Контакт

Спорт

Ериксен нема да го продолжи договорот со Брентфорд

Објавено пред

Кристијан Ериксен нема да го продолжи договорот со Брентфорд. Тој ќе биде член на овој клуб до крајот овој месец.

dobivaj vesti na viber

Откако лани колабираше на теренот на мечот против Финска, на ЕП, Ериксен го раскина договорот со Интер. Во зимскиот преоден рок потпиша договор со Брентфорд, за кој минатата сезона забележа 11 настапи, постигна еден гол и забележа четири асистенции.

Ериксен не планира да го продолжи договорот и бара нов клуб, а поради вградениот дефибрилатор, ограничен е бројот на лиги во кои може да игра, бидејќи во некои тоа е забрането поради преголем ризик по здравјето.

Англиските медиуми пренесуваат дека Ериксен е на мета на Њукасл.

Неофицијално најбогатиот клуб во светот под тренерот Еди Хау следната сезона сака да состави тим со кој ќе го нападне горниот дел од табелата, односно местата кои носат пласман во европските купови. Покрај Њукасл, интерес за Ериксен покажува и Тотенхем, каде менаџер е Антонио Конте, поранешниот тренер на Ериксен во Интер.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Изненадување на НБА драфтот: Орландо Меџик го избра Паоло Банкеро како прв пик

Објавено пред

Орландо Меџик го избра Паоло Банкеро за прв пик на годинешниот драфт во НБА лигата. На Американецот со италијанско потекло му се предвидуваше нешто пониска позиција, но неговото име прво беше прочитано во Њујорк.

dobivaj vesti na viber

Офанзивно е неверојатно талентиран играч, може да си создаде позиција за шут во секој момент удари, а она за што го критикуваат е страничното движење, односно недоволната брзина.

Банкеро има италијанско и американско државјанство, а негова желба е да игра за италијанската репрезентација. Тој е играч со повеќе награди, кој доаѓа од престижниот универзитет Дјук.

Нов соиграч доби и Алексеј Покушевски, откако за втор пик Оклахома го избра Чет Холмгрен. Тој е висок 213 сантиметри и тежок 88 килограми, па неговата кревка градба носи доза на страв кај НБА скаутите.

Предностите на Холмгрен се заштитата на рекетот, како и можноста да креира удари со дриблинг и да погоди за три поени.

Џабари Смит е избран од Хјустон како трет пик на драфтот, иако се очекуваше тој да биде прв, барем според експертите од Америка. Станува збор за крилен центар од Универзитетот во Обурн, за кого сите истакнуваат дека има неверојатни работни навики. Она што најмногу му се замерува е играњето во рекетот и контролата на скоковите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кристијано Роналдо пред сензационален трансфер во Баерн Минхен

Објавено пред

Португалската мегаѕвезда Кристијано Роналдо го напушта Манчестер Јунајтед и ќе направи сензационален трансфер во Баерн Минхен, открива шпанскиот весник „Ас“. Тој треба да го замени Роберт Левандовски во нападот на германскиот шампион.

dobivaj vesti na viber

Роналдо подолг период размислува за заминување од „Олд Трафорд“ со оглед дека Манчестер Јунајтед нема да настапува во Лигата на шампионите претстојната сезона.

Евентуалното заминување во Баерн Минхен му отвора нови опции и борба за трофеи во сите натпреварувања.

Прикажи повеќе...

Спорт

Њукасл го потврдија трансферот на англискиот голман Поуп

Објавено пред

Њукасл го потврдија трансферот на Ник Поуп за 12 милиони фунти од Барнли, давајќи му четиригодишен договор на англискиот голман. Поуп помина шест сезони на „Тур Мур“, но беше јасно дека ќе замине од Барнли по испаѓањето на клубот во Чемпионшип.

dobivaj vesti na viber

„Едвај чекам да почнам, бидејќи поминаа неколку недели пред да се реализира договорот“, вели Поуп, кој има над 100 настапи за Барнли, а исто така има и 8 настапи за англиската репрезентација, каде што честопати му е замена на Џордан Пикфорд.

Поуп е второ засилување за Њукасл во летниот преоден рок откако го донесоа Мат Таргет од Астон вила, но се очекува клубот да потроши голема сума откако лани беа купени од саудиската компанија ПИФ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

Захариева: Петков требаше поодговорно да се однесува за Северна Македонија

Немањето став повеќе од една недела за францускиот предлог за регулирање на односите меѓу Бугарија и Северна Македонија ги влоши...

