Контакт

Спорт

Ексрепрезентативец на Колумбија екстрадиран во САД

Објавено пред

Поранешниот колумбиски репрезентативец и ексфудбалер на Саутемптон, Џон Виафара е екстрадиран во САД поради обвиненија за шверцување на кокаин во САД.

41-годишниот Виафара беше уапсен во март во Колумбија, откако обвинителите во Тексас објавија дека тој е дел од криминална мрежа која носела кокаин во САД. Поранешниот фудбалер од средниот ред, кој играше за неколку колумбиски клубови, но и во англиските Портсмут и Саутемптон и шпанскиот Реал Сосиедад, во четвртокот наутро бил пренесен во САД. Тој беше дел од репрезентацијата на Колумбија која настапуваше на Копа Америка во 2004 и 2007 година.

Според американските обвинители тој се обидел да организира пренесување на над пет килограм кокаин во САД. Тој е вториот поранешен колумбиски фудбалер кој е обвинет за шверцување кокаин, откако Диего Леон Осорио беше осуден за исто обвинение.

Спорт

„Чеканите“ за малку до чудо на „Енфилд“, но Ливерпул цврсто чекори (видео)

Објавено пред

Вест хем до 68. минута на „Енфилд“ беа на чекор до сензационален резултат, водејќи со 2:1 над Ливерпул, пред „црвените“ да се соземат и да направат пресврт за 3:2 триумф за уште еден чекор кон првата титула од Премиер лигата по 30 години пауза.

Дека ќе биде интересно во последниот дуел од 27. коло во Премиер лигата, „чеканите“ најавија уште во 12.  минута – иако само три минути претходно Георгино Вајналдум ги донесе Ливерпул во водство, Вест хем израмни преку Иса Диоп. Овој резултат беше активен до 54. минута, кога Пабло Форналс донесе неочекувано 1:2 водство за тимот под водство на Дејвид Мојс.

Во 68. минута од мечот, Ливерпул, конечно, израмни Мохамед Салах, за во 81. минута, Садио Мане да го комплетира пресвртот за 3:2 водство на „црвените“. Сане во 88. минута уште еднаш ја смести топката во гол, но овојпат тој беше поништен поради офсајд.

На крајот, Ливерпул стигна до својот 26. триумф за да ја врати предноста пред Манчестер сити на 22 поени, додека Вест хем сега се во зоната за испаѓање, на 18. место со 24 поени, еден помалку од Астон вила.

Прикажи повеќе...

Спорт

Интер-Лудогорец и официјално без публика

Објавено пред

Реваншот на Интер против бугарски Лудогорец во Лига Европа ќе се оддржи без публика на „Сан Сиро“, потврди УЕФА, откако во северна Италија последните денови имаше голем број на случаи на заболени од корона вирусот.

Мечот на Интер против Сампдорија, кој требаше да се игра вчера, заедно со уште четири меча од Серија А беа откажани поради истата причина, а сега во четврток, Интер нема да може да смета на својата верна публика за дуелот со Лудогорец.

Мечот стартува во четврто во 21 часот, а Интер има удобна предност од 2:0 од првиот меч.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ванеса Брајант ја тужи хеликоптерската компанија за трагичната несреќа

Објавено пред

Ванеса Брајант поднела тужба против хеликоптерската компанија „Ајланд експрес хеликоптерс“ барајќи економска и казнена отштета по смртта на нејзиниот сопруг, НБА легендата Коби Брајант и нивната 13-годишна ќерка Џана, објавува „Лос Анџелес тајмс“.

Коби и Џана загинаа заедно со шест други патници и пилотот Ара Зобајан во хеликоптерска несреќа во Калабасас, Калифорнија минатиот месец.

„’Ајланд експрес хеликоптерс’ ја прекршил својата обврска и со небрежност ја предизвикал хеликоптерската несреќа. Главнат причина е небрежното однесување на Зобајан за кое е одговорна компанијата“, се вели во тужбата.

Пилотот Зобајан бил дисциплиниран во 2015 година за прекршување на американските федерални правила за лет. При падот на хеликоптерот имало густа магла која предизвикала полицијата во Лос Анџелес да ги приземји своите хеликоптери, а првичната истрага потврди дека немало откажување на моторот на хеликоптерот, и додаде дека во леталото немало систем за забележување на теренот, кој е препорачан од властите во Калифорнија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет5 часа

Паника од коронавирусот, Италијанците ги испразнија супермаркетите

Во напад на паника поради коронавирусот Италијанците ги испразнија супермаркетите, а фотографиите на празни полици што ги објавија медиумите се...

