Контакт

Спорт

Два гола на Пандев – Џенова го победи Наполи

Објавено пред

Фудбалерите на Џенова забележаа голема победа над Наполи во 21.коло, во Серија А. Головите во победата 2:1 за Џенова ги постигна Горан Пандев. Капитенот на македонската репрезентација одигра 67 минути, додека неговиот колега од репрезентацијата Елиф Елмас го одигра целиот натпревар за Наполи и во 93.минута не успеа да реалзира голема шанса за израмнување.

Горан Пандев, против Наполи, дојде до бројката од 96 гола во Серија А. Оспина го совлада во 10. и 27.минута. Капитенот на Македонија сезонава има постигнато три гола. Пандев, вечерва, стана највозрасниот фудбалер, во Топ 5 првенства во Европа, кој во една сезона забележал најмалку два гола и две асистенции.

Наполи, во второто полувреме жестоко притисна, но успеа само да постигне почесен гол, преку Политано во 79.минута.

Елмас имаше голема шанса во 93.минута, а 60 секунди подоцна, Наполи не добија пенал по дуелот на Марио Руи и Скамака.

Џенова со овој триумф скокна до 11.место на табелата, со 24 бода, додека Наполи останаа на петтото место со 37 бода.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Иванишевиќ: Новак може да паузира до сезоната на земја

Објавено пред

Горан Иванишевиќ, тренерот на светскиот рекет број 1 Новак Ѓоковиќ, очекува Србинот да паузира цел месец до стартот на сезоната на земја за да се опорави од скинатиот стомачен мускул добиен при победата на Австралија опен.

Самиот Ѓоковиќ изјави дека ја влошил повредата со одлуката да продолжи да игра, и сега Иванишевиќ вели дека е реално да се очекува тој да паузира од тениските терени до април. Србинот се повреди во текот на третото коло против Американецот Тејлор Фриц, а и покрај најавите дека ќе се повлече, тој стигна до победа над Данил Медведев и 18-та гренд слем титула.

„Многу работи зависат од тоа како ќе тече опоравувањето, но мислам дека нема потреба да се брзаме. Единствен турнир до април на кој може да настапи може да биде Мајами, кој стартува на 24 март“, вели Иванишевиќ.

Сезоната на земја стартува на 5 април, а првиот Мастерс е во Монте Карло на 11 април.

Прикажи повеќе...

Спорт

И официјално по 27 години, Пирели си заминува од дресот на Интер

Објавено пред

Генералниот директор на Пирели, Марко Тронкети Провер потврди дека од следната сезона, славната италијанска компанија за производство на автомобилски гуми нема да биде на дресовите на Интер.

Пирели е спонзор на дресот на Интер последните 27 години, но тоа ќе се смени од сезоната 2021/22.

„Преговараме со Антонело, Марота и другите директори на Интер, но нема да бидеме спонзори на нивниот дрес од следната сезона. Сепак, врската со клубот ќе остане“, вели Тронкети Провер.

Откако газдите на Интер, „Сунинг“ минатата недела потврдија дека бараат „партнери“ за клубот, во Пирели не се грижат за иднината на „нераѕурите“.

„Фактите се тие – тие имаа финансиска инјекција и компанијата потврди дека е посветена на Интер. Затоа продолжуваат нормално да функционираат“, вели Тронкети Провер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лук Шо го очекува казна откако ја повлече изјавата за судијата Атвел

Објавено пред

Фудбалерот на Манчестер јунајтед, Лук Шо може да добие суспензија откако го обвини судијата Стјуарт Атвел дека не досудил пенал на мечот со Челси поради страв од јавната реакција, откако неговиот капитен Хери Мегваер изјави дека Шо погрешно ги слушнал зборовите кои биле кажани.

