Контакт

Спорт

Ексфудбалерот на Реал, Мецелдер обвинет за ширење детска порнографија!

Објавено пред

Германската репрезентација направи рација во домот на поранешниот дефанзивец на Реал Мадрид, Криштоф Мецелдер поради сомненија дека ширел детска порнографија, јавуваат германските медиуми.

Обвинителите во Хамбург потврдиле дека има истрага околу 38-годишниот Германец, како што прво јави весникот „Билд“. Мецелдер учествувал на курс за тренери во славната школа „Хенеф“, но обвинителите го конфискувале неговиот мобилен телефон и го придружувале до неговиот дом во Диселдорф, каде што извршиле претрес и одземале еден компјутер. Мецелдер, засега, не е уапсен.

Портпаролот на обвинителството објави дека „38-годишен Германец е обвинет за ширење на детска порнографија преку дигитални фотографии“. „Билд“ тври дека Мецелдер бил пријавен од една жена од Хамбург со која бил во врска и на која и покажал 15 фотографии со детска порнографија преку „Ватсап“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Питино се врати во Панатинаикос

Објавено пред

Познатиот американски тренер Рик Питино се врати на клупата на Панатинаикос. Питино минатата сезона ги предводеше „зелените“, а од Атина замина во јуни оваа година. Питино доаѓа на местото на Аргирис Педулакис, кој доби отказ откако ПАО испаднаа од Купот на Грција и доживеаја пораз од Алба во Атина, во Евролигата.

ПАО минатата сезона под палката на Питино го освоија Купот и шампионската титула во Грција. Неодамна Американецот договори соработка со Кошаркарскиот сојуз на Грција. Тој ќе ги предводи Грците во квалификациите за пласман на Олимписките игри во Токио.

Рик Питино 16 години го предводел универзитетот Луисвил, а осум години бил тренер на универзитетот Кентаки. Со двата универзитети ја освоил титулата во НЦАА-лигата. Во НБА-лигата работел во Њујорк никс и Бостон селтикс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мурињо во 2015 година: Никогаш не би го тренирал Тотенхем

Објавено пред

Тотенхем вчера се разделија со менаџерот Маурисио Покетино, а утрово клубот објави дека на неговото место доаѓа Жозе Мурињо.

Португалецот и претходно се поврзуваше со клубот од северен Лондон. Тој по речиси една година повторно ќе биде тренер во Премиер лигата. Мурињо лани, во декември, доби отказ во Манчестер Јунајтед. Во меѓувреме работеше како стручен коментатор.

Веднаш по објавата дека токму Мурињо ќе биде новиот тренер, англиските медиуми ја извадија изјавата што Португалецот ја дал во 2015 година, а која е поврзана со Тотенхем.

Мурињо во два мандати ги водел Челси, најпрвин од 2004 до 2007 година, потоа од 2013 до 2015 година.

Откако втор пат замина од Челси две години не водеше англиски тим, а Тотенхем имаа желба да го да биде тренер во клубот.

„Никогаш не би можел да го водам тотенхем, поремногу емотивно со поврзан со Челси и неговите навивачи“, изјавил во 2015 година Мурињо. Тогаш Тотенхем биле подготвени им платата обесштетување на Челси за нивниот тренер.

Мурињо со Челси три пати ја освоил Премиер лигата. Како стратег на Тотенхем против Челси ќе игра на 22 декември.

Прикажи повеќе...

Спорт

Жозе Мурињо е новиот тренер на Тотенхем

Објавено пред

Жозе Мурињо и официјално е новио менаџер на фудбалерите на Тотенхем, потврдија утрово од лондонскиот клуб. Договорот помеѓу двете страни е потпишан до крајот на сезоната 2022/2023.

Португалскиот тренер го наследи Маурисио Покетино кој вчера по пет и пол години го напушти клубот од северен Лондон.

„Возбуден сум што му се приклучив на клуб со толку голема традиција и со толку верни навивачи. Ме возбудува квалитетот на тимот и академијата. Ме привлече тоа што ќе можам да работам со тие играчи“, изјавил Мурињо.

Мурињо речиси една година беше без работа. Лани на 18 декември тој доби отказ во Манчестер Јунајтед. Тотенхем ќе му биде третиот клуб во Англија. Во два мандати го предводел Челси. Со „сините“ има освоено три титули во Премиер лигата (2005, 2006, 2015).

Тотенхем лошо играат оваа сезона, во првенството со само 14 поени се наоѓаат на 12 место на табелата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Судот не им додели времени пасоши на Камчев и Панделески

Кривичниот суд во Скопје информира дека судијата не ги прифатил барањата за издавање времени пасоши за осомничените во предметот „Империја”,...

