Контакт

Спорт

Елмас утре на лекарски прегледи во Наполи

Објавено пред

Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас кариерата ќе ја продолжи во Наполи. Трансферот ќе изнесува 16 милиони евра, плус дополнителни бонуси. 19 годишниот утре траба да ги мине лекарските прегледи по што ќе сатане вториот Македонец, по Горан Панде, што ќе игра за Наполи.

Еламс летото се поврзуваше со неколку клуба, а од пред десет дена стана актуелен неговиот трансфер во Наполи.

Фенербахче, клуб чии дрес Елмас го носеше од 2017 година, денес потврди дека Елмас не е меѓу патниците што ќе патуваат на подготовките во Австрија.

Нешто подоцна Елмас се појавил во клубот и се збогувал со соиграчите.

Инаку трансферот малку го „кочеше“ продажбата на Марко Рог. Откако Наполи објавија дека тој ќе замине во Каљари за 15 милиони евра, се отвори патото за Елмас.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кенин против Барти во полу-финалето на АО

Објавено пред

Американката Софија Кенин и Австрлијката Ешли Барти ја формираа првата полу-финална двојка на Австралија опен.

Кенин, во пресметката на тенисерките кои прв пат играа четврт-финале на некој грен-слем турнир, во два сета ја победи Онс Жабер од Тунис. Американката двата сета ги доби со резултат 6/4.

По два одиграни сета пласман во полу-финалето избори и Ешли Барти. Таа е првата Австралијска што ќе игра во полу-финалето по пауза од 36 години.

Барти со 7/6, 6/2 го доби дуелот со Петра Квитова од Чешка. Тенисерката од Австралија и се реваншираше на Квитова за поразот од минатата сезона на турнирот во Мелбурн.

Утре ќе се одиграат преостанатите две четврт-финалиња кај дамите. За полу-финале ќе се борат Симона Халеп и Анет Контавејт, односно Гарбиња Мугуруса и Анастасија Пављученкова.

Прикажи повеќе...

Спорт

Претседателот на Барса го најавил трансферот на Родриго

Објавено пред

Барселона до крајот на преодниот рок ќе мора да донесе замена за повредениот Луис Суарез. Шпанските медуми тврдат дека пред трансфер на „Ноу Камп“ е напаѓачот на Валенсија Родриго Морено.

Интересот на клубот за натурализираниот Бразилец го потврдил и првиот човек на клубот Џозеп Мариа Бартомеу.

„Нема да зборуваме за фудбалери од другите кубови, но името на Родриго се наоѓа на спискот кај тренерот“.

Шпанската спортска јавност била силно заинтересирана да види како Родриго ќе се снајде во новата Барса под водство на Кике Сетиен, а она што е интригантно во овој трансфер (доколку се случи) е што напаѓачот е дете на Реал Мадрид.

Доколку Барселона сака да го реализира трансферот на Родриго ќе мора на Валенсија да и плати 60 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Историски пресврт на Сакраменто во Минеаполис, Гордон ја торпедираше Јута (Видео)

Објавено пред

Кошаркарите на Сакраменто Кингс со неверојатен пресврт, кој долго ќе се прераскажува, славеа во Минесота, против Тимбервулвс со 133:129.

Кингс на две и пол минути до крајот на мечот имаа негатива од 17 поени, сепак успеаја да ја стигнат предноста на противниците, а потоа и да победат во дополнителните пет минути. Кингс во еден период од третата четвртина имаа негатива и од 27 поени.

Играчите на Сакраменто со нестварна серија на 30 секунди до крајот се доближија на негатива од три поени. Нападот на Минесота не успе да го реализира Ендру Вигинс.

Диерон Фокс од линијата за слободни фрлања на 4,7 секунди до крајот го погоди првото, а намерно го промаши второто слободно, но успеа да фати офанзивен скок и да поентира за продолженија.

Во дополнителните пет минути Кингс беа подобри во пенал завршницата.

Бади Хилд постигна најмногу шоени на мечот 42. Покрај него кај Кингс се истакнаа Диерон Фокс со 22 поени, односно Немања Бјелица со 20 поени, девет скока, осум асистенции, три блокади и две украдени топки.

Вигинс на спротивната страна постигна 36 поени, на кои придодаде девет скока и осум асистенции.

Најмногу поени изминатата ноќ постигна бекот на Хјустон Рокетс, Ерик Гордон. Тој со 50 поени го предводеше својот тим до победата во Солт Лејк Сити, против Јута Џез 126:117.

Гордон во отсуство на Џејмс Харден, Гордон го одигра најдобриот меч во кариерата. До овој меч најмногу поени постигнал пред 11 години, кога на Детрот им испорачал 41 поен.

