Контакт

Спорт

Ериксен од понеделник во Интер

Објавено пред

Интер го договориле трансферот на играчот на Тотенхем, Кристијан Ериксен. Данецот самиот изразил желба да го напушти северен Лондон. Трансферот бил договорен синоќа во Милано на вечера помеѓу челниците на спортските сектори на двата клуба.

Наводно Интер со Ериксен ќе потпишат петгодишен договор вреден осум милиони евра по сезона.

За трансферот Интер ќе платата 18 милиони евра.

Италијанските медиуми пренесуваат дека интер го добиле Ериксен во „минута до 12“, бидејќи во меѓувреме и од Барселона пројавиле интерес за неговите услуги. Се шпекулира дека Барселона испратиле понуда, но Ериксен не сакал да го погази зборот што им го дал на Интер.

Трансферот на Данецот на „Џузепе Меаца“ треба да биде официјализиран в понеделник.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Берни Еклстоун ќе стане татко по четврти пат на 89 години!

Објавено пред

Поранешниот газда на Формула 1, Берни Еклстоун потврди дека ќе стане татко по четврти пат на 89 години!

Англичанецот во моментов е во Бразил на неговата плантажа за кафе на северот од Сао Пауло во домашна изолација поради корона вирусот. Тој ќе наполни 90 години во октомври, но претходно ќе стане татко по четврти пат со сопругата Фабијана Флоси.

„Да, чекаме бебе во текот на летото. Се надевам дека бргу ќе научи да игра табла“, изјави Еклстоун за швајцарскиот весник „Блик“.

Ова ќе биде четврто дете на Еклстоун и прв син. Со првата сопруга Ајви Бемфорд тој ја има 65-годишната ќерка Дебора, и две ќерки Тамара (35) и Петра (31) со втората сопруга, Хрватката Славица Радиќ.

Неговата сопруга, Фабијана исто така ја потврди веста.

„Како и сите родители имаме само една желба – детето да се роди здраво. Се надевам дека ќе има интерес да прави нешто во Формула 1“, изјави Флоси.

Еклстоун вели дека по крајот на работата во Формула 1 „имал многу време да вежба“.

„Сакам само да биде океј со Фабијана и со бебето доколку изолацијата продолжи подолго време. За среќа на фармата секогаш има работа, а Фабијана се грижи за плантажата за кафе“, додава Еклстоун.

Прикажи повеќе...

Спорт

Липи: Уште не ми се верува дека Зидан го удри со глава Матераци (видео)

Објавено пред

Поранешниот италијански селектор, Марчело Липи вели дека принудната изолација поради корона вирусот ја искористил да ги гледа натпреварите од Светското првенство во 2006 и финалето во кое Италија ја совлада Франција и повторно е шокиран од Зинедин Зидан и неговото удирање со глава на Марко Матераци.

Фудбалскиот тренерски џентлмен зборуваше за „Раи радио уно“ од неговиот дом во Вијареџо, каде што е во самоизолација.

„Ги изгледав сите натпревари од Светското првенство во 2006 и потоа сите финалиња во кои бев тренер. Имав доста, некои несреќни, но самото финале е голем успех во кариерата. Поразот поради кој имам горчлив вкус во устата беше финалето на ЛШ во 2003 кога загубивме на пенали од Милан. СП 2006? Бев шокиран од однесувањето на Зидан. Работев со него во Јувентус и знам за каква неверојатна личност се работи, навистина скромна и интелигентна“, вели Липи.

Тоа финале заврши 1:1 по продолженијата, по што Италијанците ги постигнаа сите пет обиди од белата точка, со Фабио Гросо како последен стрелец.

„Го изгледав тој меч 20 пати и секојпат сум емотивен. Го избрав Гросо за последен на пеналите бидејќи најдобрите стрелци на пенали беа пред него, а се потсетив дек Гросо даде пенал против Австралија и даде гол против Германија. Му кажав: ’Ти си мојот човек за последна минута, затоа за тебе ќе биде последниот пенал’. Не му се веруваше“, додава Липи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тевез: Фудбалерите можат да живеат без плата цела година

Објавено пред

Аргентинскиот ас Карлос Тевез вели дека фудбалерите од најсилните светски лиги мора да понудат да ги скратат своите плати поради корона вирусот, бидејќи речиси сите од нив можат да живеат и цела година без плата.

Како и остатокот од фудбалскиот свет, ѕвездата на Бока јуниорс е на „пауза“ поради одложувањето на аргентинската Суперлига. Барселона и Атлетико Мадрид ги намалија платите на своите фудбалери за 70 отсто, а слична постапка направија и во Јувентус. Во Премиер лигата, Њукасл, Тотенхем, Норич и Бурнемаут ги поставија сите вработени кои не се вработени на државна помош.

Тевез вели дека со парите кои ги заработуваат, големите ѕвезди можат да си дозволат да пропуштат некоја плата.