Играњето со рака на Калам Хадсон-Одои не беше доволно за пенал за „ѓаволите“ на „Стемфорд бриџ“, а по мечот, Шо, нешто што е ретко во англискиот фудбал, изјави дека го слушнал судијата Атвел во разговор со Мегваер како признава дека ќе има многу „зборување“ ако досудил пенал.

И менаџерот Оле Гунар Солскјер сметаше дека е пенал и ги обвини Челси дека сакаат да вршат влијание на судиите, но неколку часа подоцна, тонот од кампот на „ѓаволите“ се смени, кога стана јасно дека ќе има последици.

И покрај ова повлекување на изјавата на Шо, Фудбалската асоцијација (ФА) веднаш покрена случај против него, бидејќи се казнуваат фудбалерите кои „го напаѓаат интегритетот на судиите“.

Лук Шо: Судијата не даде пенал за да не го „зборат“

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право, Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија4 часа

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Македонија5 часа

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Со мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете „Спасете ја ивент-индустријата“, вработените во продукциските компании за организирање...

Македонија6 часа

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион7 часа

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија8 часа

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа9 часа

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите во Германија од денес ги отвораат салоните по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на...

Свет9 часа

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе почнат во средината на март во САД,...

Топ10 часа

Во Струмичко растурена свадба со 300 гости, МВР подготвува кривични пријави

Струмичката полиција на 28 февруари добила дојава по што службеници извршиле контрола во селото Банско, каде што била организирана свадба,...

Свет11 час

Нетанјаху: Иран е нашиот најголем непријател, јас сум решен да го запрам и ќе удриме во целиот регион

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес го обвини Иран дека стои зад експлозијата што се случи минатата недела во израелски...

Македонија12 часа

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

Од денеска почнува првата фаза на пописот, со која ќе бидат опфатени дијаспората, армијата, дипломатските претставништва, бездомниците и затворениците. Попишувањето...

Свет21 час

(Видео) Израел повторно ја гранатира Сирија

Израел повторно ја гранатира Сирија, соопшти сириската државна агенција. Израел ги гранатира иранските позиции во близина на Дамаск. Како што...

Регион22 часа

Карантин за Подгорица и уште неколку градови во Црна Гора 

Комисијата за заштита на населението од Ковид-19 на предлог на Институтот за јавно здравје, денеска донесе нови мерки. Според нив,...

Македонија1 ден

Пратеник направил скандал на Блаце: „Никаде не чекам ред, нема ни тука да чекам“

Пратеникот Абдула Салиу од Алијансата на Албанците, на враќање од Косово направил скандал на граничниот премин Блаце. Тој бил со...

Македонија1 ден

Повлечен e авансот за кинеските вакцини, од Министерството за здравство велат дека договорот не е откажан

Министерството за здравство потврди дека го повлекло авансот што беше уплатен за набавка на кинеските вакцини од „Синофарм“. Оттука сепак...

Македонија1 ден

Регистрирани 305 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лицa

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 305 нови...

Топ1 ден

Девојка загина во сообраќајна несреќа кај Пониква

Триесет и едногодишна девојка од селото Прибачево, Кочанско, загина во сообраќајна несреќа што се случи доцна синоќа на регионалниот пат Кочани-Пониква....

Македонија1 ден

Георгиевски објави план во пет чекори за решавање на спорот со Бугарија

Експремиерот и претседател на ВМРО-Народна, Љубчо Георгиевски, на социјалните мрежи објави акциски план за излез од, како што вели, ќориот-сокак...

Регион1 ден

Во Србија денеска ќе пристигнат уште 100.000 дози од руската вакцина

Вечерва 100.000 нови руски вакцини „Спутник В“ ќе пристигнат во Србија и тие ќе бидат пренесени од аеродромот „Никола Тесла“...

Свет1 ден

(Видео) Немири на улиците во Даблин поради карантинот

Стотици луѓе излегоа на улиците на Даблин, вчера, во знак на протест против мерките за затворање и избувна насилство. Полицијата...

Досие