Контакт

Спорт

Ефес имаше +21, па во драма подобри од ЦСКА за финале во Евролигата!

Објавено пред

Анадолу Ефес се пласираше во своето второ финале во Евролигата, откако во драматичен финиш откако „прокоцкаа“ предност од 21 поен предност со 89:86 (25:15, 24:22, 22:18, 18:31) го совладаа актуелниот шампион, ЦСКА Москва.

Во „Ланксес“ арената во Келн, турскиот клуб имаше фантастичен старт, добивајќи ја првата четвртина со 25:15, а на полувреме отиде со 12 поени предност (49:37). Доминацијата продолжи и во третата четвртина, пред „Армејците“ да се разбудат и да обезбедат драматичен финиш. Тие успеаја да дојдат на само еден поен негатива (86:87) откако Василије Мициќ доби петта лична грешка, но обидот на Клајбурн за тројка беше неуспешен.

Мициќ, кој беше прогласен за МВП оваа сезона, беше најефикасен со 25 поени, 6 асистенции и 3 скока за Ефес, Родриг Бобоа имаше три тројки во првата четвртина за да комплетира 15 поени, додека Сертач Санли имаше 19 поени. Вил Клајбурн заврши со 26 поени зза ЦСКА, но утна два обиди за тројки во финишот на мечот, додека Даниел Хакет имаше 17 поени.

Ова е само второ финале во историјата на клубот од Истанбул, откако во 2019 година загубија токму од ЦСКА во борбата за трофејот во четвртиот настап на Фајнал фор турнирот. Тие сега го чекаат противникот во финалето по второто полуфинале (вечерва во 21 часот) во кое играат Барселона и Олимпија Милано.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Шпанците повторно разочараа, Полска освои бод во Севилја

Објавено пред

Шпанија не успеа да забележи победа и во вториот меч на Европското првенство. Вечерва, во натпреварот, со кој заврши второто коло, Шпанија одигра 1:1 со Полска, во Севилја.

Шпанците, како и во првото коло, доминираа во текот на целиот натпревар, меѓутоа шансите што ги создадоа не ги реализираа.

Во првото полувреме, Шпанците постигнаа еден гол, преку Алваро Мората во 25 минута.

Првично помошникот на главниот судија Даниеле Орсато сигнализираше офсајд, сепак десетина секунди подоцна ВАР потврди дека голот е регуларен.

Полска имаше можност да израмни во 42.минута, најпрвин Швијетерски ја погоди стативата, топката се одби до Левандовски, чии удар во ситуација „еден на еден“ го одбрани Унаи Симон.

Во вториот дел, Полска израмни преку Роберт Левендовски во 54.минута. Најдобриот стрелец во историјата на полската репрезентација, го доби дуелот со Ајмерик Лапорт и со глава го совлада Унаи Симон.

Само што тргнаа од центарот ВАР додели пенал за Шпанија, ударот на Џерард Морено заврши во стативата, на одбиената топка налета Мората кој пред себе имаше празен гол, но не успеа да погоди.

До крајот на мечот, Шпанците доминираа во поседот, Мората имаше уште една шанса, но не успеа да ја реализира.

По две кола во Е-групата води Шведска со четири бода, Словачка има три, Шпанија два, а Полска еден бод. Во последното коло Шпанија ќе игра против Словачка, а Полска против Шведска.Прикажи повеќе...

Спорт

Два авто-гола, неславен рекорд на европските првенства

Објавено пред

Португалија, во поразот од Германија (2:4) на Европското првенство, забележа негативен рекорд. Ниту една репрезентација во историјата не постигнала два авто-гола на еден натпревар.

Португалците со авто-головите на Рубен Дијаш и Рафаел Гереиро и дозволија на Германија да направи пресврт за 1:2.

На крајот запишаа убедлив пораз од 2:4.

Португалија во последното коло ќе игра уште едно дерби, противник ќе им биде Франција.Прикажи повеќе...

Спорт

Играч од Ла Лига пред трансфер во Црвена звезда

Објавено пред

Црвена звезда се наоѓа пред договор со Колумбиецот, Хуан Мохика.

Договорот на Мохика со Џирона истекува за неколку дена и тој како слободен играч би пристигнал во Белград.

Мохика, последните две сезони не играше за Џирона, туку беше позајмен во Аталанта и Елче. Минатата сезона беше еден од најзаслужните што Елче избори опстанок во Ла Лига.

