Контакт

Спорт

Ексдиректорот на Јуве признава: Бев пред самоубиство поради „Калчополи“

Објавено пред

Поранешниот директор на Јувентус, Лучано Моџи признава дека „размислувал за самоубиство“ по скандалот „Калчополи“ со местење на мечеви по кој „бјанконерите“ беа пратени во Серија Б првпат во историјата.

dobivaj vesti na viber

Ова тој го открива во новиот документарен филм на „Нетфликс“ за скандалот кој го потресе италијанскиот фудбал летото 2006 година, пред Италија да стане светски шампион. Со прислушување на телефоните на судиите и на управата на неколку клубови беше утврдено дека клубовите се обидуваат да ги наместат судиите на своите мечеви.

Сепак, никој во скандалот „Калчополи“ не беше обвинет за местење мечеви, а на Јувентус им беа одземени две титули од Серија А и беа исфрлени во Серија Б. Милан, Фиорентина, Лацио, Реџина и Арецо исто така загубија поени.

Тоа исто така знаеше крај на кариерата во фудбалот на Моџи, кој сега работи како писател.

„Ми беше срам да одам по улиците и размислував за многу работи, дури и за самоубиство. Како да бев на врвот на дрвото и сите од долу ме гаѓаа. Првите 10 дена беа страшни. ТВ-станици, радио-станици и весници постојано зборуваа за скандалот. Бев претставен како крадец, и се чувствував како цела куќа да ми беше срушена на мене“, вели Моџи.

Спорт

Црна Гора со минимална победа на гости во Бугарија

Објавено пред

Црногорската фудбалска репрезентација имаше одличен старт на квалификациите за Европското првенство во 2024, победувајќи на гости во Бугарија со 0:1 во првиот меч од групата Г.

dobivaj vesti na viber

Човек на одлука беше фудбалерот на Црвена звезда, Никола Крстовиќ, кој успеа да стрела во 70. минута по асистенција на Стеван Јоветиќ.

Трите поени може да бидат клучни за пласман во релативно лесната група Г, каде што уште се и Србија, Унгарија и Литванија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Евертон обвинети за прекршување на финансискиот ферплеј

Објавено пред

Премиерлигата отвори случај против Евертон за прекршувае на правилата за финансиски ферплеј (ФФП) минатата сезона. По истрагата на независната комисија, Евертон пријавиле вкупни загуби од 371.8 милиони фунти, период во кој според правилата на англиската лига им бил дозволена загуба од 105 милиони фунти.

dobivaj vesti na viber

Според „Гардијан“, Премиерлигата ја почнала истрагата по барање на извршниот директор на Лидс јунајтед, Ангус Кинир и претседателот на Барнли, Алан Пејс минатата сезонаа. По ова следуваше 10-месечна истрага, а сега на Евертон, кои и така се вклучени во борба за опстанок им се заканува финансиска казна, но и можно одземање на поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мото ГП: Милер со рекорд, Еспархаро по страотниот пад заврши во болница

Објавено пред

Австралиецот Џек Милер со својот КТМ стигна до изненадувачко прво место на вториот тренинг пред Португалското ГП, првата трка од Мото ГП сезона, во сесија во која Марк Маркез и многу други возачи ја завршија сесијата со падови, а Пол Еспархаро заврши во болница.

dobivaj vesti na viber

Возачот на ГасГас Тех3, Есперхаро ја загуби контролата на мотоциклот во 10-тиот круг удирајќи во бариерите. Според официјалните информации, тој има повреди на грбот и градите, но не се знае сериозноста на повредите.

Зад Милер, на второто место сесијата ја заврши Маверик Вињалес во Јамаха, додека трет беше актуелниот шампион, Франческо „Пеко“ Бањаја.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија46 минути

Затруениот битолчанец може да има последици, се проверува дали во кафулето испил детергент за садови наместо кисела вода

Во стабилна состојба е битолчанецот кој во кафуле побарал кисела вода, а се сомнева дека му донеле и испил детергент...

Македонија2 часа

Заврши инспекцискиот надзор во битолската болница: Петгодишната Јана примала глукоза, нема констатирани пропусти во лекувањето

Државниот санитарен и здравствен инспекторат изврши вонреден инспекциски надзор во ЈЗУ Клиничка болница „Д-р Трифун Пановски“ Битола, каде почина петгодишната...

Македонија6 часа

Апелација одлучи за „Плацови на Водно“: Мијалков ослободен од затвор, Груевски треба да издржи девет години

Апелациониот суд Скопје, постапувајќи по предметот познат како „Плацови на Водно“, по одржана јавна седница и разгледување на списите во...

