Контакт

Спорт

Екс-претседателот на Реал, Лоренцо Санц почина од коронавирус

Објавено пред

Поранешниот претседател на Реал Мадрид, Лоренцо Санц (76) денеска почина во шпанската престолнина како последица од коронавирусот

Тој беше на чело на Реал од 1995 до 2000 година, во периодот кога клубот (во 1998 година) ја освои Лигата на шампионите по пауза од цели 32 години.

Во вторникот Санц беше примен во болница по 8 дена со интензивно покачена температура.

Му беше направен тест за Covid-19, на кој беше позитивен. Неговото здравје се влоши и заврши со смртен исход.

Санц е роден во Мадрид на 9 август 1943 година. Во Кралскиот клуб дојде во 1985 година, како помошник на Рамон Мендоза, кого го наследи по цели 10 години.

Во својата прва полна година на функцијата (1996/97) направи екипа предводена од Фабио Капело со играчи од калибарот на Мијатовиќ, Шукер, Роберто Карлос, Сидорф кои се приклучија на Фернандо Јеро, Раул и Редондо.

Екипата не стигна до елиминациите во ЛШ, првпат во својата историја, иако претходно ја освои Ла Лига. Капело доби отказ и се врати во Милан.

Сепак, Реал со Јуп Хејкенс како тренер во 1998 година ја освои ЛШ.

Спорт

Олимпијадата во Токио во 2021. ќе биде без НБА ѕвездите?!

Објавено пред

Комесарот на НБА лигата Адам Силвер имаше обраќање кое ја шокираше кошаркарската јавност. Тој смета дека многу реално е на Олимписките игри наредната година да ги нема НБА ѕвездите и тоа од сите селекции.

Имено, поради пандемијата на коронавирусот, НБА лигата беше прекината цели 3 месеци, па наместо деновиве да почнува новиот шампионат, се уште се играат финалињата по конференции.

Првичниот пандемиски план на Силвер и неговите соработници беше новата сезона да започне во декември, но по се изгледа таа ќе започне дури во јануари, а претпоставките се дека ќе трае до септември или октомври 2021 година.

Олимпијадата, пак, во Токио треба да се одржи идното лето, на крајот на јули и на почетокот на август.

„Постојат многу сјајни американски кошаркари, а ние можно е да се наоѓаме пред сценарио во кое 15 најдобри НБА играчи нема да играат на ОИ, а таму да учествуваат други 15 играчи. Се разбира, многу НБА асови и од другите селекции ќе сакаат да се на ОИ, тоа е нешто на кое ќе треба да поработиме“ – рече Силвер.

Информациите се дека на ОИ во Токио ќе треба да има 12 американски кошаркари, и барем 34 други играчи, во останатите репрезентации Во текстот објавен на официјалниот сајт на НБА лигата се потсетува дека веќе квалификувани во Токио се селекциите на САД, Нигерија, Австралија, Шпанија, Аргентина, Иран, Франција и Јапонија.

За настап во Токио се надеваат и Грција со МВП-играчот, Јанис Адетокумпо, Србија која ја предводи ѕвездата на Денвер, Никола Јокиќ, но и Литванија, Русија, Чешка…

Прикажи повеќе...

Спорт

Барса бесплатно го пушти Суарез во Атлетико

Објавено пред

Луис Суарез од Барселона ќе се пресели во Атлетико Мадрид. Шпанските медиуми трансферот го нарекуваат „бомба“. Уругваецот експресно најде нов клуб откако Роналд Куман му порача дека не му е потребен во Барселона.

На Суарез најпрвин му пропадна трансферот во Јувентус, а откако Алваро Мората прифати да се врати во редвовите на „старата дама“, Уругваецот без размислување го прифати повикот од Диего Симеоне. Напаѓачот прифати да игра и за значително помала плата, во Атлетико годишно ќе заработува 7.500.000 евра.

Барселона од трансферот на Луис Суарез нема да заработи ништо. Каталонците слично постапија и со Иван Ракитиќ и Артуро Видал. Она што е добро за Барселона е што значително го намалија буџетот предвиден за плати.

Барса ќе заработи од Суарез само доколку биде исполнет една клаузула во договорот. Доколку Атлетико во наредните две сезони стигнат најмалку до четврт-финалето во Лигата на шампионите тогаш Атлетико ќе мора да уплатат 2.000.000 евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

УЕФА ги објави номинациите за играч на сезоната

Објавено пред

Европската фудбалска федерација (УЕФА) номинираше тројца фудбалери во изборот за најдобар во изминатата сезона. Во конкуренција за престижната награда се двајца фудбалери на Баерн Минхен и еден на Манчестер сити.

Роберт Левендовски, Мануел Нојер и Кевин Де Брујне се во конкуренција за наградата. Најголем фаворит во оваа конкуренција е напаѓачот на Баерн, Левандовски.

Полскиот репрезентативец ќе беше и прв фаворит за наградата на ФИФА, меѓутоа Светската фудбалска федерација оваа година нема да ја додели наградата.

