Контакт

Спорт

„ЕСПН“: Ако не го земе Фернандеш, Јунајтед тргнува по Ракитиќ

Објавено пред

Манчестер Јунајтед е заинтересиран да го доведе на „Олд Трафорд“ хрватскиот фудбалски интернационаец, Иван Ракитиќ од Барселона, пишува американски „ЕСПН“.

Според информациите, менаџерот на „ѓаволите“, Оле Гунар Солскјер е очаен со засилувањата на екипата по повредите на Пол Погба и Скот МекТоминај, иако се очекува вистинската „купувачка“ на Јунајтед да започне летоска.

Хрватот Ракитиќ засега е план Б во Манчестер и би можел да го облече дресот на Јунајтед доколку пропадне трансферот со Португалецот, Бруно Фернандеш од Спортинг Лисабон. Фудбалерот кој за екипата каде настапува и нашиот фудбалски репрезентативец, Стефан Ристовски на 137 натпревари постигна 63 гола и има 52 асистенции е главна мета на „црвените ѓаволи“, но преговорите се уште не се финализирани.

Од друга страна, договорот на Ракитиќ со Барселона е до 2021 година, па Јунајтед би можел Хрватот да го добие за околу 20 милиони евра. Тоа е далеку поефтина варијанта за челниците на Јунајтед кои не сакаат да дадат 80 милиони за Фернандеш, колку што бара Спортинг.

Спорт

Минимален триумф на Сити во Шефилд

Објавено пред

Фудбалерите на Манчестер сити победија во Шефилд на отворањето на седмото коло, во Премиер лигата. „Граѓаните“ победија со единствениот гол кој го постигна Кајл Вокер во 28.минута.

Манчестер сити и на овој натпревар играше без класичен напаѓач, Агуеро и Жесус се повредени, што г покажува и конечниот резултат.

Сити доминираа во текот на целиот натпревар, создадоа неколку добри шанси (Феран Торес, Стерлинг, Марез), но само една топка заврши во мрежата на Шефилд Јунајтед.

Вокер со прецизен удар од 20 метри го совлада голманот на Шефилд Јунајтед.

Сити со оваа победа, од шест одиграни натпревари, дојде до 11 поен во Премиер лигата.Прикажи повеќе...

Спорт

Арсенал ќе оди на победа против Манчестер Јунајтед

Објавено пред

Менаџерот на Арсенал, Микел Артета, смета дека неговиот тим го очекува тешка задача на гостувањето кај Манчестер Јунајтед. Артета се надева дека Арсенал ќе може да стави крај на лошата традиција кога станува збор за натпреварите на „Олд Трафорд“.

Фудбалерите на Арсенал немаат победа на „Олд Трафорд“ упте од 2006 година.

„Би било одлично кога би победиле. Мислам дека веќе 14 години Арсенал не победил во гости кај Јунајтед…По поразот што го доживеавме минатата недела од Лестер, мислам дека совршено сценарио би била наша победа во Манчестер“, рекол Артета.

Шпанскиот тренер посебен акцент ставил на нападот на „црвените ѓаволи“.

„Тие имаат добар однос, одлично функционираат, тоа може да се види на теренот. Оле успеа да го подобри тимот, бројот на постигнати голови зборува за тоа. Можат да играат со две или три различно формации“.

Арсенал забележа порази на последните два натпревари и се наоѓа на 11 место на табелата, додека Јунајтед се на 15 место.

Дербито на „Олд Трафорд“ се игра утре од 17.30 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

ФИФА клупскиот Мундијал ќе се игра во февруари

Објавено пред

Светското клупско првенство на ФИФА наместо во декември ќе се одигра во февруари наредната година, тврди „Зидојче Цајтунг“.

На конгресот на ФИФА, одржан во август, првиот човек на ФИФА, Џани Инфантино, најави дека поради пандемијата со коронавирусот, календарот ќе претрпи измени.

Досега се познати само екипи кои обезбедија учество на клупскиот Миндијал: европскиот првак Баерн Минхен, шампионот на Океанија Оукланд сити и домаќинот Ал-Духаил.

Поради пандемијата беа прекинати останатите натпреварувања поради што допрва треба да бидат познати шампионите на Јужна, Северна и Средна Америка, односно Азија и Африка.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Нов рекорд во Србија – потврдени 1.817 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа во Србија се регистрирани рекордни 1.817 нови случаи на коронавирус, а починале шест лица. Тестирани се...