Македонија7 часа

Поради ужасните услови за живеење во Битола, Лука се враќа во Скопската зоолошка градина

Социјалните мрежи денеска беа преплавени од фотографии од тажното мајмунче Лука, сместено во валкан кафез во битолската Зоолошка градина, без...

Свет10 часа

Автомобил удри во карневалска поворка – 15 лица повредени во Германија

Полицијата уапси возач кој со сребрен караван се забил во карневалска поворка во Германија, пpи што се повредени 15 лица....

Европа10 часа

Бројот на починати од коронавирус во Италија се зголеми на седум лица

Во Италија почина и седмото лице од коронавирус. Станува збор за 80-годишен маж, кој претходно бил хоспитализиран, пренесоа локалните медиуми....

Македонија12 часа

(Видео) Мицкоски: Заев бил премиер, судија и обвинител, утре протест против главата на Рекетот

Вчера бевме сведоци на болната вистина како Зоран Заев владее со Македонија и зошто државата е на дното, а тоа...

Македонија12 часа

Филипче апелира граѓаните да ги откажат патувањата во Италија

По петте смртни случаи од коронавирус во Италија, министерот за здравство, Венко Филипче, апелира граѓаните да ги одложат сите патувања...

Свет14 часа

Шведска – земја во која пратениците немаат привилегии, дури и кафето го плаќаат од својот џеб

Народните избраници во Шведска имаат право на канцелариски простор од седум квадратни метри, мали станови за службени лица и строги...

Македонија14 часа

Филипче најави засилени контроли на аеродромите и границите поради ширење на коронавирусот во Италија

Поради новонастаната состојба со коронавирусот и проширувањето на вирусот во областите Ломбардија, Венето и Емилија-Ромања во Италија, утрово министерот за...

Економија14 часа

Поскапуваат горивата

Горивата од ноќеска на полноќ ќе поскапат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Цените на...

Македонија14 часа

Притвореничка од истражниот затвор каде што е Ангела ќе сведочи за убиството на Пино

На денешното рочиште за убиството на Пино Секондо сведочеше жената на која обвинетите првично ѝ признале дека сториле убиство. Адвокатката...

Топ16 часа

Двајца скопјани повредени од огнено оружје во Бутел

Доцна синоќа во 00:21 часот во СВР Скопје било пријавено дека на улицата Ферид Бајрам во Бутел биле слушнати истрели...

Европа16 часа

(Видео) Полиците во повеќе италијански маркети се целосно празни, луѓето се подготвуваат за епидемија

Во неколку помали места во италијанските региони Ломбардија и Венето, со население од околу 50.000 луѓе, од вчера на сила...

Европа16 часа

Четврта жртва на коронавирусот во Италија

Бројот на жртви од коронавирусот во Италија се искачи на четири, а бројот на заразени надмина 150. Според статистиката, во...

Свет18 часа

Сандерс: Ако треба би ја нападнал Кина

Фаворитот на партиските избори на американската Демократска партија за кандидат за претседател на САД, Берни Сандерс, воено би интервенирал против...

Свет18 часа

Нови 150 починати од коронавирусот во Кина

Кина денеска соопшти дека има нови 150 нови смртни случаи во епидемијата на коронавирусот, што е нов дневен рекорд откако...

Европа1 ден

Италија е трета земја во светот по бројот на заразени од коронавирус

Бројот на заразени со коронавирус во Италија значително се зголеми во последните три дена. До денеска се потврдени 152 случаи,...

Свет1 ден

Трет патник од бродот во Јапонија почина од коронавирус

Трет патник од крузерот „Дајмонд принцес“ во Јапонија почина од коронавирусот, објави денеска јапонското Министерство за здравство. 80-годишниот јапонски државјанин...

Европа1 ден

Десет градови во Италија во изолација поради коронавирусот

Десет италијански градови, претежно во Ломбардија, се ставени во изолација откако вчера беа потврдени два смртни случаи и речиси 80...

Македонија1 ден

Четворица пациенти по инцидентот во Романовце се во животна опасност

Во текот на денешниот ден во Клиничкиот центар во Скопје примени се седум пациенти со изгореници, повредени од експлозија на...

Топ2 дена

Три деца загинаа а шест луѓе се повредени во експлозија на плинска боца во куќа во Романовце

Три малолетни деца на возраст од 8, 9 и 11 години утрово загинаа во експлозија на плинска боца во семејна...

Досие