Македонија2 часа

Русковска со порака до судија од Апелација: „Од гаќи ќе ве истресам, ако вие сте ја пуштиле Катица“

По најавата на обвинителката Вилма Русковска дека ќе покрене финансиска истрага против судиите од Апелација кои вчера донесоа одлука за...

Македонија3 часа

Горан Грујевски осуден на 1,5 година затвор

Судијката Елена Илиевска-Јосифовиќ го осуди на казна затвор во траење од една и пол година ексначалникот на петтата управа, Горан...

Македонија4 часа

Членови на Судски дојдоа во Апелација по најавата за истрага за судиите кои ја пуштија Јанева

Виолета Богојеска, Владе Богдановски и Шемседин Јусуфи, членовите на Судскиот совет, дојдоа и по еден час си заминаа од Апелацискиот...

Македонија4 часа

Заев за „Њујорк тајмс“ го коментираше француското вето: „Тоа ме уништи психолошки“

По одложувањето на почетокот на пристапните преговори со ЕУ, премиерот Зоран Заев во интервју за  весникот „Њујорк тајмс“ раскажа дека француското...

Македонија4 часа

Гастро го демантира адвокатот на Боки 13: Во понеделникот му беше закажан преглед, но тој не беше донесен

ЈЗУ Универзитетска клиника за гастроенетрохепатологија ги демантира тврдењата на адвокатот на Бојан Јовановски изнесени во некои медиуми дека не сакале...

Наука5 часа

Таинствена компанија ослободи досега невиден потенцијал на сончевата енергија

Таинствена стартап-компанија, која е поддржна од Бил Гејтс, направи неверојатен пробив во областа на сончевата енергија што може да помогне...

Економија5 часа

Ангеловска за ММФ: Оваа институција е претпазлива со заклучоците, но нема негативни коментари

Државата има максимална флексибилност, секогаш можеме да направиме ребаланс, да интервенираме со средства, ликвидноста на државата е голема. Народната банка...

Европа6 часа

Пронајдени 25 слепи патници на брод во Холандија

Во контејнер замрзнувач на брод кој од Холандија тргнал кон Велика Британија пронајдени се 25 слепи патници, соопшти холандската организација...

Свет6 часа

НАТО проширува операции и во вселената

НАТО ги проширува своите операции во вселената, петта оперативна зона, по копното, морето, воздухот и неодамна и сајбер-просторот, велат извори...

Македонија6 часа

Димитров во Брисел на состанок со сојузниците од НАТО

На покана на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска во Брисел ќе учествува...

Регион18 часа

Мигрант силувал две студентки во Љубљана

Триесет и осумгодишен државјанин на Мароко е уапсен под сомнение дека силувал две студентки во Љубљана. Како што пренесуваат локалните...

Македонија19 часа

Хрватска го поддржува писмото за Северна Македонија, но нема да го потпише

Хрватска го поддржува писмото кое во врска со Северна Македонија и Албанија на Европската комисија ѝ го испратија министрите за...

Европа20 часа

Членките на ЕУ поделени за предлогот на Франција

Земјите членки на Европската Унија се поделени за предлогот на Франција, некои од нив изразиле поддршка, а други се воздржани...

Македонија21 час

(Видео) Катица Јанева спроведена во домашен притвор

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, од затворот во Шуто Оризари беше спроведена во домашен притвор во стан во Скопје кога...

Македонија23 часа

(Видео) Мицкоски: Најавеното покачување на пензиите е лажно ветување на Заев

Владата на СДСМ и Зоран Заев не ги зголемија пензиите 700 денари, туку, напротив, ги намалија 400 денари, изјави на...

Свет1 ден

Шведска ја прекина истрагата за силување против Асанж

Шведското обвинителство ја отфрли истрагата поради обвинение за силување против основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, покренато уште во 2010 година....

Македонија1 ден

Екоактивистите ќе протестираат итно да се одземе концесијата од „Еуромакс ресурсис“

Се ближи датумот кога оваа влада нема да може да донесува и спроведува одлуки, а Министерството за економија сè уште...

Македонија1 ден

(Видео) Дуковски: На Боки 13 не му работи бубрегот и мокри крв

Адвокатот на обвинетиот Бојан Јовановски, Сашко Дуковски, на наменска прес-конференција за јавноста рече дека е загрижен поради здравствената состојба на...

Топ1 ден

(Видео) Во камион пронајдени над 100 килограми марихуана, приведен маж од Валандовско

Граничната полиција на преминот Табановце ноќеска во камион со приколка со бугарски регистарски ознаки пронајде 100 килограми марихуана. Приведен е...

Досие