УЕФА објави дека во конкуренција за наградата тренер на сезоната се Германците Ханси Флик (Баерн), Јирген Клоп (Ливерпул) и Јулијан Нагелсман (Лајпциг).

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

Пендаровски: Овој вител на кризи и закани генерира страв, потребна е солидарност меѓу државите

„Чест ми што имам можност првпат да се обратам од името на Република Северна Македонија на овој глобален форум, кој...

Македонија1 час

Нови 183 заболени и петмина починати од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.769 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на...

Македонија2 часа

Спотовите на ВМРО-ДПМНЕ со ликот на Русковска предизвикале болка и анксиозност кај обвинителката

Изборните спотови со ликот на Вилма Русковска кои се емитуваа по нарачка на ВМРО-ДПМНЕ предизвикале душевна болка и анксиозност кај...

Регион2 часа

Трите коалиции го поддржаа Кривокапиќ за мандатар на новата влада во Црна Гора

Здравко Кривокапиќ ќе биде мандатар за состав на новата влада во Црна Гора, одлучија пратениците на трите коалиции, пренесуваат црногорските...

Македонија2 часа

Бошковски од Инфективна: „Состојбата ми е подобра, се чувствувам одлично“

Состојбата ми е подобра, се чувствувам одлично, вели лидерот на партијата Обединети за Македонија, Љубе Бошковски, по информацијата дека синоќа...

Македонија3 часа

Поради несослушани сведоци, одбиени докази и толкувани снимки, Миланов смета дека Јанакиески е жртва во „Насилство во Центар“

Ако се суди според казнената политиката не би требало да има ништо повеќе од условни казни, а Миле Јанакиески е...

Македонија4 часа

Извештај на ИЈЗ: Пораст на бројот на новозаразени и починати за една недела

Согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 14 до 20 септември, регистрирани се вкупно...

Македонија4 часа

Родителите кои беа ослободени со мерките и хронично болните се враќаат на работа

Од денеска, со одлука на Владата, дел од групите кои целосно беа ослободени од работа поради состојбата со коронавирусот, се...

Македонија4 часа

(Видео) Заев – Гир: За неколку месеци очекуваме успешна завршница на подготовките на преговарачката рамка

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска го прими новоименуваниот амбасадор на ЕУ во нашата земја, неговата екселенција Дејвид Гир. Тој...

Европа5 часа

Лукашенко ненајавено положи заклетва за претседател

Александар Лукашенко денеска ненадејно и без најава положи заклетва за новиот претседателски мандат, пренесува државната новинска агенција „Белта“. Церемонијата за...

Европа6 часа

Жестоки реакции против новите мерки во Британија, можно е да се вмеша и војската

Новите рестриктивни мерки што ги објави премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, против ширењето на коронавирусот, наидоа на жестоки реакции...

Свет7 часа

Jапонска компанија тврди дека има лек кој го скратува времето на закрепнување од Ковид-19

Jапонската компанија „Фуџифилм“ објави дека нејзиниот лек „Авиган“, веќе одобрен за потешките групи, обезбедил статистички значајно намалување на времето за...

Македонија7 часа

Анализа: Најголемо зголемување на вработените во полицијата, а најголемо намалување во одбраната

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ги објави истражувањето и базата на податоци на вработувањата во министерствата и општините во последните...

Македонија7 часа

Заев со писмо до Вартоломеј побара писмена одлука за автокефална Македонска православна црква

Премиерот Зоран Заев испратил писмо до патријархот Вартоломеј, поглавар на Цариградската патријаршија, во кое се навраќа на средбата во Истанбул...

Македонија20 часа

Во 169 основни и 4 средни училишта ќе се следи настава со физичко присуство

Во 169 основни и четири средни училишта ќе се одвива настава со физичко присуство. Ваквата одлука доаѓа откако попладнево Владата...

Македонија21 час

Јанакиески ќе бара да биде додаден во листата на оштетени во предметот „Таргет-Тврдина“

Миле Јанакиески ќе достави барање до Кривичниот суд за да биде додаден во листата на оштетени во предметот „Таргет-Тврдина“ за...

Македонија22 часа

„Водовод“ не најде бактерии во градската мрежа во Скопје по паниката што се прошири на социјалните мрежи

Водата од градскиот водовод во скопски Бутел нема бактерии и исправна е за пиење, а веста што се прошири на...

Свет23 часа

Одложен самитот на ЕУ – претседателот на Европскиот совет ставен во карантин

Состанокот на ЕУ, кој требаше да се одржи на 24 и 25 септември, е одложен за 1 и 2 октомври,...

Македонија1 ден

Пет лица починаа од коронавирус, потврдени се 88 нови случаи во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Филипче: Состојбата со вирусот повторно се влошува, ако е потребно ќе има рестрикции

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција најави дека за есенва се размислува за воведување на повеќе мерки како...

Досие