Контакт

Спорт

„Државата им ги плати лиценците на Црвена звезда и Паризан“

Објавено пред

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, открил колку пари од државата добила двата најпопуларни клуба, Црвена звезда и Парризан.

„Ќе ги замолем луѓето од Партизан да излезат и да кажат колку пари добија. Динар немаа. Клубот немаше пари да ја плати лиценцата за настап во европските купови. Им дадовме 2,5 милиони евра. Им дадовме пари и на Црвена звезда. Можевме тие пари да им ги дадеме на некои други клубови. Никогаш не им е доста од милиони на Звезда и Партизан“, рекол Вучиќ и испратил порака до овие два клуба.

„Да не е државата не би играле во Европа“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Клиперси се будат, Крис Пол недоволен за брејк на „сонцата“

Објавено пред

Кошаркарите на Лос Анџелес Клиперс со резултат 106-92 славеа на ноќешниот трет дуел против Феникс Санс во финалето на Западната конференција во НБА лигата.

Клиперси ги загубија двата претходни меча од „сонцата“, но пред својата публика се „разбудија“ и ја вратија неизвесноста во серијата.

Отсуството на Каваи Ленард го надополни Пол Џорџ кој мечот го заврши со 27 поени, 15 скока и 8 асистенции. Сјаен во тимот беше и Хрватот Ивица Зубац со 15 поени и 16 скока, додека Реџи Џексон мечот го заврши со 23 поени.

На другата страна – Ејтон имаше ефект од 18 поени и 9 скока, а Дејвин Букер, кој играше со заштитна маска поради повреда на носот уфрли 15 поени. Толку имаше и повратникот во екипата, Крис Пол, надополнето со 12 асистенции.

Четвртиот меч од финалето на Западот се игра исто така во Лос Анџелес, во недела наутро во 3 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Парагвај е во четвртфинале на Копа Америка – „Ел Матадор“ ја реши Боливија

Објавено пред

На крилата на Мигел Алмирон кој забележа гол и асистенција, селекцијата на Парагвај синоќа го совлада составот на Чиле со 2-0 и го потврди учеството во плеј-офот на Копа Америка.

Со втората победа во третото коло Парагвајците стигнаа до место меѓу осумте најдобри од групата А.

Парагвај до водство стигна во 33 минута кога Самудо го материјализираше центаршутот на Алмирон, па го матираше голманот Клаудио Браво.

Сакајќи да ја стигне предноста на противникот, Чиле отворено го започна вториот дел, но во 58 минута „го плати цехот“ за тоа. Алмирон го зголеми водството на 2-0.

До крајот на мечот имаше неколку шанси за промена на резултатот, но мечот заврши 2-0 за Парагвај.

Во вториот синоќешен меч Уругвај предводен од Луис Суарез и Едисон Кавани лесно и рутинирано со 2-0 ја совлада последнопласираната селекција во групата А на Копа Америка – Боливија. Уругвајците конечно се разбудија и заиграа онака како што од нив се очекува.

Првиот гол на мечот беше дело на Боливијците. Стоперот и голманот кумуваа за автогол за својата селекција во 40 минута.

Сите дилеми околу прашањето на победникот ги реши „Ел Матадор“ со погодокот во 79 минута.

Со победата Уругвај обезбеди место во плеј-офот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Џенова му нуди договор до 2022. – се чека одлуката на „Гранде“ Пандев

Објавено пред

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација – Горан Пандев (37) на ЕУРО 2020 ја заврши репрезентативната кариера.

Тој во неколку наврати нагласи дека најпрво ќе се одмори, а потоа ќе ја донесе одлуката дали ќе ги „закачи копачките“ и ќе заврши со професионалниот фудбал.

Во меѓувреме, италијанските медиуми пишуваат дека Џенова му нуди нов договор на Македонецот со важност до 2022 година. Неговиот актуелен договор со клубот од југот на Италија истекува на 30. овој месец.

Тренерот на клубот, Давиде Балардини инсистира Пандев да ја продолжи кариерата, но одлуката ќе ја донесе струмичанецот штом спаднат впечатоците од ЕП.

Минатата сезона Горан Пандев постигна 7 гола на 29 натпревари за Џенова – тимот во кој настапува од 2015 година и за кој вкупно има постигнато 28 гола на 156 меча.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа29 минути

(Видео) Апокалиптични снимки по торнадото во Чешка, расте бројот на мртви

Торнадо и силно невреме проследено со грмотевици, во четвртокот вечерта погоди неколку градови на југоистокот од Чешка, во регионот Јужна...