Македонија4 часа

Излезе од затвор Панче Ангелов, напаѓачот на Шекеринска од 27 април

Излезе од затвор Панче Ангелов, напаѓачот на сегашната министерка за одбрана Радмила Шекеринска на 27 април 2017 година во Собранието....

Македонија4 часа

Кафе-барот „Интермецо“ ја отстранил пломбата и продолжил со работа и покрај забраната

Кафе-барот „Интермецо“ продолжил со работа и покрај забраната од 30 дена што ја изрече Општина Центар заради бучава. Градоначалникот на...

Свет5 часа

(Видео) Снимки од дрон го покажуваат ужасот по земјотресот во Измир

Снимките направени со дрон го покажуваат ужасот што го остави силниот земјотрес што вчера го погоди турскиот град Измир. Може...

Регион5 часа

Во Словенија 1.796 новозаболени со коронавирус и 23 починати

Во текот на претходниот ден, во Словенија се регистрирани 1.796 новозаразени со коронавирус, а 23 лица починаа. Процентот на позитивни...

Македонија6 часа

Мицкоски: Потребни се бесплатни ковид-тестови еднаш месечно за сите негувателки, учителки и наставнички

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека се потребни бесплатни ковид-тестови еднаш месечно за сите негувателки, учителки и наставнички. „Образованието...

Македонија6 часа

УНИЦЕФ: Училиштата да се затворат единствено тогаш кога нема други алтернативи

Училиштата треба да бидат последни што ќе се затворат, а први што ќе се отворат, изјави Патриција ди Џовани, претставничка...

Македонија6 часа

Милевски: По 40 години, Пониква добива реконструирани ски лифтови

Владата преку Јавното претпријатие за државни патишта издвои средства да се реконструира патот за еден помасовен туризам на Пониква, а...

Регион6 часа

Во Хрватска 2.769 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 2.769 нови случаи на коронавирус, а 15 лица починаа, објави Националниот штаб...

Свет8 часа

Бројот на загинати во земјотресот во Измир се искачи на 24

Бројот на загинати во силниот земјотрес што го погоди егејскиот брег на Турција и источниот грчки остров Самос се искачи...

Свет21 час

Сведоштва: Луѓето трчаа во паника, улиците се преплавени со мртви риби

Луѓето панично трчаа во турскиот град Измир, изјавија очевидци, откако земјотресот со јачина од седум степени според Рихтеровата скала започна...

Македонија22 часа

Ексминистерот Наќе Чулев заразен со Ковид-19

Поранешниот министер за внатрешни работни Наќе Чулев, кој беше претставник на ВМРО-ДПМНЕ во техничката влада на Оливер Спасовски, е позитивен...

Свет22 часа

(Видео) Бројот на жртви во земјотресот во Турција се искачи на 14, над 400 лица се повредени

Бројот на жртви во денешниот земјотрес кој се случи во Турција и Грција, се искачи на 14. Епицентарот на земјотресот...

Свет23 часа

Меркел е против затворање на границите на ЕУ поради Ковид-19

Германската канцеларка Ангела Меркел предупреди дека е против затворање на границите во рамките на земјите-членки на Европската Унија во услови...

Македонија24 часа

Вучиќ, Рама и Заев разговараа за обновување на иницијативата за регионална соработка

Лидерите на Србија, Албанија и Северна Македонија – претседателот Александар Вучиќ, премиерите Еди Рама и Зоран Заев денеска одржаа состанок...

Регион24 часа

Вучиќ: Од 10 ноември без ПЦР-тест меѓу Србија, Албанија и Македонија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека биле донесени неколку важни одлуки на видеосостанокот на тема „Мал шенген“, чија имплементација...

Македонија1 ден

Обвинителството отвори истрага за Лидија Димова за злоупотреба на европските фондови

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отвори истрага за директорката на Националната агенција за европски образовни програми...

Македонија1 ден

Бојан Јовановски оди во домашен притвор

Апелациониот суд Скопје ја уважи жалбата на обвинетиот Бојан Јовановски – Боки 13 за предметот „Рекет“, со што ја укина...

Македонија1 ден

Царовска: Нема ширење на Ковид-19 во училиштата

Немаме ширење на Ковид-19 во училиштата, додека не се создадат услови за затворање, остануваме на овој модел, изјави министерката за...

Македонија1 ден

СОНК бара да се преиспита наставата со физичко присуство

СОНК бара Министерството за образование и наука да ја преиспита одлуката за настава со физичко присуство, односно да им овозможи...

Досие