Свет11 час

Руте: Загрижен сум за С. Македонија, а со тоа и Албанија, поради бугарската блокада

Марк Руте – премиерот на Холандија пред почетокот на Европскиот самит во Брисел изрази загриженост поради бугарската блокада за Северна...

Свет11 час

ЕУ им додели кандидатски статус на Украина и Молдавија

Кандидатски статус за влез во ЕУ вечерва добија Украина и Молдавија – дваесет и седум членки на Унијата ја донесоа...

Свет14 часа

Мишел: За Северна Македонија продолжува работата кон брзо изнаоѓање на прифатливо решение

Претседателот на Европскиот совет – Шарл Мишел по самитот ЕУ – Западен Балкан на Твитер напиша дека „На ЕУ и...

Регион17 часа

Вучиќ: Ќе се бориме заедно за европска иднина почитувајќи се себеси

Србија денеска даде голема поддршка за отворањето на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија. Повторно ништо не се случи....

Регион18 часа

Рама: Жал ми е за ЕУ, ни пандемијата ни војната не ги обедини Европејците

Албанскиот премиер Еди Рама, по самитот за Западен Балкан, изјави дека му е жал за Европската Унија и дека се...

Македонија18 часа

(Видео) Ковачевски: Францускиот предлог е неприфатлив

Премиерот Димитар Ковачевски изјави дека францускиот предлог е неприфатлив за него и за неговата држава. „Северна Македонија е кандидат 17...

Европа19 часа

Борисов: Ако ја срушиме Владата на Северна Македонија, тогаш Петков му е сојузник на Путин на Балканот

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, ја повика владата итно да ги достави до парламентот ажурирањето на буџетот и францускиот предлог...

Европа20 часа

(Видео) Кирил Петков: Ќе си го одржам зборот за Северна Македонија, уморен сум од кукавици!

Неколку часа пред состанокот на Европскиот совет во Брисел, премиерот во оставка, Кирил Петков, увери дека ќе си го одржи...

Европа22 часа

Шолц: Ќе вложам максимални напори Украина и Молдавија да добијат кандидатски статус

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека ќе вложи максимални напори на Украина и на Молдавија да им даде кандидатски статус,...

Европа23 часа

Борел: „Денеска не е добар ден – Бугарија го блокира процесот“

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел, изрази незадоволство што во Бугарија нема напредок во однос...

Европа23 часа

Рама: Срамно, Бугарија киднапира две членки на НАТО

Премиерот на Албанија, Еди Рама, по пристигнувањето на самитот на ЕУ, повтори дека е срамота што една земја на НАТО,...

Регион23 часа

Вучиќ од Брисел: Помина времето на притисок врз слободните независни држави

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска, по пристигнувањето на самитот на ЕУ, изјави дека дошол во Брисел да разговара со...

Европа1 ден

Самит ЕУ – Западен Балкан: „Приклучувањето на Западен Балкан е геостратешка неизбежност“

Во пресрет на денешниот состанок на лидерите на Европската Унија и Западен Балкан во Брисел, неколку претставници на граѓанското општество...

Европа1 ден

Лидерите на ЕУ денеска одлучуваат за Украина

На денешниот состанок во Брисел европските лидери формално ќе го почнат долгиот пат на Украина до членство во ЕУ бидејќи...

Регион2 дена

Падна владата на Кирил Петков

Владата на Кирил Петков падна по гласањето недоверба во Народното собрание, јави собранискиот известувач на БГНЕС. За недоверба гласаа 123...

Свет2 дена

Новоименувана министерка во владата на Макрон под истрага за обвинение за силување

Кризула Захаропулу, новоименуваната министерка во новата влада на францускиот претседател Емануел Макрон, е под истрага поради обвинувања дека силувала две...

Македонија2 дена

Ковачевски: Историските прашања не можат да бидат критериум во преговарачката рамка

Премиерот Димитар Ковачевски по реакциите на јавноста се огласи за францускиот предлог. Тој потенцира дека Владата формално нема добиено предлог...

Топ2 дена

Двегодишно дете паднало од четврти кат на зграда во Скопје

Двегодишено дете паднало од четврти кат од зградата во која живеело во Скопје. Според информациите од полицијата, доцна синоќа, додека...

Македонија2 дена

Николоски: Владата итно да го отфрли предлогот од Париз со кој се прави бугаризација и уништување на Македонија

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, соопшти дека во рамките на Парламентарното собрание на Советот на Европа остварил многубројни средби на...