 часа

Меркел: Се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива

„Мислам дека се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива“, порача германската канцеларка Ангела...

Европа10 часа

Лаура Ковеси стана главен обвинител на ЕУ – ќе се бори против измами

Поранешната шефица на романската Дирекција за борбата против корупцијата, Лаура Кодрута Ковеси, ќе биде главен обвинител на Европската унија за...

Регион11 час

Во Сараево малолетничка го убила новороденчето со помош на мајка си

Припадници на сараевската полиција уапсија малолетничка под сомнение дека го убила своето новороденче, а ја уапсиле и мајка ѝ под...

Свет11 час

Турција нема да прогласи прекин на огнот на северот на Сирија

Турција нема да прогласи прекин на огнот во северна Сирија и нема да преговара со курдските борци, рече портпаролот на...

Европа12 часа

(Видео) Немири во Барселона, протестите не стивнуваат

Нови немири се случија синоќа во Барселона, кога се судрија демонстрантите и полицијата на третиот ден од протестите против пресудите...

Македонија22 часа

Заев и Туск очекуваат да се изнајде решение за почеток на преговорите

Во пријателска атмосфера и во искрен разговор вечерва во Брисел се одвиваше средбата меѓу премиерот, Зоран Заев и претседателот на...

Македонија23 часа

(Видео) Макрон: Ни треба малку повеќе време за позитивни сигнали кон Скопје и Тирана

По завршувањето на француско-германскиот совет на министри одржан во Тулуз, францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел одржаа...

Македонија1 ден

(Видео) Заев до европските лидери: Бидете наши херои, не гасете ја ѕвездата кон која се стремиме

Премиерот Зоран Заев попладнево е во Брисел, каде што заедно со еврокомесарот Јоханес Хан одржа прес-конференција во обид да издејствува...

Досие