Контакт

Спорт

Еспањол ја добиле битката за Де Томас

Објавено пред

Раул Де Томас по шест месеци ја напушти Португалија и повторно се врати во шпанската Ла Лига. Поранешниот играч на Рајо Валјекано постигнал договор со Еспањол.

Де Томас, во летниот преоден рок, ја засили Бенфика меѓутоа не успеа да се наметне поради што побарал трансфер. Португалската телевизија „Спорт“ објави дека Бенфика фудбалерот за кого платија 20 милиони евра, ќе им го продаде на Еспањол за 22 милиони евра.

25 годишниот напаѓач од почетокот на сезоната нема постигнато ниту еден гол за Бенфика. Минатата сезона тој беше еден од надобрите напаѓачи во Шпанија, за Рајо Валјекано постигна 14 гола.

Интерес за Де Томас имало и кај Севилја, меѓутоа тој решил да ја прифати понудата на Еспањол.

На Еспањол им претстои тешка борба за опстанок во Ла Лига. По 19 рунди овој тим со само 11 поени се наоѓа на последното место на табелата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Хетафе го надигра Реал, ама мрежите мируваа – потоп на Леванте сред Валенсија

Објавено пред

Реал Мадрид нагости кај градскиот ривал Хетафе одигра 0-0 во рамки на редовно коло од Ла Лига.

„Кралевите“ без Бензема, Крос и Рамос во првата постава беа надиграни од Хетафе. Домашните упатија 6 удари во рамките на голот на Куртоа, додека избраниците на Зидан само двапати гаѓаа меѓу стативите.

Со вечерашното реми Реал заостанува 3 бода зад лидерот Атлетико на 7 кола до крајот на превенството.

Засега Барселона е трета со 65 бода, но и меч повеќе за играње од ривалите.

Леванте понижен на свој терен од Вилјареал, 1-5. Македонскиот репрезентативец Енис Барди ги одигра сите 90 минути за тимот од Валенсија.

Домаќините си постигнаа два автогола, преку Постиго во 9 минута, и Везо во 72 минута. Останатите три погодоци за „жолтата подморница“ беа дело на Морено и на двапати Чиквиезе.

Единствениот погодок за домашниот тим беше дело на Малса во 21 минута, тогаш за 1-2.

Вилјареал останува петти на табелата со 49 бода, додека Леванте по 31 одигран меч во Ла Лига има 38 поени, доволно за деветтата позиција.

Прикажи повеќе...

Спорт

Наполи ја запре серијата на Интер од 11 победи по ред во Серија А

Објавено пред

Лидерот на табелата во Серија А, милански Интер одигра само 1-1 на „Диего Армандо Марадона“ во Неапол. Домашниот Наполи по цели 12 кола успеа да му откине бод на тимот од Милано.

Иако во првото полувреме иницијативата беше на страна на домашниот тим, гостите предводени од тандемот Лаутаро – Лукаку беа поконкретни.

Сепак, Наполи е тимот кој на полувреме отиде со предност од 1-0.

Се играше 36 минута, Инсиње нафрли топка од левата страна, Хандановиќ ја имаше в раце, но на него налета невнимателниот Де Фрај, па топката заврши во мрежата.

Во второто полувреме повторно Наполи ја имаше иницијативата, но Интер беше поконкретен.

По една мешаница во шеснаесетникот на Мерет, на околу 16 метри Ериксен собра еден отпадок и со прецизен удар лево долу израмни на 1-1.

До крајот двете екипи играа отворен фудбал, Политано ја погоди пречката на Хандановиќ, но мрежите мируваа.

Македонскиот фудбалски репрезентативец Елиф Елмас мечот го следеше од клупата за резерви се до 88 минута, тогаш влезе во игра на местото на Зиелински.

Последен пат меч без триумф „Нероазурите“ одиграа на 23 јануари годинава, 0-0 нагости кај Удинезе.

Интер останува лидер на табелата со 75 бода, 9 повеќе од градскиот ривал Милан на 7 кола до крајот на првенството.
Наполи, пак, останува петтопласиран со 60 бода.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Лисиците“ ќе играат финале на ФА купот

Објавено пред

По полуфинални 90 минути на легендарниот „Вембли“ избраниците на Брендан Роџерс се изборија за финале во англискиот ФА куп.

Вечерва „лисиците“ со 1-0 го совладаа тимот на Саутемптон и на тој начин им се отвори можноста за освојување на трофеј сезонава.

Статистиката на мечот вели дека само еден удар одел во рамките на двата гола, а тоа е оној на Келечи Ихеаначо во 55 минута кога се затресе мрежата на голманот Фостер.

