Контакт

Спорт

Епска победа на Алкараз по четири и пол часа на Ролан Гарос

Објавено пред

Новата шпанска тениска надеж Карлос Алкараз го „преживеа“ второто коло на Ролан Гарос, откако во епска битка од 4 часа и 34 минути, на крајот беше подобар од својот сонародник, Алберт Рамос-Вињолас, враќајќи се за 6:1/6:7(7)/5:7/7:6(2)/6:4 победа.

dobivaj vesti na viber

19-годишниот Алкараз се смета за најсериозен ривал на ветераните Новак Ѓоковиќ и Рафа Надал за титулата од Париз, откако оваа година имаше блескав скок во топ 10 во машкиот тенис, освојувајќи ги титулите во Рио во февруари и Мастерс 1000 трофеите од Мајами и Барселона.

Во најдолгиот меч во својата кариера, шестиот носител спаси меч-топка на 4:5 во четвртиот сет, по што во одлучувачкиот сет губеше со 3:0, пред да се врати за неверојатна победа.

Следен за Алкараз е подобриот од мечот помеѓу Себастијан Корда и Ришар Гаске, а тинејџерот може да се сретне со носителот на титулата, Ѓоковиќ, веќе во четврт-финалето, и со легендата на Ролан Гарос, Надал во полуфиналето.

Спорт

Трета жртва на Ковид-19 на Вимблдон: Баутиста-Агут мораше да се повлече

Објавено пред

Проблемите за организаторите на престижниот тениски турнир Вимблдон ги создава коронавирусот. Откако пред два дена поради позитивни тестови на Ковид-19, Хрватот Марин Чилиќ и Италијанецот Матео Беретени мораа да го напуштат турнирот, трета жртва е шпанскиот тенисер Роберто Баутиста-Агут.

dobivaj vesti na viber

„Го известив Вимблдон за моето повлекување бидејќи сум позитивен на Ковид-19. За среќа, симптомите не се сериозни, но мислам дека ова е најдобрата одлука. Благодарам на поддршката и се надевам дека ќе се вратам бргу“, напиша Баутиста-Агут.

Шпанецот денеска во второто коло требаше да игра против Колумбиецот Галан-Риверос кој директно обезбеди пласман во следната рунда.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кошаркарите го одработија првиот тренинг во Сарагоса

Објавено пред

Најдобрите македонски кошаркари изутринава го одработија првиот од трите предвидени тренинзи во Сарагоса, каде утревечер (19.30 часот) ќе го одиграат натпреварот од петтото квалификациско коло за пласман на Светскиот куп 2023, во кој за противник ја имаат селекцијата на Шпанија.

dobivaj vesti na viber

Селекторот Драган Бајиќ и неговите асистенти ги имаа на располагање сите 12 кошаркари на кои смета за утрешниот дуел со актуелниот бранител на светската круна.

Според првичниот план, нашата селекција ќе тренира и вечерва, во термин за кој е предвиден и натпреварот, од 19.30 часот. Многу веројатно е дека ќе се тренира и на денот на одигрување на натпреварот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гризман уште една година на позајмица во Атлетико Мадрид

Објавено пред

Францускиот интернационалец Антоан Гризман и следната сезона ќе игра во Атлетико. Клубот од Мадрид побара од Барселона да ја продолжи позајмицата за уште една година.

dobivaj vesti na viber

Доколку Гризман игра на повеќе од 50 проценти од натпреварите за Атлетико Мадрид, тогаш мадридскиот клуб ќе мора да го откупи за сума од 40 милиони евра.

Токму огромната плата на Французинот во моментот му прави огромни проблеми на Атлетико. На „Ванда Метрополитано“ пристигна белгискиот интернационалец Аксел Витсел на слободен трансфер, но тој не може да биде регистриран поради проблемите на клубот со финансискиот фер-плеј.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија36 минути

Ковачевски: Ако ЕСМ ја продаваше електричната енергија за граѓаните по пазарна ценa, поскапувањето ќе беше 150 отсто

Ако АД ЕСМ ја продаваше електричната енергија за граѓаните по пазарна цена, поскапувањето ќе беше 150 %, изјави денеска генералниот...

