Контакт

Спорт

„Ендрик требаше да биде на списокот за Катар“

Објавено пред

Селекторот на Бразил, Тите, вчера објави со кои играчи ќе се обиде да ја освои титулата на Светското првенство во Катар. Бразил е фаворит и според обложувалниците.

dobivaj vesti na viber

Според обложувалниците, Бразил е фаворит за освојување на титулата светски шампион.
Тите има различни опции на сите позиции, а најмногу се истакнуваат напаѓачите и крилата. Сепак, пензионираниот Бразилец Роналдо смета дека Ендрик, напаѓачот на Палмеирас требало да биде на спискот.

Станува збор за 16.годишник кој е на мета на најголемите европски клубови по одличните игри во јуниорската, а неодамна и во сениорската конкуренција. Уште од времето на Нејмар, бразилските медиуми не му посветиле толкаво внимание на еден млад фудбалер.

„Многумина жалат што Габигол не е на списокот, но кога јас би требало да изберам, без разлика што тој малку би играл, би го земал Ендрик“, изјави Роналдо преку Твич.

„Тој е перспективен млад човек кој веќе се однесува како професионалец. Тоа би било сензационално искуство за него“, смета 46.годишниот Роналдо, кој како 17.годишен беше дел од селекцијата која победи на СП во 1994 година. Роналдо беше на тоа СП и покрај тоа што не одигра ниту една секунда.

„Мислам дека на бразилскиот тим му недостига тоа. Дунга не го однесе Нејмар во Јужна Африка на Светското првенство во 2010 година, но затоа Пареира ме повика во 1994 година, додека Луис Фелипе Сколари го покани Кака во Јапонија и Јужна Кореја во 2002 година“, додаде Роналдо Назарио.

Ендрик, кој го прослави својот 16. роденден во јули, одигра пет натпревари за сениорскиот тим на Палмеирас и постигна три гола со една асистенција. Според европските медиуми, три клуба се борат за тинејџерот: Реал, ПСЖ и Челзи.

Откупната клаузула во договорот на Ендрик изнесува 60.000.000 евра, но тој во Европа може да пристигне кога ќе стане полнолетен, значи во јули 2024 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Joga Bonito“ пристигна во Катар – маестралниот Бразил во четврт-финале

Објавено пред

Joga Bonito! Или во превод „Прекрасната игра“, стилот на фудбал кој се обожава во Бразил и кој вклучува убавина, стил и индивидуална умешност. Нешто што бразилската репрезентација го покажа во првото полувреме од осминафиналето на СП во Катар против Јужна Кореја, доминирајќи за на крајот да стигнат до 4:1 победа и да осигураат пресметка со Хрватска за пласман во полуфиналето.

dobivaj vesti na viber

Во лудите први 45 минути, Бразилците покажаа надмоќност во нападот, беа опасни од секоја позиција и постигнаа четири гола, и имаа доволно време да покажат и дел од своите танци. Јужна Кореја беше само немоќен набљудувач.

Со опоравениот Нејмар во составот како стартер, Бразил поведе уште во 7. минута кога Нејмар му асистираше на Винисиус Жуниор, а тој го постигна својот прв гол на Мундијалот. Веќе во 11. минута по еден фаул над Ришарлисон, Нејмар беше прецизен од белата точка, а „самбата“ продолжи во 29. минута, кога Ришарлисон го постигна својот трет гол на турнирот. Кога Лукас Пакуета во 36. минута зголеми на 4:0, танцувањето не престана на трибините, и прашањето беше само како ќе звучи конечниот резултат.

За волја на вистината, Бразилците го „спуштија“ темпото во второто полувреме, а Корејците и покрај високата разлика не покажаа дека се деморализирани и во 76. Паик Сеунг-Хо постигна убав гол за збогување од Катар.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

Прикажи повеќе...

Спорт

Далиќ: Никогаш не потценувај ги Хрватите, мали сме, но храбри, борбени и одиме до крај

Објавено пред

Хрватскиот селектор Златко Далиќ не ја криеше радоста од пласманот во четврт-финалето на Светското првенство признавајќи дека мечот со Јапонија бил супер тежок, а победата била голема. Хрватска сега ја чека далеку поголем противник, фаворитот за титулата Бразил.

dobivaj vesti na viber

„Тежок натпревар, борбен и квалитетен. Одигравме добро. Голем резултат е да си меѓу осумте најдобри на светот. Можам само да им честитам на дечките. Ја имавме контролата при додавањата, но си создававме проблеми со губењето на топката. Така и примивме гол, па моравме да се вадиме. Никогаш не потценувајте ги Хрватите. Можеби сме мали, но сме храбри, борбени, верни и одиме до крај. На момците им се исплатеа упорноста и вербата. Само можам да им честитам за она што го направија“, вели Далиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ливаковиќ се израмни со Субашиќ, па порача: Ова е најдобриот момент во мојата кариера

Објавено пред

Хрватската фудбалска репрезентација на Хрватска се пласира во четврт-финалето на СП во Катар и за тоа мора да му се заблагодари на голманот на Динамо Загреб, Доминик Ливаковиќ, кој успеа да обрани дури три пенали на Јапонија за голем триумф.

dobivaj vesti na viber

Овие три одбрани на пенали во нокаут-фазата на еден мундијал значат дека Ливаковиќ го израмнува рекордот на својот сонародник Даниел Субашиќ, кој на СП во 2018 година одбрани три пенали против Данска, исто така во осмина-финалето на ЛШ, како и со португалскиот голман Рикардо, кој одбрани три пенали кога неговата репрезентација ја исфрли Англија во 2006 година.

