Контакт

Спорт

Драгиќ го боцна Дивац: Ако не го избереш Дончиќ, не знаеш ништо за кошарката

Објавено пред

Словенечкиот кошаркар на Торонто репторс, Горан Драгиќ, имаше интересна изјава за легендарниот Владе Дивац велејќи дека тој очигледно не знае многу за кошарката штом дозволил талент како Лука Дончиќ да му избега.

Дончиќ, кој жари и пали во НБА последните две години, беше избран како трет пик на драфтот во 2018 од Далас маверикс, што значи дека имаше шанса да ги земе Финикс санс и Сакраменто кингс, каде што генерален менаџер беше Дивац. Финикс го доби Деантре Ејтон, а Кингс – Марви Бегли (кој оваа сезона е избришан од тимот), наводно поради нетрпеливоста што Дивац ја имал кон таткото на Дончиќ.

„Луѓето што го дозволија Дончиќ да им избега на драфтот воопшто не се разбираат во кошарката. Секогаш сум бил близок со Лука и неговото семејство и сите требаше да знаат дека се работи за талент што ретко се раѓа“, вели Драгиќ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Де Јонг не е на продажба

Објавено пред

Тренерот на Барселона, Чави, ги отфрли новинарските шпекулации, дека клубот во летниот преоден рок ќе ги разгледа понудите за Френки Де Јонг. Според медиумите парите од неговиот трансфер Барселона би ги вложила во реконструкција на тимот.

„Де Јонг и Гави воопшто не се на продажба и тие приказни се невистинити. Тоа се шпекулации. Исто така, тука е и Рики Пуиг, кој е дел од тимот и ние сериозно сметаме на него“, изјави Чави пред натпреварот со Виљареал.

Барселона ќе продава по завршувањето на сезоната, на трансфер листата се очекува да бидат Ленгле, Умтити, Кутињо, Нето, Брејтвајт, Коладо, Серхи Роберто.

Прикажи повеќе...

Спорт

Влаховиќ урна рекорд од 1960 година

Објавено пред

Душан Влаховиќ влезе во историјата на италијанскиот фудбал. Постигна гол против Емполи, во поразот на Фиорентина 2:1.

Голот против Емполи е 28 за Влаховиќ во 2021 година. Србинот го урна рекордот на Курт Хамлин од 1960 година.

Голот против Емполи е 11 за Влаховиќ од почетокот на Серија А. Тој сега ја преводи листата на најдобри стрелци.Прикажи повеќе...

Спорт

Рајо Ваљекано освои бод на „Местаља“

Објавено пред

Рајо Ваљекано ремизираше 1:1, на „Местаља“ против Валенсија. Голманот на македонската репрезентација Столе Димитриевски блескаше на голот на Рајо. Во второто полувреме успеа да ги одбрани ударите на Солер и Фолкие.

Валенсија до предност дојде во 19.минута со гол од пенал. Димитиревски немаше шанси против Солер.

Рајо израмни во 64.минута преку Изи Паизон.

Димитриевски потоа ги одбрани ударите на Солер и Фолкие, а во 88.минута ВАР ја спаси Валенсија од пораз. Марин постигна гол, кој беше поништен поради милиметарски офсајд.

Рајо имаа шанса и во 94.минута меѓутоа ударот на Беб успеа да го блокира Дијакаби.Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател,...

Македонија6 часа

Двајцата пациенти од автобуската несреќа се хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст, повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот...

Македонија8 часа

Филипче предлага матичните лекари да бидат парично наградени ако 70 отсто од нивните пациенти се вакцинирани

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во последниве неколку дена се разгледуваат мерки за невакцинираните лица кои нема да...

Македонија9 часа

Бугарското обвинителството ги презеде материјалите од Македонија за истрагата за автобуската несреќа

Македонското државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите поврзани со истрагата и со идентификацијата на жртвите во...

Македонија9 часа

Османи: Со Бугарија сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо

„Бугарските институции постапија професионално и им обезбедија мир на семејствата на жртвите, бидејќи имаше премногу шпекулации, што дополнително ги оптоваруваше...

Свет10 часа

Можеме да ги приспособиме вакцините кон новата варијанта за околу 100 дена, велат од „Фајзер“

Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон. Новиот...

Свет10 часа

Автобус се заби во куќа во Мексико, најмалку 19 загинати

Најмалку 19 лица загинаа, а 32 се повредени во автобуска несреќа што вчера се случи во Мексико, кога автобус се...

Македонија10 часа

Двајца од повредените во несреќата се отпуштени од болницата „Пирогов“

Двајца повредени во сообраќајката на автопатот „Струма“ се отпуштени од болницата во „Пирогов“. Отпуштените се во добра и стабилна состојба,...

Македонија10 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Кој дал наредба автобусите на „Беса-транс“ да поминуваат граница над 100 пати без дозвола?

„Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата. Скоро 140...

Македонија20 часа

Прифатена оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

На 12 декември, недела, ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката...

Регион22 часа

(Видео) Пукање во автобус со калашников во Косово, убиени возачот и двајца ученици

Во автобус вечерва е пукано од калашников кај селото Глоѓане кај Дечани, во Косово, а според последните информации загинале четири...

Македонија23 часа

Алтернатива ќе преговара за влез во Владата

Алтернатива одлучи претседателот Африм Гаши да преговара со премиерот Зоран Заев или идниот мандатар за влез во Влада. Според нив,...

Топ1 ден

Скопјанец повикан во полициска станица поради говор на омраза за автобуската несреќа

Скопјанец бил повикан во полициска станица на информативен разговор поради говор на омраза за автобуската несреќа во која загинаа 45...

Популарно1 ден

Македонија ќе игра против Италија во полуфиналето на плејофот за Светското првенство во Катар

Фудбалската репрезентација на Македонија ги доби ривалите за баражот за пласман на Светското првенство во Катар. Денешната ждрепка во Цирих...

Македонија1 ден

Возачите на автобусот што изгоре не биле вработени во „Беса транс“

Ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса транс“ кој изгоре не бил вработен во компанијата. Еден од...

Македонија1 ден

Автобусот бил технички исправен, годинава 113 пати ја поминал државната граница

Автобусот на „Беса транс“ минатата година во 22 случаја остварил влез – излез од државата, додека, пак, во 2021 година...

Македонија1 ден

(Видео) Утре ќе бидат префрлени во Скопје првите двајца преживеани во автобуската несреќа

Утре ќе бидат донесени првите двајца од седумте преживеани во автобуската несреќа во Бугарија. Тие прво ќе бидат сместени на...

Македонија1 ден

19 починати и 434 новозаболени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.026 тестирања,...

Македонија1 ден

Изгорениот автобус бил произведен 2007 година

Автобусот на компанијата „Беса транс“, кој изгоре во Бугарија и однесе 45 животи, бил стар 14 години. Од македонското МВР...

Македонија1 ден

Пронајдено уште едно тело, дете е 45. жртва во изгорениот автобус во Бугарија

При дополнителен преглед на изгорениот македонски автобус што се запали на автопатот „Струма“ пронајдено е уште едно тело, пренесе Бугарската...

Досие