Контакт

Спорт

Елмас со два гола ги „крена“ Наполи пред Лестер!

Објавено пред

Елиф Елмас постигна два гола, а неговите Наполи стигнаа до интересна 3:2 победа над Лестер за да го поминат премиерлигашот на второто место во групата Ц од Лига Европа, за да обезбедат бараж во второрангираното европско натпреварување, и да ги пратат „лисиците“ во плејоф за опстанок во Конференциската лига на УЕФА.

Победата на Наполи не беше доволна за првото место, бидејќи и покрај подобрата гол-разлика од Спартак Москва, рускиот тим го осигура првото место поради подобар меѓусебен однос со италијанскиот клуб.

На дождот во Неапол, Адам Унас уште во 4. минута им донесе водство на домаќините, пред Елмас да го постигне својот прв гол во 24. минута. Ветеранот Џони Еванс во 27. минута намали на 1:2, а Лестер израмнија преку Кирнан Дузбјури-Хол. Сепак, во тимот на Лучано Спалети беше Елмас, кој во 53. минута постигна уште еден гол, доволен за победа.

Во другите групи немаше изненадувања – Лион го потврди првото место пред Ренџерс по 1:1 ремито во групата А, Монако се први во групата Б пред Реал Сосиедад, а Ајнтрахт беа први во групата Ц пред Олимпијакос.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

ЛИГА ЕВРОПА, 6.КОЛО

ГРУПА А

Лион – Ренџерс 1:1

Спарта Прага – Брондби 2:0

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-10908-37725”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Б

Реал Сосиедад – ПСВ Ајндховен 2:0

Штурм Грац – Монако 1:1

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-10911-37725”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Ц

Легија Варшава – Спартак Москва 0:1

Наполи – Лестер 3:2

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-10912-37725”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Д

Антверпен – Олимпијакос 1:0

Фенербахче – Ајнтрахт Франкфурт 1:1

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-10913-37725”));

Standings provided by SofaScore LiveScoreСпорт

На Интер му беа потребни продолженија да го елиминира Емполи

Објавено пред

Интер прво успеа да се спаси од неочекуван пораз од Емполи со гол во 91. минута, за во продолженијата да го совлада жилавиот ривал со 3:2 и да се пласира во четврт-финалето на Копа Италија.

Мечот започна со брза замена за тимот на Симоне Инзаги, откако Хоакин Кореа се повреди, а на неговото место влезе Алексис Санчез во 5. минута. Само седум минути подоцна, Чилеанецот и покрај тоа што беше еден од најниските фудбалери на теренот постигна гол со глава за 1:0.

Недим Бајрами успеа да израмни за Емполи во 61. минута, пред Кутроне, со помош на голманот на Интер, Андреј Раду ја смести топката во голот. Кога изгледаше дека гостите од Емилија стигнаа до славна победа, Андреа Ранокија во 91. минута по асистенција на Един Џеко израмни на 2:2. Во продолженијата, замената Стефано Сенси, фудбалер кој се верува дека ќе замине на позајмица во Сампдорија до крајот на зимскиот преоден рок, во 104. минута ја потврди победата на „нераѕурите“

Интер во четврт-финалето ќе игра со подобриот од мечот помеѓу Рома и второлигашот Лече.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јунајтед со победа кај Брентфорд за кревање на самодовербата

Објавено пред

Со три гола во второто полувреме, Манчестер јунајтед победи со 3:1 во првото лигашко гостување на „Комјунити стадионот“ од 1947 година против новиот премиерлигаш Брентфорд, за кревање на самодовербата по разочарувачкиот домашен пораз од Вулверхемптон.

Во првите 45 минути, Јунајтед, со Кристијано Роналдо во стартниот тим, направија неколку шанси, но исто така имаа среќа што го имаа Давид де Хеа на голот. Тинејџерот Ентони Еланга, кој вторпат добива шанса да биде стартер за тимот на Ралф Рангник, во 55. минута убаво се снајде пред голот на домаќините по асистенцијата на Фред за водство на „ѓаволите“, пред Мејсон Гринвуд да зголеми на 2:0 во 62. минута откако поголемиот дел од работата го заврши португалското дуо Роналдо-Бруно Фернандеш.

Маркус Рашфорд, веднаш по влегувањето во игра, во 77. минута ја прекина својата серија без гол во Премиерлигата од октомври, за 0:3, пред Ајван Тони да намали на 3:1 во 85. минута од мечот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сосиедад го исфрли Атлетико од Купот на Шпанија

Објавено пред

Реал Сосиедад го исфрли актуелниот шпански шампион, Атлетико Мадрид во осминафиналето на Копа дел Реј со 2:0 победа, продолжувајќи ја неимпресивната форма на тимот на Диего Симеоне.