Топ6 часа

(Видео) Запленети четири вреќи со марихуана вредни околу 100.000 евра, дилерите при бегство оштетиле полициско возило

Полицијата спречила транспорт на речиси 35 килограми дрога, а во врска со настанот уапсени се две лица од скопско Арачиново....

Македонија6 часа

Побарал кисела вода, а добил корозивно средство – битолчанец заврши со труење на Токсикологија

45-годишен битолчанец пред два дена завршил на скопската Клиника за токсикологија во лоша здравствена состојба. Пациентот, според првичните информации, тврдел...

Македонија7 часа

Мицкоски: Нема да се поместам ниту милиметар, ќе ги истрпам сите притисоци, овој парламент нема мандат да го менува Уставот

„Ќе продолжат, притисоците нема да престанат. Ако мислите дека ќе се откажат, нема да се откажат. Затоа што овие од...

Македонија10 часа

Задоцнета и селективна правда во случајот со „Маѓар телеком“, велат од „Транспаренси интернешнл“

Од „Транспаренси интернешнл“ гледаат задоцнета и селективна правда во случајот со „Маѓар телеком“. „Транспаренси интернешнл – Македонија“ од 2012 година...

Свет11 часа

Медведев: „Ќе одиме до Киев“

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, изјави дека ништо не може да се исклучи и дека, доколку...

Европа11 часа

Хил: Бомбардирањето на НАТО на Србија е дипломатски неуспех, граѓаните на Србија никогаш не треба да го заборават

Американскиот амбасадор Кристофер Хил го оцени бомбардирањето на НАТО на Србија како дипломатски неуспех, изрази сочувство до сите семејства на...

Свет11 часа

(Видео) Запалено градското собрание во Бордо на протестите против пензинската реформа во Франција

Градското собрание во францускиот град Бордо беше запалено на протестите што се одржуваат во целата земја против подигање на старосната...

Регион12 часа

На денешен ден почна бомбардирањето на Југославија од НАТО

Сирените се слушаа 78 дена, а вкупниот број на жртвите никогаш не е утврден. Се проценува дека во текот на...

Топ12 часа

(Видео) Огромен пожар во Истанбул: огнена стихија зафати хотел, две лица загинаа

Две лица загинаа, а уште две се повредени во пожар што рано утринава избувна во седумкатен хотел во Истанбул. Причината...

Свет12 часа

(Видео) Пожар во Русија: има опасност пламенот да се прошири на складиште со запалива течност

Пожар избувна во зградата на истражувачко-производствениот комплекс во градот Арамил, Русија, соопшти прес-службата на регионалната главна управа на Министерството за...

Свет13 часа

Турската парламентарна комисија го одобри влезот на Финска во НАТО

Комисијата за надворешни работи при турскиот парламент го одобри предлог-законот за членство на Финска во НАТО. Сега претстои предлог-законот да...

Спорт22 часа

Македонија се намачи, но ја победи Малта

Фудбалската репрезентација на Македонија ја совлада Малта со 2:1 на арената „Тодор Проески“ и со успех тргна во новите квалификации...

Македонија23 часа

Таткото на починато петгодишно девојче за последните моменти: Сакаа и втора инфузија да ѝ дадат, но кај ќе удреа со иглата крв избиваше

Стојче Христовски, таткото на починатото петгодишно девојче од битолско Кравари кое вчера почина во Клиничката болница во Битола откако прими...

Регион1 ден

48 кандидати за пратеници во Бугарија биле соработници на комунистичките тајни служби

48 кандидати за пратеници во Бугарија биле соработници на комунистичките тајни служби, пишуваат бугарските медиуми. Ова го покажуваат податоците на...

Топ1 ден

Учителка нападнала ученик во Гостивар

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против Л.И. (53) од Гостивар поради постоење основи на сомнение за...

Македонија1 ден

Почина шестгодишно девојче на инфузија во болницата во Битола, било примено со температура и повраќање

Шестгодишно девојче вчера почина во Клиничката болница Битола додека примало инфузија. Директорот на болницата, Александар Обедниковски, за „Макфакс“ вели дека...

Македонија1 ден

Мијалков доби конечна слобода за апсењето на Бошкоски, Апелација ја потврди пресудата

Апелациониот суд Скопје во интерес на јавноста и медиумите информира дека, постапувајќи по кривичниот предмет КЖ-274/22, во јавноста познат како...