„Чувството е прекрасно, првин поради целиот тим, атмосферата е прекрасна. Благодарност до сите навивачи што пристигнаа тука. Мечот беше тежок, Јапонците притискаа од самиот почеток, беа фантастично подготвени, но и ние не бевме лоши. Победивме кога беше најтешко. Ова е најдобриот меч во мојат кариера и, секако, најважниот момент“, вели 27-годишниот Ливаковиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет8 часа

Нападнати руски аеродроми, има повредени и загинати

Киевскиот режим изврши напад врз руските воени аеродроми во регионите Саратов и Рјазан, воздухопловните сили ги пресретнаа овие беспилотни летала,...

Економија11 часа

Ќе им се исклучува струјата на сите неплаќачи, на списокот болници, затвори, факултети

ЕВН објави дека веќе се испраќаат известувања, а и ќе ги исклучуваат од струја сите институции неплаќачи. На списокот се...

Македонија14 часа

Кривична за малолетник од Скопје за „тероризам“, за дојавите на бомби во скопски училишта

Денеска (5.12.2022) Секторот за борба против тероризам, насилен екстремизам и радикализам при Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал до...

Економија14 часа

Кремљ: Европејци, подгответе се за високи цени

Кремљ предупреди дека новото ограничување на цената на руската нафта наметнато од ЕУ ќе ги „дестабилизира глобалните енергетски пазари“, но...

Македонија15 часа

Јовановски: Ова не е бавча на Арсовска, граѓаните треба да ѝ се лутат на неа

Ленин Јовановски од „Слобода превоз“ најавува дека блокадите не само што остануваат, туку и ќе ги прошират се’ додека не...

Македонија15 часа

Весна Дамева е нова претседателка на Судскиот совет

Весна Дамева е нова претседателка на Судскиот совет. Дамева беше избрана со десет гласа за и еден против. Од гласањето...

Македонија15 часа

Герасимовски поднесе оставка од функцијата директор на Академијата за судии и обвинители

Судијата Зоран Герасимовски поднесе оставка од функцијата в.д. директор на Академијата за судии и обвинители, а поради конфликт на интереси,...

Свет16 часа

Меркел: Ако Путин ја нападнеше Украина во 2008 година, ќе ја прегазеше

Ангела Меркел пред околу една година ја напушти функцијата германска канцеларка како хероина на слободниот свет. На прошталната церемонија на...

Македонија16 часа

Охрид меѓу петте најпотценети градови на Балканот

Угледниот магазин „Форбс“ објави листа на петте најпотценети градови на Балканот. Балканскиот Полуостров, опремен со живописни плажи, прекрасни планини и...

Македонија17 часа

Дојави за бомби во училишта во Кавадарци

Министерството за внатрешни работи информира дека денеска околу 07 часот во Полициска станица Кавадарци било пријавено дека на електронска адреса...

Свет18 часа

(Видео) Експлозија на руски аеродром: Се запали резервоар за гориво, има загинати и повредени

Три лица загинаа во експлозија на резервоар за гориво на аеродромот во близина на рускиот град Рјазан. Шест лица се...

Европа18 часа

Макрон: Имам директен контакт со Путин

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека одржува редовни разговори и директен контакт со рускиот претседател Владимир Путин. „Секогаш одржувам редовни...

Економија18 часа

На сила стапија ограничувањето на цената на руската нафтата и забраната за увоз во ЕУ

Денеска стапи на сила ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено од ЕУ, Г7 и...

Свет18 часа

Убиен чеченски блогер во Шведска, голем критичар на Кадиров

Познатиот чеченски антирежимски блогер Тумсо Абдурахманов е убиен во Шведска, потврди чеченското опозициско движење 1ADAT. Според извештаите, Абдурахманов бил убиен...

Свет18 часа

Дојава за бомба во авион за Бристол, летот пренасочен кон Прага

Летот на компанијата „Изиџет“ од Краков, Полска, до Велика Британија безбедно слета откако беше пренасочен кон Прага поради извештаи за...

Македонија19 часа

Блокирани клучните крстосници во Скопје поради протест на превозниците

Поради протестот на приватните автобуски превозници, денеска во Скопје од раните утрински часови има посебен сообраќаен режим. „Министерството за внатрешни...

Македонија2 дена

Османи смета дека уставните измени треба што побрзо да стигнат во Собранието и темата да биде затворена

Темата за уставните измени треба што побрзо да биде отворена во Парламентот вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. Тој...

Регион2 дена

Остри реакции во Бугарија по ветото од Холандија

Најавата на Холандија дека одлучила да го блокира приемот на Бугарија во Шенген зоната без гранична контрола предизвика остри реакции...

Свет2 дена

Огромна победа за жените во Иран, укината полицијата за морал, можеби ќе падне и задолжителниот хиџаб

По неколкумесечните протести во кои загинаа повеќе од 300 луѓе, Иран одлучи да попушти и да ја укине моралната полиција....

Економија2 дена

Бо Буџетот за следната година 800 милиони евра капитални инвестиции

Капиталните инвестиции во Буџетот за 2023 се проектирани на 800 милиони евра. Владејачкиот СДСМ коментира дека буџетот за наредната година...