Во Сан Себастијан, Сосиедад дојде до водство во 33. минута преку Аднан Јанузај, додека победата ја обезбеди Норвежанецот Александер Сорлот на почетокот на второто полувреме.

Со лошата форма во Ла лига, „рохибланкос“ сега имаат само една победа во последните шест меча во сите натпреварувања.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

Регистрирани 2.051 нов случај на коронавирус, починаа 14 лица

Во последните 24 часа направени се 6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на Ковид-19: Скопје – 1.027, Битола...

Македонија13 часа

„Спијте мирно, нема да ни го земат Банско“, рече Борисов по посетата на Петков

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов рече дека по вчерашната посета на бугарскиот премиер Кирил Петков на Скопје спиел мирно, бидејќи...

Македонија16 часа

Петков по посетата во Скопје: Постигнавме огромен успех

Вчерашната посета на Скопје беше огромен успех, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков пред новинарите во Народното собрание. „Од една страна...

Македонија16 часа

Горан Николовски го фати светиот крст во Скопје

Светиот крст кој беше положен во водите на реката Вардар во Скопје, годинава заврши во рацете на Горан Николовски. Точно...

Македонија17 часа

(Видео) Мицкоски: СДСМ да не ја продолжува агонијата и да одиме на избори

“Позади нас е една прилично тешка и предизвикувачка година. Година во која што имавме голем предизвик пред се со КОВИД...

Свет19 часа

Генералниот секретар на СЗО предупредува: Пандемијата не е ни блиску до крајот

Генералниот директор на Светската здравствена организација ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронарниот вирус „не е ни блиску до...

Македонија20 часа

Германија, Финска и Хонг Конг со нови Ковид протоколи за македонските државјани

Заради ситуацијата со Ковид 19- пандемијата, Сојузна Република Германија ја врати Република Северна Македонија на листата на ризични земји. Со...

Македонија1 ден

Рекордни 2.269 нови случаи на коронавирус во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.038 тестови, а регистрирани се 2.269...

Македонија1 ден

Учебната година ќе заврши на 10 јуни и покрај одложеното второ полугодие

Владата најави измена на наставните програми со цел учебната година да заврши стандардно на 10 јуни, и покрај тоа што...

Македонија2 дена

(Видео) Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, порача Пендаровски на средбата со бугарскиот премиер

Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, со цел засилување на добрососедските односи и политичкиот дијалог за почувствителните прашања....

Македонија2 дена

Рот: Бугарија да го признае македонското малцинство, како што Македонија го признава бугарското

Германски пратеник во Бундестагот и поранешен министер на Германија за Европа, Михаел Рот, ја поздрави денешната посета на Македонија на...

Македонија2 дена

Гаврил Бубевски избран за нов претседател на скопското Јавно обвинителство

Некогашниот специјален јавен обвинител, Гаврил Бубевски, стана шеф на скопското Јавно обвинителство, а неговиот колега од СЈО, Стевчо Донев, е...

Македонија2 дена

Бугарија го прифати краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше

Бугарија прифатила да го користи краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше. Премиерот Димитар Ковачевски вели дека ова е...

Европа2 дена

Европскиот парламент доби нов претседател

Европскиот парламент доби нов претседател. Роберта Мецола е избрана за наследник на Дејвид Сасоли за претседател на Европскиот парламент освојувајќи...

Македонија2 дена

Со сертификат за вакцинација или прележана болест Македонците ќе може да влезат во Бугарија

Од 20 јануари македонските државјани ќе може да влезат во Бугарија. По интензивната комуникација меѓу министерствата за надворешни работи на...

Свет2 дена

Тонга по ерупцијата и цунамито – поплавени острови, земјата и дрвјата покриени со пепел

Првите фотографии по ерупцијата на вулканот кај Тонга и цунамито што ги погоди островите во тој архипелаг ги прикажуваат земјата...

Македонија2 дена

(Видео) Зголемениот водостој на кејот на реката Вардар ги вознемири жителите на Аеродром

По телефонска дојава од страна на граѓани на 195, а и до директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, дека во општина...

Македонија2 дена

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Владата на Република Северна Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот...

Македонија2 дена

Владата на првата седница ги именува замениците на Ковачевски

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата прва конститутивна седница, со која претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. На седницата...

Македонија3 дена

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Досие