„Фудбалерите можат да живеат шест месеци или цела година без да добиваат плата. Ние не сме во иста состојба како тие кои имаат деца и секој ден излегуваат во шест часот наутро и се враќаат во седум навечер за да го нахранат своето семејство. Ние не сме примерот во овој случај, тоа е сигурно. Мораме да бидеме тука и да помогнеме. Лесно ми е мене да зборувам од дома, знаејќи дека имам храна за моите деца. Но, постојат многу очајни и сиромашни луѓе на кои мораме да помогнеме. Клубовите исто така. Наместо да одат на тренинзи наутро, да помогнат на поинаков начин“, вели Тевез.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Над еден милион луѓе се заразени со коронавирус во светот

Бројот на заразени со коронавирус во светот достигна еден милион и сега изнесува 1.000.168, покажуваат податоците на страницата „Ворлдометерс“. Од...

Македонија4 часа

На коронавирус позитивен психијатар од Демир Хисар, колегите од болницата испратени во изолација

Во Психијатриската болница во Демир Хисар доктор психијатар кој работел во болницата е позитивен на коронавирусот, информираше министерот за здравство,...

Свет6 часа

СЗО: Над 95 отсто од починатите од коронавирус во Европа се лица над 60 години

Шефот на канцеларијата на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге, рече дека официјалните податоци покажуваат дека повеќе од...

Економија6 часа

Финансиска помош и за занаетчиите и вршителите на самостојни дејности

Владата денеска ја донесе уредбата со законска сила за финансиска поддршка на физички лица што вршат самостојна дејност, а кои...

Економија7 часа

(Видео) По 14.500 денари месечно за вработен за април и мај или 50 отсто од трошоците за придонеси

Државата спасува работни места, 14.500 денари месечно за вработен за април и мај за сите фирми погодени од кризата или...

Економија7 часа

Спасовски: Со уредба ќе ги замрзнеме кредитите ако банките го гледаат само својот интерес

По понудените решенија за одложување на кредитите, техничкиот премиер, Оливер Спасовски, вели дека чекаат да видат какви ќе бидат ефектите....

Македонија8 часа

Потврдени 30 нови случаи на коронавирус, вкупниот број се искачи на 384

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 30 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови:...

Топ9 часа

Уапсени насилниците што тепаа девојче во влез на зграда во Штип

Во врска со видеото со насилство врз девојче, кое од утрово се споделува на социјалните мрежи, штипската полиција информира дека...

Свет10 часа

Австралија почна со тестирање на две потенцијални вакцини против коронавирусот

Научници од Австралија почнаа со тестирање на две потенцијални вакцини против новиот коронавирус, што може да биде голема пресвртница која...

Свет10 часа

Новите процени покажуваат дека од 25 до 50 проценти од носителите на вирусот се без симптоми

Податоците од Исланд покажуваат дека 50 проценти од позитивните на коронавирусот биле без симптоми, а САД проценуваат дека до 25...

Македонија11 час

Скопјанец знаел дека има коронавирус, шетал низ Охрид и дома примил вработени кај еден оператор

Четириесет и четиригодишен скопјанец, кој се вратил од странство и кој бил позитивен на коронавирусот, наместо да биде во строга...

Македонија11 час

Министерството за здравство: На располагање има повеќе од 1.000 кревети за хоспитализирање пациенти со коронавирус

Здравствениот систем е подготвен да апсорбира поголем број пациенти, кој се очекува со пикот на коронавирусот кон крајот на април,...

Македонија11 час

Во болницата „Плодност“ во Битола двајца доктори и една медицинска сестра позитивни на Ковид-19

Двајца доктори, еден анестезиолог и еден гинеколог, и една медицинска сестра од приватната болница „Плодност“ во Битола се позитивни на...

Регион12 часа

Србија ја укина одлуката со која се цензурираа информации за коронавирусот

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, објави дека ја повлекува одлуката за информирање во време на пандемијата на коронавирусот, со која...

Свет12 часа

ЕУ: Во Западен Балкан пандемијата се користи за промоција на антиевропски ставови

Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) оцени дека кризата во врска со пандемијата на коронавирусот во Западен Балкан се користи...

Македонија13 часа

Во Битола 55 сантиметри снег, во Крушево 47

Снежната покривка во Битола достигна до 55 сантиметри, а во Крушево има 47 сантиметри снег. Во Маврови Анови има 40...

Свет13 часа

Руски воен транспортер со медицинска опрема пристигна во САД

Руски воен транспортен авион пристигна во Њујорк носејќи медицинска опрема и маски како помош за САД во борбата против коронавирусот....

Забава13 часа

Во НАСА пристигнале 12.000 апликации за идни астронаути

Американската вселенска агенција (НАСА) објави дека примила 12.000 апликации за идната генерација астронаути за десетина слободни места, а резултатите од...

Свет15 часа

„Ламборгини“ ќе произведе хируршки маски за да помогне во борбата против Ковид-19

Италијанскиот производител на луксузни автомобили „Ламборгини“ претвори некои оддели во својата фабрика „Сант’Агата болоњезе“ во погони за производство на хируршки...

Македонија1 ден

Се забрануваат нови вработувања во јавниот сектор

Во јавниот сектор времено се забрануваат новите вработувања, нови ангажирања преку агенции за привремени вработување и нови договори на дело,...

Досие