Македонија55 минути

Апелација му одреди домашен притвор на Мухамед Зеќири

Мухамед Зеќири излегува од затворот во Шуто Оризари. Ова е одлуката на скопска Апелација, која е донесена денеска. Нему му...

Македонија1 час

Измените на Законот за работните односи, за кои беше тепачката, останаа неизгласани

Мали или речиси невозможни се шансите да се изгласаат измените на Законот за работните односи за кои во изминатите два...

Македонија2 часа

Џафери: Јас нема да се спуштам на ниво на Мицкоски и да навредувам на лична основа

Собранискиот спикер Талат Џафери од собраниската говорница им образложи на пратениците зошто смета дека и понатаму треба да ја врши...

Македонија2 часа

Мицевски: Во последните пет години Собранието е машина за гласање на криминалните зделки на СДСМ и ДУИ

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, на денешната собраниска седница, обраќајќи му се на Талат Џафери, рече дека...

Македонија2 часа

Тупанчески: Недонесувањето на измените на Законот за работните односите ќе доведе до сериозни импликации врз судскиот систем

Министерот за правда, Никола Тупанчески, смета дека недонесувањето на измените на Законот за работните односи ќе доведе до сериозни импликации...

Свет3 часа

Русите: Се повлековме од Змискиот Остров како знак на добра волја

Руското Министерство за одбрана соопшти дека руската армија денеска се повлекла од Змискиот Остров во Црното Море. „По завршените задачи,...

Економија3 часа

Владата: Со новото праведно тарифирање оние што трошат помалку плаќаат помалку струја

Во услови на енормен раст на цената на електричната енергија на светските берзи, за заштита од ценовен шок, од 1...

Свет4 часа

Првиот брод со жито го напушти пристаништето во Берџанск

Брод со 7.000 тони жито исплови од украинското пристаниште во Берџанск, моментно контролирано од руските сили. „По неколку месеци неактивност,...

Свет4 часа

Русите го зазедоа Лисичанск, на украинските сили им е наредено да се повлечат

Министерството за одбрана на Велика Британија денеска соопшти дека украинските сили продолжуваат да ја држат својата позиција во источниот град...

Свет5 часа

Нехамер: Пристапувањето во НАТО не е опција

Австрискиот канцелар Карл Нехамер оцени дека има нов квалитет на соработка меѓу неутралните и неврзаните земји, како Австрија и НАТО,...

Свет6 часа

Путин: Ако НАТО распореди војска во Финска и Шведска, ќе одговориме на ист начин

Русија ќе одговори на влезот на Шведска и Финска во НАТО, изјави денеска претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин. „Доколку...

Македонија6 часа

Петровска од Мадрид: Отпорноста и моќта на институциите и граѓаните е клучно во борбата против хибридните закани

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, вчера,во рамките на самитот на НАТО во Мадрид, учествуваше на работната вечера на министрите за...

Македонија17 часа

Прекината седницата во Собрание за продолжување на работниот ангажман на судиите и обвинителите

Вечерва во Собранието продолжи 75. седница со две точки на дневниот ред, Предлог на закон за изменување и дополнување на...

Регион19 часа

Анкета во Србија: Вучиќ е попопуларен од Путин за само еден отсто

Српскиот претседател Александар Вучиќ е за само еден отсто попопуларен од Владимир Путин во Србија. Ова го покажало истражувањето на...

Регион21 час

Поради протераните руски дипломати партијата на Нинова „им сврте грб“ на Петков и Василев

Поради протерувањето на 70 руски дипломати, Бугарската социјалистичка партија (БСП) ги прекине разговорите за формирање на нов кабинет со Продолжуваме...

Свет22 часа

Макрон: Шведска и Финска ќе дадат значаен придонес во НАТО алијансата

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска изјави дека Шведска и Финска ќе дадат значаен придонес во НАТО алијансата, соопштија од...

Македонија23 часа

Претседателот Пендаровски во Мадрид на средба со канцеларот Олаф Шолц

Претседателот Стево Пендаровски денеска во рамки на неговото учество на Самитот на НАТО, што се одржува во Мадрид, оствари средба...

Економија23 часа

Дизелот поевтинува, бензините остануваат со иста цена

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за...

Економија1 ден

РКЕ: Цената на електричната енергија во просек ќе се зголеми 7,4 проценти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлуки со кои просечната цената за електрична енергија за 98,8 % од...