Контакт

Спорт

„Егото на Мбапе е најголемиот проблем на Франција!“

Објавено пред

„Надуеното его“ на Килијан Мбапе е најголемиот проблем на француската репрезентација и на Дидиде Дешам на ЕУРО, тврди поранешниот француски репрезентативец Жереми Ротен.

22-годишната ѕвезда на ПСЖ уште нема гол на ЕУРО 2020, иако му беше поништен голот против Германија поради офсајд, но уште поважно придонесе за негативна атмосфера пред стартот на шампионатот, кога влезе во конфликт со Оливие Жиру, кој коментираше дека мора да игра помалку себично пред голот.

Но, поранешниот фудбалер на ПСЖ, Ротен, вели дека проблемот не е мал, туку дека ниту Дешам не може да го контролира.

„Нема проблем да е лидер на теренот, но кога дозволува неговото его да влијае на играта на теренот е загрижувачки. Мислам дека Дидие Дешам веќе не може да го контролира тоа и станува најголем проблем. Ме зачудува што му дозволува да прави толку работи. Засега, не можеме да кажеме дека Килијан Мбапе имаше успешно ЕУРО. Очекуваме многу повеќе, бидејќи сите сметаат дека е еден од најдобрите во Европа. Но, тоа место треба да го заслужи“, вели 43-годишниот Ротен.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мурињо: „Фортнајт“ е кошмар, фудбалерите го играат тоа ср.ње по цела вечер!

Објавено пред

Новиот тренер на Рома, Жозе Мурињо беше гостин на Јутјуб каналот на „волчицата“ во кој одговараше на прашања поставени преку социјалните мрежи, околу вечниот град, јадењето, социјалните мрежи, музиката и „Фортнајт“.

– Градот Рим?

Историја, моќ, страст.

– Олимпискиот стадион?

Фантастичен.

-Животот во Италија?

Не знам дали можам да го наречам живот, бидејќи е многу тешко. Хахахаха.

– Инстаграм?

Смешен е.

– Навивачите на Рома?

Моите навивачи.

– Фортнајт?

Кошмар! Фудбалерите седат цела вечер играјќи го тоа ср.ње. А следниот ден ги чека меч.

– Сетубал?

Дома, единствениот збор кој може да го опише. Јас сум граѓанин на светот, но Сетубал е дома.

– Три омилени италијански јадења?

Би можел да набројан 30. Дури и кога живеев во Лондон омилените ресторани ми беа италијанските. Пиката со лимон, равиоли со домати… Морам да внимавам колку јадам.

– Омилена музика?

Роден сум во 1963, што значи дека бев млад во 1980-тите и 1990-тите. Тогаш работите припаѓаа на Брајан Адамс и Брус Спрингстин.

– Дијалектот во Рим?

Даје Рома! Морам да научам повеќе, но имам луѓе кои ми помагаат.Прикажи повеќе...

Спорт

Барселона побара репрограмирање на платите на фудбалерите

Објавено пред

Претседателот на Барселона, Жоан Лапорта, е подготвен да направи сѐ што е потребно да ги воведе финансиите во каталонскиот гигант на вистински пат по што од дел од фудбалерите побарал репограмирање на нивните плати за клубот да ги исполни барањата на Ла Лига за лиценцирање играчи.

Жерард Пике, Серхио Бускетс, Жорди Алба и Серхи Роберто се четирите фудбалери за кои се смета дека имаат превисоки плати, особено во ситуација на економска криза, и Барселона сака да им ги скрати платите со ветување за продолжување на договорот.

Сепак, според „Марка“, одредени фудбалери одбиваат да ги намалат своите плати, особено бидејќи вината воопшто не е кај нив. Се верува дека Барселона се обидува да ги продаде Самуел Умтити, Миралем Пјаниќ и Антоан Гризман, што е можно побргу.

Барселона уште ги нема регистрирано своите четири нови засилувања ова лето (од кои три дојдоа со слободни трансфери), а нема продолжување на договорот ниту на Лионел Меси, кој чека Лапорта да ја среди мешаницата за да се врати во Каталонија.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Скај“: Пандев сигурно останува во Џенова уште една сезона

Објавено пред

Македонскиот капитен Горан Пандев денеска ќе го продолжи договорот со Џенова и ќе остане со тимот на „Рособлу“ барем уште 12 месеци, тврди „Скај спорт Италија“.

Пандев ја предводеше Македонија на историското прво Европско првенство и би требало да се врати од одмор следната недела по што ќе се сретне со старо-новиот тренер Давиде Балардини и соиграчите.

