Контакт

Спорт

Елиминациите на Циципас и Квитова го одбележаа првиот ден на Вимблдон

Објавено пред

Најголемото изненадување на првиот ден на тенискиот грен слем Вимблдон секако е елиминацијата на Стефанос Циципас од американскиот тенисер Френсис Таифоу, со 6-4 6-4 и 6-3.

Првиот носител на турнирот Новак Ѓоковиќ со загубен сет го реши прашањето на победникот против Британецот, Џек Дрејпер, 4-6 6-1 6-2 и 6-2.

За уште едно изнандување на „англиската трева“ се покрижи Мартон Фучович кој го елиминираше 19-тиот носител Италијанецот, Јаник Синер, со 5-7 6-3 7-5 и 6-3.

Рајли Опелка на турнирот дојде како 27. носител, а поразен е од Доминик Кепфер кој е 62. Светски тенисер, и тоа во три сета, со 6-4 7-6 и 6-2.

Андреј Рубљов помина во следно коло откако го победи Федерико Делбонис со 4-6 6-4 6-1 и 6-2.

Следна фаза обезбеди и Роберто Баутиста Агут. Тој беше поуспешен во дуелот со Џон Милман, 6-2 3-6 6-3 и 7-6.

На женскиот дел од турнирот, заврши настапот за двојната шампионка на Вимблдон, Петра Квитова. Таа загуби во два сета (6-3 и 6-4) од Американката Слоун Стивенс.

Ова се вчерашните резултати на женскиот дел од Вимблдон:

Сабаленка – Никулеску 6-1 6-4
Дејвис – Бариџ 6-2 6-1
Мугуруза – Феро 6-0 6-1
Киз – Свон 6-3 6-4
Патинама Керкове – Кузњецова 6-3 6-3
Осорио – Калинскаја 1-6 6-0 6-4
Александрова – Зигмунд 6-1 6-3
Кенин – Ванг 6-4 6-2
Свјонтек – Кси 6-4 6-4
Бегу – Волунетс 6-4 7-5
Ен – Вотсон 2-6 7-6 8-6
Младеновиќ – Рибакина 4-6 0-6©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Иранскиот Меси се сели во Баер Леверкузен

Објавено пред

Сардар Азмун со прекар „Иранскиот Меси“, кариерата ќе ја продолжи во германската Бундеслига. Трката за потписот на Азмун ја доби Баер Леверкузен, објави новинарот Фабрицио Романо.

„Фармацевтите“, на Зенит, за трансферот на Азмун понудиле 18 милиони евра. Баер во трката за Азмун ја победи Рома.

Романо, чии најави за трансфери секогаш се точни, тврди дека Иранецот во наредните денови ќе го потпише договорот.

Азмун, три и пол години го носи дресот на Зенит. За рускиот шампион одигра 84 натпревари, постигна 54 гола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Словенија ја декласира и Јапонија

Објавено пред

Кошаркарите на Словенија забележаа уште една убедлива победа на Олимписките игри. Лука Дончиќ и колегите, во второот коло ја декласираа Јапонија со 116:81.

Дончиќ ја предводеше Словенија со 25 поени и по седум скокови и асистенции. Добар дел од второто полувреме тој го мина на купата, откако влезе во проблеми со лиќните грешки.

Поен помалку за Словенија реализираше Зоран Драгиќ.

На спротивната страна се истакна Руи Хачимура со 34 поени.

Словенија е на чело на Ц-групата. Во наредното коло против Шпанија ќе игра за првото место во групата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сигурни победи за Шпанија и Холандија

Објавено пред

Ракометарките на Шпанија и Холандија забележаа победи на олимпискиот турнир во Токио.

Шпанија славеше во дуелот со Бразил 27:23 и направи голем чекор кон пласман во четврт-финалето. Предноста Шпанките ја обезбедија во првиот дел (14:10), која потоа со добра игра успеаја да ја задржат.

Пења постигна седум, а Лопез пет гола за Шпанија. Бразилката Де Паула со осум гола беше најефикасна на натпреварот.

Холандија убедливо славеше во дуелот со Ангола 37:28. Холандија со оваа победа обезбеди место во четврт-финалето.

Ветеринг постигна осум, а Абинг шест гола за Холанѓанките. Осум гола за Ангола мечот го заврши со осум гола.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет11 минута

Најголемата австралиска сојузна држава пријави рекорден број на новозаразени

Австралиската сојузна држава Нов Јужен Велс пријави најголем дневен број луѓе заразени со коронавирус, само еден ден откако карантинот во...