Свет15 часа

Руски претставник за британскиот брод: Следниот пат бомбите ќе паднат врз целта, а не околу неа

Шефот на руската делегација во преговорите за безбедност и контрола на оружјето во Виена, Константин Гаврилов, ја предупреди Велика Британија...

Македонија17 часа

Заев: Репрезентацијата ја претставува Северна Македонија, придавката „македонска“ е за други случаи

Кога се претставува државата, како во случајот со фудбалската репрзентација, тогаш се употребува репрезентација на Северна Македонија, додека македонско, македонска,...

Македонија18 часа

Радев: Ги издржавме притисоците, патот на Северна Македонија зависи само од дијалогот со Бугарија

Забрзувањето на европската перспектива за Република Северна Македонија зависи само од ангажманот и резултатите во дијалогот со Бугарија. Ова го...

Македонија18 часа

Регистрирани се 10 нови случаи на Ковид -19, три лица се починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 2.302 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на...

Регион20 часа

Вучиќ: Не е фер што Македонија и Албанија не добија датум за преговори

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави дека жали што Скопје и Тирана не добија датум за почеток на преговорите со ЕУ....

Македонија22 часа

Утре ќе стигнат 100.000 вакцини на Фајзер, а в недела 500.000 на Синовак, најави Филипче

Утре пристигнува нова пратка од 100 илјади вакцини на „Фајзер“ преку ковакс системот, најави министерот за здравтство Филипче. В недела...

Македонија22 часа

Од септември на медицинските сестри и техничари ќе им биде платено високото образование

Од септември на медицинските сестри и техничари ќе им биде платено високото образование, најавија по денешниот работен состанок, министерот за...

Македонија23 часа

Над 180.000 граѓани кои се пријавиле за вакцинација а не добиле термин, ќе бидат вакцинирани во следните 20 дена

Голем број граѓани реагираат дека одамна се пријавиле на веб-страницата vakcinacija.mk, но се уште не добиле термин за вакцинација во...

Свет23 часа

(Видео) Москва со порака: Ќе има страшни последици ако некој изврши провокации како случајот со британскиот разурнувач

Руската Црноморска флота, заедно со Граничната служба на ФСБ, испукаа предупредувачки истрели за да го спречат британскиот разурнувач да ја...

Македонија24 часа

Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од работа, повикува Министерството за труд и социјала

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негователите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа,...

Европа24 часа

Европскиот Парламент предупредува- Бројот на мигранти расте, мора итно да дејствуваме

Со доаѓањето на летните месеци на надворешните граници на ЕУ, притисокот на мигрантите расте, затоа е потребно итно и солидарно...

Свет1 ден

(Видео) Се сруши мост во Вашингтон, повредени се повеќе лица

Пешачки мост се урна во североисточен Вашингтон. Според американските медиуми, најмалку шест лица биле повредени, додека еден камион останал заробен...

Економија2 дена

Владата го утврди предлогот за поскапувањето на горивата, на ред се пратениците

Предлогот за законски измени за повисока еколошка такса за нафтените деривати одат на усвојување во Собранието. Владата на денешната 82...

Свет2 дена

Европска здравствена агенција: Делта вирусот ќе доминира во Европа ова лето

Делта варијантата на коронавирусот, првпат откриена во Индија, значително ќе се прошири низ Европа во текот на летото, предупреди Европската...

Топ2 дена

Изгоре камп возило на туристи на Матка

Камп возило на туристи од Полска целосно изгоре на Матка, а уште едно возило е оштетено, соопшти МВР. „Вчера настанал...

Македонија2 дена

Пет нови случаи на Ковид-19, почина 39-годишник од Кичево

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.466 тестирања, а регистрирани се 5 нови случаи на...

Македонија2 дена

Заев: ЕУ има проблем, ние ќе бараме решение и не се откажуваме од заслужената интеграција

„Европа има проблем. Големата идеја за обединета Европа денес има проблем. А проблемот е самата ЕУ. Брисел ни порача дека...

Европа2 дена

Тензии во Црното Море: Руски истрели кон британски воен брод

Руски воен брод испукал предупредувачки истрели кон уништувач на британската кралска морнарица, ХМС Дифендер, откако влегол во руските води во...

Македонија2 дена

Утре и задутре портокалова фаза: Од работа да се ослободат бремените жени и лицата над 60 години

Во текот на следните два дена (четврток и петок), целата територија на државата ќе биде зафатена со температури од портокалова...

Досие