Одлични партии кај Јута пружија Донован Мичел кој постигна 36 поени, односно Бојан Богадановиќ кој реализира 30 поени.

Поразот од Хјустон е трет за Јута на последните 22 натпревари.

Резултати:

Детроит-Кливленд 100:115
Мајами-Орлансо 113:92
Чикаго-Сан Антонио 110:109
Оклахома-Далас 97:107

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

Чулев: Спасовски последниот ден делел решенија и во 12 навечер

Само во последните две години МВР потрошило над 4 милиони евра за судски постапки од вработени кои тужеле главно за...

Македонија24 минути

Филипче: Состојбата е под контрола, нема причина за паника за коронавирус во нашата држава

Состојбата е целосно под контрола, во овој момент нема ниту една причина за некаков ризик или паника за коронавирус во...

Македонија1 час

(Видео) Возачот на „Дурмо турс“ не спиел, но нешто друго го деконцентрирало

На денешното рочиште за автобуската несреќа кај Ласкарци имаше вкрстено испрашување на вештакот Драган Аксентиев. „Возачот презел дејство, но немал...

Македонија2 часа

Рустеми: Јанева бараше да се утврди штетата во „Поштенска банка“ и да се затвори истрагата

Обвинителот Бурим Рустеми од поранешното СЈО сведочеше денеска пред судот за случајот „Рекет“ каде обвинети се Бојан Јовановски и ексшефицата...

Топ2 часа

Се судрија автобус и автомобил на автопатот Куманово-Табановце, дваесетина луѓе повредени

Дваесет и едно лице се тешко повредени во сообраќајна несреќа што синоќа се случила на автопатот Куманово-Граничен премин Табановце, помеѓу...

Култура2 часа

Тимот на „Медена земја“ на настан пред „оскарите“ во друштво со големите холивудски ѕвезди

Тимот на „Медена земја“ беше дел од настан во театарот „Долби“ во Холивуд организиран од американската Академија за филмски уметности и...

Свет3 часа

Откриено што се случувало во хеликоптерот на Брајант во последните моменти пред несреќата

Кошаркарската легенда Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во неделата наутро по локално време откако леталото во кое беше ѕвездата...

Свет4 часа

Трамп денеска ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека денеска ќе го претстави мировниот план за Блискиот Исток, кој претходно го најави како...

Свет5 часа

Во Германија потврден прв случај на коронавирусот

Во Германија е потврден прв случај на смртоносниот коронавирус, кој се појави во Кина и се прошири и во други...

Свет5 часа

Бројот на жртви од коронавирусот во Кина надмина 100

Бројката на починати од коронавирусот во Кина надмина 100. Според најновите податоци, се работи за 106 смртни случаи, а во...

Македонија18 часа

(Видео) Поранешни вработени во ОХИС: Во фабриката има остатоци од опасна жива

Поранешни вработени во фабриката ОХИС тврдат дека во кругот на фабриката има опасна жива како остаток од работењето на некогашниот...

Топ20 часа

Тело на 60-годишна жена извлечено од водите на Вардар

Телото на 60-годишна жена било извлечено од реката Вардар во Скопје. „Вчера, во СВР Скопје било пријавено дека во водите...

Македонија21 час

Град Скопје објави итни мерки и препораки поради загадувањето

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг се дел од итните мерки од надлежност на Град Скопје,...

Македонија22 часа

Во Скопје и Тетово надминат прагот на загадување, стапуваат на сила препораките на Владата

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг-систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи,...

Македонија23 часа

(Видео) Стефанова: Дејствијата на Јанева нанесоа огромна штета на СЈО

Дали Катица Јанева е виновна за кривичното дело што се суди, ќе си одлучи судечкиот совет што ја води оваа...

Економија24 часа

Горивата поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поевтинат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Македонија24 часа

Јанева отстранета од судница, на Стефанова ѝ се обрати со зборовите: „Гомнарке, ороспијо“

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од судницата, откако таа почна...

Македонија1 ден

Вработен во ФЗОМ: Мајката на Тамара не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување...

Македонија1 ден

Сведочење за „Рекет“: Чифлиганец и Савова се обидувале да влијаат врз истрагата за Камчев и Мијалков

Ванчо Чифлиганец, сопственикот на градежната компанија Адора инжинеринг, бил кај обвинителката Лиле Стефанова за да се интересира за предметот „Империја”,...

Свет1 ден

Објавена аудиоснимка од последниот разговор на пилотот на Коби Брајант и контролата на летање

На интернет е објавена аудиоснимка од последниот разговор меѓу пилотот на хеликоптерот со кој загинаа кошаркарот Коби Брајант, неговата 13-годишна...

Досие