Свет32 минути

(Видео) Земјотрес со јачина од 8 степени по Рихтер ја погоди Алјаска, издадено предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 8,2 степени според Рихтер се случи во близина на Алјаска, а издадено е предупредување за цунами...

Македонија2 часа

Заев, Вучиќ и Рама на Економски форум во Скопје

Денеска во Скопје ќе се одржи Економски форум за регионална соработка на кој се очекува да учествуваат над 300 компании...

Македонија17 часа

Нови 47 лица заразени од коронавирус, во Македонија активни 359 случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.593 тестирања, а регистрирани се 47 нови случаи на...

Македонија17 часа

Груевски ќе развива бизнис во Унгарија, на 15 јули регистрирал фирма со широк опсег на дејности

Поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, регистрирал фирма со широка деловна активност во гратче во близина на Будимпешта, три години по...

Топ18 часа

(Видео) Полицаец бил дел од скопска банда за шверц на дрога и оружје, користеле и блиндирано возило

По повеќемесечно криминалистичко истражување, денеска Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал во координација со Единицата за специјални полициски операции...

Свет19 часа

Кинезите бараат СЗО да испита дали коронавирусот настанал во Америка

Повеќе од 15 милиони корисници во Кина потпишаа онлајн петиција за истрага на лабораторијата „Форт Детрик“ во Соединетите Американски Држави...

Домашен23 часа

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за среброто на Олимписките игри

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за освоениот сребрен медал во дисциплината теквондо...

Македонија24 часа

Заев и Тачи договорија соработка за локалните избори

Лидерите на СДСМ и на ДПА, Зоран Заев и Мендух Тачи, договорија соработка за локалните избори. Заев соопшти дека СДСМ...

Македонија1 ден

Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од работа, владата со препораки за заштита од топлотниот бран

Владата издаде препораки како заштита на населението од топлотниот бран и од денеска-среда до недела (29.07-01.08.2021 година) се препорачува: ослободување...

Свет1 ден

Бајден: Mаските и вакцините најдобра заштита од делта-сојот

Американскиот претседател Џо Бајден истакна дека носењето заштитни маски и вакцинирањето во области во кои доминира делта-сојот на коронавирус се...

Македонија2 дена

Maкедонците сè уште се вакцинираат на белградскиот саем

Македонските граѓани и понатаму се вакцинираат на белградскиот саем. „Меѓу 300 и 500 граѓани се вакцинираат дневно на саемот во...

Македонија2 дена

Напад врз новинар ќе се смета како напад врз службено лице, се воведува и кривично дело демнење

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, објави дека во Владата поминале измените на Кривичниот законик, со кои заштитата на медиумските работници...

Македонија2 дена

Заев по повод 20 години од Рамковниот договор: Успешна историја благодарение на партнерите ЕУ, САД и НАТО

Владата денеска одржа тематска седница посветена на 20-годишнината од Охридскиот рамковен договор. Во своето обраќање на седницата премиерот Заев потенцира...

Македонија2 дена

Дејан Георгиевски ѝ донесе олимписко сребро на Македонија

Дејан Геoргиевски го прекина 20-годишниот пост на Македонија и од Олимписки игри ќе го донесе досега најблескавиот медал во 30-годишната...

Топ2 дена

Тетовец лажно се претставувал како лекар, измамил повозрасен охриѓанец и добил 40.000 денари

45-годишен тетовец лажно се претставувал како лекар и на тој начин измамил повозрасен жител од Охрид од кого добил 40.000...

Македонија2 дена

Регистрирани 39 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.839 тестирања, а регистрирани се 39 нови случаи на...

Македонија2 дена

Заев: 17 октомври е датумот за локалните избори

И покрај дилемите за тоа дали кампањата за локалните избори ќе се поклопи со претстојниот попис, премиерот Зоран Заев денеска...

Европа2 дена

(Видео) Силна експлозија го потресе Леверкузен: Жителите добиле предупредување за екстремна опасност

Силна експлозија ги потресе куќите во германскиот град Леверкузен. Снимките од социјалните мрежи покажуваат како се крева огромен облак од...

Македонија2 дена

Само 0,02 отсто од вакцинираните со две дози во Македонија заболеле од коронавирус

Вкупно 92 лица од 330.000 кои се ревакцинирани заболеле со коронавирус, објави министерот за здравство, Венко Филипче. Ова, додаде тој,...

Досие