38-годишниот Пандев, покрај 122-те настапи за македонската репрезентација, за Џенова е клучен играч по пристигнувањето во јули 2015, од кога има 165 настапи со 32 гола и 11 асистенции.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион11 час

Вишеградската група со поддршка за „Отворен Балкан“, соработката ќе придонесе за регионална стабилност

Земјите од вишеградската група (Унгарија, Чешка, Словачка и Полска) го поздравија формирањето на иницијативата „Отворен Балкан“ (поранешен минишенген) од страна...

Регион13 часа

Српски автобус се преврте во Германија, повредени најмалку 19 лица

Најмалку 19 лица се повредени при превртување патнички автобус на германскиот автопат А13 помеѓу Стааков и Фрајвалде во правец на...

Македонија15 часа

Поради неправилности во работењето, сменет директорот на Националната библиотека „Свети Климент Охридски“

Директорот Фремзим Даути се разрешува од должноста директор на Националната установа, Национална и универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски“ – Скопје...

Македонија15 часа

Илинден на Мечкин Камен без говор на Пендаровски, но првпат со Ахмети

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, нема да оди да го чествува Илинден на Мечин Камен на 2 Август иако шефот...

Македонија16 часа

Пендаровски нема да ги потпише измените на Изборниот законик, смета дека има нелогичности

Претседателот Стево Пендаровски нема да потпише указ за прогласување на измените на Изборниот законик со кој се бараат потписи од...

Македонија18 часа

Двајца починати и 74 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.582 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Македонија19 часа

Фирма казнета со 20.000 евра за испуштање мазут во Вардар

По пријава од граѓани за излеана темна дамка во реката Вардар кај Градско, државен инспектор за животна средина темелно ги...

Топ19 часа

Пешак загина, велосипедист тешко повреден – и во двата случаја возачите што ги удриле побегнале

Пешак во Скопје загина, а велосипедист е тешко повреден во два одделни случаја во кои биле удрени од автомобили, при...

Топ20 часа

Возачот кој усмрти пешак во Куманово бил пијан

Седумдесетгодишниот возач М.П. кој удри во пешаци во Куманово, од кои едниот почина, бил пијан, утврди кумановското обвинителство. Несреќата се...

Свет21 час

Во Кина се појави ново жариште на коронавирус, најголемо по Вухан

Жариште на Ковид-19 откриено во кинескиот град Нанџинг се прошири во пет кинески провинции и главниот град Пекинг, а кинеските...

Топ21 час

Во гостилница во Арачиново специјалците уапсија меѓународен наркодилер кој побегнал од затвор

Во акција во угостителски објект во скопско Арачиново, утрово околу 6 часот и 45 минути бил уапсен 43-годишен арачиновец кој...

Свет22 часа

Сè поголем притисок врз невакцинираните војници и државни службеници во САД

Американскиот претседател, Џо Бајден, донесе серија мерки за поттикнување на вакцинацијата во САД, вклучително и задолжителна вакцинација за милиони федерални...

Свет23 часа

Израел почнува со вакцинација со трета доза од вакцината

Израелскиот премиер, Нафтали Бенет, објави дека земјата ќеапочне да дава трета доза од вакцината против коронавирус на лица постари од...

Македонија23 часа

СДСМ објави уште петмина кандидати за градоначалници

СДСМ објави уште пет имиња на кандидати за градоначалнци за претстојните локални избори што ќе се одржат во октомври. Партијата...

Свет1 ден

Американски дипломат 14 години дрогирал и силувал жени, му се заканува доживотен затвор

Поранешен службеник на американската амбасада во Мексико се изјасни за виновен за дрогирање и сексуална злоупотреба  на најмалку 23 жени...

Свет1 ден

(Видео) Три лица загинаа, десетици се повредени во големиот пожар кај Анталија

Три лица загинаа, а повеќе десетици се во болница во шумскиот пожар што се прошири во одморалиштето Манагвата, во близина...

Свет2 дена

Истрагата утврди дека државата е одговорна за убиството на малтешката новинарка

Истрагата за убиството на малтешката новинарка Дафне Каруана Галиција во 2017 година покажа дека државата е одговорна за нејзината смрт,...

Македонија2 дена

300.000 денари од Град Скопје како награда за олимпискиот вицепрвак Дејан Георгиевски

Град Скопје ќе му додели парична награда во износ од 300.000 денари на добитникот на сребрениот медал во теквондо (категорија...

Македонија2 дена

Мицкоски: Некои Резолуцијата ја поддржаа искрено, други помалку искрено, но благодарност до сите

ВМРО-ДПМНЕ го поздравува донесувањето на Резолуцијата во македонското Собрание со која јасно се оцртуваат национални и државни позиции во однос...

Македонија2 дена

Регистрирани нови 54 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.764 тестирања, а регистрирани се 54 нови случаи на...

Досие