Во кариерата, Мохика играл и за Рајо Ваљекано и Ваљадолид. Беше дел од репрезентацијата на колумбија на Светското првенство во Русија.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион10 часа

(Видео) Силна експлозија во фабриката „Слобода“ во Чачак, наредена итна евакуација

Неколку детонации се слушнале вечерва во Чачак, по екплозија во фабриката „Слобода“, пренесуваат српските медиуми. Според информациите, во инцидентот полесно...

Македонија15 часа

Индискиот сој потврден кај уште едно лице во земјава

Уште еден случај на индискиот сој на коронавирус е потврден во земјава. Се работи за уште еден Македонец кој дошол...

Топ16 часа

Починат затвореник пронајден во кумановскиот затвор

Во затворот „Кшање“ во Куманово ноќеска бил пронајден мртов 58-годишен затвореник од с.Старо Нагоричане. „ На 19.06.2021 во 02.45 часот...

Македонија18 часа

Еден починат и четири нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени четири нови случаи на коронавирус, едно лице почина, а 68 оздравеа, соопшти...

Македонија18 часа

Филипче: Не е вистина дека пациенти не се оперираат и дека скопските клиники се во колапс

Не е вистина дека пациенти не се оперираат и системот на скопските клиники е во колапс, тврди министерот за здравство,...

Спорт22 часа

Македонците за четири дена го „испиле целото пиво“ во Букурешт

Фудбалската репрезентација на Македонија, во четвртокот, го напушти Букурешт и се пресели во Амстердам, каде ќе го одигра последниот натпревар...

Свет22 часа

(Видео) Трамп се огласи за спремните одговори на Бајден: Затоа државата оди по ѓаволите

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, се огласи за видеото на кое се гледа неговиот наследник, Џо Бајден, со спремни...

Македонија22 часа

За еден ден казнети 627 возачи за брзо возење

Полицијата за еден ден казни 627 возачи за брзо возење на територија на целата држава, соопшти Министерството за внатрешни работи....

Регион23 часа

САД ја поздравија Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора

Американскиот Стејт департмент ја поздрави Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора во петокот. „Позицијата на САД во...

Топ1 ден

300 килограми кокаин во пакувања од „Чикаго булс“ и ПСЖ, македонски државјанин уапсен во Драч

Околу 300 килограми кокаин во пакувања со амблемите на спортските тимови „Чикаго Булс“ и „Париз Сен Жермен“, но и луксузниот...

Свет2 дена

Во Русија откриена нова опасна мутација на Ковид-19

Руската Федерална медицинско-биолошка служба (ФМБА) открила нова мутација на коронавирусот, способна да ја намали ефикасноста на медицинските третмани и превентивните...

Спорт2 дена

Премиерот најави промена на името на Фудбалската федерација на Македонија

Премиерот Зоран Заев во интервју за грчката „ЕРТ“ изјави дека по жалбата на Атина на логото на Фудбалската федерација на...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Направен е голем исчекор во македонско-бугарскиот пријателски дијалог

Премиерот Зоран Заев денеска одржа прес-конференција на завршницата од Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Виена, каде присуствуваше на...

Македонија2 дена

Во Македонија 19 нови случаи на коронавирус, починаа две лица

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани 19 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 14 пациенти, а две...

Регион2 дена

Црногорски министер сменет од функцијата, одбил да го нарече злосторството во Сребреница геноцид

Министерот за правда на Црна Гора, Владимир Лепосавиќ, е сменет од функцијата затоа што одби да го нарече злосторството во...

Македонија2 дена

Кривична пријава за едно лице кое се заканувало на новинари на „Фејсбук“, ЗНМ очекува судска разрешница

МВР поднесе кривична пријава против едно лице од тетовско Теарце за кривично дело загрозување на сигурноста против новинари, соопшти Здружението...

Регион2 дена

Во Србија целосно вакцинирани 40 проценти од населението

Во Србија досега се дадени вкупно 5.058.165 дози вакцини против коронавирус. Првата доза ја примиле 2.673.634 лица, а 2.384.531 граѓани...

Спорт2 дена

Ангеловски и Пандев ги прекршиле ковид-протоколите

Селекторот и капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски и Горан Пандев, по вечерашниот натпревар на ЕУРО 2020, против...

Спорт2 дена

Холанѓаните ја „решија“ Австрија и ја потврдија елиминацијата на Македонија

Холандија се пласираше во осминафиналето на ЕУРО 2020 по 2:0 победата над Австрија, резултат кој дефинитивно ги заврши и теоретските...

Регион2 дена

Курц: Западен Балкан да се врати високо на агендата на ЕУ

Во организација на австриската влада утре во Виена ќе се одржи конференција за Западен Балкан. Домаќинот на состанокот, австрискиот канцелар...

Досие