Противник на Лестер во финалето ќе е тимот на Томас Тухел – Челси кој вчера беше подобар од Манчестер Сити.

Погледнете ги дел возбудувања кои можеа да се видат на овој тактички меч:

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 часа

Убиецот кој застрела осум луѓе во „Федекс“ го купил оружјето легално

Момчето кое уби осум лица со огнено оружје во објект на „Федекс“ во Индијанаполис, САД, а потоа изврши самоубиство, купил...

Свет8 часа

Келин: Руските власти нема да дозволат Навални да умре во затвор

Рускиот амбасадор во Велика Британија, Андреј Келин, изјави денеска во интервју за Би-Би-Си дека власта нема да дозволи Алексеј Навални...

Македонија9 часа

Заев: Со згрозување ја примив информацијата дека за Мицкоски гласањето во Собрание било тероризам

Со згрозување ја примив информацијата дека за Христијан Мицкоски овој чин бил тероризам. Мицкоски се дрзна гласањето помош за граѓаните...

Македонија11 час

Мицкоски за болните пратеници во Собранието: Ова е тероризам, а не 27 април

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го коментира доаѓањето на пратениците болни од коронавирус во Собранието. „Ова во Собрание е тероризам,...

Македонија12 часа

Во Македонија 364 нови случаи на коронавирус, починаа 24 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 364 нови случаи на коронавирус, 24 лица починаа, а оздравеа 689 заболени,...

Македонија13 часа

Изгласан петтиот пакет мерки, гласаа и двајца пратеници позитивни на Ковид-19

Собранието го изгласа петтиот пакет економски мерки за помош на стопанствениците и економијата погодени од пандемијата. Изгласани се Законот за...

Македонија13 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Заев го загрозува јавното здравје и тера пратеници болни од ковид да одат во Собрание

Зоран Заев го загрозува јавното здравје и тера пратеници болни од КОВИД во изолација, во скафандери да одат во Собрание,...

Свет16 часа

Инцидент на забава во САД – подот од куќата пропадна во подрумот, повредени над 30 луѓе

Најмалку 30 луѓе се повредени на забава кога се урнал подот на двокатна куќа во американската држава Џорџија. Полицијата соопшти...

Свет16 часа

Бабиш: Агeнтите кои го отруја Скрипаљ, се поврзани со експлозијата во Чешка

Двајца руски државјани, обвинети за труење на Сергеј Скрипаљ во 2018 година во градот Солсбери во Велика Британија, се поврзани...

Македонија18 часа

Во ковид центрите во Скопје хоспитализирани нови 42 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 42 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно...

Свет18 часа

(Видео) Во Кина пуштен во функција воз без машиновозач

Во Кина почна да работи линија на автономен воз без машиновозач и екипаж. Линијата е отворена во Чонгкинг и е...

Регион18 часа

Белград би можел да биде домаќин на самитот Бајден и Путин

Прашањето дали Белград, како неутрален терен, може да биде домаќин на средбата меѓу рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател...

Македонија18 часа

Утре пристигнуваат вакцините на „Фајзер“

Во Македонија утре ќе пристигнат 10 илјади вакцини на компанијата „Фајзер“. Исто толку вакцини се очекува да пристигнат и на...

Свет1 ден

Чешка протера руски дипломати

Чешка одлучи да протера 18 вработени во руската амбасада во Прага, за кои надлежните чешки служби тврдат дека се руски...

Свет1 ден

ФСБ спречи атентат на Лукашенко

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) уапси две лица кои планирале да извршат воен удар во Белорусија на 9 мај...

Македонија1 ден

Нови 824 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.988 тестирања, а регистрирани се 824 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 313,...

Свет1 ден

Познати личности од целиот свет му напишаа писмо на Путин

Повеќе од 70 познати личности од целиот свет му напишаа отворено писмо на рускиот претседател Владимир Путин. Во писмото бараат...

Свет1 ден

(Видео) Погреб на принцот Филип – Цела нација со една минута молк

Принцот Филип, војводата од Единбург и сопруг на кралицата Елизабета Втора, кој почина минатата недела на 99-годишна возраст, ќе биде...

Економија2 дена

Ивент индустријата ќе добие финансиска помош за смислување настани за Денот на независноста

Следната недела ќе биде објавен јавниот повик за финансиска поддршка од 1 милион евра за компаниите да можат да реализираат...

Македонија2 дена

Османи ги претстави првите економски советници кои ќе бидат испратени во Варшава, Минхен, Анкара и Абу Даби

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ги престави првите четири избрани економски советници, кои ќе бидат упатени во рамките на...

Досие